Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chios είπε

Εμένα η ρύθμιση είναι στον αέρα που έρχεται από έξω όταν τον περιορίζω πέφτει η φωτιά. Κλαπε καυσαερίων δεν έχω δεν χρειάζεται.

είχα βάλει έξτρα κλαπέτο για την έξοδο (καμινάδα) , αλλά ήταν αχρείαστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, villasg said:

Οχι δεν ηθελα να κανω γυψωσανιδες και αεραγωγους πανω μονο απο τις γριλιες που βλεπεις στην κασετα .

Επισης αμα βρεις και ενα καλο ξυλουργο το κανεις αστερακι μετα : 

YMNYCg0.jpg

Δηλαδή η ζέστη βγαίνει από την ίδια την κασσέτα από τις πάνω γρίλλιες; 

Για να καταλάβω τη διαφορά κασσετας και του κλασσικού ενεργειακού: Τοποθετείς την κασσέτα, κλείνεις περιθώρια, αν μένουν, συνδέεις την εξαγωγή με μονωμένο σωλήνα/καμινάδα ως το τέλος της υπάρχουσας καμινάδας;

Αλλιώς επιπλέον χτίζεις πυροθάλαμο και τοποθετείς εξαγωγές/στόμια για τον ζεστό αέρα;

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Είναι απαραίτητο το τζάκι? Σε ποια περιοχή είσαι? 65 τμ παίρνεις ένα 24000 btu κλιμαστιστικό, αν δεν είσαι σε μέρος με βαρύ χειμώνα.

Λαγονήσι. Έχει θανατερή υγρασία και το χειμώνα δεν αρκεί το κλιματιστικό, έχω 24άρι. Το τζάκι υπάρχει καθότι παλιό κτίσμα. Αλλά από ζέστη δεν κάνει σπουδαία πράγματα. Μόνο κάπνα και ταλαιπωρία.

Όσον αφορά τα κόστη, κανένας δεν πέφτει κάτω από 900€-1000€ τοποθέτηση με υλικά για κασέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Λαγονήσι. Έχει θανατερή υγρασία και το χειμώνα δεν αρκεί το κλιματιστικό, έχω 24άρι. Το τζάκι υπάρχει καθότι παλιό κτίσμα. Αλλά από ζέστη δεν κάνει σπουδαία πράγματα. Μόνο κάπνα και ταλαιπωρία.

Όσον αφορά τα κόστη, κανένας δεν πέφτει κάτω από 900€-1000€ τοποθέτηση με υλικά για κασέτα.

μήπως να πάρεις κανα αφυγραντήρα και απλά να κάνεις μερεμέτι (αν γίνεται) να παίρνει αέρα απο έξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Δηλαδή η ζέστη βγαίνει από την ίδια την κασσέτα από τις πάνω γρίλλιες; 

Για να καταλάβω τη διαφορά κασσετας και του κλασσικού ενεργειακού: Τοποθετείς την κασσέτα, κλείνεις περιθώρια, αν μένουν, συνδέεις την εξαγωγή με μονωμένο σωλήνα/καμινάδα ως το τέλος της υπάρχουσας καμινάδας;

Αλλιώς επιπλέον χτίζεις πυροθάλαμο και τοποθετείς εξαγωγές/στόμια για τον ζεστό αέρα;

To υπαρχον τζακι μετριεται , γινετε η κασετα , και οταν ειναι να τοποτετηθει σκαβετε το κατω μερος και απο πισω βγαινει η εισαγωγη αερα θερμανσης ( εχει μοτερ ) και η εισαγωγη αερα καυσης , αυτος εισερχετε στην κασετα απο το κατω μερος της απο το "σκαφακι" δλδ της σταχης , εχει πλαινες οπες  επισης συνδεετε ο θερμοστατης εξω σε ενα πλαινο τοιχο .
Η εξοδος της κασετας προς τα επανω που εχει και τον περιοριστη καυσαεριων φευγει και παει στην υπαρχουσα καμιναδα σου ( εχει αφαιρεθει το υπαρχον κλαπε ) 

3 ώρες πριν, korakios είπε

το έχεις ανοιχτό και έχει ανάψει η φωτιά , όταν το κλείνεις δίνει παραπάνω ρεύμα αέρα στην καύση ή όχι? μπουμπουνά παραπάνω ? η φλόγα θεριεύει ?

 

οχι .
Επισης το τζαμι δεν ειναι κολλημενο στο μεταλο της πορτας αλλα εχει αναμεσα τζαμι και πορτα ελατηρια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, villasg είπε

οχι .

τότε δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σου καίει πιο γρήγορα τα ξύλα

τουλάχιστον τα μισά (και πολλά είπα) έπρεπε να καις συγκριτικά με ανοιχτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

μήπως να πάρεις κανα αφυγραντήρα και απλά να κάνεις μερεμέτι (αν γίνεται) να παίρνει αέρα απο έξω ?

Έχω και αφυγραντήρα. Πάλι ο χώρος είναι απλησίαστος το χειμώνα. Είναι και κάτι δέντρα που κάνουν ίσκιο, οπότε ούτε φως δεν περνάει. Άστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
22 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Έχω και αφυγραντήρα. Πάλι ο χώρος είναι απλησίαστος το χειμώνα. Είναι και κάτι δέντρα που κάνουν ίσκιο, οπότε ούτε φως δεν περνάει. Άστα 

oftopic , αλλά πάρε (και) άλλον αφυγραντήρα , δε γίνεται να βάζεις σε λειτουργία τον υπάρχων και να λες οτι ο χώρος είναι απλησίαστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ θα το δω για τον έξτρα αφυγραντήρα, αυτό είναι μικρό έξοδο. Τα χοντρά λεφτά είναι στο τζάκι! Πάντως οι προσφορές που έχω πάρει μέχρι στιγμής (για κασέτες) κυμαίνονται από 1100 € Ελληνικής κατασκευής, μέχρι 2300 € Δανέζικη μάρκα με φυσική ροή. Δλδ οι πιο ακριβές δεν είναι ούτε Ελληνικές, ούτε Ισπανικές, ούτε Ιταλικές, ούτε με βεντιλατέρ. Και αναρωτιέμαι γιατί αυτές οι κασέτες χωρίς βεντιλατέρ να είναι τόσο πιο ακριβές. Μήπως τελικά να κάνουν καλύτερη δουλειά, όπως υπστηρίζουν μερικοί συμφορουμίτες;

Επεξ/σία από damoclesword
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες αποτελεσματική θέρμανση και οικονομία στα ξύλα τότε ότι τζάκι και να διαλέξεις να ζητήσεις να έχει δευτερογενή καύση. 

Κατά την άποψή μου εγώ θα απέφευγα ότι έχει σχέση με το ρεύμα και θα επέλεγα με φυσική ροή αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, salpnik είπε

Αν θες αποτελεσματική θέρμανση και οικονομία στα ξύλα τότε ότι τζάκι και να διαλέξεις να ζητήσεις να έχει δευτερογενή καύση. 

Κατά την άποψή μου εγώ θα απέφευγα ότι έχει σχέση με το ρεύμα και θα επέλεγα με φυσική ροή αέρα.

Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις και λίγο πάνω σ'αυτό; Διάβασα δευτερογενή και τριτογενή καύση αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούν οι κατασκευαστές με τον όρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια τα τζάκια με δευτερογενή καύση πέρα από τα ξύλα σου καίνε και τα καυσαέρια από τα ξύλα δλδ εκμεταλλεύεται τα καυσαέρια. Η τριτογενή καύση αυτό το κάνει δύο φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, damoclesword είπε

Έχω και αφυγραντήρα. Πάλι ο χώρος είναι απλησίαστος το χειμώνα. Είναι και κάτι δέντρα που κάνουν ίσκιο, οπότε ούτε φως δεν περνάει. Άστα 

Έχεις σκεφτεί καθόλου τη λύση της ξυλόσομπας;;;

ότι και να κάνεις το τζάκι δεν θα σου δωσει ποτέ ικανοποιητική θέρμανση εκτός και πας σε ακριβές λύσεις 4.000 και βάλε. Δυστυχώς τις 10ετίες του 80 και του 90 ο νεοέλληνας θεωρούσε το τζάκι στο νέο του σπίτι ένα απαραίτητο εξάρτημα κυρίως επίδειξης πλουτισμού. Αυτά τα παλαιά τζάκια φυσικά ποτέ δεν θέρμαιναν το χώρο περισσότερο ήταν διακοσμητικά και αντί να ζεσταίνουν αφαιρούσαν τη ζέστη μέσω της καμινάδας.Να εχεις μια ταβέρνα και να το βάλεις ως κράχτη για πελάτες οκ αλλα να το βάλεις στο σπίτι ως μέσο θέρμανσης το θεωρώ βλακεία.

Θέλεις πραγματικά ζέστη;; Μία ξυλόσομπα με 200-300 ευρώ ή αν έχεις να διαθέσεις 1000 βάλε μία σόμπα πέλετ και κατήργησε τελείως το τζάκι. Εχω φίλο που ξόδεψε 1.500  για μετατροπή απλού με κασέτα αλλαγή εσωτερικής  καμινάδας να βάλει γρίλιες και μου λέει τα ίδια όπως πριν. Τουλάχιστον πριν ένοιωθα τη ζέστη στα χέρια τώρα ούτε στα χέρια ούτε στο χώρο.Πεταμένα χρήματα.Δεν επαιρνα μία σόμπα πέλετ και να το καταργήσω τελείως να μου ανοίξει και ο χώρος;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τζάκι κασέτα αλλά ένα ενεργειακό τζάκι με περσίδα από κάτω και πάνω για να ζεσταίνει τον αέρα με φυσική ροή σίγουρα είναι καλύτερο από μια σόμπα.

Όσο για σόμπες πέλλετ αν δεν έχεις πρόβλημα να την καθαρίζεις μια με δύο φορές την εβδομάδα και υπόψη η σκόνη που δημιουργεί το πέλλετ είναι τόσο ψιλή που εμένα προσωπικά με ταλαιπωρείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω βάλει 2 τέτοια, ένα αριστερά και ένα δεξιά από το τζάκι.

Ζεσταίνουν σαν διάολοι.

Σε 50άρες τηλεοράσεις, συνδεδεμένες με στερεοφωνικό.

Το τσίκι-τσίκι με καίει

https://www.google.com/search?client=firefox-b-lm&q=youtube+fireplace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...