Προς το περιεχόμενο

TCL C745 55' & 65' & 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 599€ , 699€ , 999€


Lewnidas1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, michael150583 said:

Πήρα την 75αρα+τα 5 χρόνια εγγύηση.

Αν και δεν είμαι ειδήμων στις τηλεοράσεις. 

+πολύ καλή εικόνα. 

-ο ήχος μέτριος. 

+το μενού εύχρηστο και γρήγορο. 

-φθηνή πλαστική βάση. 

Και σήμερα θα την δοκιμάσω σε παιχνίδια κονσόλας XBOX. 

Ευχαριστώ τον topic starter. 

Ο ήχος στην δική μου c725 είναι καλούτσικος γισ τηλεόραση, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν και έχει ηχεία okyo, κάτι τέτοιο νομίζω. 

Δν τα δουλεύω όμως. Έχω ήχο σύστημα sony. Η βάση και στην δική μου είναι όπως το περιέγραψες. Χθες καικε πιξελ πάνω αριστερά, δεν ενοχλεί αλλά θα μιλήσω με κωτσο να δω αν το καλύπτει η πληρωμένη εγγύηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, Lewnidas1995 said:

Ο ήχος στην δική μου c725 είναι καλούτσικος γισ τηλεόραση, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν και έχει ηχεία okyo, κάτι τέτοιο νομίζω. 

Δν τα δουλεύω όμως. Έχω ήχο σύστημα sony. Η βάση και στην δική μου είναι όπως το περιέγραψες. Χθες καικε πιξελ πάνω αριστερά, δεν ενοχλεί αλλά θα μιλήσω με κωτσο να δω αν το καλύπτει η πληρωμένη εγγύηση 

 

Όταν μπορέσεις, να ενημερώσεις αν σε κάλυψαν απο Κωτσοβολο και thank you για το γενικό σου feedback. 

Σε ευχαριστώ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενω η 65αρα  745 ειναι διαθεσιμη στα 699 € η 65αρα c805 στα 849 € ειναι εξαντλημενη στο kωτσοβολο, γερμανο , cosmote κι καποια σκρουτζομαγαζα .Κανεις δεν ξερει αν θα γινει ξανα διαθεσιμη πριν το τελος της black friday στα συγκεκριμενα καταστηματα η θα εξαντληθη κι απο αλλα μαγαζια

 

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για τα service TCL και Hisense; Γιατι δεν ειδα να αναφερεται κατι για αυτο στο thread και θεωρω ειναι σημαντικο κομματι στο να παρει καποιος αποφαση αγορας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Περιμένω την Επιστροφή του Γερμανού για την αγορά της 65αρας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος ξέρει, τι γίνεται με την επέκταση εγγύησης. Έχει ο Γερμανός; ή να προχωρήσω με τον Κωτσόβολο και να βάλω 5 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη γράφτηκαν διάφορα παραπάνω, ποια ειναι καλύτερη σε μαύρο και προτείνουν mini led, αυτό δεν ισχύει ακριβώς. 

Οι τηλεοράσεις (πλην oled) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. 

- Αυτες με ips panel (και διάφορα παραγωγα πχ ads που παλι ips ειναι). Είναι τα κλασσικά πανελ που ολοι κάποτε είχαμε. Βασικα χαρακτήριστικα: Καλες γωνιες θέασης, υψηλή φωτεινότητα, κακο μαύρο (γκρι βασικά). Στο σκοτάδι φαινονται κυρίως αυτα. 

- Va panel (vertical aliment). Λιγο χειρότερες γωνίες θέασης, χαμηλότερη φωτεινότητα, 4 φορές βαθύτερο μαύρο σε σχεση με ips.Αν μπορείς να βγάλεις καλύτερο μαυρο, ολη η ποιότητα εικόνας φαίνεται καλύτερη. Η νεα μοδα είναι αυτο το πανελ, οι μισες+ τηλεοράσεις αυτο έχουν πλεον. Αν ακουμπήσεις την οθονη είναι κάπως μαλακή και κανει νερά, μπορείς να το δείς απο αυτο. 

Τώρα πανω σε αυτα τα πάνελ, (και στις 2 κατηγορίες) , μπορεί να βάλεις λάμπα mini led κλπ (μακάρι να έχει, ειναι καλύτερα), φίλτρα για καλύτερο χρώμα (qled το λεει η σαμσουνγκ, triluminos η σονυ, qned η lg), και local dimming (πολλές ανεξάρτητες λάμπες, δεν ανάβουν ολες μαζι δηλαδή ώστε κάποια αντικείμενα στην οθονη να φωτίζονται πολύ - πχ μια φωτιά - ενω αλλα ταυτόχρονα λίγο πχ αν είναι βράδυ). Το τελευταίο δημιουργεί και το γνωστό bluming να φαίνεται φως σε διάφορα τετράγωνα κλπ. 

Με λιγα λόγια :Πάρτε μια va panel, mini led. Πάρα τα μειονέκτηματα του va panel για οικιακή χρήση το 95% θα του φανει καλύτερο. Συνήθως είναι και με φίλτρα qled κλπ, μακάρι να έχει βελτιώνει την ποιότητα. Αν έχετε μπάτζετ κοιτάτε να έχει και καλο local dimming, το οποίο είναι ολόκληρη επιστήμη να βρεις ποια έχει και μονο σε ρεβιου το βλέπεις. 

Παλιότερα πρότεινα επίσης να έχει Android, αλλα ίσως καλύτερη λύση είναι η αγορά και ενος nvidia shield. Το ρυθμίζεις ετσι ωστε να ανοίγει /κλείνει το nvidia και να ανοίγει / κλείνει αυτόματα και η τηλεόραση μαζί του. Επισης τα πλήκτρα ήχου στο τηλεκοντρόλ του nvidia ρυθμίζουν κατευθείαν τον ηχο της τηλεόρασης. Ουσιαστικά δηλαδή αντικατάστας εντελώς σχεδον το λειτουργικό της tv, και χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ της tv μονο για τηλεόραση. Τα πλεονεκτήματα άπειρα καθώς δουλεύει καλύτερα το nvidia απο καθε android tv, ρουταρετε, είναι ταχύτατο, βγάζει καλύτερη εικόνα και χρώματα, σου κανει upscaling σε 4Κ ακόμα και με ΑΙ, συνδέεις ssd, σκληρούς κλπ που αν πας να το κάνεις κατευθείαν πανω σε Android tv έχεις διάφορα προβλήματα, κολλήματα κλπ. Εγω εχω android tv και παλι nvidia χρησιμοποιείω. 

Η συγκεκριμένη tcl, εχει φυσικά va panel. 

Ξεκίνησα να γράψω 5 πράγματα και το έκανα σεντόνι. Και στην πραγματικότητα θέλει αλλα 5 τέτοια για να αναλύσω υποπεριπτωσεις.. 

:)

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 8
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, oldnew είπε

Επειδη γράφτηκαν διάφορα παραπάνω, ποια ειναι καλύτερη σε μαύρο και προτείνουν mini led, αυτό δεν ισχύει ακριβώς. 

Οι τηλεοράσεις (πλην oled) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. 

- Αυτες με ips panel (και διάφορα παραγωγα πχ ads που παλι ips ειναι). Είναι τα κλασσικά πανελ που ολοι κάποτε είχαμε. Βασικα χαρακτήριστικα: Καλες γωνιες θέασης, υψηλή φωτεινότητα, κακο μαύρο (γκρι βασικά). Στο σκοτάδι φαινονται κυρίως αυτα. 

- Va panel (vertical aliment). Λιγο χειρότερες γωνίες θέασης, χαμηλότερη φωτεινότητα, 4 φορές βαθύτερο μαύρο σε σχεση με ips.Αν μπορείς να βγάλεις καλύτερο μαυρο, ολη η ποιότητα εικόνας φαίνεται καλύτερη. Η νεα μοδα είναι αυτο το πανελ, οι μισες+ τηλεοράσεις αυτο έχουν πλεον. Αν ακουμπήσεις την οθονη είναι κάπως μαλακή και κανει νερά, μπορείς να το δείς απο αυτο. 

Τώρα πανω σε αυτα τα πάνελ, (και στις 2 κατηγορίες) , μπορεί να βάλεις λάμπα mini led κλπ (μακάρι να έχει, ειναι καλύτερα), φίλτρα για καλύτερο χρώμα (qled το λεει η σαμσουνγκ, triluminos η σονυ, qned η lg), και local dimming (πολλές ανεξάρτητες λάμπες, δεν ανάβουν ολες μαζι δηλαδή ώστε κάποια αντικείμενα στην οθονη να φωτίζονται πολύ - πχ μια φωτιά - ενω αλλα ταυτόχρονα λίγο πχ αν είναι βράδυ). Το τελευταίο δημιουργεί και το γνωστό bluming να φαίνεται φως σε διάφορα τετράγωνα κλπ. 

Με λιγα λόγια :Πάρτε μια va panel, mini led. Πάρα τα μειονέκτηματα του va panel για οικιακή χρήση το 95% θα του φανει καλύτερο. Συνήθως είναι και με φίλτρα qled κλπ, μακάρι να έχει βελτιώνει την ποιότητα. Αν έχετε μπάτζετ κοιτάτε να έχει και καλο local dimming, το οποίο είναι ολόκληρη επιστήμη να βρεις ποια έχει και μονο σε ρεβιου το βλέπεις. 

Παλιότερα πρότεινα επίσης να έχει Android, αλλα ίσως καλύτερη λύση είναι η αγορά και ενος nvidia shield. Το ρυθμίζεις ετσι ωστε να ανοίγει /κλείνει το nvidia και να ανοίγει / κλείνει αυτόματα και η τηλεόραση μαζί του. Επισης τα πλήκτρα ήχου στο τηλεκοντρόλ του nvidia ρυθμίζουν κατευθείαν τον ηχο της τηλεόρασης. Ουσιαστικά δηλαδή αντικατάστας εντελώς σχεδον το λειτουργικό της tv, και χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ της tv μονο για τηλεόραση. Τα πλεονεκτήματα άπειρα καθώς δουλεύει καλύτερα το nvidia απο καθε android tv, ρουταρετε, είναι ταχύτατο, βγάζει καλύτερη εικόνα και χρώματα, σου κανει upscaling σε 4Κ ακόμα και με ΑΙ, συνδέεις ssd, σκληρούς κλπ που αν πας να το κάνεις κατευθείαν πανω σε Android tv έχεις διάφορα προβλήματα, κολλήματα κλπ. Εγω εχω android tv και παλι nvidia χρησιμοποιείω. 

Η συγκεκριμένη tcl, εχει φυσικά va panel. 

Ξεκίνησα να γράψω 5 πράγματα και το έκανα σεντόνι. Και στην πραγματικότητα θέλει αλλα 5 τέτοια για να αναλύσω υποπεριπτωσεις.. 

:)

Εδω να προσθεσουμε οτι ολα τα παρπανω αφορουν τις led tv( η mini led  κι η q led ειναι βελτιωμενες εκδοσεις των led panel)

Κι απο την αλλη εχουμε τις ΟLED tv που καθε pixel ειναι αυτοφωτο (εκατομυρια αυτοφοτα pixel για το "απολυτο" μαυρο και εξαιρετικα χρωματα με μεγαλες γωνιες θεασης κι υψυλη αντιθεση xωρις blouming στα συν(+)

και απο την αλλη ,υψηλο κοστος αγορας ,κινδυνος bern inn( να καουν pixel οταν μενουν στην τηλεοραση για μεγαλο χρονικο διαστημα λογοτυπα και σταθερες εικονες ) φαινομενο που εχει περιοριστει με τις νεες σειρες ,μαλιστα η lg δινει 5ετη εγγυηση οτι δεν θα παρουσιαστει το φαινομενο αυτο στις τν της και τελος υψηλη καταναλωση σε σχεση με τις led .

6 ώρες πριν, halkx είπε

άρα πιστεύεις ότι η c805 είναι καλή αγορά για τα χρήματά της στα 699 (55'');

Σε σχεση με τη c745 ειναι καλυτερη (δικη μου αποψη)

Στην Ευρωπη (ισπανια ) η 55 c805 εχει τωρα  στο black friday 600 €

Επεξ/σία από power_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 65c735 (2022) , απίστευτα παραμετροποιήσιμη τηλεόραση, πολύ καλά χρώματα, γενικά το πάνελ είναι εκπληκτικό.

Θέλει όμως την ταλαιπωρία της , είναι σαν να διαχειρίζεσαι ένα τεράστιο tablet android, δεν κάνει πιθανώς για πιο ηλικιωμένους ανθρώπους που δεν εξοικειωμένοι.

Όποιος πάρει tcl καλό είναι να κάνει την έξτρα πενταετή εγγύηση του Κωτσόβολου, εκεί σηκώνει και λίγο παζάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα παραγγελία χθες την 65c805 κι έβαλα με κάποια έκπτωση την 5ετή εγγύηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stemik είπε

Τελικά έκανα παραγγελία χθες την 65c805 κι έβαλα με κάποια έκπτωση την 5ετή εγγύηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.

Εάν επιτρέπεται από που την πήρες; Εξαντλημένη τη βγάζει μέσω Κωτσόβολου, Γερμανού. Σκρουτζ;

Τι έκπτωση περίπου στην εγγύηση;

Κατέληξα στη συγκεκριμένη τηλεόραση και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω επιστροφή Γερμανού ή να την πάρω από όπου βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει συνέχεια τελευταία τεμάχια στον Κωτσόβολο από εκεί την πήρα χθες ήταν το τελευταίο τώρα βλέπω λέει πάλι τελευταία κομμάτια. Μπες τώρα 70 μου την άφησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...