Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει πιθανότητα νέας αύξησης των τιμών ακινήτων στο άμεσο μέλλον;


ftoxos_ellin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, andreas-d said:

Δε μιλάω για τρελή αύξηση ας πούμε ότι του πω από 380€ να πάμε στα 400€ θα με πρήξει στην κλάψα, δε βγαίνω εσύ είσαι γερμανία και δεν ξέρεις τη τραβάμε εδώ και χίλια δύο μέχρι και τη γυναίκα του θα βάλει να με παρακαλάει, από την άλλη όμως τα έξοδα οι αγορές και οι ανέσεις δεν κόβονται, αυτό με χαλάει από την άλλη το σπίτι μου το προσέχει αρκετά οπότε άστα να πάνε..

Μην επηρεάζεσαι από αυτά. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Βάλτα κάτω, δες τι ζήτηση έχει η περιοχή, πόσο εύκολο είναι να το νοικιάσεις και πράξε αναλόγως.

Το πολύ πολύ βάλε μια αγγελία να δεις τι θα πιάσει. Το είχε κάνει ένας φίλος επειδή ήταν περίεργος πόσο θα πιάσει το σπίτι που είχε αν το νοίκιαζε. Δεν είχε σκοπό να το νοικιάσει αλλά έπαθε πλάκα με τα τηλέφωνα που δεχθηκε. Οπότε αν αποφασίσει να το νοικιάσει, μετά από αυτό σίγουρα θα ζητήσει αρκετά. Αφού τα δίνουν.

Όσο για την κλάψα άστο. Το έχω γράψει τόσες φορές. Δεν υπάρχει έλληνας που να μη κλαίγεται. Είναι το εθνικό μας χόμπυ.

Εμένα με κάτι εξαιρέσεις, όλοι φίλοι και γνωστοί κλαίγονται. Πλεον αποφεύγω τέτοιες συζητήσεις γιατί στο τέλος θα μαλώσω με τις μπούρδες που ακούω. Αν ο άλλος έχει 3 σπίτια και κλαίγεται, πόσο να κρατηθείς; Θα ακούσει τίποτα....οπότε τους αφήνεις να κλαίγονται, κλαίγεσαι κι εσύ κι όταν τελειώσει η κλάψα κανονίζουμε που θα πάμε το επόμενο τριήμερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, andreas-d said:

Βασικά άνετα πάει 500€,  αλλά δεν είμαι πλεονέκτης θα του το πάω στα 400€ και τέρμα, περιοχή πάνω από το νέο λιμάνι προς ζαρουχλεικα..

inbound5942630550771272931.jpg

Συμφωνώ και να σου πω την αλήθεια δόξα το θεό τα χρήματα από τα ενοίκια δεν τα πειράζω μένουν στον ελληνικό λογαριασμό γιατί μένω γερμανία, αλλά είναι το γαμωτο.. ούτε αυτός θα πάθει κάτι με ένα 20€ απάνω στην τελική..

Εξαιρετικο σπιτακι φαινεται! Αν δεν περιμενα μεταθεση θα σε ειχα κανει ηδη add 😂

Επεξ/σία από giannis808
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giannis808 είπε

Εξαιρετικο σπιτακι φαινεται!

Άστα να πάνε το έφτιαξα με πολύ μεράκι και προσωπική εργασία και φίλων λόγω δουλειάς υδραυλικός και ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα, μετά την κάναμε για γερμανία και δεν το χάρηκα. 

Δόξα το θεό όλα πήγαν καλά και παραπάνω κανένα, υγεία πάνω από όλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, andreas-d said:

Βασικά άνετα πάει 500€,  αλλά δεν είμαι πλεονέκτης θα του το πάω στα 400€ και τέρμα, περιοχή πάνω από το νέο λιμάνι προς ζαρουχλεικα..

inbound5942630550771272931.jpg

Συμφωνώ και να σου πω την αλήθεια δόξα το θεό τα χρήματα από τα ενοίκια δεν τα πειράζω μένουν στον ελληνικό λογαριασμό γιατί μένω γερμανία, αλλά είναι το γαμωτο.. ούτε αυτός θα πάθει κάτι με ένα 20€ απάνω στην τελική..

Όντως άνετα πάει 500, και παραπάνω, αλλά πιστεύω πως ειδικά στην δική σου περίπτωση που ζεις σε άλλη χώρα δεν αξίζει να το προσπαθήσεις.

Και ναι, δεν θα πάθει κάτι με 20€ πάνω, μάλλον εσύ θα χαλαστείς από τη γκρίνια, οπότε άστο. Γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όντως άνετα πάει 500, και παραπάνω, αλλά πιστεύω πως ειδικά στην δική σου περίπτωση που ζεις σε άλλη χώρα δεν αξίζει να το προσπαθήσεις.

Και ναι, δεν θα πάθει κάτι με 20€ πάνω, μάλλον εσύ θα χαλαστείς από τη γκρίνια, οπότε άστο. Γνώμη μου.

Συμφωνώ, αλλά από την άλλη η γυναίκα μου που έχει λόγο για το σπίτι δεν παίρνει κουβέντα, εμείς ξενιτευτικαμε για να σώσουμε αυτό το σπίτι επειδή είχα δάνειο και με την κρίση δε γούσταρα να μπαίνω σε νόμους Κατσέλη κλπ. Με τρία παιδιά το μικρότερο 11μηνων και δόξα το θεό τα καταφέραμε καλά, και έχεις το άλλον να σου λέει εσύ στη Γερμανία καλά περνάς εμείς εδώ δεν έχουμε να φάμε και και.. 

Είναι να μη σου ανεβαίνει η πίεση😀

Θα του κάνω μια κουβέντα το καλοκαίρι και βλέπουμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, andreas-d said:

Συμφωνώ, αλλά από την άλλη η γυναίκα μου που έχει λόγο για το σπίτι δεν παίρνει κουβέντα, εμείς ξενιτευτικαμε για να σώσουμε αυτό το σπίτι επειδή είχα δάνειο και με την κρίση δε γούσταρα να μπαίνω σε νόμους Κατσέλη κλπ. Με τρία παιδιά το μικρότερο 11μηνων και δόξα το θεό τα καταφέραμε καλά, και έχεις το άλλον να σου λέει εσύ στη Γερμανία καλά περνάς εμείς εδώ δεν έχουμε να φάμε και και.. 

Είναι να μη σου ανεβαίνει η πίεση😀

Θα του κάνω μια κουβέντα το καλοκαίρι και βλέπουμε..

Μπορείς πολύ απλά για να μην σου ανεβαίνει η πίεση με τον κάθε ενοικιαστή, να μην το διαθέτεις προς ενοικίαση αφού δεν έχεις ανάγκη τα χρήματα για να ζήσεις από αυτά. So simple. Ούτε να ασχολησε αν πήρε καινούρια μηχανή ή τηλεόραση ο νοικαρης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Μπορείς πολύ απλά για να μην σου ανεβαίνει η πίεση με τον κάθε ενοικιαστή, να μην το διαθέτεις προς ενοικίαση αφού δεν έχεις ανάγκη τα χρήματα για να ζήσεις από αυτά. So simple. Ούτε να ασχολησε αν πήρε καινούρια μηχανή ή τηλεόραση ο νοικαρης. 

Δεν εξαρτώμαι από αυτά τα χρήματα, απλά εκμεταλλευομαι αυτή την λύση ως καλύτερη,και το σπίτι μου συντηρώ μένοντας  μια οικογένεια μέσα έχει λιγότερη φθορά από το τα είναι άδειο, και χρήματα βάζω στην άκρη..

Εσύ που βλέπεις το παράλογο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreas-d said:

Δεν εξαρτώμαι από αυτά τα χρήματα, απλά εκμεταλλευομαι αυτή την λύση ως καλύτερη,και το σπίτι μου συντηρώ μένοντας  μια οικογένεια μέσα έχει λιγότερη φθορά από το τα είναι άδειο, και χρήματα βάζω στην άκρη..

Εσύ που βλέπεις το παράλογο.

 

Ωραία, πολύ σωστά γράφεις ότι το σπίτι συντηρείται όταν κατοικείται. Θεωρώ παράλογο την όλη ιστορία ότι θέλω να ανεβάσω το νοίκι, αλλά όταν του το ανέβασα €20 γκρίνιαζε αλλά αυτός πήρε νέα μηχανή κτλ κτλ. Έχετε μια επαγγελματική συμφωνια/σχέση η οποία ορίζει ότι μηνιαίως θα σου πληρώνει το Χ ενοίκιο (για όσο διαρκεί το συμβόλαιο σας). Αν εσύ θέλεις να λαμβάνεις Y ενοίκιο, με τη λήξη του υπάρχοντος συμβολαίου θα του αναφέρεις για την αναπροσαρμογη. Θεωρω παραλογισμο να έχετε συμφωνήσει π.χ. €300 ενοίκιο και αν τον επόμενο μήνα ο ενοικιαστής παρκάρει τη νέα του Bentley, εσύ να αξιωνεις υψηλότερο ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Ωραία, πολύ σωστά γράφεις ότι το σπίτι συντηρείται όταν κατοικείται. Θεωρώ παράλογο την όλη ιστορία ότι θέλω να ανεβάσω το νοίκι, αλλά όταν του το ανέβασα €20 γκρίνιαζε αλλά αυτός πήρε νέα μηχανή κτλ κτλ. Έχετε μια επαγγελματική συμφωνια/σχέση η οποία ορίζει ότι μηνιαίως θα σου πληρώνει το Χ ενοίκιο (για όσο διαρκεί το συμβόλαιο σας). Αν εσύ θέλεις να λαμβάνεις Y ενοίκιο, με τη λήξη του υπάρχοντος συμβολαίου θα του αναφέρεις για την αναπροσαρμογη. Θεωρω παραλογισμο να έχετε συμφωνήσει π.χ. €300 ενοίκιο και αν τον επόμενο μήνα ο ενοικιαστής παρκάρει τη νέα του Bentley, εσύ να αξιωνεις υψηλότερο ενοίκιο. 

Έχει λήξει το συμβόλαιο αγαπητέ γιαυτό ρωτάω, αλλά τέλος πάντων να σε καλά ευχαριστώ δεκτή η γνώμη σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Μπορείς πολύ απλά για να μην σου ανεβαίνει η πίεση με τον κάθε ενοικιαστή, να μην το διαθέτεις προς ενοικίαση αφού δεν έχεις ανάγκη τα χρήματα για να ζήσεις από αυτά. So simple. Ούτε να ασχολησε αν πήρε καινούρια μηχανή ή τηλεόραση ο νοικαρης. 

Ο νοικιάρης στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο κλάψας. Έτσι έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα. Αυτό σχολιάζουμε, όχι εαν πήρε καινούργια μηχανή ή τηλεόραση. Και μην μου πείτε πώς εαν του γίνει αύξηση 20 και 30 και 50 ευρώ δεν θα βγαίνει, μην τρελαθούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, keleystis είπε

Ο νοικιάρης στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο κλάψας. Έτσι έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα. Αυτό σχολιάζουμε, όχι εαν πήρε καινούργια μηχανή ή τηλεόραση. Και μην μου πείτε πώς εαν του γίνει αύξηση 20 και 30 και 50 ευρώ δεν θα βγαίνει, μην τρελαθούμε.

Ακριβώς έτσι κλαψας, και  οικονομικά είναι καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2024 στις 7:42 ΜΜ, ant_ είπε

25.900 οικοδομικες αδειες(οκ πες δεν ειναι ολες πολυκατοικιες) σε 1 χρονο

Τις μισες να παρεις οτι γινανε οικοδομες με μεση χωρητικοτητα 2 ατομα ανα διαμέρισμα  βγαινει χοντρικα κατοικια για 310.000 ατομα σε 1 χρονο

Πλυθυσμος μεγαλυτερος απο τις περισσοτερες πολεις της χωρας

Δεν υπαρχει ελλειψη στεγης  αυτο ειναι μια δικαιολογια για να καλυπτουν τις πραγματικες αιτιες οποιες και αν ειναι αυτες

 

προσφορά υπάρχει μεγάλη και πλέον παντού χτιζονται νέες πολυκατοικίες....δεν ειναι το πρόβλημα η έλλειψη προσφοράς...αυτό ειναι μια δικαιολογία για να ανεβάζουν τις ζητούμενες τιμές εκεί που θέλουν. Προσφορά υπάρχει απλά μεγάλο μέρος αυτής ειναι σε παράλογες τιμές...

Οποιος δει τις αγγελίες θα δει πολλά σπιτια ξενοίκιαστα ή απούλητα τα οποία ειναι υπερτιμημένα και ενώ δεν μπορούν εδώ και πολλούς μήνες να τα δώσουν αυτοί δεν ρίχνουν τις απαιτήσεις τους...καταλαβαίνει κανείς οτι η άνοδος των τιμών δεν οφείλεται σε πραγματικές πωλήσεις αλλά σε μια πλασματική αυξηση των τιμών χωρις να πωλούνται. Αυτό ειναι και ο ορισμός της φούσκας.

Βέβαια θα αναγκαστούν σύντομα να προσγειωθούν στην πραγματικότητα όπου θα πέσουν και πολυ οι τιμές των ακινήτων προκειμένου να καταφέρουν να τα πουλήσουν.

Επεξ/σία από montana_7
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, andreas-d said:

Βασικά άνετα πάει 500€,  αλλά δεν είμαι πλεονέκτης θα του το πάω στα 400€ και τέρμα, περιοχή πάνω από το νέο λιμάνι προς ζαρουχλεικα..

inbound5942630550771272931.jpg

Συμφωνώ και να σου πω την αλήθεια δόξα το θεό τα χρήματα από τα ενοίκια δεν τα πειράζω μένουν στον ελληνικό λογαριασμό γιατί μένω γερμανία, αλλά είναι το γαμωτο.. ούτε αυτός θα πάθει κάτι με ένα 20€ απάνω στην τελική..

500€ το λιγότερο, αν η ανανέωση θα είναι για 1 χρόνο.

Και πάλι πολύ λίγα είναι.

On 13/04/2024 at 13:31, andreas-d said:

από την άλλη με θεωρεί και μαλάκα που το νοικιάζω τόσο λίγο και διαδίδει όπου βρεθεί ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει..

Πριν τέσσερα χρόνια που του έκανα αύξηση ένα 20€ με έπρηξε στα μηνύματα ότι ρε φίλε δε βγαίνω και το καλοκαίρι που κατέβηκα Πάτρα είχε πάρει καινούργια μηχανή..😂

Και εγώ στην θέση του το ίδιο θα σε θεωρούσα.

Και 600€ να το πας, δεν πρόκειται να πάει πουθενά.
Απλά θα σε αρχίσει στη κλάψα.

Βασικά, είτε το αυξήσεις +5€ είτε +120€, είτε +220€ θα σε πρήξει στη κλάψα γιατί είναι κλαψομούνης.

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, montana_7 είπε

προσφορά υπάρχει μεγάλη και πλέον παντού χτιζονται νέες πολυκατοικίες....δεν ειναι το πρόβλημα η έλλειψη προσφοράς...αυτό ειναι μια δικαιολογία για να ανεβάζουν τις ζητούμενες τιμές εκεί που θέλουν. Προσφορά υπάρχει απλά μεγάλο μέρος αυτής ειναι σε παράλογες τιμές...

Οποιος δει τις αγγελίες θα δει πολλά σπιτια ξενοίκιαστα ή απούλητα τα οποία ειναι υπερτιμημένα και ενώ δεν μπορούν εδώ και πολλούς μήνες να τα δώσουν αυτοί δεν ρίχνουν τις απαιτήσεις τους...καταλαβαίνει κανείς οτι η άνοδος των τιμών δεν οφείλεται σε πραγματικές πωλήσεις αλλά σε μια πλασματική αυξηση των τιμών χωρις να πωλούνται. Αυτό ειναι και ο ορισμός της φούσκας.

Βέβαια θα αναγκαστούν σύντομα να προσγειωθούν στην πραγματικότητα όπου θα πέσουν και πολυ οι τιμές των ακινήτων προκειμένου να καταφέρουν να τα πουλήσουν.

Καλά. Αυτά τα ακούμε 5 χρόνια τώρα. Μερικοί έχετε γίνει σαν κάτι ψεκ και μαντηδες που λένε ότι τότε θα έρθουν φοβερές καταιγίδες και καταστροφές σημεία των καιρών κτλ αυτές δεν έρχονται, αλλά όταν έρθουν λένε σας τα λέγαμε εμείς και δεν μας ακούγατε.

Οταν πέσουν οι τιμές στείλτε μου μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, keleystis είπε

Ο νοικιάρης στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο κλάψας. Έτσι έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα. Αυτό σχολιάζουμε, όχι εαν πήρε καινούργια μηχανή ή τηλεόραση. Και μην μου πείτε πώς εαν του γίνει αύξηση 20 και 30 και 50 ευρώ δεν θα βγαίνει, μην τρελαθούμε.

αντιστοιχα μπορει να σου πει και ο αλλος οτι δεν θα αλλαξει η οικονομικη κατασταση του εκμισθωτη με 20, 30 ευρω σωστα; σκεψου ομως αυτα τα χρηματα για καποιον που τα φερνει τσιμα τσιμα να ειναι μια δοση για μια τηλεοραση ή ενα ψυγειο ειτε μια κουζινα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...