Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Για πες γιατι εγω εχω μεινει στο vita - pstv για συλλεκτικους και για πρακτικους λόγους εχω steamdeck  . 

Το ότι εσένα μπορεί να μην ενδιαφέρει, δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρει άλλους. Όσο για περιπτώσεις χρήσης, ένα google search βγάζει. Ειδικά στο reddit :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παρέλαβα πριν κανένα 2ωρο και έχω να αναφέρω τα ακόλουθα:

1. Ποιότητα sony, οθόνη για μη oled άψογη. Σαν διαστάσεις είναι μεγάλη συσκευή, μεγαλύτερη με ίσως ποιο άβολο grip από το switch μου. Θέλει συνήθεια.

2. Με την εκκίνηση έκανε μια σειρά από αναβάθμισεις (λίγα MB κάθε φορά). Κατά την διάρκεια των οποίων σερνόταν όλο το wifi μου (ο μικρός δεν μπορούσε να δει ούτε YouTube).

3. Μετά την ολοκλήρωση των αναβαθμίσεων και μετά από μια επανεκκίνηση όλα έστρωσαν.

4. Δοκίμασα GT7, GoW και Diablo. Από τα τρία όλα παίζουν άψογα αλλά το GT με ζοριζει καθώς έχω συνηθίσει σε άλλο setup.με τιμόνι και το VR2

 

Ότι θέλετε ρωτάτε! Είμαι πολύ ευχαριστημένος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, hexdec είπε

Λοιπόν παρέλαβα πριν κανένα 2ωρο και έχω να αναφέρω τα ακόλουθα:

1. Ποιότητα sony, οθόνη για μη oled άψογη. Σαν διαστάσεις είναι μεγάλη συσκευή, μεγαλύτερη με ίσως ποιο άβολο grip από το switch μου. Θέλει συνήθεια.

2. Με την εκκίνηση έκανε μια σειρά από αναβάθμισεις (λίγα MB κάθε φορά). Κατά την διάρκεια των οποίων σερνόταν όλο το wifi μου (ο μικρός δεν μπορούσε να δει ούτε YouTube).

3. Μετά την ολοκλήρωση των αναβαθμίσεων και μετά από μια επανεκκίνηση όλα έστρωσαν.

4. Δοκίμασα GT7, GoW και Diablo. Από τα τρία όλα παίζουν άψογα αλλά το GT με ζοριζει καθώς έχω συνηθίσει σε άλλο setup.με τιμόνι και το VR2

 

Ότι θέλετε ρωτάτε! Είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Καταρχάς καλορίζικο και να το χαρείς! Παίζει δηλαδή άψογα εεε; Με τι ταχύτητα είσαι στο σπίτι; Επισης , η σύνδεση στο ps5 είναι ενσύρματη με το WiFi? Ευχαριστώ :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimitrissa είπε

Καταρχάς καλορίζικο και να το χαρείς! Παίζει δηλαδή άψογα εεε; Με τι ταχύτητα είσαι στο σπίτι; Επισης , η σύνδεση στο ps5 είναι ενσύρματη με το WiFi? Ευχαριστώ :) 

Έχω ένα 5αρι ρούτερ TP-Link, μοντέλο δεν θυμαμαι ακριβώς.. ρούτερ και PS5 είναι σε διαφορετικούς χώρους, το PS5 είναι συνδεδεμένο ασύρματα στο WiFi. Με αυτό το setup είναι άψογο. Μια από τις επόμενες ημέρες θα δοκιμάσω και με σύνδεση με.το κινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 5:17 ΜΜ, Malthador είπε

Η Sony κάνει gargantuan λάθος που δεν έχει ενεργοποιημένο το cloud streaming στην συσκευή. Αντί να ασχοληθούν οι reviewers με αυτή την απίστευτα χαμένη ευκαιρία, ασχολούνται με το ότι θα παίρνει proprietary headset.

Πρακτικά πετάει το cloud της στα σκουπίδια, πολύ κρίμα.

Αν επιλέξω stream game από το μενού του ps plus premium δεν θα το κάνει stream στο portable? Μήπως εννοείς να το κάνει εκτός σπιτιού μέσω του 5g η σε ξένο wi-fi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Music_Lover, δυστυχώς απότι είδα και από κάτι reviews δεν θα στο κάνει stream στο portable. Στην ουσία θα σου κάνει stream μόνο ότι παιχνίδι έχεις εγκατεστημένο στην κονσόλα Ps5 !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο τεστ δυστυχώς ποιότητα χάλια.Το ps5 με wifi σε 5g δίκτυο κ τα δυο(σπασίματα κτλ).Θα επανέλθω μετά από αλλαγές και δοκιμές,το περίεργο είναι ότι σε τεστ με κινητό κ remote play επαιζε σχετικά καλά.Για την ίδια τη συσκευή θα πω ότι είναι πολύ ποιοτική με καλή ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nyne είπε

Πρώτο τεστ δυστυχώς ποιότητα χάλια.Το ps5 με wifi σε 5g δίκτυο κ τα δυο(σπασίματα κτλ).Θα επανέλθω μετά από αλλαγές και δοκιμές,το περίεργο είναι ότι σε τεστ με κινητό κ remote play επαιζε σχετικά καλά.Για την ίδια τη συσκευή θα πω ότι είναι πολύ ποιοτική με καλή ποιότητα κατασκευής.

Με τι ταχύτητα φίλε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200/20 ftth.Αλλα θα κάνω δοκιμές και με καλώδιο κ με άλλο router θα δείξει.Αν δεν παίξει ικανοποιητικά θα είναι κρίμα γιατί σα συσκευή τα σπάει,είναι πολύ ωραία στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, music_lover said:

Αν επιλέξω stream game από το μενού του ps plus premium δεν θα το κάνει stream στο portable? Μήπως εννοείς να το κάνει εκτός σπιτιού μέσω του 5g η σε ξένο wi-fi?

Είναι μπλοκαρισμένο το cloud streaming ούτως ή άλλως όταν παίζεις με remote play στο Portal. Ωστόσο, δεν αναφερόμουν σε αυτή την περιπτώση, προσωπικά θα ήθελα να μπορεί να streamάρει η συσκευή απευθείας από το cloud μόνο με ενεργή συνδρομή, χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει PS5.

2 hours ago, nyne said:

Πρώτο τεστ δυστυχώς ποιότητα χάλια.Το ps5 με wifi σε 5g δίκτυο κ τα δυο(σπασίματα κτλ).Θα επανέλθω μετά από αλλαγές και δοκιμές,το περίεργο είναι ότι σε τεστ με κινητό κ remote play επαιζε σχετικά καλά.Για την ίδια τη συσκευή θα πω ότι είναι πολύ ποιοτική με καλή ποιότητα κατασκευής.

Θα συνδέσεις το PS5 καρφί στο router, όχι ασύρματα και χωρίς powerline.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνέδεσα δεν έχει κ μεγάλη διαφορά.Ενα περίεργο που παρατηρώ είναι ότι στο speedtest από το ps5 έχω upload 7.7 ενώ θα έπρεπε να έχω 20.Δοκιμαζωντας με το ίδιο καλωδιο στο laptop έχω κανονικά 20 upload.Εσεις αν κάνετε τεστ σας βγάζει το κανονικό σας upload?

Στα τεστ παιχνιδιών τώρα:Fifa 24 έχει αρκετό ghosting κ για εμένα ειναι unplayable.

Gta (story mode)έχει lag αλλά παίζεται ,βέβαια η έλλειψη hdr είναι εμφανής και ο ήλιος φαίνεται χάλια...

Returnal ναι μεν έχει αυτό το λίγο lag αλλά παίζεται(τελείως κουφό).

Streets of rage 4 παιζεται άνετα κ δεν είναι εμφανές το lag.

Resident evil 3:Εμφανές το lag αλλά παίζεται.

Astros playroom παίζεται γενικά καλά με ένα μικρό lag.

Huntdown(old school side scroll) παιζεται άνετα χωρίς Θεμα,το ίδιο και το tmnt shredders revenge.

Γενικά για εμένα ειναι mixed bag η φάση κ δεν ξέρω αν θα το κρατήσω.

Τα τεστ έγιναν με καλώδιο σε γραμμή 200/20 ftth κ εντός του σπιτιού με σήμα καμπάνα στο portal αλλά με την υποσημείωση ότι στο psn δείχνει upload 7.7 .Ίσως εκεί να ειναι κ το πρόβλημα,αν μπορείτε κάντε ένα τεστ με τα δικά σας ps5 να δείτε αν σας δίνει το full upload της γραμμής σας.

Ως κάτασκευη είναι φανταστικό πολύ εργονομικό,εξαιρετικά τα haptic και η δόνηση.Καλη σχετικά οθόνη για lcd.

Αυτα κάθε συμβουλή δεκτή κ επίσης αν θέλετε να ρωτήσετε για κάποιο τεστ παιχνιδιου μου λέτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nyne said:

Το συνέδεσα δεν έχει κ μεγάλη διαφορά.Ενα περίεργο που παρατηρώ είναι ότι στο speedtest από το ps5 έχω upload 7.7 ενώ θα έπρεπε να έχω 20.Δοκιμαζωντας με το ίδιο καλωδιο στο laptop έχω κανονικά 20 upload.Εσεις αν κάνετε τεστ σας βγάζει το κανονικό σας upload?

Στα τεστ παιχνιδιών τώρα:Fifa 24 έχει αρκετό ghosting κ για εμένα ειναι unplayable.

Gta (story mode)έχει lag αλλά παίζεται ,βέβαια η έλλειψη hdr είναι εμφανής και ο ήλιος φαίνεται χάλια...

Returnal ναι μεν έχει αυτό το λίγο lag αλλά παίζεται(τελείως κουφό).

Streets of rage 4 παιζεται άνετα κ δεν είναι εμφανές το lag.

Resident evil 3:Εμφανές το lag αλλά παίζεται.

Astros playroom παίζεται γενικά καλά με ένα μικρό lag.

Huntdown(old school side scroll) παιζεται άνετα χωρίς Θεμα,το ίδιο και το tmnt shredders revenge.

Γενικά για εμένα ειναι mixed bag η φάση κ δεν ξέρω αν θα το κρατήσω.

Τα τεστ έγιναν με καλώδιο σε γραμμή 200/20 ftth κ εντός του σπιτιού με σήμα καμπάνα στο portal αλλά με την υποσημείωση ότι στο psn δείχνει upload 7.7 .Ίσως εκεί να ειναι κ το πρόβλημα,αν μπορείτε κάντε ένα τεστ με τα δικά σας ps5 να δείτε αν σας δίνει το full upload της γραμμής σας.

Ως κάτασκευη είναι φανταστικό πολύ εργονομικό,εξαιρετικά τα haptic και η δόνηση.Καλη σχετικά οθόνη για lcd.

Αυτα κάθε συμβουλή δεκτή κ επίσης αν θέλετε να ρωτήσετε για κάποιο τεστ παιχνιδιου μου λέτε.

 

Η δικιά μου πρώτη εμπειρία είναι πολύ ικανοποιητική. Δεν παρατήρησα κανένα lag spike ή οτιδήποτε, έπαιξα ένα 3,5 -4 ώρες πριν τελειώσει η μπαταρία του.

Δοκίμασα Gran Τοurismo 7, Assassin Valhalla και Rayman Legends. Φυσικά είναι πανέμορφο, η οθόνη του, σχεδιαστικά, βάρος πολύ ξεκούραστο ( ούτε κατάλαβα ότι έπαιζα, αντιθέτως με το Switch Oled) και πάρα πολύ βολικό στα χέρια, όπως και το switch πλεον, εκεί λόγω Grip όμως.

Έχω 300αρα Fiber από Cosmote ( Το άφησα στο 2,4 )και το Playstation το έχω ασύρματα.

Ναι στο ps5 μου δείχνει και εμένα 4 έως 7mbps upload, ενώ στο pc έχω κανονικά 30. Ms γενικά έχω 2.

Αυτά προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και dial up να εχετε κανονικα θα επαιζε. Δεν εχει καμια σχεση το ιντερνετ με την ταχυτητα του τοπικου δικτυου.

Φανταζομαι εχει cap στα 1080p σωστα;

Ξερει κανεις τι wifi φοραει; Λογικα wifi 6;

Επεξ/σία από spocky
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, spocky said:

Και dial up να εχετε κανονικα θα επαιζε. Δεν εχει καμια σχεση το ιντερνετ με την ταχυτητα του τοπικου δικτυου.

Φανταζομαι εχει cap στα 1080p σωστα;

Ξερει κανεις τι wifi φοραει; Λογικα wifi 6;

Ναι δίκιο έχεις, το τοπικό δίκτυο μετράει. Ναι 1080p, αυτο ήταν γνωστό, αλλά γνωστό δεν ήταν ότι έχει Wi-fi 5 ! Τραγικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...