Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, είπα κι εγώ ο έρμος να κοιτάξω να αναβαθμίσω το παλιό, παραδοσιακό τζάκι του σπιτιού σε ενεργειακό.

Σπίτι παλιό του 70, με ανακαινισμένα κουφώματα χωρίς απώλειες θέρμανσης ωστόσο. Παραθαλάσσιο. Περίπου 65 τ.μ. χώρος, όχι ενιαίος. Το τζάκι στο σαλόνι.

Αρχικά λόγω κόστους είπα να ξεχάσω το γκρέμισμα/χτισιμο εκ νέου και να πάω για κασέτα τζακιού. 

Κι εκεί της τρελής από πληροφορίες αντικρουόμενες, τζακάδες να υποστηρίζουν το Α και το Β και το Γ, εγώ στη μέση με περιορισμένο βαλάντιο απελπισμένος να μην ξέρω τι να επιλέξω. Έχουμε και λέμε:

Υλικό κατασκευής: μαντέμι ή βερμικουλίτης; Άλλοι λένε το ένα είναι καλύτερο για το χώρο μου, άλλοι το άλλο.

Με βεντιλατέρ ή με φυσική ροή; Κάποιοι είπαν ότι καλύτερη καύση γίνεται χωρίς, γιατί τα ξύλα κρατάνε περισσότερο. Ωστόσο πώς κυκλοφορεί ο αέρας ο ζεστός στο σπίτι; Δεν θέλω πάλι να είμαι κολλημένος με τη μούρη πάνω στο τζάκι στα 2 μέτρα για να ζεσταθώ. 

Βάρος: παίζει κανένα ρόλο τέλος πάντων; Άλλοι τζακάδες με συμβούλεψαν μακριά από ελαφριές κατασκευές γιατί τα υλικά είναι κατώτερης ποιότητας. Ισχύει;

KW vs kg/h vs % : Τι είναι όλα αυτά; Τι μετράνε τα kW; Το πόσα κιλά ξύλο ανά ώρα το έπιασα οκ. Το 75...80...85% τι φάση;

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει μια οποιαδήποτε εμπειρία επί του θέματος, θα μπορούσε να με συμβουλέψει; 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, damoclesword είπε

KW vs kg/h vs % : Τι είναι όλα αυτά; Τι μετράνε τα kW;

το πόση θέρμανση μπορεί να βγάλει

9 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Το 75...80...85% τι φάση;

το πόση θερμότητα δεν πάει χαμένη , όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο

10 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Υλικό κατασκευής: μαντέμι ή βερμικουλίτης; Άλλοι λένε το ένα είναι καλύτερο για το χώρο μου, άλλοι το άλλο.

δεν έχω ιδέα

10 λεπτά πριν, damoclesword είπε

οιπόν, είπα κι εγώ ο έρμος να κοιτάξω να αναβαθμίσω το παλιό, παραδοσιακό τζάκι του σπιτιού σε ενεργειακό.

Σπίτι παλιό του 70, με ανακαινισμένα κουφώματα χωρίς απώλειες θέρμανσης ωστόσο. Παραθαλάσσιο. Περίπου 65 τ.μ. χώρος, όχι ενιαίος. Το τζάκι στο σαλόνι.

Αρχικά λόγω κόστους είπα να ξεχάσω το γκρέμισμα/χτισιμο εκ νέου και να πάω για κασέτα τζακιού. 

το έκανε ο γείτονας . Δεν είχα το θάρρος να του πω οτι δεν άξιζε τα λεφτά παρόλο που του έβαλε τυχαία ο ίδιος τζακάς που θεωρώ κορυφή . Υπόψιν είχε απο τα καλύτερα ανοιχτά τζάκια που είχα δει ποτέ με μόνη πατέντα σωλήνες που να παίρνουν εξωτερικό αέρα κοντά στην εστία .

13 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Αρχικά λόγω κόστους είπα να ξεχάσω το γκρέμισμα/χτισιμο εκ νέου και να πάω για κασέτα τζακιού. 

εκεί ήθελα να καταλήξω , δλδ και ο γείτονας δεν το γκρέμισε αλλά απο ότι φαίνεται έχει μόνωση ή κάτι άλλο παίζει και το πάνω μέρος απο το τζάκι δε θερμαίνεται καθόλου . Επίσης δεν έχει αεραγωγό να βγαίνει ο ζεστός αέρας , οπότε παρόλο που έχει βεντιλατέρ πρέπει να χάνει αρκετά και να φεύγει θερμότητα στην καμινάδα έξω

16 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Με βεντιλατέρ ή με φυσική ροή;

η φυσική ροή προϋποθέτει αεραγωγό πάνω , αλλιώς πας με βεντιλατέρ . Προσωπικά πιστεύω θα σε ξενερώσει , ας υπάρχει απλά να το βάζεις όταν φεύγεις

17 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Κάποιοι είπαν ότι καλύτερη καύση γίνεται χωρίς, γιατί τα ξύλα κρατάνε περισσότερο

καλό αυτό μιας και κατευθείαν αποκλείεις τα μαστόρια που σου το είπαν γιατί δεν έχει σχέση το βεντιλαντέρ με την εσωτερική καύση , απλά είναι για να σπρώχνουν τον αέρα εξωτερικά της σόμπας (όπου και θερμαίνεται)

εκτός αν εννοούν βεντιλατέρ στην καμινάδα που δε νομίζω

20 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Ωστόσο πώς κυκλοφορεί ο αέρας ο ζεστός στο σπίτι;

αν έχεις αεραγωγό ψηλά , τότε ο ζεστός αέρας βγαίνει απο εκεί παίρνοντας τον ψυχρό απο κάτω χαμηλά (απαραίτητα πρέπει να υπάρχει σχάρα για καλή φυσική ροή) . Ιδανικά αν έχεις κλιματιστικό που να λειτουργεί σε mode ανεμιστήρα και αθόρυβα , κάνει καλή δουλειά στο να κατεβάζει τον ζεστό αέρα

καλό είναι να κάνεις και εξωτερική τρύπα όπου και να παίρνει απο εκεί αέρα . Αν συνδέεται απευθείας με την είσοδο απο το τζάκι , οκ , αν όχι τότε θα έρχεται και εξωτερικός αέρας έξω απο το τζάκι που λόγω θερμότητας θα ανεβαίνει και θα βγαίνει απο τον αεραγωγό πάνω απο το τζάκι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

το πόση θέρμανση μπορεί να βγάλει

το πόση θερμότητα δεν πάει χαμένη , όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο

δεν έχω ιδέα

το έκανε ο γείτονας . Δεν είχα το θάρρος να του πω οτι δεν άξιζε τα λεφτά παρόλο που του έβαλε τυχαία ο ίδιος τζακάς που θεωρώ κορυφή . Υπόψιν είχε απο τα καλύτερα ανοιχτά τζάκια που είχα δει ποτέ με μόνη πατέντα σωλήνες που να παίρνουν εξωτερικό αέρα κοντά στην εστία .

εκεί ήθελα να καταλήξω , δλδ και ο γείτονας δεν το γκρέμισε αλλά απο ότι φαίνεται έχει μόνωση ή κάτι άλλο παίζει και το πάνω μέρος απο το τζάκι δε θερμαίνεται καθόλου . Επίσης δεν έχει αεραγωγό να βγαίνει ο ζεστός αέρας , οπότε παρόλο που έχει βεντιλατέρ πρέπει να χάνει αρκετά και να φεύγει θερμότητα στην καμινάδα έξω

η φυσική ροή προϋποθέτει αεραγωγό πάνω , αλλιώς πας με βεντιλατέρ . Προσωπικά πιστεύω θα σε ξενερώσει , ας υπάρχει απλά να το βάζεις όταν φεύγεις

καλό αυτό μιας και κατευθείαν αποκλείεις τα μαστόρια που σου το είπαν γιατί δεν έχει σχέση το βεντιλαντέρ με την εσωτερική καύση , απλά είναι για να σπρώχνουν τον αέρα εξωτερικά της σόμπας (όπου και θερμαίνεται)

εκτός αν εννοούν βεντιλατέρ στην καμινάδα που δε νομίζω

αν έχεις αεραγωγό ψηλά , τότε ο ζεστός αέρας βγαίνει απο εκεί παίρνοντας τον ψυχρό απο κάτω χαμηλά (απαραίτητα πρέπει να υπάρχει σχάρα για καλή φυσική ροή) . Ιδανικά αν έχεις κλιματιστικό που να λειτουργεί σε mode ανεμιστήρα και αθόρυβα , κάνει καλή δουλειά στο να κατεβάζει τον ζεστό αέρα

καλό είναι να κάνεις και εξωτερική τρύπα όπου και να παίρνει απο εκεί αέρα . Αν συνδέεται απευθείας με την είσοδο απο το τζάκι , οκ , αν όχι τότε θα έρχεται και εξωτερικός αέρας έξω απο το τζάκι που λόγω θερμότητας θα ανεβαίνει και θα βγαίνει απο τον αεραγωγό πάνω απο το τζάκι

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια διευκρίνιση μόνο, ποίο πιστεύεις ότι θα με ξενερώσει; το να έχει βεντιλατέρ ή το να μην έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, damoclesword είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια διευκρίνιση μόνο, ποίο πιστεύεις ότι θα με ξενερώσει; το να έχει βεντιλατέρ ή το να μην έχει;

ο θόρυβος απο το βεντιλατέρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

ο θόρυβος απο το βεντιλατέρ

Άρα καλύτερα με φυσική ροή; Έχω διαβάσει διάφορα για το θόρυβο που κάνουν τα βεντιλατέρ. Όμως είναι λύση χωρίς; Θα ζεσταίνει άραγε τον χώρο ή δεν θα έχει διαφορά από το κλασσικό τζάκι η έκταση της ζέστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, damoclesword είπε

Άρα καλύτερα με φυσική ροή;

23 λεπτά πριν, korakios είπε

η φυσική ροή προϋποθέτει αεραγωγό πάνω

 

2 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Θα ζεσταίνει άραγε τον χώρο ή δεν θα έχει διαφορά από το κλασσικό τζάκι η έκταση της ζέστης;

η έκταση της ζέστης με φυσική ροή εξαρτάται απο τον τεχνίτη . Σίγουρα το βεντιλατέρ μπορεί να καλύψει παραπάνω. Κάποιοι έχουν κάνει και αεραγωγούς που σπρώχνουν τον αέρα περιμετρικά του δωματίου . Αεραγωγό και εξωτερική τρύπα θα έβαζα απαραίτητα πάντως

Απλά κράτα το οτι για να σου αποδώσει το ενεργειακό πρέπει όλη η καμινάδα να λειτουργεί σαν buffer θερμότητας , δλδ να κρατά τη ζέστη ώρες .

Καλή μόνωση στο πίσω μέρος του/των τοίχων και πάνω ψηλά στο ύψος της σκεπής και διπλά μονωμένο μπουρί εκεί που πλησιάζει στην οροφή μέχρι την καμινάδα έξω .

Αν το λειτουργήσεις με τρόπο που να δίνει θερμότητα μόνο το κέλυφος της σόμπας και σπρώξιμο αέρα με βεντιλατέρ για να μη χάνεται θερμότητα προς την καμινάδα μπορεί και να απογοητευτείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, damoclesword είπε

Θα ζεσταίνει άραγε τον χώρο ή δεν θα έχει διαφορά από το κλασσικό τζάκι η έκταση της ζέστης;

αστειευεσαι φανταζομαι. Το παραδοσιακο τζακι, οχι απλα δεν θερμαινει, αλλα ψυχει τον χωρο που βρισκεται.
Ζεσταινε το 1960 στο Διαφάνι της Ελένης, που εμεναν στο σπιτι με την κουρελου στην πορτα. Οποτε μεσω της αμεσης ακτινοβολιας, ζεσταιναν τα ποδια τους στην φωτια.
Κατα τα αλλα , σε ενα συγχρονο σπιτι, το τζακι τραβαει την ζεστη ακομα και μεσα απο τα δωματια, που πιθανα ειναι ζεστος ο αερας απο καποιο καλοριφερ και τον βγαζουν απο την καμιναδα. 
Σε ενα ενεργειακο τζακι, ειτε κασσετα ειτε οχι, η φωτια και η καμιναδα δεν ερχεται σε επαφη με τον αερα του δωματιου που βρισκεται το τζακι και κατ επεκταση με τον αερα του σπιτιου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική προϋπόθεση για να δουλέψει σωστά ένα ενεργειακό τζάκι είναι τον αέρα καύσης να τον τραβάει από έξω. Εγώ θα κοιτούσα κάποιο επώνυμο με βεντιλατερ, για καλύτερη διάχυση θερμότητας, ο θόρυβος είναι ελάχιστος περίπου σαν ένα κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreaspA said:

Κατα τα αλλα , σε ενα συγχρονο σπιτι, το τζακι τραβαει την ζεστη ακομα και μεσα απο τα δωματια, που πιθανα ειναι ζεστος ο αερας απο καποιο καλοριφερ και τον βγαζουν απο την καμιναδα. 

Αυτό γίνεται αν δεν το χρησιμοποιείς. Και φυσικά, γίνεται ακόμα και με κλειστό το κλαπέτο. Όμως αν το χρησιμοποιείς ζεσταίνει, και πολύ. Εννοείται ότι στο χώρο που βρίσκεται ζεσταίνει από τρομερά πολύ, έως υπερβολικά πολύ (και αυτό είναι κακό για τη θερμική άνεση), αλλά όχι, ένα τζάκι που δουλεύει δεν «κρυώνει» το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 65τμ θές ένα πολύ μικρό ενεργειακό τζάκι, κάτω από 10kw. Όσο μικρότερο βρεις, καλύτερα.

Αν δεν έχεις να δώσεις πάνω από 2000 για οικονομικό τζάκι και τοποθέτηση μην σκέφτεσαι τα ελευθερης ροής. Χρειάζεται γκρέμισμα το παλιό, μόνωση, καμινάδα, θερμοθάλαμος, γυψοσανίδες, βαψιμο κτλ. με τα σωστά υλικά θα χρειαστείς ίσως και τετραψήφιο νούμερο μόνο σε κόστος εγκατάστασης και να βρεις κάποιον που ξέρει να το τοποθετήσει σωστά. Αν πιάνουν τα χέρια σου και διαβάσεις πολύ και μπορείς να ρισκάρεις, μπορείς να το φτιάξεις και μόνος, περιορίζοντας αρκετά το κόστος.

Με πολύ λιγότερα χρήματα μπορείς να πάρεις μία κασέτα να την τοποθετήσεις στο τζάκι που έχεις σε λίγη ώρα και θα ζεσταθείς σχεδόν το ίδιο. Αν βρεις και κάποιο που παίρνει τον αέρα καυσης απέξω ακόμα καλύτερα (αυτό είναι το σωστό).

Ενοείται ότι το ελευθερης ροής αν τοποθετηθεί σωστά είναι καλύτερο καθώς δουλεύει και σε διακοπή ρευματος, δεν κάνει θόρυβο και αισθητικά είναι καλύτερο μιας και φτιάχνεται όλο το τζάκι από την αρχή, αλλά και η κασέτα έχει πολύ καλή απόδοση, πιο άμεση θέρμανση κατά το άναμα και μικρότερο αρχικό κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε κασσετα βερμικουλιτης ειναι μια επικαλυψη που εχει μεσα το τζακι κατα προτιμηση μαντεμενιο Ειχα ανοιχτο με καμιναδα αμα εκαιγε μεγαλη φωτια ζεσταινε καπως, τωρα και με λιγοτερη καμια σχεση 

Στη γυψοσανιδα που εκρυβε την καμιναδα εβαλε γριλιες και ειναι σαν να εχεις αεροθερμο 3-4 kw σε ζεστη που διαχεεται φυσικα με χαμηλη ροη

Εχεις καλο ξυλο εχεις ζεστη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κασετα με  βερμικουλιτη , απλα βρες ελληνα κατασκευαστη ( εδω εγω εβαλα απο ενα ντοπιο https://ergokamin.gr/ ) για οποιο μελοντικο προβλημα εχεις να μπορεις να το λυσεις .
Εμενα πηρε μετρααπο το τζακι και το εκανε built to order εδω και 7 χρονια τωρα .
απο 

ZkQv2FF.jpg

σε

jyGrDl9.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreaspA είπε

αστειευεσαι φανταζομαι. Το παραδοσιακο τζακι, οχι απλα δεν θερμαινει, αλλα ψυχει τον χωρο που βρισκεται.

Δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση αυτό.Είπαμε  δεν είναι σαν το ενεργειακό,αλλά όχι ότι δεν ζεσταίνει.

Στο εξοχικό,χειμώνα,το κλασσικο τζάκι είναι στο σαλόνι,ενιαίος χώρος,35τμ,που αν φερεις την πόρτα πάνω και ντουμανιάσεις το τζάκι η θερμοκρασία ανεβαίνει σε λίγες ώρες στους 27-28 βαθμούς,από 15 που ήταν.Θερμόμετρο στη πόρτα,6 μέτρα μακριά από το τζάκι.30 χρόνια το ζω.

Φυσικά η ζέστη μένει μόνο εκεί,για το υπόλοιπο σπίτι καλοριφερ.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, villasg είπε

Κασετα με  βερμικουλιτη , απλα βρες ελληνα κατασκευαστη ( εδω εγω εβαλα απο ενα ντοπιο https://ergokamin.gr/ ) για οποιο μελοντικο προβλημα εχεις να μπορεις να το λυσεις .
Εμενα πηρε μετρααπο το τζακι και το εκανε built to order εδω και 7 χρονια τωρα .
απο 

ZkQv2FF.jpg

σε

jyGrDl9.jpg

Μάλιστα. Πολύ ωραίο εμφανισιακά κιόλας. Έχει και γρίλιες από πάνω για αεραγωγό; γιατί δεν βλέπω να το έχει περάσει με γυψοσανίδα από πάνω, έχει την αρχική του πρόσοψη το τζάκι. Κάτι που θα μου άρεσε και στο δικό μου αισθητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ηθελα να κανω γυψωσανιδες και αεραγωγους πανω μονο απο τις γριλιες που βλεπεις στην κασετα .

Επισης αμα βρεις και ενα καλο ξυλουργο το κανεις αστερακι μετα : 

YMNYCg0.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...