Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει πιθανότητα νέας αύξησης των τιμών ακινήτων στο άμεσο μέλλον;


ftoxos_ellin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Άρα συμφωνείς με όσα είχα γράψει παραπάνω? Sorry τότε γιατί έτσι όπως το είχες γράψει μου φάνηκε πως διαφωνούσες.

εσυ εγραψες οτι οι μεσιτες δεν διαμορφωνουν τιποτα και σου εδωσα ενα παραδειγμα που το ειδες να συμφωνω;

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν τελικά κάποιος το πιάσει με 400 ή 500, ο μεσίτης κερδισμένος θα είναι. Αν η αμοιβή του είναι ένα νοίκι (το σύνηθες), τότε θα βγάλει μεγαλύτερη προμήθεια. Worst case scenario να το δώσει 350 που θα ηταν έτσι κι αλλιώς τα χρήματα που θα το έδιναν αρχικά. 

Χαμένη στην υπόθεση ηταν η ιδιοκτήτρια. Ο μεσίτης τη δουλειά του κάνει. Αν αυτή έχαψε το παραμύθι γιατί ήθελε να ξεζουμίσει κάποιον, κακό του κεφαλιού της. Πάντα οι μεσίτες θα σπρώχνουν για υψηλότερες τιμές, γιατι η αποζημίωση τους εξαρτάται απο αυτές...

τοσα της ειχα προτεινει μιας και με βολευει το σπιτι γτ εγω αναγκαζομαι να φυγω μετα απο 9 χρονια και να ερθει ο σπιτονοικοκυρης. τοσα ειχε προτεινει και στον αλλο αν θελει να παραμεινει μεσα στο σπιτι αλλα ειχε ηδη βρει αλλου. σε μενα δεν ηθελε να το δωσει τοσο και ζητησε 400. τωρα θα το ειχε νοικιασμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, geoliol said:

εσυ εγραψες οτι οι μεσιτες δεν διαμορφωνουν τιποτα και σου εδωσα ενα παραδειγμα που το ειδες να συμφωνω;

Δεν έχει σημασία αν συμφωνείς ή όχι, το γεγονός ότι το σπίτι στο παράδειγμα σου δεν νοικιάστηκε με την τιμή που πρότεινε ο μεσίτης είναι απόδειξη του ισχυρισμού μου, ότι οι μεσίτες ΔΕΝ έχουν την ικανότητα να διαμορφώνουν τις τιμές. Αν αυτό το σπίτι πιάνει ας πούμε κανα 3άρι κατοστάρικα, 4 και 5 δεν θα πιάσει όσο και να το θέλει ο συγκεκριμένος μεσίτης.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το μόνο που διαμόρφωσε ο συγκεκριμένος μεσίτης ήταν μια προσωρινά λάθος εντύπωση στο κεφάλι της ιδιοκτήτριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει σημασία αν συμφωνείς ή όχι, το γεγονός ότι το σπίτι στο παράδειγμα σου δεν νοικιάστηκε με την τιμή που πρότεινε ο μεσίτης είναι απόδειξη του ισχυρισμού μου, ότι οι μεσίτες ΔΕΝ έχουν την ικανότητα να διαμορφώνουν τις τιμές. Αν αυτό το σπίτι πιάνει ας πούμε κανα 3άρι κατοστάρικα, 4 και 5 δεν θα πιάσει όσο και να το θέλει ο συγκεκριμένος μεσίτης.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το μόνο που διαμόρφωσε ο συγκεκριμένος μεσίτης ήταν μια προσωρινά λάθος εντύπωση στο κεφάλι της ιδιοκτήτριας.

δεν παυει αυτο το σπιτι να ειναι ανοίκιαστο για 4ο μηνα τωρα. και αντε μπορει επειδη να ειναι και σε συγκεκριμενη περιοχη να μην τραβαει πελατια τοσο για να το βαρεσει σε αυτη τη τιμη. σε αλλες περιοχες που τραβανε περισσοτερο πιστευεις οτι δεν διαμορφωνονται οι τιμες απο μεσιτες; εδω το εκανε ενας σε μια περιοχη με μικρη κινητικοτητα φαντασου τι θα κανουν σε αλλες περιοχες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geoliol said:

δεν παυει αυτο το σπιτι να ειναι ανοίκιαστο για 4ο μηνα τωρα. και αντε μπορει επειδη να ειναι και σε συγκεκριμενη περιοχη να μην τραβαει πελατια τοσο για να το βαρεσει σε αυτη τη τιμη. σε αλλες περιοχες που τραβανε περισσοτερο πιστευεις οτι δεν διαμορφωνονται οι τιμες απο μεσιτες; εδω το εκανε ενας σε μια περιοχη με μικρη κινητικοτητα φαντασου τι θα κανουν σε αλλες περιοχες 

Ναι αυτό λέω και εγώ, ότι έχει μείνει ανοίκιαστο, και ακριβώς επειδή είναι ανοίκιαστο δεν συμμετέχει στη διαμόρφωση των τιμών, τις τιμές της αγοράς τις διαμορφώνουν αυτά που νοικιάζονται. Το μόνο που κατάφερε ο μεσίτης στην περίπτωση που περιγράφεις ήταν να φουσκώσει προσωρινά τα μυαλά της ιδιοκτήτριας με αποτέλεσμα να χάσει λεφτά, δεν κατάφερε να αυξήσει τη μισθωτική αξία του ακινήτου.

Επίσης και σε άλλη περιοχή με πολύ μεγαλύτερη ζήτηση να ήταν το ίδιο θα γινόταν, αν πχ στην άλλη μπορούσε να πιάσει 5 κατοστάρικα και ζητούσε 7-8 μάντεψε... πάλι ανοίκιαστο θα έμενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι αυτό λέω και εγώ, ότι έχει μείνει ανοίκιαστο, και ακριβώς επειδή είναι ανοίκιαστο δεν συμμετέχει στη διαμόρφωση των τιμών, τις τιμές της αγοράς τις διαμορφώνουν αυτά που νοικιάζονται. Το μόνο που κατάφερε ο μεσίτης στην περίπτωση που περιγράφεις ήταν να φουσκώσει προσωρινά τα μυαλά της ιδιοκτήτριας με αποτέλεσμα να χάσει λεφτά, δεν κατάφερε να αυξήσει τη μισθωτική αξία του ακινήτου.

Επίσης και σε άλλη περιοχή με πολύ μεγαλύτερη ζήτηση να ήταν το ίδιο θα γινόταν, αν πχ στην άλλη μπορούσε να πιάσει 5 κατοστάρικα και ζητούσε 7-8 μάντεψε... πάλι ανοίκιαστο θα έμενε.

εγω πιστευω οτι τα ανοικιαστα που ειναι ακομα οι αγγελιες πανω διαμορφωνουν τις τιμες και θα στο εξηγησω. παει καποιος να νοικιασει για πρωτη φορα το σπιτι του και για να εχει ενα μετρο συγκρισης θα μπει να δει αντιστοιχες αγγελιες. ετσι θα διαμορφωσει τη τιμη του. ασχετα που αυτο το σκεπτικο ειναι λαθος γιατι αν οι τιμες στις αγγελιες ηταν καλες θα ειχαν νοικιαστει ηδη. διαμορφώνει ναι ή οχι την αγορα μια αγγελια απο ενα μεσιτη ή απο εναν ιδιωτη που ζηταει πολλα; μην μου πεις για ετησιο ποσοστο κερδους αυτα δεν τα σκεφτονται ολοι ειδικα αυτοι που δεν εχουν χρεωθει να αποκτησουν το σπιτι για επενδυτικο σκοπο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πότε μπορώ να αυξήσω το ενοίκιο πάντα μέσα στα πλαίσια του νόμου και ανθρώπινα..

Έχω ένα σπίτι στην Πάτρα κατασκευής 2006 και εδώ και 12 χρόνια το έχω ενοικιασμενο, τοτε και μέσα στην κρίση το νοίκιασα 360€ πριν 4 χρόνια με τα χίλια ζόρια το πήγαμε 380€ όμως θεωρώ ότι είναι τζάμπα για μονοκατοικία πυλωτή και όροφος με μπαλκόνια μεγάλα πάρκινγκ για 5-6 αυτοκίνητα αυλή αυτόνομη θέρμανση ηλιακό τζάκι και πολλά ακόμα πλεονεκτήματα. Το σπίτι είναι 124τμ. Καθαρό σε οικόπεδο 450τμ. Δε θέλω να έρθω σε ρήξη με τον ενοικιαστή το σπίτι το προσέχει το έχει σαν δικό του, αλλά πως να το κάνουμε τα χρήματα είναι λίγο αν υπολογίσουμε ότι δύο ενοίκια φεύγουν σε ενφια και εφορία στην ουσία 10 ενοίκια μου μένουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, geoliol said:

εγω πιστευω οτι τα ανοικιαστα που ειναι ακομα οι αγγελιες πανω διαμορφωνουν τις τιμες και θα στο εξηγησω. παει καποιος να νοικιασει για πρωτη φορα το σπιτι του και για να εχει ενα μετρο συγκρισης θα μπει να δει αντιστοιχες αγγελιες. ετσι θα διαμορφωσει τη τιμη του. ασχετα που αυτο το σκεπτικο ειναι λαθος γιατι αν οι τιμες στις αγγελιες ηταν καλες θα ειχαν νοικιαστει ηδη. διαμορφώνει ναι ή οχι την αγορα μια αγγελια απο ενα μεσιτη ή απο εναν ιδιωτη που ζηταει πολλα; μην μου πεις για ετησιο ποσοστο κερδους αυτα δεν τα σκεφτονται ολοι ειδικα αυτοι που δεν εχουν χρεωθει να αποκτησουν το σπιτι για επενδυτικο σκοπο

Αυτό που διαφεύγει από τον συλλογισμό σου είναι το ότι στη περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει βάλει μια τιμή εκτός πραγματικότητας θα του μείνει ανοίκιαστο, συνεπώς αργά η γρήγορα θα το καταλάβει και - εφόσον πραγματικά θέλει να το εκμισθώσει - θέλει δεν θέλει θα ρίξει την τιμή.

Και όχι, δεν θα σου πω τίποτα για ετήσια ποσοστά κέρδους (ετήσια απόδοση ακινήτου λέγεται αυτό), δεν τοχα σκοπό, ούτως ή άλλως η μισθωτική αξία ενός ακινήτου είναι αυτό που διαμορφώνει την απόδοση, και όχι το αντίθετο.

21 minutes ago, andreas-d said:

Κάθε πότε μπορώ να αυξήσω το ενοίκιο πάντα μέσα στα πλαίσια του νόμου και ανθρώπινα..

Έχω ένα σπίτι στην Πάτρα κατασκευής 2006 και εδώ και 12 χρόνια το έχω ενοικιασμενο, τοτε και μέσα στην κρίση το νοίκιασα 360€ πριν 4 χρόνια με τα χίλια ζόρια το πήγαμε 380€ όμως θεωρώ ότι είναι τζάμπα για μονοκατοικία πυλωτή και όροφος με μπαλκόνια μεγάλα πάρκινγκ για 5-6 αυτοκίνητα αυλή αυτόνομη θέρμανση ηλιακό τζάκι και πολλά ακόμα πλεονεκτήματα. Το σπίτι είναι 124τμ. Καθαρό σε οικόπεδο 450τμ. Δε θέλω να έρθω σε ρήξη με τον ενοικιαστή το σπίτι το προσέχει το έχει σαν δικό του, αλλά πως να το κάνουμε τα χρήματα είναι λίγο αν υπολογίσουμε ότι δύο ενοίκια φεύγουν σε ενφια και εφορία στην ουσία 10 ενοίκια μου μένουν..

Στα πλαίσια του νόμου, όταν λήξει το συμβόλαιο μπορείς να ζητήσεις όσα θέλεις. Το "ανθρώπινα" είναι κάτι υποκειμενικό, για κάποιους ανθρώπινο είναι πχ αυτή τη στιγμή να πιάνει 700€ και εσύ να ζητήσεις να ανέβει στα 650.

Πάντως το τι σου μένει πληρώνοντας φόρο εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ είναι ψιλοαδιάφορο, σημασία έχει τι νοίκι μπορεί να πιάσει αυτή τη στιγμή, από κει ξεκινάς. Το οικόπεδο είναι ξέρω γω στο Πετρωτό, στην Τερψιθέα, ή στο Ρίο? Βάλε κάτω το πόσο μπορεί να πιάσει, και κρίνε ανάλογα αν αξίζει τον κόπο να έρθεις σε ρήξη με τον ενοικιαστή ζητώντας του παραπάνω και αν αξίζει να ρισκάρεις το ενδεχόμενο να το αφήσει αυτός και να μπει με περισσότερα χρήματα κάποιος άλλος όχι και τόσο καλός.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Στα πλαίσια του νόμου, όταν λήξει το συμβόλαιο μπορείς να ζητήσεις όσα θέλεις. Το "ανθρώπινα" είναι κάτι υποκειμενικό, για κάποιους ανθρώπινο είναι πχ αυτή τη στιγμή να πιάνει 700€ και εσύ να ζητήσεις να ανέβει στα 650.

Πάντως το τι σου μένει πληρώνοντας φόρο εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ είναι ψιλοαδιάφορο, σημασία έχει τι νοίκι μπορεί να πιάσει αυτή τη στιγμή, από κει ξεκινάς. Το οικόπεδο είναι ξέρω γω στο Πετρωτό, στην Τερψιθέα, ή στο Ρίο? Βάλε κάτω το πόσο μπορεί να πιάσει, και κρίνε ανάλογα αν αξίζει τον κόπο να έρθεις σε ρήξη με τον ενοικιαστή ζητώντας του παραπάνω και αν αξίζει να ρισκάρεις το ενδεχόμενο να το αφήσει αυτός και να μπει με περισσότερα χρήματα κάποιος άλλος όχι και τόσο καλός.

Το γαμωτο είναι αντε το αφήνεις να μείνει με 380€ καλός χρυσος νοικοκύρης, βέβαια και εγώ δεν τον πιέζω καθόλου μπορεί να βάλει το ενοίκιο οπότε θέλει κάποιες φορές αρχές του μήνα άλλοτε στης 10 άλλοτε στης 20 του μηνός, αλλά ενώ μου κλαίγεται, από την άλλη με θεωρεί και μαλακά που το νοικιάζω τόσο λίγο και διαδίδει όπου βρεθεί ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει..

Πριν τέσσερα χρόνια που του έκανα αύξηση ένα 20€ με έπρηξε στα μηνύματα ότι ρε φίλε δε βγαίνω και το καλοκαίρι που κατέβηκα Πάτρα είχε πάρει καινούργια μηχανή..😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Το γαμωτο είναι αντε το αφήνεις να μείνει με 380€ καλός χρυσος νοικοκύρης, βέβαια και εγώ δεν τον πιέζω καθόλου μπορεί να βάλει το ενοίκιο οπότε θέλει κάποιες φορές αρχές του μήνα άλλοτε στης 10 άλλοτε στης 20 του μηνός, αλλά ενώ μου κλαίγεται, από την άλλη με θεωρεί και μαλακά που το νοικιάζω τόσο λίγο και διαδίδει όπου βρεθεί ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει..

Εγώ στην θέση σου θα κοίταγα πόσο πάνε τα ενοίκια στις γύρω περιοχές και θα έκανα αντίστοιχα προσαρμογή. Εάν δηλαδή ένα τέτοιο σπίτι νοικιάζεται στα 600 € εσύ μπορείς να το βάλεις στα 550 €. Πρέπει επίσης να λάβεις υπόψιν εαν κινείται η περιοχή. Γιατί εαν είναι δύσκολο να βρείς ενοικιαστή τότε ίσως να μην αξίζει να αυξήσεις τόσο την τιμή. Σε κάθε περίπτωση (χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό απο την αγορά της Πάτρας) μου φαίνεται πολύ χαμηλό το ενοίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreas-d said:

Κάθε πότε μπορώ να αυξήσω το ενοίκιο πάντα μέσα στα πλαίσια του νόμου και ανθρώπινα..

Έχω ένα σπίτι στην Πάτρα κατασκευής 2006 και εδώ και 12 χρόνια το έχω ενοικιασμενο, τοτε και μέσα στην κρίση το νοίκιασα 360€ πριν 4 χρόνια με τα χίλια ζόρια το πήγαμε 380€ όμως θεωρώ ότι είναι τζάμπα για μονοκατοικία πυλωτή και όροφος με μπαλκόνια μεγάλα πάρκινγκ για 5-6 αυτοκίνητα αυλή αυτόνομη θέρμανση ηλιακό τζάκι και πολλά ακόμα πλεονεκτήματα. Το σπίτι είναι 124τμ. Καθαρό σε οικόπεδο 450τμ. Δε θέλω να έρθω σε ρήξη με τον ενοικιαστή το σπίτι το προσέχει το έχει σαν δικό του, αλλά πως να το κάνουμε τα χρήματα είναι λίγο αν υπολογίσουμε ότι δύο ενοίκια φεύγουν σε ενφια και εφορία στην ουσία 10 ενοίκια μου μένουν..

Βρίσκομαι στην Πάτρα τα τελευταία δύο χρόνια και έχω κάνει πάρα πολλή έρευνα γι ενοίκια και σπίτια. Δεν ξέρω σε τι περιοχή είσαι (πχ αν είναι παραλία ή στα προσφυγικά δεν μοροεις να ανέβεις πολύ, εν αντιθέσει με την Αροη που ανεβαίνει γρήγορα ή πχ την αγυια που είναι η Κηφισιά της Πάτρας). Παρόλα αυτά, 380€ νοικιαστηκε το πρώην σπίτι μου του 39(!!!) τμ κοντά στο νοσοκομείο του Αγίου Ανδρέα! Βέβαια, 1000μ παραπέρα νοίκιασα εγώ 56τμ αντίστοιχο σπίτι σε παλαιότητά κλπ στα 320€. Ρεαλιστικά, αν το βάλεις 500€ θα είναι πάλι ευκαιρία αν είναι τα πράγματα όπως τα λες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Αν η αμοιβή του είναι ένα νοίκι (το σύνηθες), τότε θα βγάλει μεγαλύτερη προμήθεια.

Πάντα οι μεσίτες θα σπρώχνουν για υψηλότερες τιμές, γιατι η αποζημίωση τους εξαρτάται απο αυτές...

Αυτό σε κάποιο άλλο σύμπαν. Στο δικό μας κόσμο, οι μεσίτες 99 στις 100 περιπτώσεις προσπαθούν να ρίξουν τη φουσκωμένη τιμή του ιδιοκτήτη, γιατί από σπίτι που δεν πουλιέται/νοικιάζεται τι αμοιβή να πάρεις; Όσο μένει απούλητο/ξενοίκιαστο ο μεσίτης μπαίνει μέσα. Η δε διαφορά στην αμοιβή του είναι ελάχιστη. Αύξηση 10.000 ευρώ στην τιμή πώλησης του ακινήτου μεταφράζεται σε αύξηση 200 ευρώ στην αμοιβή του μεσίτη. Θα ρισκάρει πχ τις 2.000 για να πάρει 200 ευρώ παραπάνω, αν και όταν τα πάρει; Το ζητούμενο, λοιπόν, είναι να πουληθεί από εκείνον το ακίνητο σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, να πληρωθεί και να πάει στο επόμενο.

Spoiler

Τα παραπάνω ισχύουν τόσο στις απλές εντολές (λόγω ανταγωνισμού, κανείς δε σου εγγυάται ότι θα πουλήσεις εσύ το ακίνητο και όχι ο ιδιοκτήτης ή κάποιος ανταγωνιστής σου) όσο και στις αποκλειστικές (ποιο κορόιδο θα πληρώνει τα αυξημένα έξοδα διαφήμισης που συνήθως συνεπάγεται μια αποκλειστική, για ένα υπερτιμημένο ακίνητο που δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ και που τελικά η ευθύνη της αποτυχίας θα βαραίνει "αποκλειστικά" τον ίδιο; )

 

10 hours ago, mariosnik_ said:

Οταν διαπιστώσουν αύξηση πωλήσεων η ενοικιάσεων σε μια περιοχή, ανεβάζουν μαζικά τις τιμές κατόπιν συνεννοησης με τους ιδιοκτήτες σε όλα τα υπόλοιπα ακίνητα που έχουν για τις ίδιες περιοχές. Και επειδή έχουν πολλές αγγελίες για κάθε ακίνητο, εύκολα βλέπουνε όλοι οι άλλοι ότι οι τιμές ανεβαίνουν και τις ανεβάζουν και αυτοί. Οπότε για μένα, δεν θέλει πολλά χρόνια για να αυξηθούν, μόνο σε ένα μικρό κομμάτι των ακινήτων να υπάρξει μια αύξηση, γίνεται ντόμινο αυξήσεων. 

Δε φταίει κανείς, εγώ φταίω που ρωτάω.

 

Γενικά, εδώ έχουμε άλλη μια περίπτωση συζήτησης μεταξύ ατόμων που καταθέτουν αυτά που γνωρίζουν και ατόμων που λένε αυτά που φαντάζονται. Αυτά που φαντάζεστε δεν έχουν καμία αξία, επειδή ακριβώς ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και όχι στον πραγματικό κόσμο. Φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreas-d said:

Το γαμωτο είναι αντε το αφήνεις να μείνει με 380€ καλός χρυσος νοικοκύρης, βέβαια και εγώ δεν τον πιέζω καθόλου μπορεί να βάλει το ενοίκιο οπότε θέλει κάποιες φορές αρχές του μήνα άλλοτε στης 10 άλλοτε στης 20 του μηνός, αλλά ενώ μου κλαίγεται, από την άλλη με θεωρεί και μαλακά που το νοικιάζω τόσο λίγο και διαδίδει όπου βρεθεί ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει..

Πριν τέσσερα χρόνια που του έκανα αύξηση ένα 20€ με έπρηξε στα μηνύματα ότι ρε φίλε δε βγαίνω και το καλοκαίρι που κατέβηκα Πάτρα είχε πάρει καινούργια μηχανή..😂

Τι να πω, αν σε ενοχλεί τόσο το τι λέει από δω και από κει ζήτα του 3-4 κατοστάρικα αύξηση για να του το κόψεις, δεν θα μπορεί μετά να ισχυρίζεται ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει :P

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τι να πω, αν σε ενοχλεί τόσο το τι λέει από δω και από κει ζήτα του 3-4 κατοστάρικα αύξηση για να του το κόψεις, δεν θα μπορεί μετά να ισχυρίζεται ότι σπίτι σαν και αυτό με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει :P

Δε μιλάω για τρελή αύξηση ας πούμε ότι του πω από 380€ να πάμε στα 400€ θα με πρήξει στην κλάψα, δε βγαίνω εσύ είσαι γερμανία και δεν ξέρεις τη τραβάμε εδώ και χίλια δύο μέχρι και τη γυναίκα του θα βάλει να με παρακαλάει, από την άλλη όμως τα έξοδα οι αγορές και οι ανέσεις δεν κόβονται, αυτό με χαλάει από την άλλη το σπίτι μου το προσέχει αρκετά οπότε άστα να πάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Δε μιλάω για τρελή αύξηση ας πούμε ότι του πω από 380€ να πάμε στα 400€ θα με πρήξει στην κλάψα, δε βγαίνω εσύ είσαι γερμανία και δεν ξέρεις τη τραβάμε εδώ και χίλια δύο μέχρι και τη γυναίκα του θα βάλει να με παρακαλάει, από την άλλη όμως τα έξοδα οι αγορές και οι ανέσεις δεν κόβονται, αυτό με χαλάει από την άλλη το σπίτι μου το προσέχει αρκετά οπότε άστα να πάνε..

Η απάντηση θα έρθει από το κατά πόσο εξαρτάσαι οικονομικά από τη μίσθωση του ακινήτου. Εσύ ξέρεις την οικονομική σου κατάσταση. 1000-1500 ευρώ παραπάνω το χρόνο στο συνολικό σου εισόδημα θα επηρεάσει ουσιαστικά την ποιότητα ζωής σου; Αν ναι τότε να το σκεφτείς. Αν όχι, τότε γιατί να ρισκάρεις να χάσεις τον "καλό" νοικάρη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannis808 είπε

Βρίσκομαι στην Πάτρα τα τελευταία δύο χρόνια και έχω κάνει πάρα πολλή έρευνα γι ενοίκια και σπίτια. Δεν ξέρω σε τι περιοχή είσαι (πχ αν είναι παραλία ή στα προσφυγικά δεν μοροεις να ανέβεις πολύ, εν αντιθέσει με την Αροη που ανεβαίνει γρήγορα ή πχ την αγυια που είναι η Κηφισιά της Πάτρας). Παρόλα αυτά, 380€ νοικιαστηκε το πρώην σπίτι μου του 39(!!!) τμ κοντά στο νοσοκομείο του Αγίου Ανδρέα! Βέβαια, 1000μ παραπέρα νοίκιασα εγώ 56τμ αντίστοιχο σπίτι σε παλαιότητά κλπ στα 320€. Ρεαλιστικά, αν το βάλεις 500€ θα είναι πάλι ευκαιρία αν είναι τα πράγματα όπως τα λες 

Βασικά άνετα πάει 500€,  αλλά δεν είμαι πλεονέκτης θα του το πάω στα 400€ και τέρμα, περιοχή πάνω από το νέο λιμάνι προς ζαρουχλεικα..

inbound5942630550771272931.jpg

1 λεπτό πριν, afentiko είπε

Η απάντηση θα έρθει από το κατά πόσο εξαρτάσαι οικονομικά από τη μίσθωση του ακινήτου. Εσύ ξέρεις την οικονομική σου κατάσταση. 1000-1500 ευρώ παραπάνω το χρόνο στο συνολικό σου εισόδημα θα επηρεάσει ουσιαστικά την ποιότητα ζωής σου; Αν ναι τότε να το σκεφτείς. Αν όχι, τότε γιατί να ρισκάρεις να χάσεις τον "καλό" νοικάρη;

Συμφωνώ και να σου πω την αλήθεια δόξα το θεό τα χρήματα από τα ενοίκια δεν τα πειράζω μένουν στον ελληνικό λογαριασμό γιατί μένω γερμανία, αλλά είναι το γαμωτο.. ούτε αυτός θα πάθει κάτι με ένα 20€ απάνω στην τελική..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...