Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έχεις σκεφτεί καθόλου τη λύση της ξυλόσομπας;;;

ότι και να κάνεις το τζάκι δεν θα σου δωσει ποτέ ικανοποιητική θέρμανση εκτός και πας σε ακριβές λύσεις 4.000 και βάλε. Δυστυχώς τις 10ετίες του 80 και του 90 ο νεοέλληνας θεωρούσε το τζάκι στο νέο του σπίτι ένα απαραίτητο εξάρτημα κυρίως επίδειξης πλουτισμού. Αυτά τα παλαιά τζάκια φυσικά ποτέ δεν θέρμαιναν το χώρο περισσότερο ήταν διακοσμητικά και αντί να ζεσταίνουν αφαιρούσαν τη ζέστη μέσω της καμινάδας.Να εχεις μια ταβέρνα και να το βάλεις ως κράχτη για πελάτες οκ αλλα να το βάλεις στο σπίτι ως μέσο θέρμανσης το θεωρώ βλακεία.

Θέλεις πραγματικά ζέστη;; Μία ξυλόσομπα με 200-300 ευρώ ή αν έχεις να διαθέσεις 1000 βάλε μία σόμπα πέλετ και κατήργησε τελείως το τζάκι. Εχω φίλο που ξόδεψε 1.500  για μετατροπή απλού με κασέτα αλλαγή εσωτερικής  καμινάδας να βάλει γρίλιες και μου λέει τα ίδια όπως πριν. Τουλάχιστον πριν ένοιωθα τη ζέστη στα χέρια τώρα ούτε στα χέρια ούτε στο χώρο.Πεταμένα χρήματα.Δεν επαιρνα μία σόμπα πέλετ και να το καταργήσω τελείως να μου ανοίξει και ο χώρος;;;;

Ο άνθρωπος έχει ήδη το τζάκι και κοιτάει πώς θα το κάνει περισσότερο αποδοτικό.

Δε χτίζει τώρα για να του πούμε να μην το βάλει.

Επίσης το τζάκι είναι παρέα, η ξυλόσομπα δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ο άνθρωπος έχει ήδη το τζάκι και κοιτάει πώς θα το κάνει περισσότερο αποδοτικό.

Δε χτίζει τώρα για να του πούμε να μην το βάλει.

Επίσης το τζάκι είναι παρέα, η ξυλόσομπα δεν είναι.

Το ξέρω ότι έχει γιαυτό λέω οτι για να γίνει έστω και λίγο αποδοτικό πρέπει να δώσει πολλά. όλα τα άλλα κασέτες κ.λ.π. είναι ταχαμε να λέγαμε και να βγάλουν λεφτά κάποιοι. Ναι είναι παρέα αλλα με μεγάλο κόστος πλέον.

Τα λέω λόγω εμπειρίας γιατί έχω παρόμοιο από το 1997 το έχω κλειστό και ετοιμάζομαι να το κατεδαφίσω. Εκανε τον κύκλο του έκαψα τόννους ξύλα και το μόνο που πήρα λίγη παρέα 0 ζέστη. Το μόνο που θα θυμαμαι είναι κάποια παιδάκια - μπριζόλες - λουκάνικα. Δεν έχω άλλα λεφτα να του δώσω για ξύλα. Τα λίγα που περισσεύουν πετρέλαιο στο καλοριφέρ να δουμε και λίγη ζέστη😜

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το ξέρω ότι έχει γιαυτό λέω οτι για να γίνει έστω και λίγο αποδοτικό πρέπει να δώσει πολλά. όλα τα άλλα κασέτες κ.λ.π. είναι ταχαμε να λέγαμε και να βγάλουν λεφτά κάποιοι. Ναι είναι παρέα αλλα με μεγάλο κόστος πλέον.

Τα λέω λόγω εμπειρίας γιατί έχω παρόμοιο από το 1997 το έχω κλειστό και ετοιμάζομαι να το κατεδαφίσω. Εκανε τον κύκλο του έκαψα τόννους ξύλα και το μόνο που πήρα λίγη παρέα 0 ζέστη. Το μόνο που θα θυμαμαι είναι κάποια παιδάκια - μπριζόλες - λουκάνικα. Δεν έχω άλλα λεφτα να του δώσω για ξύλα. Τα λίγα που περισσεύουν πετρέλαιο στο καλοριφέρ να δουμε και λίγη ζέστη😜

Μαχαιριά στην καρδιά αυτό που λες! Δεν θα ήθελα να δώσω 2-3 χιλιάρικα που μετά βίας έχω και μετά να μην ζεσταίνομαι καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αλλα δεν μπορει να ειναι τοσο μουφα η κασετα, περυσι εβαλε ο κουμπαρος μου εδω Αθηνα στο υπαρχον τζακι που το ειχε για ομορφια μονο το αναβε 1-2 φορες τον χρονο, οταν εγινε το μπαμ που το γκαζι πηγαινε στον διαολο, εδωσε κανα 1500-1800 περιπου , το δουλεψε περυσι σε ενιαιο σαλονο κουζινα και ηταν πολυ ευχαριστημενος, ρετιρε, 6ος οροφος, οκ στα δωματια εφτανε πολυ λιγο θερμανση ειναι και 130 τμ. παντως για μουφα δεν μου το περιεγραψε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Όσοι το έχετε/ξέρετε άτομα που το έχουν, τι γνώμη έχετε για το θόρυβο των βεντιλατέρ;

Το δικό μου δεν έχει βεντιλατερ γιατί είναι υδραυλικό αλλά σε φίλους που έχουν ο θόρυβος είναι περίπου σαν ένα κλιματιστικό, μπορεί και λιγότερος. Εμένα δεν με ενοχλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα από το να δώσεις 1500-2000€ να βάλεις κασέτα,να έβαζες ένα ενεργειακό τζάκι με δευτερογενή καύση,με περσίδες κάτω,πάνω και εξωτερική παροχή αέρα για την φωτιά και δεν θα το μετανιώσεις. Το ενεργειακό τζάκι θερμαίνει μεγαλύτερο όγκο αέρα από την κασέτα.Δεν θα σου κοστίσει πάνω από 3000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, salpnik είπε

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα από το να δώσεις 1500-2000€ να βάλεις κασέτα,να έβαζες ένα ενεργειακό τζάκι με δευτερογενή καύση,με περσίδες κάτω,πάνω και εξωτερική παροχή αέρα για την φωτιά και δεν θα το μετανιώσεις. Το ενεργειακό τζάκι θερμαίνει μεγαλύτερο όγκο αέρα από την κασέτα.Δεν θα σου κοστίσει πάνω από 3000€.

Μακάρι να μπορούσα, αλλά όλες οι προσφορές που έχω πάρει για κασέτα δεν πέφτουν κάτω από 2500€ μαζί με την εγκατάσταση. Ενώ για ενεργειακό τζάκι από την αρχή, ξεκινάμε από 4500€ με εγκατάσταση. Είναι πολλά παραπάνω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κασέτα Invictus αγορασμένη από το Leroy το 2010, σπίτι 90 τετραγωνικά όπου το τζάκι είναι στον εννιαίο (55τμ) και με ανεμιστήρα πατώματος "σπρώχνω" και λίγη ζέστη πίσω. Χειμώνα με χιόνια 27 βαθμοί στο σαλόνι και 20-21 στα υπνοδωμάτια, όποιος το κάνει αυτό με αέριο/πετρέλαιο συγκρίνοντας με την ίδια κατανάλωση σε ξυλεία το κόστος του επιδοτώ το καύσιμο :P

Στο χωριό σπίτι αμόνωτο του 60φεύγα κάναμε κατασκευή από το μηδέν αερόθερμο ενεργειακό με βεντιλατέρ και εξόδους σε κάθε δωμάτιο. Είναι η κύρια και μόνη πηγή θέρμανσης, το σπίτι είναι στα 500 μέτρα υψόμετρο με τρομερή υγρασία και προφανώς απώλειες από παντού. Θέλει ξύλα προφανώς καθώς είναι πολύ μεγάλο για να πετύχουμε την απόδοση που θέλουμε, αλλά έξω -2 και μέσα 21-22 σταθερά.

Με ανοιχτό τζάκι τέτοια πράγματα δεν βλέπεις ότι και να κάνεις, δεν αποδίδουν λόγω φυσικής και μόνο. Θες να ψήνεις? Ανοιχτό. Θες να ζεσταίνεσαι? Ενεργειακό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε και συνφορουμίτης λίγο πιο πανω,αν θέλεις κοίτα και την λύση της ξυλοσομπας.

Εγω εχω βάλει απο το 2012 που σταμάτησα την χρήση του καλοριφέρ και με έσωσε. Ζεσταίνω ολόκληρο τον κάτω όροφο (~60τμ) με 1,5-2 κυβικά για ολόκληρη την χρονιά. Συν οτι αν έχει και φουρνάκι (όπως η δικιά μου) μαγειρεύεις νοστιμότατα και τσάμπα!
Το μόνο αρνητικό είναι το κουβάλημα των ξύλων και οτι χρειάζεσαι χώρο για την αποθήκευση τους αλλα ετσι είναι αυτα.Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις!
Εγω εγκατέστησα αντλία θερμότητας το καλοκαίρι αλλα και πάλι την ξυλόσομπα θα χρησιμοποιήσω!
Πολύ ωραία ζέστη και κυρίως πολυ οικονομική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, damoclesword είπε

Μακάρι να μπορούσα, αλλά όλες οι προσφορές που έχω πάρει για κασέτα δεν πέφτουν κάτω από 2500€ μαζί με την εγκατάσταση. Ενώ για ενεργειακό τζάκι από την αρχή, ξεκινάμε από 4500€ με εγκατάσταση. Είναι πολλά παραπάνω :(

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έβαλα το 2015 οπότε οι τιμές έχουν αλλάξει πολύ από τότε. Εμένα δεν έφτασε καν τα 3000€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν κάνω hijack το θέμα αλλά δεν βρήκα άλλο παρόμοιο.

Στο σπίτι που είμαι εδώ και ένα χρόνο, το πήρα καινούριο (όχι χτισμένο από μένα) και δεν έχει ανάψει ποτέ το τζάκι του.

Φέτος είπαμε να πάρουμε λίγα ξύλα για "Χριστουγεννιάτικο εφέ". Έχω εμπειρία από χρήση τζακιού.
Πήγα λίγο να το ρίξω μια ματιά και κοιτώντας προς τα πάνω, μέσα από το τζάκι μου έκανε κακή εντύπωση το ότι αντί για κάποια μασίφ μεταλική ή έστω χτιστή καπνοδόχο, έχει από αυτό το "φίφικο" βιοσπιράλ, το οποίο αν δεν κάνω λάθος, έχει σαν υλικό κατασκευής το αλουμίνιο. Και σκέφτομαι, είναι όντως ικανό να αντέξει τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες ενός συμβατικού τζακιού ή θα αρχίσει να λιώνει; Μήπως τελικά να μην το ανάψω το τζάκι μην έχουμε θέματα;

image.png.0ecc21c2853174c2b18590d54153f301.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aXer είπε

Και σκέφτομαι, είναι όντως ικανό να αντέξει τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες ενός συμβατικού τζακιού ή θα αρχίσει να λιώνει;

το τζάκι είναι η πρώτη φορά που θα ανάψει ? Το σπιράλ που μπαίνει σαν του δικού σου πρέπει να είναι αυτό https://www.inoxtherm.gr/tzakia-76/dianomi-zestoy-aera/spiral-inox Τουλάχιστον αυτό έχω βάλει εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...