Προς το περιεχόμενο

TCL C745 55' & 65' & 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 599€ , 699€ , 999€


Lewnidas1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rical είπε

H μια ειναι full array και η αλλη qled , ειναι οντως καλυτερη η hisense? Εχουμε λινκ απο τα reviews?

Η tcl ειναι κανονικη led ,η hisense mini led και οι 2 εχουν ελεγχο οπισθιο του φωτισμου local dimming,η hisense εχει παραπανω ζωνες ελενγχου ομως! Στο youtube εχει πολλα βιντεο,οπως και σε λοιπα site ! Απο την αλλη αν αντι της tcl c745 βαλουμε την c845/805 εκει ειναι καλυτερες οι tcl και συγκρινονται με τις hisense u8k

9 ώρες πριν, heisenberg993 είπε

745 ή 805 ; Αξίζει η tcl ή να πάω σε samsung lg και να δώσω 200-300 € συν. τα φώτα σας και όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες ! Μιλάω για 65’’ και χρήση θα είναι ταινίες και νετφλιξ όχι gaming 

Την 805 απο εμενα ,μαζι με hisense u8k ! 

Μετα τις oled,οι καλυτερη ενναλακτικη ειναι οι mini led! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, power_1 είπε

Σιγουρα σε χαρακτηριστηκα η τηλοραση που εχεις ειναι καλυτερη  αλλα......

το μεγεθος μετραει(50 vs 65 69% μεγαλυτερη επιφανεια ). Αλλαζει η εμπειρια θεασης .

Σε τι ακριβώς είναι καλύτερη η qn90b? 

Έχει τόσο μεγάλη διαφορά?

Καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, generalb31 είπε

Η tcl ειναι κανονικη led ,η hisense mini led και οι 2 εχουν ελεγχο οπισθιο του φωτισμου local dimming,η hisense εχει παραπανω ζωνες ελενγχου ομως! Στο youtube εχει πολλα βιντεο,οπως και σε λοιπα site ! Απο την αλλη αν αντι της tcl c745 βαλουμε την c845/805 εκει ειναι καλυτερες οι tcl και συγκρινονται με τις hisense u8k

Την 805 απο εμενα ,μαζι με hisense u8k ! 

Μετα τις oled,οι καλυτερη ενναλακτικη ειναι οι mini led! 

Full array led βλεπω στη hisense. Μηπως τη μπερδευεις με αλλο μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, humanoid είπε

Full array led βλεπω στη hisense. Μηπως τη μπερδευεις με αλλο μοντελο?

Στο displayspecifications δες τες....για την u7k λεω εγω....edge led/direct led/fullarray led εχει σχεση με των φωτισμο των led!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Στο displayspecifications δες τες....για την u7k λεω εγω....edge led/direct led/fullarray led εχει σχεση με των φωτισμο των led!

 

ok , εγω αναφερομαι στην 65U7HQ, που παιζει πλεον στα ιδια χρηματα με την TCL C745 (699 euro)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, teohokage είπε

ξέρει κανείς κανένα site για καλιμπράρισμα της 805? την παρέλαβα πριν λίγο.

Όταν βρείς χρόνο και μπορείς γράψε και λίγα λόγια για την τηλεόραση και τις εντυπώσεις σου.

 

https://www.avforums.com/threads/tcl-c805-owners-thread.2474425/page-3

Στην μέση της σελίδας χρήστης έχει ανεβάσει τις ρυθμίσεις του.

Επεξ/σία από savvassfa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η 805 αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με την 745? Χρήση κυρίως για στριμινγκ και λιγότερο για παιχνίδια...επίσης το upscaling ποια θεωρείται ότι το κάνει καλύτερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, humanoid είπε

ok , εγω αναφερομαι στην 65U7HQ, που παιζει πλεον στα ιδια χρηματα με την TCL C745 (699 euro)....

Πολύ καλή τιμή έχω ένα μοντέλο hisense που το πήρα πριν δύο χρόνια περίπου μεσαία κατηγορία τα σπάει σε μαύρο κ ποιότητα ,το βρήκα είναι αυτή UHD LED 55U7QF HDR (2020),Direct Full Array Local Dimming .με κάτι updates έστρωσε κ η κίνηση κ το μαύρο είναι άψογο για μεσαι κατηγορίας τηλεόραση όπως κ ποιότητα!!! Μη τη φοβάστε τη hisense .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, έχω κάνει παραγγελία την C745 και είναι έτοιμη για παραλαβή απο το κατάστημα. Τώρα που βάλατε την 805 κόλλησα και δεν ξέρω τη να κάνω. τα 100 παραπάνω για εμένα που θα δω καμία ταινία την εβδομάδα και τίποτα άλλο τα αξίζει; γενικά με ενδιαφέρει πιο πολύ το καλύτερο μαύρο και βλέπω σε Qled είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και οι hisense και οι tcl έχουν βγάλει αρκετά καλά πραγματακια για τα λεφτά τους. Ένα πρόβλημα όμως με τις hisense είναι ότι κάποια μοντέλα είναι από λίγο έως πολύ διαφορετικά σε Ευρώπη και διαφορετικά σε Αμερική. Αυτό αναφέρεται και στο rtings και για αυτό η u7h γράφεται έτσι στην Αμερική (αν δεν κάνω λάθος) και u7hq στην Ελλάδα πχ.

Απ'την άλλη βλέπω ότι έχει καλές αξιολογήσεις αλλά αλλιώς αξιολογούν οι περισσότεροι από μας και αλλιώς ειδικοί και κανάλια στο YouTube όπως RTINGS και HDTVTEST.

Επίσης τα specs δε λένε πάντα την "αλήθεια" ή μπορεί κάποιες τηλεοράσεις με πολύ καλά χαρακτηριστικά να βγάλουν διάφορα προβλήματα, όπως η QN90B την οποία αν ψάξετε λίγο θα βρείτε διάφορα παράπονα. Πχ έχει ρύθμιση για αυτόματο update στα firmwares και σε ένα από αυτά εξαφάνισε το local dimming. Στη συνέχεια βέβαια διορθώθηκε. Επίσης δε έχει καλό pq eotf tracking και δείχνει με περισσότερη φωτεινότητα από ότι θα έπρεπε. Σε γενικές γραμμές είναι καλύτερη από αρκετές TCL και Hisense αλλά αν πέσεις σε προβληματικό μοντέλο/firmwares σκέφτεσαι για αυτό πλήρωσα ρε γαμωτο τόσα λεφτά?

Είναι τι χρήση θέλει ο καθένας να το ψάξει λίγο και να αγοράσει ότι του ταιριάζει καλύτερα. 

(Για τις tcl c745 έχω δει αρκετά καλά λόγια και επίσης έχει και 144hz refresh rate για games στη μια θύρα hdmi. Είναι σφαίρα γενικά για gaming η tv. Hisense ήθελα στην αρχή αλλά όταν είδα ότι κάποιες είναι αρκετά διαφορετικές στην Ευρώπη το φοβήθηκα. Sorry για το σεντόνι!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, circadian είπε

που βρήκατε την 805 100 ευρώ πάνω; στον κώτσο έχει 850 άρα 150.

Αναφέρεται σε 55" φαντάζομαι

 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/281933-tv-led-55-tcl-55c745 599

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/55’’-58’’/tcl-55c805-55-qled-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20427479&fname=&fvalue= 699

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την 75αρα+τα 5 χρόνια εγγύηση.

Αν και δεν είμαι ειδήμων στις τηλεοράσεις. 

+πολύ καλή εικόνα. 

-ο ήχος μέτριος. 

+το μενού εύχρηστο και γρήγορο. 

-φθηνή πλαστική βάση. 

Και σήμερα θα την δοκιμάσω σε παιχνίδια κονσόλας XBOX. 

Ευχαριστώ τον topic starter. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...