Προς το περιεχόμενο

Βαρεθήκατε κι εσείς το gaming;


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, valkon είπε

Είναι ένα χόμπι που κάποτε αγαπούσα αλλά πλέον νιώθω ότι τα έχω δει όλα, ότι καινούργιοι μηχανισμοί gameplay και να βγουν, όσο και να καλυτερεύσουν τα γραφικά τίποτα δεν με εντυπωσιάζει πραγματικά. 

Το PS4 το πήρα στα τελευταία του που μέχρι και το PS3 ήμουν ενεργός. PS5 το πήρα και το έδωσα. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν θα μας αρέσουν για πάντα.

Το gaming ήταν κάποτε το διάλειμμα από την πραγματικότητα, και εμένα δεν μου το προσφέρει αυτό πλέον. 

Σε αυτο το σημείο δε θέλουμε να φτάσουμε και μεις γιαυτο άνοιξε και αυτο το θεμα.

Επεξ/σία από Sprou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 25/12/2023 at 09:53, Federacion said:

η βιομηχανία απλά αρμέγει παρά δημιουργεί κάτι πρωτότυπο.

Προτάσεις, ιδέες ευπρόσδεκτες!

χρονια πολλα ,

αν εχεις καποιο αγαπημενο παιχνιδι δες τι μοντες υπαρχουν και ασχολησου με αυτες ,
δοκιμασε παιχνιδια που εχουν καλο gameplay και ας μην ειναι καινουργια υπαρχουν παλιοτερα παιχνιδια που δεν εχουν σημερινα γραφικα αλλα απιθανο χιουμορ gameplay και δυσκολια 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/12/2023 at 09:53, Federacion said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εδώ και αρκετό καιρό δεν μπορώ να βρω κάτι που πραγματικά να σκέφτομαι πως και πως να πάω να το παίξω. Παίζω σε PC και PS4, λογικά ότι κυκλοφορεί το έχω δοκιμάσει τουλάχιστον, παρόλαυτα από το Witcher 3 και μετά όλα μου φαίνονται μια αέναη επανάληψη.
Δεν περπάτησε και το VR gaming, ή δεν έχω το μπάτζετ να έχω κάτι καλό και χάνω εκεί πράγματα, αλλά πιστεύω πως η βιομηχανία απλά αρμέγει παρά δημιουργεί κάτι πρωτότυπο.

Προτάσεις, ιδέες ευπρόσδεκτες!


Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Για αρκετό καιρό κι εγώ δεν μπορούσα να παίξω τίποτα. Αρκετά αργότερα,  το μόνο που με συγκίνησε μετά το W3 ήταν το Ghost of Tsushima, στο ps4. To Hogwarts legacy (σε pc) κάπως μου τράβηξε την προσοχή αλλά το εγκατέλειψα. Κι εγώ δεν έχω τι να παίξω πλεόν...

Εχω τερματίσει το W3 2 φορές σε pc. Την 1η όταν είχε βγει & τη 2η, χρόνια μετά αφου είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία, με όλα τα expansions και με σκοπό να κάνω όλες τις αποστολές και να πετύχω το 100%. Τη 2η το ευχαριστήθηκα πραγματικά & ασχολήθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι, παίζοντας 2 φορές την εβδομάδα, όπου λίγες φορές με βρήκε και το ξημέρωμα! Αν έχεις ps4 ή νεότερο , δοκίμασε το Ghost of Tsushima. Αν σ αρέσει και η Ιαπωνική κουλτούρα θα το ευχαριστηθείς...

Δεν ήμουν ποτέ από τους gamers που θα έλιωναν κάθε μέρα. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, ο ελεύθερος χρόνος & η όρεξη σαφώς έχουν ελαττωθεί σημαντικά. Οι λόγοι είναι κοινοί για τους περισσότερους. Έχοντας πάρει την 1η μου κονσόλα το 1991 (Nintendo Nes), πλέον μετά από τόσα χρόνια, τόσες κονσόλες, pc & τόσο gaming αισθάνομαι πως τα έχω δει όλα. Ούτε γραφικά, ούτε μηχανισμοί, ούτε εφέ, το μόνο που θα μου τραβήξει την προσοχή πλέον είναι ένα open world με καλό σενάριο, όπως έχει το W3 & το Ghost of Tsushima. Αλλά δεν βλέπω φως τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια...

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βαριομαστε ποτε. Καθε ειδους gaming απο εξωτερικους χωρους παλιοτερα κυριως κρυφτο κυνηγητο κτλ κτλ σε καθε γειτονια μεχρι παιχνιδακια με κοπελια αυτα ειναι τα καλυτερα μεχρι pc gaming μεχρι τελικης πτωσης. Ανδρες ειμαστε ειναι καλο που δεν μεγαλωνουμε ποτε συγκριτικα με τις πιο σοβαρες γυναικες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπως έτσι είμαι και εγώ. Έχει χαθεί πλέον το chalenge στα παιχνίδια. Παιζεις και στα δίνουν όλα στο πιάτο.στην ουσια ειναι σαν να πατας replay σε αυτο που εχει σχεδιασει ο δημιουργός. Δεν παιζεις εσυ αλλα παιζει  μονο του και κανεις αγγαρεια. παλια έπαιζες pacman και ιδρωνες..μετά το elden ring δεν έχω ξαναπιάσει παιχνίδι και να μην το παρατησω. Γιαυτο καταφεύγουμε σε multiplayer γιατι υπάρχει πραγματική πρόκληση. 

Δοκίμασε το guns gore & cannoli 1&2 . Είναι πορωτικο. Ωστόσο το vr gaming με το quest 3 έχει ανεβάσει τον πήχη παρα πολυ.εικονα πεντακάθαρη .

 

Ερχονται και αυτα..

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μεγαλώνουμε παιδιά, η κακή αλήθεια... Το αντίδοτο είναι ένα και θα προσπαθήσω να το δώσω σύντομα:

Κάθε γενιά παιχνιδιών, απευθύνεται στη γενιά που... έρχεται. Όσοι είμαστε σχεδόν 30ρηδες τώρα, καβαλήσαμε το υπέροχο κύμα γκεημπου --> πσ2 --> πρώτα παιχνίδια open world and/or rpg / RTS , κάποιοι μύστες και grand strategy.

Οι ντεβελοπερς ακολουθούν πλέον τη νόρμα του νεανικότερου κοινού: λιγότερη πρόκληση, περισσότερη εξερεύνηση, απλούστερη πλοκή, instant / bit by bit instant gratification. Ο λόγος για τον οποίο η σειρά assassins creed ξεκίνησε με απίστευτα δύσκολες αποστολές το 2006-7 και γραμμικό σενάριο - στελθ, πέρασε από τη βαθιά - μυθιστορηματική πλοκή, μετά από τα rpg και τώρα σου εμφανίζει ανά 10 μέτρα παρκούρ ένα μινιγκεημ (πικποκετ στο μιράζ) για να μη βαριέσαι αν είσαι 15 ετών και το μόνο που ξέρεις είναι να κάνεις γρήγορο ποιντ + κλικ σε ένα ταμπλετ.

Ο τρόπος για να αποφύγεις την παππουδίλα, είναι να ζορίσεις τον εαυτό σου να μπει στο "κλίμα" κάθε νέας φουρνιάς ΑΑΑ τίτλων, ώστε να κάνεις κιπ-απ με την τρέχουσα μόδα - νόρμα. Αν δε μπορείς με τίποτα, τότε δυστυχώς εμμένεις σε παλαιούς τίτλους. Υπάρχει πληθώρα.

Πάντως, συνήθως άμα μπεις στο κλίμα (εγώ τουλ.), επέρχεται ένα γνώριμο αίσθημα, αυτό του "έχω μαστεράρει τα μεκάνικς". Κι αυτό σε οδηγεί στο να απολαύσεις τις νέες προκλήσεις της τρέχουσας γενιάς.

Δεν είναι ότι χάλασε το γκεημινκ, είναι ότι εμείς μένουμε στάσιμοι σε αυτό που μάθαμε ως gaming στις ωραίες - καλές - τρυφερές ηλικίες της παιδικότητας και της εφηβείας. Αν καταβάλουμε κόπο για να εναρμονιστούμε, ανταμειβόμαστε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δν τα εχω βαρεθει. Απλα λογο δουλειας κτλ μεσα στην μερα δν εχω ορεξη και θα κανω κατι πιο ελαφρυ σειρα ας πουμε. Σιγουρα εχω μετριασει το τι θα παιξω. Παλια θα δοκιμαζα περισσοτερα ακυρα τωρα προτιμω σειφ επιλογες και μπλοκμπαστερ single player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, πλέον, δεν έχω βαρεθεί τελείως το gaming, αλλά δεν μπορώ να παίξω τίποτα εκτός από online τυπου Rainbow Six Siege, COD κτλ ενώ όλη μου τη ζωή δεν έπαιζα ποτέ online παιχνίδια. Και πιστεύω πως αυτό έχει να κάνει πλέον με δύο λόγους,

1) λόγω δουλειάς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ μ'ένα παιχνίδι. Δυστυχώς, οι ώρες πλέον για gaming μέσα στη βδομάδα είναι τόσο λίγες, που οποιο παιχνίδι και να ξεκινήσω, μέχρι να ξανασχοληθώ το εχω ξεχάσει. Ξεκίνησα το Far Cry 6, ανοίγω το PS5 αρχές Οκτώβρη και λέω "έχω τουλάχιστον από τον Αύγουστο να παίξω FC6", κοιτάω τα τρόπαια και είχα να παίξω από το Μάιο!!!!

Έχω αγοράσει εδώ και 3 βδομάδες το RDR Remaster, έπαιξα 3-4 ώρες σπαστά από τότε και ακόμα έχει μείνει έτσι, έχω στη συλλογη μου Ghost Of Tsushima, Last Of Us Part 2, God Of War, Hogwarts Legacy & RE: VIllage, ειλικρινά ούτε εγκατασταση δεν τα έχω κάνει και δεν ξέρω καν πότε θα ασχοληθώ. 

2) κάνω άλλα πράγματα. Προτιμώ πλέον, να κάνω τελείως διαφορετικά πράγματα, παρά να κάθομαι μέσα σπίτι και να παίζω. Δυστυχώς, το lockdown και ο COVID, με καθήλωσαν μπροστά από μια οθόνη να παίζω όλη μέρα παιχνίδια που πλέον, μου φαίνεται τελείως χάσιμο χρόνου - κάποιες φορές το αναζητώ, γουστάρω να κάθομαι στον καναπέ και να αράζω παίζοντας, αλλά πλέον, τις περισσότερες φορές, μου φαίνεται χάσιμο χρόνου.

Καμιά φορά μπαίνω στο προφίλ μου στο PSN και βλέπω ότι έπαιξα 300 ώρες (3,5 φορές) το Mafia 3 για να πάρω το platinum (επειδή είχα bugged τρόπαια) ή βλέπω τις 3400 ώρες στο Siege στην PS4 έκδοση και απορώ πώς γίνεται να έχω το PS5 από τον περασμένο Μάιο και στο ίδιο παιχνίδι, να έχω μόλις 20 ώρες. Ειλικρινά, θα βάλω καμιά μέρα για πούλημα το PS5, θα γράφω "ελαφρώς μεταχειρισμενο" και δεν θα με πιστεύει κανείς! Δεν έχω τερματίσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ παιχνίδι απ'όταν το αγόρασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hk2004gr είπε


Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Για αρκετό καιρό κι εγώ δεν μπορούσα να παίξω τίποτα. Αρκετά αργότερα,  το μόνο που με συγκίνησε μετά το W3 ήταν το Ghost of Tsushima, στο ps4. To Hogwarts legacy (σε pc) κάπως μου τράβηξε την προσοχή αλλά το εγκατέλειψα. Κι εγώ δεν έχω τι να παίξω πλεόν...

Εχω τερματίσει το W3 2 φορές σε pc. Την 1η όταν είχε βγει & τη 2η, χρόνια μετά αφου είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία, με όλα τα expansions και με σκοπό να κάνω όλες τις αποστολές και να πετύχω το 100%. Τη 2η το ευχαριστήθηκα πραγματικά & ασχολήθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι, παίζοντας 2 φορές την εβδομάδα, όπου λίγες φορές με βρήκε και το ξημέρωμα! Αν έχεις ps4 ή νεότερο , δοκίμασε το Ghost of Tsushima. Αν σ αρέσει και η Ιαπωνική κουλτούρα θα το ευχαριστηθείς...

Δεν ήμουν ποτέ από τους gamers που θα έλιωναν κάθε μέρα. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, ο ελεύθερος χρόνος & η όρεξη σαφώς έχουν ελαττωθεί σημαντικά. Οι λόγοι είναι κοινοί για τους περισσότερους. Έχοντας πάρει την 1η μου κονσόλα το 1991 (Nintendo Nes), πλέον μετά από τόσα χρόνια, τόσες κονσόλες, pc & τόσο gaming αισθάνομαι πως τα έχω δει όλα. Ούτε γραφικά, ούτε μηχανισμοί, ούτε εφέ, το μόνο που θα μου τραβήξει την προσοχή πλέον είναι ένα open world με καλό σενάριο, όπως έχει το W3 & το Ghost of Tsushima. Αλλά δεν βλέπω φως τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια...

Καλή ιδέα το ψάχνω άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...