Προς το περιεχόμενο

Παραγγελιά από το e-shop Germanos.gr και παραλαβή απ’το κατάστημα…


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά!

Ρε παιδιά έχω μια απορία γιατί δεν μου’χει ξανατύχει ποτέ τόσα χρόνια που ψωνίζω.

Έκανα μια παραγγελία από το eshop του Γερμανού, πήγα πριν λίγη ώρα στο κατάστημα να την παραλάβω (δεν ξέρω αν έχετε δει ότι οι παραγγελίες από eshop σκάνε με σκληρό ταχυδρομικό κουτί γιατί τους τα πάει η speedex από τα κεντρικά) και λέω στην υπάλληλο όταν το ανοίξεις βάλτο μου σε μια σακουλίτσα , μου λέει ναι μην αγχώνεσαι και σκάει μύτη μια άλλη με τουπέ και της λέει τι κάνεις εκεί; Αν δεν πληρώσει πρώτα ο πελάτης δεν ανοίγουμε το δέμα.Και της απαντάει και η υπάλληλος αλλά και εγώ με την σειρά μου και αν έχει κάτι άλλο μέσα θα το προπληρώσω και μετά θα ανοίξω να δω ότι είναι όντως αυτό που έχω παραγγείλει;

Και μας απαντάει με ύφος ναι βέβαια. Απλά εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; γΩιατί θα τρελαθώ.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά , επώνυμες μεγάλες αλυσίδες όταν κάνω παραγγελία online με παραλαβή από κατάστημα το βλέπω το προϊόν πριν το πληρώσω….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο αυτο που συνεβει και φυσικα θα επρεπε να δεις το προιον πριν το αγορασεις.

Επειδη ομως το υφακι και ο αντιεπαγγελματισμος δεν θα πρεπει να ειναι αποδεκτα, στειλε μηνυμα στο [email protected], με περισσοτερες πληροφοριες (ημερομηνια, υποκαταστημα, αριθμος παραγγειλιας), και ρωτησε τους κατα ποσο αποδεχονται την αντιμετωπιση και συμπεριφορα των υπαλληλων τους.

  

1 minute ago, phanispal said:

Για παραλαβή απ' το κατάστημα Courier δεν είμαι σίγουρος, αλλά για παράδοση κατ' οίκον δεν προβλέπεται να ανοίξεις το δέμα και μετά να παραλάβεις.

Και στο κατάστημα πάντως, αν ο καθένας καθόταν να ανοίξει το δέμα του εκεί, φαντάσου τι θα γινόταν.

Και πέτρες να σου έχει στείλει το eshop, πόση διαφορά έχει αν το δει κάποιος υπάλληλος courier; Εσύ πάλι την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσεις. Λες να εμπλακεί πουθενά ο υπάλληλος ως αυτόπτης μάρτυρας;

Διαφορετικη περιπτωση. Μιλαμε για αγορα εντος καταστηματος.

Και πληρως φυσιολογικο να θελει να δει τα προιοντα που αγοραζει. Οπως αντιστοιχως -υποτιθεται- οι υπαλληλοι ειναι εκει για να εξυπηρετουν τους πελατες.
Και οχι για να τους ειρωνευονται η να πουλανε υφακι.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε άλλες αλυσίδες έχει που σου δίνουν την κούτα αν κ συνήθως είναι οκ να το ανοίξεις κλπ, ειδικά σε παπούτσια κλπ. 

Κρασαρεις το σύστημα αν πχ δεν ανοίξεις, πληρώσεις, βγεις, κάνεις μεταβολή και κάνεις απευθείας επιστροφή ως μη αρεστό. 

Μετά για να μην τους τα σπάνε θα ανοίγουν πακέτα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Διαφορετικη περιπτωση. Μιλαμε για αγορα εντος καταστηματος.

Ναι, μπερδεύτηκα εκεί που είπε ότι παρέλαβε το κατάστημα από Speedex.

Βασικά κάπου εκεί ξεκινάει το παράλογο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, phanispal said:

Ναι, μπερδεύτηκα εκεί που είπε ότι παρέλαβε το κατάστημα από Speedex.

Βασικά κάπου εκεί ξεκινάει το παράλογο νομίζω.

Κανενα ζητημα

Εδω και καποια χρονια διαφορες εταιρειες χρησιμοποιουν υπηρεσιες τυπου κουριερ για τις μεταφορες και μετακινησεις προιοντων τους αντι για πχ ιδιοκτητα οχηματα τους. Ειναι αρκετα συνηθες.

Οπως και να εχουν διαφοροι ακαταλληλους υπαλληλους, αλλα ειναι διαφορετικη συζητηση αυτη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παραλαβη απο καταστημα δεν ειναι αποστολη. αν αυτοι εχουν χαρτοκουτα, σακουλες, crate η οτιδηποτε για να τα μεταφερουν απο τις αποθηκες τους στο μαγαζι ειναι δικο τους θεμα. εσενα ο υπάλληλος πρεπει να σου δωσει την συσκευασια του προιοντος και προφανως πρεπει πριν το χτυπησει ο ΙΔΙΟΣ να δει οτι αυτο που κραταει στα χερια του ειναι αυτο που ζητησες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, funkopop said:

Χρόνια πολλά!

Ρε παιδιά έχω μια απορία γιατί δεν μου’χει ξανατύχει ποτέ τόσα χρόνια που ψωνίζω.

Έκανα μια παραγγελία από το eshop του Γερμανού, πήγα πριν λίγη ώρα στο κατάστημα να την παραλάβω (δεν ξέρω αν έχετε δει ότι οι παραγγελίες από eshop σκάνε με σκληρό ταχυδρομικό κουτί γιατί τους τα πάει η speedex από τα κεντρικά) και λέω στην υπάλληλο όταν το ανοίξεις βάλτο μου σε μια σακουλίτσα , μου λέει ναι μην αγχώνεσαι και σκάει μύτη μια άλλη με τουπέ και της λέει τι κάνεις εκεί; Αν δεν πληρώσει πρώτα ο πελάτης δεν ανοίγουμε το δέμα.Και της απαντάει και η υπάλληλος αλλά και εγώ με την σειρά μου και αν έχει κάτι άλλο μέσα θα το προπληρώσω και μετά θα ανοίξω να δω ότι είναι όντως αυτό που έχω παραγγείλει;

Και μας απαντάει με ύφος ναι βέβαια. Απλά εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; γΩιατί θα τρελαθώ.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά , επώνυμες μεγάλες αλυσίδες όταν κάνω παραγγελία online με παραλαβή από κατάστημα το βλέπω το προϊόν πριν το πληρώσω….

Γενικώς τα φυσικά καταστήματα του Γερμανού , δεν γουστάρουν καθόλου το eShop, γιατί ουσιαστικά, κάνουν "εξυπηρέτηση". Έχω τύχει μάλιστα σε περίπτωση, να έχω παραγγείλει προϊόν με παραλαβή από το κατάστημα, να πάω να το πάρω, και να μου λέει ο υπάλληλος ότι "δεν έχει φτάσει το δέμα,  αλλά έχω εγώ το ίδιο προϊόν στο κατάστημα για άμεση παραλαβή" για να τσιμπήσει αυτός την πώληση. 

Βέβαια αυτό έχει πολλά χρόνια που που έτυχε, και σε κατάστημα στην επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το σκηνικό είναι εντελώς παράλογο! Τι αγοράζω kinder έκπληξη; Που πάει στα κομμάτια εκεί περιμένεις ότι το μέσα θα είναι έκπληξη.

Πείτε ότι είχα παραγγείλει ένα iphone 1000 τόσα € θα το προπλήρωνα και θα μου έλεγε αχ τώρα θα το ανοίξουμε, ευχηθείτε να είναι το iphone και ότι κάτι άλλο;

Aλήθεια μου είπε την φράση '' απλά να εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε''. Είμαστε σοβαροί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, funkopop said:

Aλήθεια μου είπε την φράση '' απλά να εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε''. Είμαστε σοβαροί;

Οχι δεν ειναι, γιαυτο μπορεις να τους στειλεις μηνυμα στο παραπανω συνδεσμο και να ρωτησεις κατα ποσο ειναι η πολιτικη τους να συμπεριφερονται ετσι οι εργαζομενοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Οχι δεν ειναι, γιαυτο μπορεις να τους στειλεις μηνυμα στο παραπανω συνδεσμο και να ρωτησεις κατα ποσο ειναι η πολιτικη τους να συμπεριφερονται ετσι οι εργαζομενοι τους.

Έστειλα ήδη και περιμένω απάντηση. Αν απαντήσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, funkopop said:

Έστειλα ήδη και περιμένω απάντηση. Αν απαντήσουν....

Μια χαρα. Παραλληλα μπορεις να αφησεις και κριτικη για το συγκεκριμενο υποκαταστημα στο google reviews. Αν δεις και αλλα αντιστοιχα σχολια / παραπονα με τα δικα σου, μαλλον ειναι η "φυσιολογικοτητα" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Μια χαρα. Παραλληλα μπορεις να αφησεις και κριτικη για το συγκεκριμενο υποκαταστημα στο google reviews. Αν δεις και αλλα αντιστοιχα σχολια / παραπονα με τα δικα σου, μαλλον ειναι η "φυσιολογικοτητα" τους.

Έχω παραλάβει ξανά από το συγκεκριμένο κατάστημα , καθότι είμαι επαρχία και έχουμε μόνο ένα, 1η φορά μου συμβαίνει αυτό γι’αυτό και παραξενεύτηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, funkopop said:

Έχω παραλάβει ξανά από το συγκεκριμένο κατάστημα , καθότι είμαι επαρχία και έχουμε μόνο ένα, 1η φορά μου συμβαίνει αυτό γι’αυτό και παραξενεύτηκα 

Θα μπορουσε και να ειναι κλασικο παραδειγμα "η κορη/ανηψια/τετοια του ταδε" με οτι και να συνεπαγεται.

Κρατα ενημερο το θεμα με τις εξελιξεις σου αν θες ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Θα μπορουσε και να ειναι κλασικο παραδειγμα "η κορη/ανηψια/τετοια του ταδε" με οτι και να συνεπαγεται.

Κρατα ενημερο το θεμα με τις εξελιξεις σου αν θες ομως.

Εννοείται θα ενημερώσω, ευχαριστώ πολύ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...