Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Λαγκάδια πάω για φαγητό, τρώμε μέχρι αηδίας κάθε φορά. :P

 

Το άλφα και το ωμέγα του streaming είναι αυτό, να συνδέεται η κονσόλα επάνω στο router. Θα διευκολυνθεί πάρα πολύ η ζωή σου αν τραβήξεις ένα καλώδιο μέσα σε κανάλι από το router μέχρι ένα switchάκι πίσω από την τηλεόρασή σου και τα συνδέσεις όλα ενσύρματα.

Επειδή η απόσταση δεν είναι μεγάλη, αν έπαιρνα αυτό για σύνδεση router - ps5 θα μουν οκ πιστεύεις ;  Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

IMG_4825.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
11 minutes ago, dimitrissa said:

Επειδή η απόσταση δεν είναι μεγάλη, αν έπαιρνα αυτό για σύνδεση router - ps5 θα μουν οκ πιστεύεις ;  Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

IMG_4825.png

Ναι θα είσαι οκ, πάρε οτιδήποτε από Cat.5e και πάνω, όπως είπε και ο φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι θα είσαι οκ, πάρε οτιδήποτε από Cat.5e και πάνω, όπως είπε και ο φίλος.

Φίλε μου με έσωσες. Έπαθα ΣΟΚ. Δες τι έκανα. Έκλεισα το ps5 και απλα το μετέφερα με το τροφοδοτικό του στο router ώστε να το συνδέσω ενσύρματα. και το αποτέλεσμα είναι φανταστικό !!!  Τρέχει τόσο όμορφα και τόσο smooth. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Αύριο θα αγοράσω το καλώδιο. Να είστε καλά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν από καμία δεκαετία το χειριστήριο του Nintendo Wii u που έκανες stream κανονικά από την κονσόλα και έπαιζες από το καναπεδάκι σου, είχες και το πενάκι σου και ολα δουλεύανε ρολόι.Τι remote και κολοκυθια τούμπανα είχε αυτή Sony στο μυαλό της δεν μπορώ να καταλάβω.Εχω τα λεφτά για να το αγοράσω αλλά πραγματικά με αυτά που διαβάζω έχω αρχίσει και ανησυχώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alexren είπε

Θυμάμαι πριν από καμία δεκαετία το χειριστήριο του Nintendo Wii u που έκανες stream κανονικά από την κονσόλα και έπαιζες από το καναπεδάκι σου, είχες και το πενάκι σου και ολα δουλεύανε ρολόι.Τι remote και κολοκυθια τούμπανα είχε αυτή Sony στο μυαλό της δεν μπορώ να καταλάβω.

Χωρις να εχω πιασει το nintendo wii u, οπως το περιγραφεις ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαραγγελία από you.gr, το έστειλαν 12/1 και παρέλαβα σήμερα.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές, αν και στο EA FC 24 παρατήρησα λίγο ghosting στην κίνηση στο γήπεδο. Ίσως λόγω της ταχύτητας εναλλαγής της μπάλας.

Στο Last Of Us δεν ήταν αισθητό.

 

Εξηγήστε μου όμως κάτι που μάλλον είμαι χαζός και δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Έχω το PS5 σε λειτουργία αδράνειας. Πατάω το ON στο Portal και στην συνέχεια το PS Button, ψάχνει να βρει το PS5 για να συνδεθεί και δεν συνδέεται. Εν τέλει, ανοίγω το PS5 από την τηλεόραση, μπαίνω στον χρήστη (έχω 3-4 προφίλ μέσα), κλείνω και ξανανοίγω το portal και συνδέεται.

Πρέπει να ανοίξω κάποια ρύθμιση στο PS5 που δεν βλέπω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Χωρις να εχω πιασει το nintendo wii u, οπως το περιγραφεις ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα 

Εχω την εντύπωση ότι ήταν μέσω blue tooth η σύνδεση και όχι WiFi αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ και ούτε το έψαξα είναι η αλήθεια για απλά δούλευε χώρις κολλήματα, αποσυνδέσεις κτλ.Δεν μπορώ να καταλάβω τόσα χρόνια μετά γιατί δυσκολεύονται τόσο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, June είπε

Εξηγήστε μου όμως κάτι που μάλλον είμαι χαζός και δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Έχω το PS5 σε λειτουργία αδράνειας. Πατάω το ON στο Portal και στην συνέχεια το PS Button, ψάχνει να βρει το PS5 για να συνδεθεί και δεν συνδέεται. Εν τέλει, ανοίγω το PS5 από την τηλεόραση, μπαίνω στον χρήστη (έχω 3-4 προφίλ μέσα), κλείνω και ξανανοίγω το portal και συνδέεται.

Πρέπει να ανοίξω κάποια ρύθμιση στο PS5 που δεν βλέπω;

Ευχαριστώ!

Ισως να θέλει να ορίσεις έναν χρήστη να μπαινει αυτόματα και να το συνδέσεις,  δεν εχω εικόνα διοτι στο ps5 εχω μόνο ένα λογαριασμό και το Portal το περιμένω μες τη βδομάδα 

Επεξ/σία από Eddy_Gordo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2024 at 17:16, Malthador said:

Είσαι σίγουρος ότι παίζει χωρίς internet το Portal; Το remote play πάντως δεν παίζει ούτε σε iOS/Android, ούτε σε Windows/Linux χωρίς internet, ακόμα και με 3rd-party εφαρμογές (Chiaki κλπ).

Για δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο της DSL σου από το router και πες μας αν συνδέεται. Θεωρώ ότι δεν θα συνδεθεί καν στην κονσόλα σου.

Φίλε το έχω το portal. Δεν έχω δοκιμάσει με το. Wifi αλλά με hotspot το έχω δοκιμάσει δε το λέω έτσι. Χρειάζεται να ειναι ανοιχτά τα δεδομένα για να συνδεθείς αλλά μετά κλείνω τα δεδομένα και συνεχίζει να παίζει. 100% μπορώ να σου στείλω βίντεο. Δε ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό λόγω hotspot πα τως ισχύει. Επίσης έχω 24 mb ταχύτητα με 1 mb upload και παίζω μια χαρά. Δεν μετράει. Η ταχύτητα του παροχου. Μετράει να έχεις γρήγορο και σταθερό wifi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eddy_Gordo είπε

Ισως να θέλει να ορίσεις έναν χρήστη να μπαινει αυτόματα και να το συνδέσεις,  δεν εχω εικόνα διοτι στο ps5 εχω μόνο ένα λογαριασμό και το Portal το περιμένω μες τη βδομάδα 

Το βρήκα, το γράφω εδώ μήπως συμβεί και σε κανέναν άλλον.

 

1) Θέλει να ρυθμίσεις τον χρήστη που έχει το psn account του στο portal να μπαίνει αυτόματα.

2) Ρυθμίσεις > Σύστημα > Εξοικονόμηση ενέργειας > Δυνατότητες που διατίθενται στη λειτουργία αδράνειας > Να είναι δυνατή η ενεργοποίηση του PS5 από το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, giodrake said:

Φίλε το έχω το portal. Δεν έχω δοκιμάσει με το. Wifi αλλά με hotspot το έχω δοκιμάσει δε το λέω έτσι. Χρειάζεται να ειναι ανοιχτά τα δεδομένα για να συνδεθείς αλλά μετά κλείνω τα δεδομένα και συνεχίζει να παίζει. 100% μπορώ να σου στείλω βίντεο. Δε ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό λόγω hotspot πα τως ισχύει. Επίσης έχω 24 mb ταχύτητα με 1 mb upload και παίζω μια χαρά. Δεν μετράει. Η ταχύτητα του παροχου. Μετράει να έχεις γρήγορο και σταθερό wifi. 

Ε άρα, σωστά το λέω, δεν παίζει χωρίς internet, πρέπει να είναι συνδεδεμένες και οι δύο συσκευές για να πάρεις το token από τον server της Sony και μόλις γίνει το authentication μπορείς να τις βγάλεις από το internet και να παίζουν μόνο με το router.

 

22 hours ago, SabotazNic said:

Χωρις να εχω πιασει το nintendo wii u, οπως το περιγραφεις ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα 

22 hours ago, Alexren said:

Εχω την εντύπωση ότι ήταν μέσω blue tooth η σύνδεση και όχι WiFi αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ και ούτε το έψαξα είναι η αλήθεια για απλά δούλευε χώρις κολλήματα, αποσυνδέσεις κτλ.Δεν μπορώ να καταλάβω τόσα χρόνια μετά γιατί δυσκολεύονται τόσο ;

Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το Wii U, η ταμπλέτα του Wii U συνδεόταν απευθείας στην κονσόλα με proprietary πρωτόκολλο και μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν gamepad. Δεν παρεμβαλόταν το router για να λάβει χώρα το streaming. Αυτό ήταν καλό μεν γιατί δεν έσπαγαν ποτέ τα γραφικά και ο ήχος, αλλά ήταν κακό δε γιατί δεν μπορούσες να εκμεταλλευτείς το δίκτυο του σπιτιού σου και να παίξεις παντού, έπρεπε να είσαι κοντά στην κονσόλα.

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι η Sony έκανε κάτι αντίστοιχο με το Wii U, χρόνια πριν, το PSP μπορούσε να συνδεθεί απευθείας σε PS3 χωρίς να χρειάζεται να παρεμβληθεί router (και χωρίς να είναι απαραίτητο το internet), σε καιρο'υς  μάλιστα που δεν υπήρχαν 5GHz μπάντες στα router της εποχής.

Γι' αυτό βρίσκω άκρως εκνευριστικές τις τακτικές που ακολουθεί η Sony, το Portal είναι ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα χαμένων ευκαιριών και κομμένων features. Δεν ζητάω τίποτα εξεζητημένο, απλά πραγματάκια που η Sony έχει την τεχνογνωσία για να τα υλοποιήσει εδώ και 15 χρόνια.

Με πρώτο και καλύτερο το cloud streaming φυσικά, βρίσκω εξόχως στενάχωρο το ότι η Sony έχει κλείσει το Gaikai στο χρονοντούλαπο, μια τεχνολογία που θα μπορούσε να την έχει κάνει βασιλιά στο cloud streaming.

Oh well...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Malthador said:

 Ε άρα, σωστά το λέω, δεν παίζει χωρίς internet, πρέπει να είναι συνδεδεμένες και οι δύο συσκευές για να πάρεις το token από τον server της Sony και μόλις γίνει το authentication μπορείς να τις βγάλεις από το internet και να παίζουν μόνο με το router.

 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το Wii U, η ταμπλέτα του Wii U συνδεόταν απευθείας στην κονσόλα με proprietary πρωτόκολλο και μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν gamepad. Δεν παρεμβαλόταν το router για να λάβει χώρα το streaming. Αυτό ήταν καλό μεν γιατί δεν έσπαγαν ποτέ τα γραφικά και ο ήχος, αλλά ήταν κακό δε γιατί δεν μπορούσες να εκμεταλλευτείς το δίκτυο του σπιτιού σου και να παίξεις παντού, έπρεπε να είσαι κοντά στην κονσόλα.

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι η Sony έκανε κάτι αντίστοιχο με το Wii U, χρόνια πριν, το PSP μπορούσε να συνδεθεί απευθείας σε PS3 χωρίς να χρειάζεται να παρεμβληθεί router (και χωρίς να είναι απαραίτητο το internet), σε καιρο'υς  μάλιστα που δεν υπήρχαν 5GHz μπάντες στα router της εποχής.

Γι' αυτό βρίσκω άκρως εκνευριστικές τις τακτικές που ακολουθεί η Sony, το Portal είναι ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα χαμένων ευκαιριών και κομμένων features. Δεν ζητάω τίποτα εξεζητημένο, απλά πραγματάκια που η Sony έχει την τεχνογνωσία για να τα υλοποιήσει εδώ και 15 χρόνια.

Με πρώτο και καλύτερο το cloud streaming φυσικά, βρίσκω εξόχως στενάχωρο το ότι η Sony έχει κλείσει το Gaikai στο χρονοντούλαπο, μια τεχνολογία που θα μπορούσε να την έχει κάνει βασιλιά στο cloud streaming.

Oh well...

Ναι αν εννοείς ότι χρειάζεται internet γισ τη σύνδεση χρειάζεται για να μπουν στο ίδιο δίκτυο. Απλά το αναφέρω γτ. Λένε όλοι με 100 θα παίζει καλά και τέτοια. Δεν έχει καμία σημασία η ταχύτητα του παροχου στο offline gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, giodrake said:

Ναι αν εννοείς ότι χρειάζεται internet γισ τη σύνδεση χρειάζεται για να μπουν στο ίδιο δίκτυο. Απλά το αναφέρω γτ. Λένε όλοι με 100 θα παίζει καλά και τέτοια. Δεν έχει καμία σημασία η ταχύτητα του παροχου στο offline gaming.

Ναι όταν συνδεθεί, μετά παίζει από το router κατευθείαν, χωρίς να χρειάζεται internet.

Η ταχύτητα του internet (και βασικά το upload) παίζει ρόλο όταν θέλεις να παίζεις εκτός σπιτιού από το PS5, εκεί τα 10Mbps της 100άρας είναι μάλλον λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Malthador said:

Ναι όταν συνδεθεί, μετά παίζει από το router κατευθείαν, χωρίς να χρειάζεται internet.

Η ταχύτητα του internet (και βασικά το upload) παίζει ρόλο όταν θέλεις να παίζεις εκτός σπιτιού από το PS5, εκεί τα 10Mbps της 100άρας είναι μάλλον λίγα.

Δενε χω δοκιμάσει έξω το σπίτι αλλά εκεί ναι μετράει η ταχύτητα και του router αλλά. Και η ταχύτητα  και. Σταθερότητα. από το Wifi που θα συνδεθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...