Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, markon είπε

Οι ηγέτες υποτίθεται στης τηλεοράσεις είναι η LG και η SAMSUNG, και μια άσχετη δική μου ιστορία, το 1991-92 είχα αγοράσει μια τηλεόραση 21 ιντσες μάρκας crown, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτή η μάρκα, 25 χρόνια μετα η τηλεόραση έπαιζε ακόμα χωρίς να έχει πάει ούτε μια φορά για επισκευή , αγοράζοντας τώρα μια επώνυμη μάρκα, τι πληρώνουμε τελικά το όνομα, την εγγύηση, τα εξαρτήματα που έχει μέσα η τηλεόραση, μπορεί να πάρεις πχ την SAMSUNG και σε 3μηνες να τα έχει παίξει, και μπορεί να πάρεις μια μάρκα που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της, και να την έχεις για χρόνια, ρωσική ρουλέτα η αγορά ηλεκτρονικών η ηλεκτρικών συσκευών η αγορά σήμερα, πάντως αν μια τηλεόραση καταφέρει να βγάλει τα 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα, να είμαστε ευχαριστημένοι

crown Τη μου θύμησες,την πρώτη τηλεόραση με χρώμα που αγόρασα,όντος πολύ καλή στον χρόνο δεν χάλασε ποτέ και την χάρισα.

Τώρα πήρα και εγώ LG πάλι η προηγούμενη LG που είχα κράτησε 12-13  χρόνια (πολύ ικανοποιημένος)  και ελπίζω να κρατήσει τόσο και η καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

Για απλές LED οι Sony τι λένε από ποιότητα;

Παίζει να είναι  πιο ποιοτικές από samsung & lg απλά είναι συνήθως πιο ακριβές και γι'αυτό "παραγράγονται" πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, SOADNICK said:

Για απλές LED οι Sony τι λένε από ποιότητα;

Ειναι αντιστοιχες των Samsung οσον αφορα τις LED ειδικα στις μεγαλες ιντσες οπου η LG παιζει κυριως σε IPS που εν αντιθεσει με τις VA εχουν θεμα με το μαυρο. Ουσιαστικα πιο πολυ βλεπεις γκρι παρα μαυρο στις IPS με αποτελεσμα στις σκοτεινες σκηνες να χανεις αρκετες λεπτομερειες ειδικα αν βλεπεις σειρες/ταινιες σε σκοτεινο δωματιο.

Εκει που οι LG ειναι ασυναγωνιστες ειναι στις OLED Κι αυτο για 2 λογους. Αν δεν κανω λαθος ολοι χρησιμοιποιουν τα δικα της πανελ (η LG βγαζει OLED μια δεκαετια πλεον, σε αντιθεση με Samsung, Sony, Panasonic κλπ που βγαζουν τα τελευταια 2-3 χρονια) ενω παραλληλα ειναι η μονο (εντος Ελλαδος τουλαχιστον) που με την εγγυηση της σε καλυπτει για Burn In. Αν λοιπον για OLED δωσεις 1000+ ευρω (55 ιντσες) ε σε ποναει αν κανει burn in και δε στην αλλαζουν. Εκτος της εγγυησης εχει και καλυτερη διαχειριση ανανεωσης πανελ αρα και λιγοτερες πιθανοτητες Burn in.

OI Sony σε LED οσο ανεβαινεις σε τιμη τοσο καλυτερες ειναι. Δεν ξερω για φετος καθως δεν εχω ψαξει αλλα μεχρι περσι oi FALD της Sony ηταν απο τις καλυτερες σε αποδοση που πλησιαζει τροπο τινα τις OLED. Σε αντιθεση δε με Samsung & LG εχουν android λειτουργικο με οτι αυτο συνεπαγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Παίζει να είναι  πιο ποιοτικές από samsung & lg απλά είναι συνήθως πιο ακριβές και γι'αυτό "παραγράγονται" πολλές φορές.

Ναι αυτό έβλεπα και γω και τις σκέφτομουν παρά το έξτρα κόστος κυρίως γιατί δεν είμαι τηλεορασάκιας οπότε θέλω να πάρω μια και να μην ξανασχοληθώ μαζί της -για αγορά/επισκευές- για χρόνια.

11 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ειναι αντιστοιχες των Samsung οσον αφορα τις LED ειδικα στις μεγαλες ιντσες οπου η LG παιζει κυριως σε IPS που εν αντιθεσει με τις VA εχουν θεμα με το μαυρο. Ουσιαστικα πιο πολυ βλεπεις γκρι παρα μαυρο στις IPS με αποτελεσμα στις σκοτεινες σκηνες να χανεις αρκετες λεπτομερειες ειδικα αν βλεπεις σειρες/ταινιες σε σκοτεινο δωματιο.

Εκει που οι LG ειναι ασυναγωνιστες ειναι στις OLED Κι αυτο για 2 λογους. Αν δεν κανω λαθος ολοι χρησιμοιποιουν τα δικα της πανελ (η LG βγαζει OLED μια δεκαετια πλεον, σε αντιθεση με Samsung, Sony, Panasonic κλπ που βγαζουν τα τελευταια 2-3 χρονια) ενω παραλληλα ειναι η μονο (εντος Ελλαδος τουλαχιστον) που με την εγγυηση της σε καλυπτει για Burn In. Αν λοιπον για OLED δωσεις 1000+ ευρω (55 ιντσες) ε σε ποναει αν κανει burn in και δε στην αλλαζουν. Εκτος της εγγυησης εχει και καλυτερη διαχειριση ανανεωσης πανελ αρα και λιγοτερες πιθανοτητες Burn in.

OI Sony σε LED οσο ανεβαινεις σε τιμη τοσο καλυτερες ειναι. Δεν ξερω για φετος καθως δεν εχω ψαξει αλλα μεχρι περσι oi FALD της Sony ηταν απο τις καλυτερες σε αποδοση που πλησιαζει τροπο τινα τις OLED. Σε αντιθεση δε με Samsung & LG εχουν android λειτουργικο με οτι αυτο συνεπαγεται

Εννοούσα κυρίως από αξιοπίστια, όπως έγραψα και στον Νικόλα. Έχω κατά νου αυτές τις δύο πχ

https://www.skroutz.gr/comparelists/12?compare=36556775%2C43790510

αλλά μόνο αν η δεύτερη πέσει 100ε ως τα Χριστούγεννα, έστω και στις 50". Διαφορετικά είχα κατά νου τη TCL C645 που είναι και φθηνότερη αλλά μόνο με επέκταση εγγύηση κι αυτό με φόβο για την μακροζωία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άσχετη δική μου γνώμη, την καλύτερη απόδοση στο μαύρο, την είχαν οι crt ελάχιστες σημερινές τηλεοράσεις, μπορούν να φτάσουν ,την απόδοση στο μαύρο, που είχε μια crt τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, markon said:

Και μια άσχετη δική μου γνώμη, την καλύτερη απόδοση στο μαύρο, την είχαν οι crt ελάχιστες σημερινές τηλεοράσεις, μπορούν να φτάσουν ,την απόδοση στο μαύρο, που είχε μια crt τηλεόραση

Σορρυ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες. Παραλληλα με τις crt ειχαν τρεξει οι Plasma και οσοι τις ειχαν παρει ειχαν παθει σοκ απο τη διαφορα στην ποιοτητα εικονας. Μην ξεχναμε οτι crt ειχαν βγει μεχρι 29 και αντε και με το ζορι κατι λιγες στις 32. Οι αναλυση ομως ηταν πολυ χαμηλη και οσο ανεβαινες σε ιντσες τοσο χειροτερο γινοταν. 

10 minutes ago, SOADNICK said:

Ναι αυτό έβλεπα και γω και τις σκέφτομουν παρά το έξτρα κόστος κυρίως γιατί δεν είμαι τηλεορασάκιας οπότε θέλω να πάρω μια και να μην ξανασχοληθώ μαζί της -για αγορά/επισκευές- για χρόνια.

Εννοούσα κυρίως από αξιοπίστια, όπως έγραψα και στον Νικόλα. Έχω κατά νου αυτές τις δύο πχ

https://www.skroutz.gr/comparelists/12?compare=36556775%2C43790510

αλλά μόνο αν η δεύτερη πέσει 100ε ως τα Χριστούγεννα, έστω και στις 50". Διαφορετικά είχα κατά νου τη TCL C645 που είναι και φθηνότερη αλλά μόνο με επέκταση εγγύηση κι αυτό με φόβο για την μακροζωία της.

Οπως εχει πει και ο Nicol απο θεμα αξιοπιστιας δεν ξεχωριζει ουσιαστικα καμια απο τις καλες. Αντε να ξεχωριζουν οι καλες και οι TCL, Hisense σε σχεση με τις Vestel . Ολες οι αλλες μαρκες ειναι το ιδιο με μονη εξαιρεση τις LG στις OLED που εχει καλυτερο μηχανισμο ανανεωσης πανελ οποτε και μικροτερες πιθανοτητες burn in,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάρω μια 40αρα τηλεόραση για τους γονείς μου, είδα αυτή, είναι καινούργια όμως και χωρίς κριτικές. Βέβαια την μάρκα την ξέρω, σε σχέση με άλλες που δεν τις έχω ακούσει ποτέ. Έχω και εγώ ήδη μια toshiba 4-5 χρόνων και είναι μια χαρά. Τι λέτε? Την έχει κανείς να πει γνώμες ? Δεν θέλω με πολλά λεφτά, δεν έχουν πολλές απαιτήσεις , κλασσική χρήση τηλεόρασης και μέσω σύνδεσης με λάπτοπ που έμαθα τον πατέρα μου, βάζει και κάνα παιχνίδι μέσω hdmi, οπότε το ίδιο θα κάνει και σε αυτή. Δεν ασχολούνται με αν είναι smart και τέτοια. Απλή χρήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. --> 

 

https://www.skroutz.gr/s/46557831/Toshiba-Smart-Tileorasi-40-Full-HD-LED-40LV3E63DG-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάρω μια 40αρα τηλεόραση για τους γονείς μου, είδα αυτή, είναι καινούργια όμως και χωρίς κριτικές. Βέβαια την μάρκα την ξέρω, σε σχέση με άλλες που δεν τις έχω ακούσει ποτέ. Έχω και εγώ ήδη μια toshiba 4-5 χρόνων και είναι μια χαρά. Τι λέτε? Την έχει κανείς να πει γνώμες ? Δεν θέλω με πολλά λεφτά, δεν έχουν πολλές απαιτήσεις , κλασσική χρήση τηλεόρασης και μέσω σύνδεσης με λάπτοπ που έμαθα τον πατέρα μου, βάζει και κάνα παιχνίδι μέσω hdmi, οπότε το ίδιο θα κάνει και σε αυτή. Δεν ασχολούνται με αν είναι smart και τέτοια. Απλή χρήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. --> 

 

https://www.skroutz.gr/s/46557831/Toshiba-Smart-Tileorasi-40-Full-HD-LED-40LV3E63DG-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε ιδιαίτερα τρομερή τιμή.

Κάτοχος toshiba 4ετιας, κάπως αργή σαν τηλεόραση και μου έβγαλε προβλήματα.

Πρακτικά μιλάμε για vestel (κατασκευή φασόν Τουρκίας) με όχι την καλύτερ δυνατή ποιότητα. Πέραν της toshiba, έχω και μια turbo x(επίσης vestel) με χαλασμένο τροφοδοτικό, που παρά τα προβλήματά της έβγαλε την 5ετία.

Θα έλεγα να κρατηθείς και να περιμένεις τις εορταστικές προσφορές, μήπως πετύχεις κάποιο καλύτερο deal (έστω παρόμοια τηλεόραση σε καλύτερη τιμή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάρω μια 40αρα τηλεόραση για τους γονείς μου, είδα αυτή, είναι καινούργια όμως και χωρίς κριτικές. Βέβαια την μάρκα την ξέρω, σε σχέση με άλλες που δεν τις έχω ακούσει ποτέ. Έχω και εγώ ήδη μια toshiba 4-5 χρόνων και είναι μια χαρά. Τι λέτε? Την έχει κανείς να πει γνώμες ? Δεν θέλω με πολλά λεφτά, δεν έχουν πολλές απαιτήσεις , κλασσική χρήση τηλεόρασης και μέσω σύνδεσης με λάπτοπ που έμαθα τον πατέρα μου, βάζει και κάνα παιχνίδι μέσω hdmi, οπότε το ίδιο θα κάνει και σε αυτή. Δεν ασχολούνται με αν είναι smart και τέτοια. Απλή χρήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. --> 

 

https://www.skroutz.gr/s/46557831/Toshiba-Smart-Tileorasi-40-Full-HD-LED-40LV3E63DG-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

TCL 43P735 να πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, CaptainChris είπε

TCL 43P735 να πάρεις 

Δεν χωράει 43αρα εκεί που θα μπει., βασικά και η 40αρα είναι οριακά. Την είχα δει αυτή που λες, αλλά δεν χωράει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ώρα για αγορά TV. Παραθέτω τον οδηγό βάσει του σχετικού θέματος για να βοηθήσω.

Διαθέσιμο budget: 800€ με τοποθέτηση σε τοίχο και μεταφορικά (οπότε για την TV μονάχα ίσως 700€

Απόσταση και γωνία θέασης: 3-4μ

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο: ταινίες από Netflix, Disney+, Υοutube, gaming (PS5), λιγότερο Digea.

προτίμηση σε μέγεθος: 65''

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: όχι

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; ( 3D, smart, ultra HD, HDR κτλ): 4Κ και να είναι πραγματικά 120Ηz.

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν: δεν έχω ερευνήσει σε βάθος, υπάρχει προτίμηση σε Sony, Samsung, LG.

Κατάστημα προτίμησης (προαιρετικά): όχι απαραίτητα, αρκεί να είναι σοβαρό (όχι κάποιο χθεσινό παραμάγαζο ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, DrFreeman said:

Λοιπόν, ώρα για αγορά TV. Παραθέτω τον οδηγό βάσει του σχετικού θέματος για να βοηθήσω.

Διαθέσιμο budget: 800€ με τοποθέτηση σε τοίχο και μεταφορικά (οπότε για την TV μονάχα ίσως 700€

Απόσταση και γωνία θέασης: 3-4μ

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο: ταινίες από Netflix, Disney+, Υοutube, gaming (PS5), λιγότερο Digea.

προτίμηση σε μέγεθος: 65''

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: όχι

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; ( 3D, smart, ultra HD, HDR κτλ): 4Κ και να είναι πραγματικά 120Ηz.

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν: δεν έχω ερευνήσει σε βάθος, υπάρχει προτίμηση σε Sony, Samsung, LG.

Κατάστημα προτίμησης (προαιρετικά): όχι απαραίτητα, αρκεί να είναι σοβαρό (όχι κάποιο χθεσινό παραμάγαζο ;) )

Τηλεόραση που να καλύπτει όλα τα προαπαιτούμενά σου στο 700-750€ και από σοβαρό κατάστημα λίγο δύσκολο. 

Η μόνη που τα καλύπτει είναι η TCL QLED 65C735 και αυτό με το ευνοϊκό σενάριο των 3μ απόστασης. 

Άποψή μου για τα χρείματα που διαθέτεις και την απόσταση θέασης καλύτερα να πας σε μια entry level 75¨ και ας χάνεις σε Hz και σε σε HDR. Τουλάχιστον θα είσαι κοντά στο να βλέπεις καλύτερα 4Κ.

Αν θες οπσδήποτε τα 120hz η tcl που σου είπα πιο πάνω. Στα 800+ με 900 έχεις μερικές επιλογές ακόμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μικρο update τωρα που βρηκα και ευκαιρια.. Τελικα πηρα παλι tcl c745 65αρα (ειχα πετυχει την προσφορα του κωτσοβολου με νεα κομματια που ξαναφερανε αποθεμα στοκ για cyber monday) και αγορασα επιτηδες και εξτρα υπηρεσια να ερθουν αυτοι να την κανουν unboxing, εγκατασταση στον τοιχο, και ρυθμιση τα παντα ολα για να δουν οτι ολα ειναι ενταξει και δεν εχω ΠΑΛΙ ελλατωματικη DOA τηλεοραση.. 😁
Πρωτες εντυπωσεις? Εξαιρετικη!  Εικονα κρυσταλλο, πανεμορφα χρωματα και εβαλα και 4κ ταινιες κτλπ απο disney+ και χαιρομαι την ολη φαση 😃

Επαιξα με τις ρυθμισεις να την φερω στα μετρα μου αλλα το μονο παραπονο που εχω ειναι η λειτουργια dolby vision οταν βαζω mode για ταινιες ειναι μαπα.... στις γρηγορες σκηνες γινεται ενα τσιρκο στην οθονη ενα περιεργο εφε σαν πολυχρωμο ghosting γυρω απο τους χαρακτηρες οταν κινουνται γρηγορα. Το γυρναω σε αλλο mode και στρωνει. Δεν ειναι βεβαια και μεγαλη απωλεια το dolby γιατι με τις ρυθμισεις που εκανα σε αλλο mode δειχνει μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, alexzorb said:

Τηλεόραση που να καλύπτει όλα τα προαπαιτούμενά σου στο 700-750€ και από σοβαρό κατάστημα λίγο δύσκολο. 

Η μόνη που τα καλύπτει είναι η TCL QLED 65C735 και αυτό με το ευνοϊκό σενάριο των 3μ απόστασης. 

Άποψή μου για τα χρείματα που διαθέτεις και την απόσταση θέασης καλύτερα να πας σε μια entry level 75¨ και ας χάνεις σε Hz και σε σε HDR. Τουλάχιστον θα είσαι κοντά στο να βλέπεις καλύτερα 4Κ.

Αν θες οπσδήποτε τα 120hz η tcl που σου είπα πιο πάνω. Στα 800+ με 900 έχεις μερικές επιλογές ακόμα.  

Κατανοητόν. Εκανα μια έρευνα και όντως στα χρήματα αυτά είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεθεί TV με 100Hz+

Αναγκαστικά ανέβασα ~15% το budget και παρήγγειλα την 65" QLED 4K Q70C (2023) στα 874€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, DrFreeman said:

Αναγκαστικά ανέβασα ~15% το budget και παρήγγειλα την 65" QLED 4K Q70C (2023) στα 874€.

Για gaming είναι μια χαρά υστερεί λίγο σε ταινίες σειρές αλλά σχετικά τίμια για τα λεφτά της,  Χτες που είδα τις τιμές είχε και την TCL 65C805 ένα καταστημα στα 840 που έιναι επίσης καλή περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...