Προς το περιεχόμενο

TCL C745 55' & 65' & 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 599€ , 699€ , 999€


Lewnidas1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, phanispal said:

Ωραία, πού να πάω;

Βρίσκω Picture Mode στο General Settings αλλά δεν έχει ούτε Movie ούτε άλλα που βλέπω σε βίντεο στο YouTube.

Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι στα 3 μέτρα η εικόνα είναι χάλι, πιο πίσω βελτιώνεται κάπως.

Αναφέρομαι σε Cosmote TV μέσω της εφαρμογής.

cosmote tv αν και δινει 1080ρ δεν θα επρεπε να το βλεπεις ετσι. κατι παει λαθος με τις ρυθμισεις γιατι και γω εχω δει πολλες φορες ταινια 1080ρ απο στικακι και f1tv pro που βλεπω συνεχεια δεν ειναι χαλι. Κανει καλο upscale .

Για το θεμα σου, ρυθμισεις > Εικονα > Ρυθμισεις οθονης > Λειτουργεια Οθονης και παιξε απο το 16:9 σε ενα αλλο και ξανα επανεφερε το ενω εισαι στην ταινια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δική μου μαλακία, απ' την κούραση δεν την παλεύω lol

Ήταν σε Store Mode γι' αυτό δεν έβγαζε τις επιλογές.

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα, από ρυθμίσεις εικόνας τι κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 6:59 ΜΜ, power_1 είπε

 

Ανοιξα ξεχωρηστο νημα για την 805 γιατι το νημα αυτο αφορα την C745 κι οχι την C805 που εμεις ναφερουμε.

Καλησπέρα, που το βρίσκουμε για την 805?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς θέμα με το Wifi;

Συγκεκριμένα όταν την κλείνω και την ανοίγω πάλι μετά από κάποια Χ ώρα, δείχνει συνδεδεμένη στο Wifi κανονικά αλλά δεν φορτώνει τίποτα σε app. Κλείνω/Ανοίγω το wifi και επανέρχεται κανονικά η λειτουργία.

Οι υπόλοιπες συσκευές λειτουργούν κομπλέ συνέχεια (Xiaomi AX3000) με wifi6 πάνω. Το περίεργο είναι ότι ac και smart συσκευές που παίζουν σε 2.4GHz μόνο, λειτουργούν άψογα. Έχει κάποια λειτουργία που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και την έχω με ethernet και δεν την έχω συνδέσει ακόμα με Wi-Fi, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει τη λειτουργία Γρήγορης Εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, έχει καταλάβει κανείς πώς δουλεύουν κάποιες λειτουργίες της τηλεόρασης, όπως το Dolby Vision;

Βάζει ας πούμε η γυναίκα το The Crown στο Netflix, παρατηρώ ότι η συγκεκριμένη υποστηρίζει Dolby Vision, και έχει θέματα με την κίνηση, κάνει κάτι σαν σκιές ή σπασίματα, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω.

Το θέμα είναι, ενεργοποιείται μόνο του το Dolby Vision; Αν ναι, πώς απενεργοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχώς, ήμουν τόσο γκαντέμης που μου έβγαλε μπόλικα προβλήματα όπως  σκούρα επιφάνεια 2 εκατοστών στο κέντρο και την γύρισα πίσω. Στα αναλογικά κανάλια υπάρχει μια ασπρόμαυρη διακεκομμένη γραμμή πάνω πάνω. Ατυχία. DOA

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, phanispal said:

Ρε σεις, έχει καταλάβει κανείς πώς δουλεύουν κάποιες λειτουργίες της τηλεόρασης, όπως το Dolby Vision;

Βάζει ας πούμε η γυναίκα το The Crown στο Netflix, παρατηρώ ότι η συγκεκριμένη υποστηρίζει Dolby Vision, και έχει θέματα με την κίνηση, κάνει κάτι σαν σκιές ή σπασίματα, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω.

Το θέμα είναι, ενεργοποιείται μόνο του το Dolby Vision; Αν ναι, πώς απενεργοποιείται;

Στο Netflix όταν είσαι ανοίγεις τις ρυθμίσεις και επιλέγεις Dolby bright ή Dark, και στο advanced πλέον σου έχει motion settings. Είτε το κλείνεις τελείως (Και βλέπεις κανονικά) ή κατέβει εντελώς το blur reduction και πας jidder reduction στο 2-3 και βλέπεις αντίστοιχα.

Το Dolby μπορεί να απενεργοποιηθεί και εντελώς αν κλείσεις την επιλογή του intelligent mode στις ρυθμίσεις εικόνας.

Γενικά θέλει να παίξεις αρκετά για να το φέρεις στα μέτρα σου, αλλά μπορείς να το φέρεις εκεί που ακριβώς θέλεις.

14 hours ago, michael150583 said:

Δυστιχώς, ήμουν τόσο γκαντέμης που μου έβγαλε μπόλικα προβλήματα όπως  σκούρα επιφάνεια 2 εκατοστών στο κέντρο και την γύρισα πίσω. Στα αναλογικά κανάλια υπάρχει μια ασπρόμαυρη διακεκομμένη γραμμή πάνω πάνω. Ατυχία. DOA

Κρίμα! Αλλαγή ή θα πάρεις κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Apoithaki είπε

Στο Netflix όταν είσαι ανοίγεις τις ρυθμίσεις και επιλέγεις Dolby bright ή Dark

Εννοείς όταν έχω ανοίξει την εφαρμογή του Netflix να πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης;

Αν ναι, δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για Dolby Bright ή Dark. Ούτε στις ρυθμίσεις του Netflix.

3 ώρες πριν, Apoithaki είπε

ή κατέβει εντελώς το blur reduction και πας jidder reduction στο 2-3 και βλέπεις αντίστοιχα.

Να πάω το Blur Reduction στο 0 και το Judder Reduction στο 2-3;

3 ώρες πριν, Apoithaki είπε

Το Dolby μπορεί να απενεργοποιηθεί και εντελώς αν κλείσεις την επιλογή του intelligent mode στις ρυθμίσεις εικόνας.

Στο Intelligent Picture τα Adaptive Brightness και Adaptive Content (Detect incoming unencrypted content type (SDR & Dolby Vision) and automatically adjusts picture quality for each mode) είναι απενεργοποιημένα.

Έβαλα ταινία με Dolby Vision και εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Υποτίθεται παίρνεις τηλεόραση με 120Hz και τελικά η κίνηση είναι χειρότερη απ' ότι όταν είχες 60Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Εννοείς όταν έχω ανοίξει την εφαρμογή του Netflix να πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης;

Αν ναι, δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για Dolby Bright ή Dark. Ούτε στις ρυθμίσεις του Netflix.

Να πάω το Blur Reduction στο 0 και το Judder Reduction στο 2-3;

Στο Intelligent Picture τα Adaptive Brightness και Adaptive Content (Detect incoming unencrypted content type (SDR & Dolby Vision) and automatically adjusts picture quality for each mode) είναι απενεργοποιημένα.

Έβαλα ταινία με Dolby Vision και εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Υποτίθεται παίρνεις τηλεόραση με 120Hz και τελικά η κίνηση είναι χειρότερη απ' ότι όταν είχες 60Hz.

Στις ρυθμίσεις εικόνας, οτιδήποτε έξτρα έχει το βγάζεις off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, phanispal said:

Εννοείς όταν έχω ανοίξει την εφαρμογή του Netflix να πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης;

Αν ναι, δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για Dolby Bright ή Dark. Ούτε στις ρυθμίσεις του Netflix.

Να πάω το Blur Reduction στο 0 και το Judder Reduction στο 2-3;

Στο Intelligent Picture τα Adaptive Brightness και Adaptive Content (Detect incoming unencrypted content type (SDR & Dolby Vision) and automatically adjusts picture quality for each mode) είναι απενεργοποιημένα.

Έβαλα ταινία με Dolby Vision και εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Υποτίθεται παίρνεις τηλεόραση με 120Hz και τελικά η κίνηση είναι χειρότερη απ' ότι όταν είχες 60Hz.

 

10 hours ago, Apoithaki said:

Στο Netflix όταν είσαι ανοίγεις τις ρυθμίσεις και επιλέγεις Dolby bright ή Dark, και στο advanced πλέον σου έχει motion settings. Είτε το κλείνεις τελείως (Και βλέπεις κανονικά) ή κατέβει εντελώς το blur reduction και πας jidder reduction στο 2-3 και βλέπεις αντίστοιχα.

Το Dolby μπορεί να απενεργοποιηθεί και εντελώς αν κλείσεις την επιλογή του intelligent mode στις ρυθμίσεις εικόνας.

Γενικά θέλει να παίξεις αρκετά για να το φέρεις στα μέτρα σου, αλλά μπορείς να το φέρεις εκεί που ακριβώς θέλεις.

Κρίμα! Αλλαγή ή θα πάρεις κάτι άλλο;

Δυστιχως δεν ειχε αλλη TCL 75C745 να μου την αντικαταστησει ο Κωτσοβολος και οποια αλλη τηλεοραση κοντα σε αυτα τα χαρακτηριστικα ξεφευγε στα λεφτα η δεν υπηρχε διαθεσιμη.Με επιασε μια φοβια και Θα παω σε samsung και θα βαλω εγγυηση ξανα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

17014732899782461449503704292298.jpg

το καφε κυκλακι είναι της διαφημισης. Πανω αριστερα έχει κάτι διακεκομμενες ασπρομαυρες γραμμες στα αναλογικά καναλια και φαίνονται οταν εκανα zoom out. Σε μονοχρωμες εικονες φαινεται η σκίαση και ευτυχώς που την είδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει επέκταση εγγύησης;

Γιατί με την premium επέκταση (155€ για την 75άρα) μου είπαν ότι την αλλάζουν με ίδιο ή επόμενο αντίστοιχο μοντέλο.

Εγώ την έκανα πάντως γιατί πήρα εκθεσιακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...