Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είναι  "παρθένο". Ούτε καν δοκιμαστικά, όταν το έφτιαξε ο εργολάβος το 2008, δεν το ανάψανε.

Ένα άλλο που με χαλάει με αυτή την καμινάδα είναι ότι είναι πολύ θορυβώδης. ΄Μέρες που φυσάει (όπως σήμερα) μας σπάει τ @@ το βουητό.

Λες δηλαδή ότι είναι προβλεπόμενο, υλικό και δεν έχει πρόβλημα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, aXer είπε

Λες δηλαδή ότι είναι προβλεπόμενο, υλικό και δεν έχει πρόβλημα ε;

το 2010 που έβαλα αυτό το υλικό ήταν προτεινόμενο τότε  Είναι τελευταίος όροφος βγαίνει ο,5 μ πάνω από την πλάκα και καλύπτεται από κτιστή μονωμένη καμινάδα με περιστρεφομενο καπέλο Έχει καθαριστεί 3 φορές από συνεργείο δεν έχω θέμα Αυτά από μένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και έχωσα το χέρι με το κινητό μέσα από τον αεραγωγό της γυψοσανίδας. Φαίνεται ότι είναι μικρό το τμήμα όπου έχει αυτό το σπιράλ το οποίο μάλλον χρησιμοποιήθηκε γιατί το τζάκι δεν ήταν ακριβώς κάτω από την καπνοδόχο. Αυτό που τώρα με προβληματίζει είναι ότι βάλαν αυτόν τον "γύψο" απότι φαίνεται για να στεγανοποιήσουν τις ενώσεις, πράγμα που δεν μου φαίνεται και πολύ "προβλεπόμενο" να πω την αλήθεια. Γιατί αν απλά είναι περισσευούμενος γύψος κόλλησης γυψοσανίδας, πόσο σίγουροι είμαστε ότι δεν βγάζει βλαβερές ουσίες όταν υπερθερμαίνεται ή ότι δεν είναι και ο ίδιος έυλεκτος?
Δεν το βλέπω να το ανάβω το τζάκι...

image.jpeg.f6e043e4a98b8e99e469aad3d8db9e9e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aXer είπε

Αυτό που τώρα με προβληματίζει είναι ότι βάλαν αυτόν τον "γύψο"

στεγονοποιητικός είναι , δεν κάνει και πολύ καλή δουλειά σαν κόλλα , τουλάχιστον σε μένα και σε μια άλλη εγκατάσταση , σίγουρα θα παίζουν υλικά στο εμπόριο , αμφιβάλλω πάντως αν έβαλε ότι να'ναι υλικό

συμβουλή μου είναι να το ανάψεις πριν πιάσουν καλά κρύα , ωστε να μπορείς να αερίσεις καλά το σπίτι μιας και σίγουρα το μαντέμι και γενικά τα υλικά θα βγάλουν μυρωδιά

επίσης μην κάνεις ταρζανιές στο πρώτο άναμμα , ήπια φωτιά και μετά απο ώρες σταδιακά να αυξάνεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς εμπειρία από τις κασέτες που πουλάει το leroy; Απ' ότι μου είπαν αναλαμβάνουν οι ίδιοι και τη μετατροπή από συμβατικό τζάκι σε ενεργειακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2023 στις 12:54 ΜΜ, aXer είπε

Κατάφερα και έχωσα το χέρι με το κινητό μέσα από τον αεραγωγό της γυψοσανίδας. Φαίνεται ότι είναι μικρό το τμήμα όπου έχει αυτό το σπιράλ το οποίο μάλλον χρησιμοποιήθηκε γιατί το τζάκι δεν ήταν ακριβώς κάτω από την καπνοδόχο. Αυτό που τώρα με προβληματίζει είναι ότι βάλαν αυτόν τον "γύψο" απότι φαίνεται για να στεγανοποιήσουν τις ενώσεις, πράγμα που δεν μου φαίνεται και πολύ "προβλεπόμενο" να πω την αλήθεια. Γιατί αν απλά είναι περισσευούμενος γύψος κόλλησης γυψοσανίδας, πόσο σίγουροι είμαστε ότι δεν βγάζει βλαβερές ουσίες όταν υπερθερμαίνεται ή ότι δεν είναι και ο ίδιος έυλεκτος?
Δεν το βλέπω να το ανάβω το τζάκι...

image.jpeg.f6e043e4a98b8e99e469aad3d8db9e9e.jpeg

Φέρνεις έναν σοβαρό τζακά να σου πει αν μπορεί να το αλλάξει και πόσο θα κοστίσει. Καταρχάς να πας να ελέγξεις στην ταράτσα αν η καμινάδα είναι ελεύθερη ή έχει κάνει φωλιά κάνα πουλί.  Η εγκατάσταση είναι τραγική. Θα σου μόνο πως σε περίπτωση διαρροής όλο το CO θα καταλήξει στο σαλόνι σου μέσω του αεραγωγού της γυψοσανίδας. Αν είσαι τελευταίος όροφος άλλαξε την όλη με διπλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια καινουργια οικοδομη. Εξοχικο σπιτι και βασικα καλοκαιρινο. Λεω αντι για ενεργειακο τζακι που πιανει πολυ χωρο και εχει και 4000€, να βαλω μια ενεργειακη σομπα.
Τι λέτε? 
Κοιταω αυτες

https://www.enosioe.gr/proionta/sompes/

Μου αρεσει και σαν εικονα η σομπα. Καμια μεγαλουτσικη, ψηνεις και κανενα φαι. Κανενα καστανο παντως το ψηνεις ευκολα, που σε ενεργειακο τζακι δεν ψηνεις απολυτως τιποτα.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Να ρωτήσω τους γνώστες γιατί μόλις μετακόμισα και έχει ενεργειακό τζάκι το σπίτι.

2 ερωτήσεις έχω 

Στο πάνω μέρος του τζακιού υπάρχει αυτή η πλάκα η οποία μπαίνει και βγαίνει. 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να την έχω κλειστή η ανοιχτή και ποια η χρησιμότητα της?

 

Επίσης όσον αφορά τις περσίδες που είναι πάνω από το τζάκι, θεωρητικά πρέπει να είναι ανοιχτές για να μπαίνει η ζέστη?

 

Με συγχωρείτε αν είναι ανόητες οι ερωτήσεις.

 

1000005847-02.jpeg

1000005846-01.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andysaurus είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Να ρωτήσω τους γνώστες γιατί μόλις μετακόμισα και έχει ενεργειακό τζάκι το σπίτι.

2 ερωτήσεις έχω 

Στο πάνω μέρος του τζακιού υπάρχει αυτή η πλάκα η οποία μπαίνει και βγαίνει. 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να την έχω κλειστή η ανοιχτή και ποια η χρησιμότητα της?

 

Επίσης όσον αφορά τις περσίδες που είναι πάνω από το τζάκι, θεωρητικά πρέπει να είναι ανοιχτές για να μπαίνει η ζέστη?

 

Με συγχωρείτε αν είναι ανόητες οι ερωτήσεις.

 

1000005847-02.jpeg

1000005846-01.jpeg

Δείξε μας λίγο φωτογραφίες που να φαίνεται όλο το τζάκι. Δείξε μας την είσοδο του αέρα και την εστία. Δείξε μας από που έρχεται ο νωπός αέρας. Αυτή η πλάκα είναι μεταλλική ή βακελιτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andysaurus είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Να ρωτήσω τους γνώστες γιατί μόλις μετακόμισα και έχει ενεργειακό τζάκι το σπίτι.

2 ερωτήσεις έχω 

Στο πάνω μέρος του τζακιού υπάρχει αυτή η πλάκα η οποία μπαίνει και βγαίνει. 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να την έχω κλειστή η ανοιχτή και ποια η χρησιμότητα της?

 

Επίσης όσον αφορά τις περσίδες που είναι πάνω από το τζάκι, θεωρητικά πρέπει να είναι ανοιχτές για να μπαίνει η ζέστη?

 

Με συγχωρείτε αν είναι ανόητες οι ερωτήσεις.

 

1000005847-02.jpeg

1000005846-01.jpeg

οι περσιδες ανοιχτες για να διαχεεται ο εγκλωβισμενος θερμος αερας στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Δείξε μας λίγο φωτογραφίες που να φαίνεται όλο το τζάκι. Δείξε μας την είσοδο του αέρα και την εστία. Δείξε μας από που έρχεται ο νωπός αέρας. Αυτή η πλάκα είναι μεταλλική ή βακελιτική;

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επισυνάπτω τις φωτογραφίες.

 

Η πλάκα σίγουρα δεν είναι μεταλλικη, ξύλινη μοιάζει αλλά φυσικά δεν είναι. 

 

1000005883.jpg

1000005881.jpg

1000005882.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andysaurus είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επισυνάπτω τις φωτογραφίες.

 

Η πλάκα σίγουρα δεν είναι μεταλλικη, ξύλινη μοιάζει αλλά φυσικά δεν είναι. 

 

1000005883.jpg

1000005881.jpg

1000005882.jpg

Τράβηξε λίγο από πιο μακριά, να φαίνεται η εισαγωγή του αέρα και επίσης η εισαγωγή του νωπου αέρα ( από κάπου θα πρέπει να φέρνει πχ από το μπαλκόνι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2023 στις 2:46 ΜΜ, liakjim είπε

Τράβηξε λίγο από πιο μακριά, να φαίνεται η εισαγωγή του αέρα και επίσης η εισαγωγή του νωπου αέρα ( από κάπου θα πρέπει να φέρνει πχ από το μπαλκόνι).

Εισαγωγή αέρα δεν μπορώ να βρω από που γίνεται. Στο μπαλκόνι δεν βλέπω κάποια τρύπα η οτιδήποτε.

pro-EKDwhDUq.jpeg

pro-YA7VdmpG.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, andysaurus είπε

Εισαγωγή αέρα δεν μπορώ να βρω από που γίνεται. Στο μπαλκόνι δεν βλέπω κάποια τρύπα η οτιδήποτε.

pro-EKDwhDUq.jpeg

pro-YA7VdmpG.jpeg

άρα (κακώς) δε σου τράβηξε απο έξω και παίρνει εσωτερικό (απο κάτω)

βέβαια τα ενεργειακά τραβάνε ελάχιστο αέρα , με το ζόρι τραβά τσιγάρο αναμμένο

πάντως στη φωτό έχεις υπερβολικά τεράστια φλόγα φλόγα  , ιδανικά πρέπει να υπάρχει όσο μικρότερη όσο είναι δυνατό για να έχεις απόδοση

Στις 13/12/2023 στις 11:29 ΠΜ, andysaurus είπε

Στο πάνω μέρος του τζακιού υπάρχει αυτή η πλάκα η οποία μπαίνει και βγαίνει. 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να την έχω κλειστή η ανοιχτή και ποια η χρησιμότητα της?

πρέπει να υπάρχει για να εγκλωβίζει τη ζέστη

για το ανοιχτή ή κλειστή δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε
16 ώρες πριν, korakios είπε

 

για το ανοιχτή ή κλειστή δεν κατάλαβα

 

Για το ανοιχτή ή κλειστή, η ερώτηση μου πάει για την πλάκα που είναι πάνω από την φωτιά. 

Ουσιαστικά έχει μια υποδοχή για να βάζω και να βγάζω αυτή την πλάκα όποτε θέλω. Ουσιαστικά σαν να εμποδίζει τον καυτό αέρα να πάει από πάνω όταν την έχω τοποθετημένη το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει. Οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν (!) για να με βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...