Προς το περιεχόμενο

Βαρεθήκατε κι εσείς το gaming;


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sprou απλά αναφέρω σενάρια στο θεματοθέτη για να μην του φαίνεται περίεργο η βαρεμάρα ή η απομάκρυνση. από κει και πέρα το gaming είναι χόμπι. και όπως όλα τα χόμπι άλλοι τα κάνουν μια ζωή, άλλοι τα πιάνουν και τα αφήνουν, άλλοι τα κάναν κάποτε και τα παράτησαν και πήγαν σε άλλα και πάει λέγοντας. Όλα ωραία είναι και όλα καλά, ό,τι ταιριάζει στον καθένα.

Επεξ/σία από kavadias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω περάσει από αυτή την φαση γιατί έπαιζα τα πάντα (εκτός από αθλητικά) και με τις ώρες. Μόλις γεννήθηκε η μικρή μου (εδώ και δύο χρόνια , είμαι 40) και ο ελεύθερος χρόνος μου μειώθηκε δραματικά και με έπιασε μια ξενερα, οπότε έκανα ένα "self evaluation" και αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ ΜΟΝΟ με παιχνίδια που αξίζουν τον χρόνο μου, και όχι να παίζω απλά για να παίζω. Δηλαδή , ασχολήθηκα με Indies που είχαν απείρως καλές βαθμολογιες (dave the diver, dredge, cult of lamb), δεν πήρα το resi 4 που ξέρω απέξω το τι παίζει αλλά πήρα το Alan wake 2.

Δεν πήρα το Spiderman 2, που μέσα σε δύο χρόνια έχω βγάλει το 1 και το morales, αλλά πήρα remnant 2 (άσχετο σαν είδος αλλά η επένδυση είναι επένδυση) δεν πήρα κάποιο remaster απλά για τα γραφικά κτλ κτλ .Tο gamepass επίσης βοηθάει στο να έχω ένα μεγάλο και σεβαστό κατάλογο να δοκιμάσω, και αν μου αρέσει να συνεχίσω και όχι να μετανιώσω για "ακόμη μια αγορά" και το χάσιμο χρόνου. Διάλεξε διαφορετικά "genres" για να βγεις λίγο από τα συνηθισμένα, θα δεις ότι θα βρεις διαμάντια και θα κολλήσεις ξανά, αλλά πλέον (αν κρίνω από μένα ) πιο ανοιχτομυαλος και αυστηρός με το που θα αφιερώσεις τις λίγες ελεύθερες ώρες δυστυχώς που έχουμε όλοι στην ημέρα μας.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kavadias είπε

@Sprou απλά αναφέρω σενάρια στο θεματοθέτη για να μην του φαίνεται περίεργο. από κει και πέρα το gaming είναι χόμπι. και όπως όλα τα χόμπι άλλοι τα κάνουν μια ζωή, άλλοι τα πιάνουν και τα αφήνουν, άλλοι τα κάναν κάποτε και τα παράτησαν και πήγαν σε άλλα και πάει λέγοντας. Όλα ωραία είναι και όλα καλά, ό,τι ταιριάζει στον καθένα.

Από τα προαναφερόμενα οι 7 στους 10 άνω των 30-35 τους έχει φύγει η πολλή η κάψα για το gaming!Απλά βλέπουμε και κάποιους άλλους που συνεχίζουν με τον ίδιο Ρυθμό..αυτό έγραψα εν ολίγοις και συμφωνούμε.

anyway το θέμα φαίνεται ενδιαφέρον  διότι αλλά χόμπι δεν τα βαριέσαι ποτέ αλλά το gaming κατά περίεργο τρόπο αρχίζει και "φθείρεται" μεσά σου..

ψάχνουμε λύσεις  και μπράβο σας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 παντρεμενος με παιδι 8 χρονων, και δουλεια 10-7.

Forza Horizon,Gears of War κτλ...Mainstream εμπορικα δηλαδη κατα κυριο λογο.

Μεγαλωσα στην εποχη των Αge of Empires και του C&C και δυστυχως τετοια παιχνιδια λειπουν.

Τωρα αν σας πω οτι το βραδυ (22:30+ )παιζω online Power Wash Simulator με ενα φιλο σε αντιστοιχη φαση , ισα για να μιλαμε και να κουτσομπολευουμε...θα με πειτε γραφικο.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, rallistas said:

Μεγαλωσα στην εποχη των Αge of Empires και του C&C και δυστυχως τετοια παιχνιδια λειπουν.

Φίλε μου δεν ξέρω αν λείπουν, αλλά επειδή και εγώ παλιά ήμουν πολύ του strategy (Utopia, Settlers, Civilization, Colonization, AoE, C&C, Dune2 κλπ), προσπάθησα να παίξω Civilization πριν λίγους μήνες, το αγόρασα μάλιστα και φουλ τιμή επίτηδες για να τα λυπηθώ τα λεφτά μου και να ασχοληθώ, αλλά δυστυχώς μου ήταν πάρα πολύ σύνθετο και το άφησα. 

Δεν ξέρω αν θα την παλεύαμε πλέον με τέτοια games. Είναι αρκετά σύνθετα τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Civilization ποτε των ποτων.Οπως επισης και Total War. Και για μενα ηταν συνθετα απο παλια.

Ηθελα και θελω πιο απλα πραγματα να ξεφευγω.Οχι να μου τρωνε το κεφαλι.Γι αυτο εγραψα για C&C και Αge of Empires/Mythology και Starcraft φυσικα.

Αντε μεχρι Company of Heroes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααααχ Starcraft....

Κατεβάζω στο PS4 τώρα π μιλάμε το Ghost of Tsushima που προτάθηκε από πολλούς και μου είχε ξεφύγει.
Φαίνεται ενδιαφέρον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Federacion είπε

ααααααχ Starcraft....

Κατεβάζω στο PS4 τώρα π μιλάμε το Ghost of Tsushima που προτάθηκε από πολλούς και μου είχε ξεφύγει.
Φαίνεται ενδιαφέρον!

Ότι καλύτερο! Φοβερή μουσική, και ωραίο combat 👌

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Fulgore said:

Ο Ελληνας ούτως ή άλλως δεν ήταν ποτέ ο ''hardcore''gamer, για να πεις ότι καιγόταν παλιά και τώρα ξαφνικά βαρέθηκε, ούτε διέθετε ποτέ και πολλά χρήματα για παιχνίδια(σύμφωνα πάντα και με τις επίσημες πωλήσεις στην χώρα μας)

  • League of legends(το γνωστό lol άκι)
  • Hearthstone
  • World of warcraft
  • GTA V
  • Fifa/Pro
  • Call of duty/Battlefield(πλέον πιθανώς Valorant)
  • Και άντε από exclusives κανά god of war/spiderman.

Επίσης υπάρχουν από προηγούμενα χρόνια περί ηλικίας και gaming, του τύπου ''είσαι μεγάλος για παιχνίδια όταν περάσεις πχ τα 26 με 29χρόνια''.

Δεν διαφωνώ, αλλά εδώ μιλάμε για ένα πολύ μικρό κοινό που μπαίνει σε φόρουμ, ψάχνεται, χτίζει PC κλπ. Εδώ αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουμε καν thread για fc24/LoL.

Δεν είναι ο μέσος Έλληνας gamer όπως αναφέρεις, άρα έχει και άλλες απαιτήσεις από αυτά που θα παίξει και άλλο ιστορικό στην πλάτη του. Και προφανώς έχει άλλη, πιο χαλαρή, οπτική πάνω στο θέμα του gaming στις διάφορες ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εδώ αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουμε καν thread για fc24/LoL.

Φυσικά και έχουμε

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 ετών με 2 πιτσιρίκια και δουλειά τις καθημερινές ολημερίς.

Είmαι gamer από πιτσιρικάς δηματικό. Εξακολουθώ να παίζω ενοείται σε όλες τις πλατφόρμες και τα πάντα εκτός αθλητικά και mmo αλλά....... o χρόνος πλέον είναι πολύ λιγότερος για gaming  λόγω των πολλών υποχρεώσεων.

Κατά βάση, τουλάχιστον για εμένα, το gaming  είναι ατομικό χόμπι και για να απολαύσω αυτό που παίζω πρέπει να είμαι και σχετικά ξεκούραστος (πνευματικά και σωματικά) Επειδή λοιπόν μεγαλώνοντας οι ρυθμοί της καθημερινότητας είναι βάναυσοι πολλές φορές βράδυ παρά το γεγονός ότι θέλω κάτι να παίξω από το backlog, αναλώνομαι σε σειρές ή video  στο YouTube (κάνα μισάωρο με μία ώρα) μόνο και μόνο για να χαλαρώσω και να κοιμηθώ. Όσο και να θέλω να παίξω δεν μπορώ λόγω της κούρασης. Επομένως σίγουρα οι ώρες απόλαυσης παιχνιδιών και τα gaming sessions που θα χαθώ είναι πλέον ελάχιστα και αυτός είνια και ο βασικότερος λόγος που πολλές φορές νιώθουμε ότι δεν έχουμε διάθεση για gaming. Δεν είναι ότι τα βαρεθήκαμε, είναι ότι για να παίξεις απαιτείται και μία σχετική πνευματική και σωματική κατάσταση για να αφοσιωθείς στο χόμπι σου. Όταν καμία φορά λείπουν παιδιά - γυναίκα από το σπίτι και δεν έχω δουλειά κάνω κάτι τρικούβερτα sessions που πραγματικά μου θυμίζουν γιατί αγαπώ τα video games.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι για να ευχαριστηθείς το gaming δεν πρέπει να σε ''τρώνε'' οι έννοιες της καθημερινότητας. Θα πρέπει να υπάρχει μια σχετική χαλάρωση για να ''μπεις'' στον κόσμο του παιχνιδιού.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πέρα από την ποιότητα και το σχεδιασμό των παιχνιδιών, VR ειναι το μέλλον του gaming και όχι μόνο, γιατί οι συσκευές γίνονται όλο και καλύτερες και σού δίνουν μια εμβυθιστική εμπειρία που σε βάζει μέσα στον κόσμο του παιχνιδιού, και μαζί με την εμπειρία του XR δεν συγκρίνεται με το PC gaming. Τα αρνητικά είναι ότι είναι ακριβές οι καλές συσκευές (αλλά και ένα καλό PC είναι πολύ ακριβότερο) και ότι με το VR αποκόπτεσαι τελείως από τον πραγματικό κόσμο. Εντάξει την ισορροπία ανάμεσα σε αυτά τα δύο την καθορίζει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, saxelectroartist είπε

ανάγκες

Σταματήστε να λέτε το gaming "ανάγκες" Σας ακούει ο τρίτος κόσμος και βγάζει αφρούς

Επιλογή διασκέδασης είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, firepc είπε

Σταματήστε να λέτε το gaming "ανάγκες" Σας ακούει ο τρίτος κόσμος και βγάζει αφρούς

Επιλογή διασκέδασης είναι

Και η διασκέδαση ανάγκη είναι φίλε μου. Και μάλιστα μεγάλη και επιτακτική. Αλλά δεν το είπα ακριβώς έτσι. Οκ όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...