Προς το περιεχόμενο

Παραγγελιά από το e-shop Germanos.gr και παραλαβή απ’το κατάστημα…


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μου θυμίζει την έννοια του "έξυπνου καταναλωτή" (που προσπάθησες να είσαι), που δεν του αρέσει να τον πιάνουν κορόιδο και boycottαρει οποία εταιρεία φέρεται ύπουλα σε κάθε επίπεδο, η οποία δυστυχώς απουσιάζει από τον πολιτισμό μας.

Αν οι εταιρείες μας είχαν συνηθίσει "έξυπνους καταναλωτές", θα έτρεμαν να σε αντιμετωπίσουν με τρόπο που δεν σου αρμόζει ή να προσπαθήσουν να σε εκμεταλλευτούν. 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Και το eShop.gr κάμει το ίδιο. Πρώτα πληρώνεις και μετά πάει και σου φέρνει το προϊόν μέσα σε κουτα

Πάντα μου δείχνουν το προϊόν και μετά πληρώνω. Και έχω κάνει παραλαβές από διαφορετικά υποκαταστήματα.

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν είναι αγορά εντός καταστήματος όμως.

Και τι πάει να πει αυτό; 

Το Public πχ δεν κάνει έτσι. Τι είναι ο Γερμανός μάγκας;!

Υποτίθεται ψωνίζεις σε επώνυμο κατάστημα και όχι στο περίπτερο της γειτονιάς.Μην τρελαθούμε εντελώς.

Πάω να αγοράσω συγκεκριμένο προϊόν όχι τυχερή σακούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, funkopop είπε

Και τι πάει να πει αυτό; 

Καταρχην δεν απάντησα σε εσένα. Σε αυτόν που απάντησα θα καταλάβει τη διαφορά. 

Αλλά αφού θέλεις κι εσύ απάντηση να σου πω ότι αυτό που έγραψα είναι υπέρ σου, μιας και αφού αγόρασες κάτι ονλάην σημαίνει ότι καλύπτεσαι (μάλλον) από την παράγραφο 9 των όρων χρήσης του ηλεκτρονικού καταστήματος. 

Τελικά παρέλαβες ή όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, funkopop είπε

Χρόνια πολλά!

Ρε παιδιά έχω μια απορία γιατί δεν μου’χει ξανατύχει ποτέ τόσα χρόνια που ψωνίζω.

Έκανα μια παραγγελία από το eshop του Γερμανού, πήγα πριν λίγη ώρα στο κατάστημα να την παραλάβω (δεν ξέρω αν έχετε δει ότι οι παραγγελίες από eshop σκάνε με σκληρό ταχυδρομικό κουτί γιατί τους τα πάει η speedex από τα κεντρικά) και λέω στην υπάλληλο όταν το ανοίξεις βάλτο μου σε μια σακουλίτσα , μου λέει ναι μην αγχώνεσαι και σκάει μύτη μια άλλη με τουπέ και της λέει τι κάνεις εκεί; Αν δεν πληρώσει πρώτα ο πελάτης δεν ανοίγουμε το δέμα.Και της απαντάει και η υπάλληλος αλλά και εγώ με την σειρά μου και αν έχει κάτι άλλο μέσα θα το προπληρώσω και μετά θα ανοίξω να δω ότι είναι όντως αυτό που έχω παραγγείλει;

Και μας απαντάει με ύφος ναι βέβαια. Απλά εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; γΩιατί θα τρελαθώ.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά , επώνυμες μεγάλες αλυσίδες όταν κάνω παραγγελία online με παραλαβή από κατάστημα το βλέπω το προϊόν πριν το πληρώσω….

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Εννοείται έπρεπε να το δεις πρώτα...εδώ εχθές έκανα ακριβώς στο ίδιο στο πλαίσιο και η ταμίας το άνοιξε το κουτί με ρώτησε εάν θέλω να ανοίξει και τη συσκευασία να δουμε ότι όλα είναι οκ και μετά πλήρωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Και κατά 99.9% θα είναι το συγκεκριμένο προϊόν που παρήγγειλες, μην τρελαίνεσαι.

Ναι ήταν αλλά δεν υπάρχει λογική στο '' να εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε''. Μπορεί μέσα να'χε οτιδήποτε. 

43 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Καταρχην δεν απάντησα σε εσένα. Σε αυτόν που απάντησα θα καταλάβει τη διαφορά. 

Αλλά αφού θέλεις κι εσύ απάντηση να σου πω ότι αυτό που έγραψα είναι υπέρ σου, μιας και αφού αγόρασες κάτι ονλάην σημαίνει ότι καλύπτεσαι (μάλλον) από την παράγραφο 9 των όρων χρήσης του ηλεκτρονικού καταστήματος. 

Τελικά παρέλαβες ή όχι?

Ξέρω ότι δεν απάντησες σε μενα (δεν πήγα να στην πω😅) παρέλαβα χτες ναι αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Έχω ξαναπαραλάβει τόσο από το ίδιο υποκατάστημα όσο και από άλλα. Και από την ίδια αλυσίδα και από άλλες, δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια φάση ποτέ. Και δεν θα έπρεπε. Πληρώνω για ένα συγκεκριμένο προϊόν το οποίο επιλέγω να το παραλάβω από το κατάστημα, άρα προφανώς και πρέπει να μου δείξεις τι μου δίνεις

41 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Εννοείται έπρεπε να το δεις πρώτα...εδώ εχθές έκανα ακριβώς στο ίδιο στο πλαίσιο και η ταμίας το άνοιξε το κουτί με ρώτησε εάν θέλω να ανοίξει και τη συσκευασία να δουμε ότι όλα είναι οκ και μετά πλήρωσα...

Μα όσες παραγγελίες έχω παραλάβει με τον ίδιο τρόπο σε διάφορα καταστήματα αυτό και έχει συμβεί.

Περιμένω να δω τι θα απαντήσει ο Γερμανός...αν απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, funkopop said:

Χρόνια πολλά!

Ρε παιδιά έχω μια απορία γιατί δεν μου’χει ξανατύχει ποτέ τόσα χρόνια που ψωνίζω.

Έκανα μια παραγγελία από το eshop του Γερμανού, πήγα πριν λίγη ώρα στο κατάστημα να την παραλάβω (δεν ξέρω αν έχετε δει ότι οι παραγγελίες από eshop σκάνε με σκληρό ταχυδρομικό κουτί γιατί τους τα πάει η speedex από τα κεντρικά) και λέω στην υπάλληλο όταν το ανοίξεις βάλτο μου σε μια σακουλίτσα , μου λέει ναι μην αγχώνεσαι και σκάει μύτη μια άλλη με τουπέ και της λέει τι κάνεις εκεί; Αν δεν πληρώσει πρώτα ο πελάτης δεν ανοίγουμε το δέμα.Και της απαντάει και η υπάλληλος αλλά και εγώ με την σειρά μου και αν έχει κάτι άλλο μέσα θα το προπληρώσω και μετά θα ανοίξω να δω ότι είναι όντως αυτό που έχω παραγγείλει;

Και μας απαντάει με ύφος ναι βέβαια. Απλά εύχεστε να είναι αυτό που παραγγείλατε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; γΩιατί θα τρελαθώ.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά , επώνυμες μεγάλες αλυσίδες όταν κάνω παραγγελία online με παραλαβή από κατάστημα το βλέπω το προϊόν πριν το πληρώσω….

Απλά μάλλον το κατάστημα είναι franchise (δεν ξέρω αν είναι και όλα)  και σπαζεται που παρήγγειλες ηλεκτρονικά και δεν έκανε πώληση. 

Και σου λέει δεν έκανα που δεν έκανα πώληση, θα σε εξυπηρετήσω όσο χειρότερα γίνεται. 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Και το eShop.gr κάμει το ίδιο. Πρώτα πληρώνεις και μετά πάει και σου φέρνει το προϊόν μέσα σε κουτα

Οποτε ψωνιζω απο το eshop παντως, βαζω παραλαβη απο καταστημα καλλιθεας, και δεν κανουν ετσι ακριβως. Ναι μεν πρωτα πληρωνεις, αλλα μετα φερνουν το προιον στην κουτα, την ανοιγουν μονοι τους και στο δινουν σκετο. 

Προφανως βεβαια θελουν να κρατησουν και την κουτα, γιατι ειναι φανερο οτι πολλες ειναι μεταχειρισμενες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνω λάθος, η κούτα αφορά τη μεταφορά (ενδοδιακίνηση) απο τις αποθήκες προ το κατάστημα αγοράς και όχι προς τον πελάτη. Το κατάστημα οφείλει να το βγάλει απο την κούτα και να το παραδόσει σε κανονική συσκευασία, αν το επιθυμεί ο πελάτης. Δε θα ανοίξεις τη συσκευασία, φυσικά, αλλά την κούτα μεταφοράς έχεις κάθε δικαίωμα να την ανοίξεις για να δεις το προϊόν που θα παραλάβεις. Δεν παραλαμβάνεις από κούριερ που δε σε αφήνουν, καθώς δε φέρουν αυτοί ευθύνη για το περιεχόμενο της συσκευασίας... παραλαμβάνεις απο κατάστημα που έχουν την πλήρη ευθύνη για το τι θα παραδώσουν στον πελάτη.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα φασαρία. Σιγά μη στο παραδώσουν και με την παλέτα.

Επεξ/σία από Snip
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Nabuko said:

Δεν είναι αγορά εντός καταστήματος όμως.

Ειναι αγορα εντος του καταστηματος. Η αποδειξη κοπηκε εκει οπως και φυσικα εγινε ολη η διεκπεραιωση της παραλαβης.

 

 

Επεξ/σία από Getta Robo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ειναι αγορα εντος του καταστηματος. Η αποδειξη κοπηκε εκει οπως και φυσικα εγινε ολη η διεκπεραιωση της παραλαβης.

Όχι δεν είναι. Το eshop δεν έχει σχέση με το φυσικό κατάστημα. Είναι αγορά ονλάην, άσχετο το πως παραδόθηκε στον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nabuko said:

Όχι δεν είναι. Το eshop δεν έχει σχέση με το φυσικό κατάστημα. Είναι αγορά ονλάην, άσχετο το πως παραδόθηκε στον αγοραστή.

Κοιταξε, ειναι απλο το ζητημα. Εκανε παραγγελια απο την επισημη σελιδα για παραλαβη στο καταστημα. Η αποδειξη κοπηκε επισης στο καταστημα. Η αγοροπωλησια εγινε στο καταστημα. Ολη η δεκπεραιωση εγινε το καταστημα. Οπου οφειλε να τις δειξει τα προιοντα που υποτιθεται θα παραλαμβανε. Αντι να την ειρωνευτουν και να στρουθοκαμηλιζουν.

Μπορεις φυσικα αν θες να πιστευεις το αντιθετο, αλλα δεν παει ετσι.

6 hours ago, kazantzidis said:

Και το eShop.gr κάμει το ίδιο. Πρώτα πληρώνεις και μετά πάει και σου φέρνει το προϊόν μέσα σε κουτα

 

1 hour ago, lector said:

Ναι μεν πρωτα πληρωνεις, αλλα μετα φερνουν το προιον στην κουτα, την ανοιγουν μονοι τους και στο δινουν σκετο.

Εχω να αγορασω χρονια επισης απο εκει, ωστοσο την τελευταια φορα θυμαμαι καλα οτι με ρωτησαν αν παρειγγειλα τα Χ προιοντα, τα εβγαλαν και τα εδειξαν απο τη κουτα και συνεχισαμε με την πληρωμη. Αν αρνηθουν το να δει ο πελατης το προιον, θα εχουν και μερικες νεες καταγγελιες στο ενεργητικο τους.

@funkopopαναλογως τις απαντησεις της εταιρειας, και αν θες να το "τραβηξεις", μπορεις να καταγγελεις το περιστατικο παρακατω
https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Αίτηση_καταγγελίας_καταναλωτή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Κοιταξε, ειναι απλο το ζητημα. Εκανε παραγγελια απο την επισημη σελιδα για παραλαβη στο καταστημα. Η αποδειξη κοπηκε επισης στο καταστημα. Η αγοροπωλησια εγινε στο καταστημα. Ολη η δεκπεραιωση εγινε το καταστημα.

Ξαναγράφω γιατί μάλλον δεν το πρόσεξες, το eshop δεν έχει σχέση με το κατάστημα. Οπότε δεν ισχύει τίποτα από αυτά που γράφεις εκτός της παραλαβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...