Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι προς κατόχους. Είδα δύο 3 review κάι οδηγούς εδώ καί εκεί αλλά δεν κατάλαβα. 

 

Έχω ένα ps5 στο σπίτι. Έστω αγοράζω το portal. Έστω πάω στο χωριό όπου πιανω ταχύτητα 4g γύρω στα 8mb και από hotspot το κάνω online στο portal. 

Μπορώ ενω το ps5 είναι σε απόσταση 100 χιλιομέτρων εγώ άπο το χωριό με το portal να το ανοίξω και να παίξω παιχνίδια? Και αν ναι πως θα πάει από lag. 

 

Γιατί αν λειτουργεί έτσι και με τη προϋπόθεση πάντοτε ότι εχεις ήδη κονσόλα είναι σαν να έχεις ένα handheld της Sony. 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, vag.patrick είπε

δεν νομιζω να παει καλα αυτο. Γιατι θελει γρηγορη γραμμη. Και απο την μια και απο την αλλη μερια

 

Σπίτι έχουμε κατοσταρα. Στο χωριό όπως είπα 8 Μαξ .Αν κάποιος τι έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει γιά το λαγκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, costacurta είπε

Σπίτι έχουμε κατοσταρα. Στο χωριό όπως είπα 8 Μαξ .Αν κάποιος τι έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει γιά το λαγκ 

Παρόλο που το Portal μπορεί να συνδεθεί με το PS5 ακόμα και αν είσαι εσύ σε άλλη ήπειρο, δεν θα πάει καλά αυτό που περιγράφεις και υπάρχουν δύο συνισταμένες.

1) Τα 8mbps είναι πολύ λίγα και αν συνυπολογίσουμε ότι το 4G και γενικότερα οι ταχύτητες των παρόχων δεν είναι και τόσο αξιόπιστες καθώς σε άλλα σημεία στο σπίτι πιάνει "καμπάνα" σε άλλα έχει λιγότερες γραμμές, τότε έχεις την απάντησή σου. Το Portal για να λειτουργήσει σωστά θέλει εκτός από υψηλές ταχύτητες (κυρίως upload) και σταθερά υψηλές ταχύτητες. Οι διακυμάνσεις στην ποιότητα του 4G θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα (lag, spikes, freezes).

2) Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις όπου το Portal δεν συνδέεται σε hotspot. Ακόμα δεν υπάρχει εξήγηση γιατί γίνεται αυτό αλλά ακόμα και 5G ταχύτητες να είχες στο χωριό (150-200mbps) και σήμα full υπάρχει πιθανότητα απλά να μην καταφέρει να συνδεθεί ποτέ.

Αυτό που μπορείς να κάνεις αρχικά σαν δοκιμή είναι να κάνεις remote play το κινητό σου. Κατέβασε την εφαρμογή και συνδέσου απομακρυσμένα όταν θα πας στο χωριό σου και δες πως είναι η εμπειρία χρήσης.

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Είσαι ωραίος 

Κατεβασε το remote app στο κινητο, παρε μαζι σου και ενα dualsense και δοκιμασε το στο χωριο. Αν σου ειναι οκ, αγοραζεις και το portal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 12/04/2024 at 13:00, costacurta said:

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι προς κατόχους. Είδα δύο 3 review κάι οδηγούς εδώ καί εκεί αλλά δεν κατάλαβα. 

 

Έχω ένα ps5 στο σπίτι. Έστω αγοράζω το portal. Έστω πάω στο χωριό όπου πιανω ταχύτητα 4g γύρω στα 8mb και από hotspot το κάνω online στο portal. 

Μπορώ ενω το ps5 είναι σε απόσταση 100 χιλιομέτρων εγώ άπο το χωριό με το portal να το ανοίξω και να παίξω παιχνίδια? Και αν ναι πως θα πάει από lag. 

 

Γιατί αν λειτουργεί έτσι και με τη προϋπόθεση πάντοτε ότι εχεις ήδη κονσόλα είναι σαν να έχεις ένα handheld της Sony. 

Δεν ξέρω για το PS5 remote play, καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω το chiaki να δουλέψει εκτός σπιτιού.

Όμως μπορώ να πω για XBOX remote play, ότι έτρεχε άψογα σε χωριό της ορεινής Αρκαδίας. Δοκίμασα και από την κονσόλα μου και μέσω xCloud. Επίσης, δοκίμασα τόσο από το wifi του ξενώνα που ήταν της πλάκας, όσο και από το 5G του κινητού μου, που επίσης ήταν της πλάκας εκεί πάνω.

Το console streaming του PS5 είναι ένα κλικ καλύτερο από του XBOX, οπότε δεν βρίσκω λίγο να μην δουλεύει κομπλέ. 

8Mbps είναι μια χαρά για 1080p remote play.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω για το PS5 remote play, καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω το chiaki να δουλέψει εκτός σπιτιού.

Όμως μπορώ να πω για XBOX remote play, ότι έτρεχε άψογα σε χωριό της ορεινής Αρκαδίας. Δοκίμασα και από την κονσόλα μου και μέσω xCloud. Επίσης, δοκίμασα τόσο από το wifi του ξενώνα που ήταν της πλάκας, όσο και από το 5G του κινητού μου, που επίσης ήταν της πλάκας εκεί πάνω.

Το console streaming του PS5 είναι ένα κλικ καλύτερο από του XBOX, οπότε δεν βρίσκω λίγο να μην δουλεύει κομπλέ. 

8Mbps είναι μια χαρά για 1080p remote play.

Και μπορώ και στις 2 περιπτώσεις δήλ να κάνω και άνοιγμα της κονσόλας και κλείσιμο remotely.?(εννοείται προϋπόθεση να έχω ίντερνετ και στα δύο) 

Ξέρω εννοείται δεν θα παίξω devil may cry σκεφτόμουν για κάνα trpg με άφθονο grind η κάνα indie τύπου into the breach 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, costacurta said:

Και μπορώ και στις 2 περιπτώσεις δήλ να κάνω και άνοιγμα της κονσόλας και κλείσιμο remotely.?(εννοείται προϋπόθεση να έχω ίντερνετ και στα δύο) 

Ξέρω εννοείται δεν θα παίξω devil may cry σκεφτόμουν για κάνα trpg με άφθονο grind η κάνα indie τύπου into the breach 

Δεν ξερω την διαδικασία στο Portal, στο chiaki πάντως -που δεν έχω καταφέρει να μου λειτουργήσει ακόμα- υποτίθεται ότι βάζεις μια static IP στο PS5, ανοίγεις και τρεις πόρτες στο router και παίζεις κομπλέ. Στο XBOX είναι πιο εύκολο, ανοίγεις μια πόρτα και δεν θέλει static IP.

Το Portal νομίζω θέλει μόνο sync με την κονσόλα και παίζει παντού over the internet. Σε θέμα συνδέσεων αν είναι όπως θα περιγράφεις θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για το portal, θα πρέπει να ανοίξεις 2-3 πόρτες στο router σου για να συνδεθεί.
Για κάποιο περίεργο λόγο, με remote play στο κινητό σε ξένο wifi, έπαιζε κομπλέ. Με το portal συνδεδεμένο σε hotspot του κινητού, έπρεπε να ανοίξω πόρτες για να συνδεθεί.

Επίσης, σημαντικό είναι να ξέρεις ότι το remote play στο κινητό παίζει μόνο με wifi σύνδεση και όχι με 4g-5g. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις κάποιο wifi router στο χωριό για να συνδέσεις το κινητό και να κάνεις δοκιμή με το remote play. Μπορείς, όμως, να βάλεις ένα κινητό με 5g να κάνει hotspot με wifi και να δοκιμάσεις το remote play με άλλο κινητό.

Επεξ/σία από Snip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω για το PS5 remote play, καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω το chiaki να δουλέψει εκτός σπιτιού.

Όμως μπορώ να πω για XBOX remote play, ότι έτρεχε άψογα σε χωριό της ορεινής Αρκαδίας. Δοκίμασα και από την κονσόλα μου και μέσω xCloud. Επίσης, δοκίμασα τόσο από το wifi του ξενώνα που ήταν της πλάκας, όσο και από το 5G του κινητού μου, που επίσης ήταν της πλάκας εκεί πάνω.

Το console streaming του PS5 είναι ένα κλικ καλύτερο από του XBOX, οπότε δεν βρίσκω λίγο να μην δουλεύει κομπλέ. 

8Mbps είναι μια χαρά για 1080p remote play.

Με όλη την καλή διάθεση το λέω φίλτατε καθώς είσαι βοηθητικός σε πολλά νήματα, απλά θα ήταν καλύτερο να το είχες δοκιμάσει πριν προτείνεις.

Όταν το Portal έχει πρόβλημα να στριμάρει σωστά ακόμα και αν το router εκπέμπει σε 2,4 αντί 5ghz ή όταν δεν είναι hardwired η κονσόλα στο router, καταλαβαίνουμε ότι τα 8mbps σε hotspot είναι καταστροφικά για απρόσκοπτο gaming. Οι πιθανότητες δεν είναι υπερ του.

Για να λειτουργήσει σωστά το remote play στο Portal πρέπει οι συνθήκες να είναι πραγματικά εξαιρετικές. 

Το λεω για να μην πάρουμε στον λαιμό μας τον συμφορουμητη και δώσει άδικα 200 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, -WISE- said:

Με όλη την καλή διάθεση το λέω φίλτατε καθώς είσαι βοηθητικός σε πολλά νήματα, απλά θα ήταν καλύτερο να το είχες δοκιμάσει πριν προτείνεις.

Όταν το Portal έχει πρόβλημα να στριμάρει σωστά ακόμα και αν το router εκπέμπει σε 2,4 αντί 5ghz ή όταν δεν είναι hardwired η κονσόλα στο router, καταλαβαίνουμε ότι τα 8mbps σε hotspot είναι καταστροφικά για απρόσκοπτο gaming. Οι πιθανότητες δεν είναι υπερ του.

Για να λειτουργήσει σωστά το remote play στο Portal πρέπει οι συνθήκες να είναι πραγματικά εξαιρετικές. 

Το λεω για να μην πάρουμε στον λαιμό μας τον συμφορουμητη και δώσει άδικα 200 ευρώ. 

Χωρίς παρεξήγηση, ασχολούμαι με το PC και console streaming, πάνω από μια δεκαετία.

Έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν έχω Portal, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει κάποια ιδαίτερη συνθήκη για την συγκεκριμένη συσκευή. Δεν έχω λόγο να πιστεύω κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας. Με δεδομένο ότι ισχύουν για αυτό τα ίδια πράγματα που ισχύουν για Android, Linux και Windows, τότε για να δουλεύει απρόσκοπτα το remote play over the internet σε οποιαδήποτε συσκευή, τότε χρειάζονται 3 πράγματα:

  1. Ο host καρφωμένος με ethernet απευθείας επάνω στο router
  2. Ο client συνδεδεμένος σε 5Ghz wifi στο router ή συνδεδεμένος σε 5G hotspot.
  3. Τουλάχιστον 5Mbps bandwidth για 1080p60 streaming

Τα 8Μbps της γραμμής του είναι αρκετά. Το αν η γραμμή του είναι καθαρή από noise και errors είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να δοκιμάσει με μια άλλη συσκευή (iOS, Android, Windows) πριν προβεί σε αγορά του Portal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκατσα και έστησα και το chiaki4deck για να παίζει over-the-internet. Παίζει άψογα από το 5G του κινητού μου, με το PS5 συνδεδεμένο με ethernet απευθείας στο router και τα εξής settings: 5Mbps bitrate, 1080p60 και HDR ανοιχτό.

Επαναλαμβάνω πάντως, ότι καλό είναι να δοκιμαστεί κάποιο από τα free apps, πριν προχωρήσει ο οποιοσδήποτε σε αγορά Portal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...