Προς το περιεχόμενο

Βαρεθήκατε κι εσείς το gaming;


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, imr said:

Εγω πάντως τα τελευταία χρόνια το gaming που έκανα με το swich δεν το έκανα σε κάποια πλατφόρμα, ούτε pc ούτε xbox ούτε PS. 

 

Το σκέφτομαι για switch εδώ και πολύ καιρό, ποιούς τίτλους αν επιτρέπεται χάρηκες πιο πολύ μες τη χρονιά, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με κανένα review, απλά με ψήνει στη θεωρία γιατί όσους ακούω έχουν να πουν τα καλύτερα για το Switch!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, polaki said:

Το σκέφτομαι για switch εδώ και πολύ καιρό, ποιούς τίτλους αν επιτρέπεται χάρηκες πιο πολύ μες τη χρονιά, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με κανένα review, απλά με ψήνει στη θεωρία γιατί όσους ακούω έχουν να πουν τα καλύτερα για το Switch!

Έχω κάνα 2 χρόνια που το έδωσα και το έχω μετανιώσει. 

Εκτός από Zelda που είναι μια κατηγορία μόνο του είχα πραγματικά λιώσει το hades και hollow knight. 

Τα ίδια παιχνίδια δοκίμασα να τα παίξω και xbox/pc αλλά ποτέ δεν με κράτησαν.

Η ευκολία που έχει το swich να πιάσεις ένα παιχνίδι στον καναπέ ενω έχεις 20 λεπτά είναι απίστευτη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 44 χρόνων,  gamer από το 1985 και τον atari 800xl με πρώτο παιχνίδι το ms pacman . Gamer όχι 1 ώρα την εβδομάδα αλλά ούτε 20 ώρες την ημέρα . Παίζω 1-2 ώρες καθημερινά ανάλογα τις ώρες που έχω λόγω οικογένειας δουλειάς κτλπ . Τον τελευταίο 1 1/2  χρόνο πιστεύω ότι είναι η καλύτερη εποχή του gaming .  Δεν είμαι σε ένα genre παίζω πολύ Mortal Kombat από το πρώτο που κυκλοφόρησε την δεκαετία του 90 πολύ diablo αρκετά platform αρκετά horror και πολύ online . Το gaming πιστεύω ζει και βασιλεύει και θα το κάνει για πάρα πολλά χρόνια ακομα . Απλά όσο μεγαλώνεις αλλάζουν τα δεδομένα σου και τα θέλω σου. Τώρα είμαι με οικογένεια , παιδί , φεύγω 7:30 για δουλειά και μαζί με τις υποχρεώσεις αγγλικά , ενόργανη κτλπ γυρνάω 9+ το βράδυ σπίτι . Λογικο να έχουν μειωθεί οι ώρες ενασχόλησης μου αλλά όταν θα ξαπλώσω στον καναπέ το βράδυ αντί για τα βοθροκαναλα προτείνω να αφιερώσω μια ώρα στην κονσόλα μου

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Είμαι 44 χρόνων,  gamer από το 1985 και τον atari 800xl με πρώτο παιχνίδι το ms pacman . Gamer όχι 1 ώρα την εβδομάδα αλλά ούτε 20 ώρες την ημέρα . Παίζω 1-2 ώρες καθημερινά ανάλογα τις ώρες που έχω λόγω οικογένειας δουλειάς κτλπ . Τον τελευταίο 1 1/2  χρόνο πιστεύω ότι είναι η καλύτερη εποχή του gaming .  Δεν είμαι σε ένα genre παίζω πολύ Mortal Kombat από το πρώτο που κυκλοφόρησε την δεκαετία του 90 πολύ diablo αρκετά platform αρκετά horror και πολύ online . Το gaming πιστεύω ζει και βασιλεύει και θα το κάνει για πάρα πολλά χρόνια ακομα . Απλά όσο μεγαλώνεις αλλάζουν τα δεδομένα σου και τα θέλω σου. Τώρα είμαι με οικογένεια , παιδί , φεύγω 7:30 για δουλειά και μαζί με τις υποχρεώσεις αγγλικά , ενόργανη κτλπ γυρνάω 9+ το βράδυ σπίτι . Λογικο να έχουν μειωθεί οι ώρες ενασχόλησης μου αλλά όταν θα ξαπλώσω στον καναπέ το βράδυ αντί για τα βοθροκαναλα προτείνω να αφιερώσω μια ώρα στην κονσόλα μου

Ναι οκ κατανοητό, είμαστε σχεδόν συνομήλικοι, μαλλπμ έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε άπειρο χρόνο να παίξετε,κι έχετε τερματίσει μεχρι και την πασιέντζα,λογικό είναι να έχετε βαρεθεί.

Όταν παίζεις μέχρι 6-8 ώρες την βδομάδα,κι ανυπομονείς να βρεις έστω μια ωρίτσα να παίξεις,είναι λίγο δύσκολο να κορεστεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω PC για κάποιο καιρό και μετά το γυρνάω σε PS. Έτσι αλλάζω λίγο την φάση και δεν βαριέμαι ποτε. Φυσικά βοηθάει ότι δεν χαλιέμαι να ξανά παίξω το ίδιο game μετά από χρονια, όπως για παράδειγμα το Witcher 3 που το έχω παίξει αρκετές φορες από τότε που έχει βγει. Τέλος πολύ σημαντικό το backlog και γενικά να αποφεύγεις να παίζεις φρέσκα games, γιατί εις το πλείστον στην κατάσταση που κάνουν launch, το μονο που καταφέρνουν είναι να στο βγάλουν ξινό από την μύτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 39 και παιζω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου(6-7) εχουν περασει πολλες παιχνιδομηχανες απο τα χέρια μου και πάντα ηταν η αγαπημένη ασχολία,με βοηθησε να μαθω αγγλικά καθως τοτε δεν υπηρχε το διαδίκτυο και ψάχναμε λύσεις με λεξικά... νοσταλγώ το παλιο gaming και ολο αυτο το συναίσθημα οταν αγόραζα ενα retail παιχνίδι με τα κουτακια του τα βιβλιαράκια του και γενικά ηταν αλλη η ευχαριστηση διοτι επερνες ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι απο οοολες τις απόψεις χωρίς να περιμένεις κάποιο patch μπας και φτιαχτεί να πεζεται...anyway θα παω στο σήμερα γιατι αμα συνεχισω για τα παλια δεν θα τελειωσω ποτε...εχω εδω και 5 χρονια που παρατησα τις κονσολες(ο μονος λογος υπαρξεις τους ηταν οι αποκλειστικοτητες καποιων παιχνιδιών που πλεον δεν υπαρχει αυτο)και ασχολουμαι με το pc gaming,το αγαπημενο μου είδος ηταν παντα τα rpg και ειδικα τα ατμοσφαιρικά παιχνίδια,η αληθεια ειναι οτι το είδος εχασε καπως την μαγεια του,πεφτει πολυ αναμασημα και αντιγραφή,δυσκολα θα βρω κάτι να με συγκινήσει πραγματικα,παρα ταυτα συνεχιζω να παιζω και θα παιζω για πολλα χρονια,απλα οσο περνανε τα χρονια γινομαι ποιο επιλεκτικος.Τελευταιος τιτλος που με συγκινησε Lies of p!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, imr είπε

Έχω κάνα 2 χρόνια που το έδωσα και το έχω μετανιώσει. 

Εκτός από Zelda που είναι μια κατηγορία μόνο του είχα πραγματικά λιώσει το hades και hollow knight. 

Τα ίδια παιχνίδια δοκίμασα να τα παίξω και xbox/pc αλλά ποτέ δεν με κράτησαν.

Η ευκολία που έχει το swich να πιάσεις ένα παιχνίδι στον καναπέ ενω έχεις 20 λεπτά είναι 

Οικονομικά το switch παλεύεται; 

Ποιο απ όλα θα μου έλεγες να πάρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με οικογένεια και παιδιά, το gaming είναι απαραίτητη διέξοδος από την καθημερινή πίεση και νομίζω θα παίζω μέχρι τα βαθιά γεράματα. 

Παίζω κάποια σταθερά που αφορούν εξομοιωτές (DCS, MSFS 2020), έχω περιορίσει τα multiplayer (αποφυγή τοξικότητας) και επιλέγω καλά single player δοκιμάζοντας και είδη που απέφευγα (βλ. Frostpunk). Επίσης τα διαφημισμενα και από μεγάλα στούντιο παιχνίδια δεν τα αγγίζω πριν περάσει έτος ώστε να έχουν πλήρως διορθωθεί.

Δεν υπάρχει στιγμή που βαριέμαι να παίξω, αρκεί να βρω χρόνο. Επίσης μείωσα τηλεοπτικές σειρές και ταινίες και επιλέγω λίγες και καλές.

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, newlynx είπε

Με οικογένεια και παιδιά, το gaming είναι απαραίτητη διέξοδος από την καθημερινή πίεση και νομίζω θα παίζω μέχρι τα βαθιά γεράματα. 

Παίζω κάποια σταθερά που αφορούν εξομοιωτές (DCS, MSFS 2020), έχω περιορίσει τα multiplayer (αποφυγή τοξικότητας) και επιλέγω καλά single player δοκιμάζοντας και είδη που απέφευγα (βλ. Frostpunk). Επίσης τα διαφημισμενα και από μεγάλα στούντιο παιχνίδια δεν τα αγκίζω πριν περάσει έτος ώστε να έχουν πλήρως διορθωθεί.

Δεν υπάρχει στιγμή που βαριέμαι να παίξω, αρκεί να βρω χρόνο. Επίσης μείωσα τηλεοπτικές σειρές και ταινίες και επιλέγω λίγες και καλές.

Τα αεροπλάνακια ειδικά το dcs είναι καλή επιλογή για όσους είναι λάτρεις του είδους για να ασχοληθούν σε βάθος χωρίς να βαρεθεις καθολου,απλά θέλει λίγο διάβασμα,αρκετή προπόνηση και τον απαραίτητο εξοπλισμό!

Racing,fighting games δε πιστεύω να τραβάνε κόσμο(δεν έχουν πρόοδο)και multi πρέπει να έχεις παρέα και να είσαι απομονωμένος και οχι δύο παιδιά να ανοίγουν την πόρτα!(το πιο βράδυ δεν παίζει διότι με παίρνει ο ύπνος).

Θα κοιτάξω λίγο frostpunk που μου είχε κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον.

Τέλος μια άλλη επιλογή είναι οι κάρτες με το gwent να το έχω λιώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα χόμπι που κάποτε αγαπούσα αλλά πλέον νιώθω ότι τα έχω δει όλα, ότι καινούργιοι μηχανισμοί gameplay και να βγουν, όσο και να καλυτερεύσουν τα γραφικά τίποτα δεν με εντυπωσιάζει πραγματικά. 

Το PS4 το πήρα στα τελευταία του που μέχρι και το PS3 ήμουν ενεργός. PS5 το πήρα και το έδωσα. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν θα μας αρέσουν για πάντα.

Το gaming ήταν κάποτε το διάλειμμα από την πραγματικότητα, και εμένα δεν μου το προσφέρει αυτό πλέον. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Federacion said:

Οικονομικά το switch παλεύεται; 

Ποιο απ όλα θα μου έλεγες να πάρω; 

Είναι ακριβά τα παιχνίδια, ειδικά τα first party. Αυτό είναι και το βασικό του πρόβλημα, αντίθετα πχ με gamepass έχεις άπειρο πράγμα να παίξεις. 

Δεν ξερω αν αξιζει τώρα αγορά γιατί θα βγει καααποια στιγμή και αντικαταστατης και δεν ξέρω τι παίζει τελευταία με τιμες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...