Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, chios είπε

Όπως βλέπω το σχέδιο, Η καμινάδα σου θέλει σήκωμα.

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όπως το λες, το πιθανότερο είναι ότι θέλει σήκωμα.

Ευχαριστώ,για την απάντηση,θα την σηκώσω ένα μέτρο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

 

Ευχαριστώ,για την απάντηση,θα την σηκώσω ένα μέτρο και βλέπουμε.

Δες λίγο τη σελ 81 σαν μπούσουλα https://www.lanordica-extraflame.com/sites/default/files/documenti_temp/006096822_inserti_wide_2.0_8.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε ενεργειακο Τζακι που εχω στο σαλόνι μου έφυγαν εχθες 2 κομάτια απο μεσα απο την λάμα που έχει ξεκολύσει οπως φαινεται στις φωτογραφιες.. Μηπως ξερουμε τι υλικο ειναι αυτο ; ευχαριστω

 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει καποιος καθαρισμο καμιναδας σε ενεργειακο να μου πει την διαδικασια ?
Δλδ λυνουν τιποτα ή το κανουν αλλιως επειδη ψαχνωμαι και εδω επαρχια ειναι λιγοι οι "καθαριστες" και θελω να ξερω τι να ρωτησω -ζητησω .
Εμενα το ενεργειακο ειναι "κασετα" που εχει μπει στο παλιο προκατ κλασικο τζακι και μονοκατοικια 

 

image.png.1c38163140330193a305e3815978f57b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, villasg είπε

Εχει κανει καποιος καθαρισμο καμιναδας σε ενεργειακο να μου πει την διαδικασια ?
Δλδ λυνουν τιποτα ή το κανουν αλλιως επειδη ψαχνωμαι και εδω επαρχια ειναι λιγοι οι "καθαριστες" και θελω να ξερω τι να ρωτησω -ζητησω .
Εμενα το ενεργειακο ειναι "κασετα" που εχει μπει στο παλιο προκατ κλασικο τζακι και μονοκατοικια 

 

image.png.1c38163140330193a305e3815978f57b.png

Από που ρουφάει αέρα;

27 λεπτά πριν, dream21 είπε

Καλημέρα σε ενεργειακο Τζακι που εχω στο σαλόνι μου έφυγαν εχθες 2 κομάτια απο μεσα απο την λάμα που έχει ξεκολύσει οπως φαινεται στις φωτογραφιες.. Μηπως ξερουμε τι υλικο ειναι αυτο ; ευχαριστω

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Σίγουρα είναι μεταλλικό; Μου μοιάζουν για μαρμάρινα κομμάτια και απλά ξεκόλλησε η κόλλα από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σίγουρα είναι μεταλλικό; Μου μοιάζουν για μαρμάρινα κομμάτια και απλά ξεκόλλησε η κόλλα από μέσα.

H λάμα που κρατω μου φάνηκε μεταλικη. αυτη ειναι γυρω γυρω απο το τζακι. εαν παρω σιλικόνη φωτιας που ειναι 1200 βαθμων κελσιου θα κολησει με πιστολι ;

https://www.zarkaditools.gr/proion/kolles-chimika/sfragistika/elastotet-sfarigistiko-fotias-fireseal-1200/

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dream21 είπε

H λάμα που κρατω μου φάνηκε μεταλικη. αυτη ειναι γυρω γυρω απο το τζακι. οποτε εαν παρω κολλα φωτιας σιλικονη που ειναι 1200 βαθμων κελσιου θα κολησει με πιστολι ;

https://www.zarkaditools.gr/proion/kolles-chimika/sfragistika/elastotet-sfarigistiko-fotias-fireseal-1200/

Ας σου απαντήσει κάποιος σχετικός με το αντικείμενο ( προσωπικά πιστεύω ότι είναι σωστή η σκέψη σου).

Το τζάκι είναι επώνυμο; Υπάρχει αντιπρόσωπος να ρωτήσεις και εκεί; Ίσως σε κατευθύνουν για να μπει το σωστό υλικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας σου απαντήσει κάποιος σχετικός με το αντικείμενο ( προσωπικά πιστεύω ότι είναι σωστή η σκέψη σου).

Το τζάκι είναι επώνυμο; Υπάρχει αντιπρόσωπος να ρωτήσεις και εκεί; Ίσως σε κατευθύνουν για να μπει το σωστό υλικό.

Οχι δεν ειναι επωνυμο αλλα το ειχε βαλει μεγαλη εταιρια στην αττικη πριν 5-7 χρόνια. το θεμα μου ειναι οτι καινα τους στειλω email με φωτογραφιες θα μου που οτι πρεπει να το δει τεχνικος κτλπ. επειδη πιάνουν τα χέρια μου και εχω και πιστολι σιλικονης ελεγα μηπως αποφυγω τα εξοδα τα πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dream21 είπε

H λάμα που κρατω μου φάνηκε μεταλικη. αυτη ειναι γυρω γυρω απο το τζακι. εαν παρω σιλικόνη φωτιας που ειναι 1200 βαθμων κελσιου θα κολησει με πιστολι ;

https://www.zarkaditools.gr/proion/kolles-chimika/sfragistika/elastotet-sfarigistiko-fotias-fireseal-1200/

μια χαρά θα κολλήσει, καθάρισε όσο μπορείς με διαλυτικό νίτρου, άφησέ το να στεγνώσει και βάλε την σιλικόνη... άστην να στεγνώσει καλά και όταν βάλεις το τζάκι μην το τουμπανιάσεις έτσι ώστε η θερμοκρασία κρύο -ζεστό να γίνει σιγά σιγά...

το κομμάτι αυτό είναι πρόσθετο δεν έχει σχέση με το τζάκι οπότε κλάιν...

υ.γ. το "ενεργειακό" τζάκι μου ήταν σε κομμάτια, λόγω κόστους το μεγαλύτερό μου λάθος, έτσι μετά από 4 χρόνια άνοιξαν τα κενά, το καθάρισα πολύ καλά, με πινέλο καθάρισα με νίτρο τα σημεία που θα έμπαινε η σιλικόνη και όλα οκ....έχουν περάσει 8 και ακόμα είναι στη θέση της ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kokos23 είπε

μια χαρά θα κολλήσει, καθάρισε όσο μπορείς με διαλυτικό νίτρου, άφησέ το να στεγνώσει και βάλε την σιλικόνη... άστην να στεγνώσει καλά και όταν βάλεις το τζάκι μην το τουμπανιάσεις έτσι ώστε η θερμοκρασία κρύο -ζεστό να γίνει σιγά σιγά...

το κομμάτι αυτό είναι πρόσθετο δεν έχει σχέση με το τζάκι οπότε κλάιν...

υ.γ. το "ενεργειακό" τζάκι μου ήταν σε κομμάτια, λόγω κόστους το μεγαλύτερό μου λάθος, έτσι μετά από 4 χρόνια άνοιξαν τα κενά, το καθάρισα πολύ καλά, με πινέλο καθάρισα με νίτρο τα σημεία που θα έμπαινε η σιλικόνη και όλα οκ....έχουν περάσει 8 και ακόμα είναι στη θέση της ...

Εγινε φίλε μου σε ευχαριστω πολύ

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας σου απαντήσει κάποιος σχετικός με το αντικείμενο ( προσωπικά πιστεύω ότι είναι σωστή η σκέψη σου).

Το τζάκι είναι επώνυμο; Υπάρχει αντιπρόσωπος να ρωτήσεις και εκεί; Ίσως σε κατευθύνουν για να μπει το σωστό υλικό.

Οκ φίλε μου. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Εχει κανει καποιος καθαρισμο καμιναδας σε ενεργειακο να μου πει την διαδικασια ?
Δλδ λυνουν τιποτα ή το κανουν αλλιως επειδη ψαχνωμαι και εδω επαρχια ειναι λιγοι οι "καθαριστες" και θελω να ξερω τι να ρωτησω -ζητησω .
Εμενα το ενεργειακο ειναι "κασετα" που εχει μπει στο παλιο προκατ κλασικο τζακι και μονοκατοικια 

 

image.png.1c38163140330193a305e3815978f57b.png

το έχω 12-13 χρόνια, κάθε χρόνο στο τέλος βάζω αυτές τις ειδικές μπριγκέτες που είναι υποτίθεται για καθαρισμό καμινάδας, μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί καθαρισμό (ανοίγω το κλαπέτο και με φακό ελέγχω την καμινάδα όσο φτάνει το φως και είναι πεντακάθαρη) αλλά χρησιμοποιώ μόνο ξερά ξύλα άνω του 1 έτους κομμένα, ελιά πουρνάρι οξιά...ποτέ μα ποτέ δεν έχω κάψει πεύκο...

ο καθαρισμός είναι βούρτσες που μπαίνουν μέσα στην καμινάδα, δεν είναι κάτι επιστημονικό, απλά είναι βρωμοδουλειά και θέλει καλή μόνωση γύρω από το τζάκι να μην στα κάνουν όλα φουτάνα...

υπάρχουν προεκτάσεις που φτάνουν μέχρι όσα μέτρα θέλεις, που βιδώνει η μία μέσα στην άλλη και στην άκρη μπαίνει η βούρτσα ανάλογα το μέγεθος της καμινάδας και με ένα δράπανο (εγώ όλα τα λέω μπλακ εντ ντέκερ) κάνεις τη δουλειά...

επίσης μπορεί να γίνει με ένα σκοινί που το ρίχνουν από την πάνω μεριά στη μέση δένουν την βούρτσα και την  ανεβοκατεβάζουν στην καμινάδα...

11 λεπτά πριν, dream21 είπε

Εγινε φίλε μου σε ευχαριστω πολύ

Οκ φίλε μου. ευχαριστω

ααα ναι δεν κάνεις και ένα τηλ σε αυτόν που το έβαλε να του τα ψάλεις; μπορέι να στο φτιάξει τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...