Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 100/10 έξω από το σπίτι ήταν μια χαρά που δοκίμασα. Κάποια tips (πάνω κάτω όλα τα έχετε ψιλοπεί)

1) Το upload του σπιτιού να είναι τουλάχιστον 5
2) Το ping της γραμμή του σπιτιού μας να είναι καλό, πχ να έχει fast path για τις γραμμές χαλκού.
3) Το internet έξω από το σπίτι να έχει όσο πιο χαμηλό ping γίνεται. Δε μπορείς να το ελέγξεις πάντα αυτό, ειδικά όταν είσαι σε 4g, 5g
4) To PS5 πάντα με ethernet.

Καλό ping με τον ISP δε σημαίνει αυτόματα και καλό ping με τους servers της sony. Εδώ θα είχε ενδιαφέρον να βρούμε τα hosts της sony που συνδέονται οι συσκευές και να δούμε τι network path διαλέγει ο κάθε πάροχος. Έχει τύχει με VPN να έχω καλύτερα paths (και σαν αποτέλεσμα πολύ μικρότερα pings) απ'οτι χωρίς για κάποια hosts.

Επεξ/σία από bffrom04
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, bffrom04 είπε

Με 100/10 έξω από το σπίτι ήταν μια χαρά που δοκίμασα. Κάποια tips (πάνω κάτω όλα τα έχετε ψιλοπεί)

1) Το upload του σπιτιού να είναι τουλάχιστον 5
2) Το ping της γραμμή του σπιτιού μας να είναι καλό, πχ να έχει fast path για τις γραμμές χαλκού.
3) Το internet έξω από το σπίτι να έχει όσο πιο χαμηλό ping γίνεται. Δε μπορείς να το ελέγξεις πάντα αυτό, ειδικά όταν είσαι σε 4g, 5g
4) To PS5 πάντα με ethernet.

Καλό ping με τον ISP δε σημαίνει αυτόματα και καλό ping με τους servers της sony. Εδώ θα είχε ενδιαφέρον να βρούμε τα hosts της sony που συνδέονται οι συσκευές και να δούμε τι network path διαλέγει ο κάθε πάροχος. Έχει τύχει με VPN να έχω καλύτερα paths (και σαν αποτέλεσμα πολύ μικρότερα pings) απ'οτι χωρίς για κάποια hosts.

Διαβάζω σε σχόλια στο εξωτερικό ότι πολλοί βγάζουν το καλώδιο hdmi απο την τηλεόραση και δουλεύει λένε πολύ καλύτερα το portal , δίχως lag. Πιστεύεις οτι στέκει κάτι τέτοιο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, dimitrissa said:

Διαβάζω σε σχόλια στο εξωτερικό ότι πολλοί βγάζουν το καλώδιο hdmi απο την τηλεόραση και δουλεύει λένε πολύ καλύτερα το portal , δίχως lag. Πιστεύεις οτι στέκει κάτι τέτοιο ; 

Δεν μου βγάζει νόημα κάτι τέτοιο.

Ωστόσο, με προβλημάτισε πολύ αυτό το βίντεο:

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η ποιότητα του streaming να εξαρτάται από τον τίτλο που παίζει κάθε φορά. Δεν έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο στο remote play. Η συσκευή μοιάζει να κάνει κάτι διαφορετικό απ' ότι κάνει ως τώρα το remote play, οπότε δεν αποκλείεται να στέκει και αυτό που λες με το HDMI.

Εντελώς baffling το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι λίγο black box. Εξαρτάται πως το έκανε implement η Sony στο software της. Αν όντως έχει να κάνει το streaming με το signal processing του PS5, θα μπορούσε να δικαιολογήσει και το HDMI hack, αλλά και  το διαφορετικό behaviour σε κάθε game. Δε νομίζω να το μάθουμε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον έχω την 300αρα οπτική σύνδεση μέσω ethernet στο ps5, το router να εκπέμπει 5ghz αλλά και extender για το χώρο του δωματίου. Ειλικρινά δοκιμάζω παιχνίδια και πχ το gran turismo παιζει πολύ καλύτερα απο το motorfest ή πχ το evil west τρέχει πολύ καλά, σχεδόν άψογα ενώ το FC 24 τα κάνει τα κολλήματα του. Δε ξέρω τι να πω, τώρα έβγαλα το hdmi και θα το τεστάρω. 

Πάντως από τη μέρα που το πήρα (στην αρχή σύνδεση ps5 μέσω wifi) σε σχέση με τι αλλαγές που έχω κάνει τώρα, είναι η μέρα με τη νύχτα!

 

EDIT: Θα περιμένω τη νέα έκδοση του tlou 2 να τη λιώσω στο portal και μετά σειρά θα έχει το prince of Persia :D 

Επεξ/σία από dimitrissa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, bffrom04 said:

Γενικά είναι λίγο black box. Εξαρτάται πως το έκανε implement η Sony στο software της. Αν όντως έχει να κάνει το streaming με το signal processing του PS5, θα μπορούσε να δικαιολογήσει και το HDMI hack, αλλά και  το διαφορετικό behaviour σε κάθε game. Δε νομίζω να το μάθουμε ποτε.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να «μπερδεύεται» η κονσόλα όταν παίζει σε remote play, ενώ είναι συνδεδεμένη με HDMI και να κάνει επιπλέον processes που δεν τα χρειάζεται, να βγάζει σήμα σε 4Κ, να δίνει HDR κλπ. Αυτά όμως είναι πράγματα που αφενός είναι βρεφικά για να μην τα έχουν σκεφτεί, αφετέρου θα «έσπαγε» και το remote play στις άλλες συσκευές, δεν βρίσκω γιατί να είναι ιδιαίτερη περίπτωση το Portal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitrissa είπε

Πλέον έχω την 300αρα οπτική σύνδεση μέσω ethernet στο ps5, το router να εκπέμπει 5ghz αλλά και extender για το χώρο του δωματίου. Ειλικρινά δοκιμάζω παιχνίδια και πχ το gran turismo παιζει πολύ καλύτερα απο το motorfest ή πχ το evil west τρέχει πολύ καλά, σχεδόν άψογα ενώ το FC 24 τα κάνει τα κολλήματα του. Δε ξέρω τι να πω, τώρα έβγαλα το hdmi και θα το τεστάρω. 

Πάντως από τη μέρα που το πήρα (στην αρχή σύνδεση ps5 μέσω wifi) σε σχέση με τι αλλαγές που έχω κάνει τώρα, είναι η μέρα με τη νύχτα!

 

EDIT: Θα περιμένω τη νέα έκδοση του tlou 2 να τη λιώσω στο portal και μετά σειρά θα έχει το prince of Persia :D 

Στην 200/20 του σπιτιού μου έχω δοκιμάσει πολλά games. Από FPS, fighting, indies κλπ. Στο μόνο που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι το FIFA 23 και μόνο σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες. Ούτε στα menu, ούτε στα replay. Μόνο κατά την διάρκεια του αγώνα σε πολύ συγκεκριμένα σημεία του γηπέδου που μαζεύονται πολλοί παίχτες.  Πχ στο κέντρο. Σαν να κάνει lag/frame drops.

Οπότε κάτι μπορεί να παίζει με τα FIFA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Στην 200/20 του σπιτιού μου έχω δοκιμάσει πολλά games. Από FPS, fighting, indies κλπ. Στο μόνο που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι το FIFA 23 και μόνο σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες. Ούτε στα menu, ούτε στα replay. Μόνο κατά την διάρκεια του αγώνα σε πολύ συγκεκριμένα σημεία του γηπέδου που μαζεύονται πολλοί παίχτες.  Πχ στο κέντρο. Σαν να κάνει lag/frame drops.

Οπότε κάτι μπορεί να παίζει με τα FIFA

Συμφωνώ, στα replay και μενού παίζει άψογα αλλά στη ροή του αγώνα δυστυχώς όχι. Τι να πεις 😜 Εβαλα νωρίτερα και το Last of us 2 για λίγο, οκ υποφερτό αλλά όχι τελείως smooth. 
Δε ξέρω παιδιά, ενώ το περίμενα πολύ, τα συναισθήματα μου σήμερα είναι ανάμεικτα (έχοντας κάνει ότι περνάει από το χέρι μου για το δίκτυο-μέχρι και το hdmi αποσύνδεσα 😂).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimitrissa είπε

Συμφωνώ, στα replay και μενού παίζει άψογα αλλά στη ροή του αγώνα δυστυχώς όχι. Τι να πεις 😜 Εβαλα νωρίτερα και το Last of us 2 για λίγο, οκ υποφερτό αλλά όχι τελείως smooth. 
Δε ξέρω παιδιά, ενώ το περίμενα πολύ, τα συναισθήματα μου σήμερα είναι ανάμεικτα (έχοντας κάνει ότι περνάει από το χέρι μου για το δίκτυο-μέχρι και το hdmi αποσύνδεσα 😂).

Το portal το έχεις δοκιμάσει στα ίδια παιχνίδια κουμπωμένο και απευθείας στο router και στο extender; Τα ίδια αποτελέσματα βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Το portal το έχεις δοκιμάσει στα ίδια παιχνίδια κουμπωμένο και απευθείας στο router και στο extender; Τα ίδια αποτελέσματα βλέπεις;

Ακριβώς έτσι, το extender είναι στο δωμάτιο και εκπέμπει 5ghz. Το portal είναι συνδεδεμένο πάνω του. Το ps5 δίνει ταχύτητα 300/30 μέσω του Ethernet. 
 

Το θέμα μου είναι πιο πολύ στο smooth κομμάτι , η ανάλυση δε πέφτει ποτέ από τότε που σύνδεσα το ps5 με Ethernet , όπως Επισης, δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ ξανά από τότε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αυτό με το HDMI μου φαίνεται εντελώς "χαζό", μετά συγχωρήσεως 😆

Υπάρχει και το άλλο που προτείνουν κάποιοι. Να ρίχνεις την ανάλυση του PS5 στα 1080p όταν παίζεις στο Portal...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@-WISE- φίλε μου να κάνω άλλη μια ερώτηση . Το ότι όλες οι συσκευές στο σπίτι είναι συνδεδεμένος στα 5ghz πιστεύεις επηρεάζει; Θα ήταν καλύτερο μήπως να αφήσω το portal να τρέχει στα 5ghz και τα κινητά λαπτοπ κλπ στα 2.4; Η δε παίζει ρόλο; 
 

Ευχαριστω και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παιζει επισης και το ποσο ευαισθητος εισαι με το lag/κακο frame pacing ,εγω το προσπαθω παντως μονο κ μονο γιατι μου αρεσει η συσκευη,διαφορετικα θα ειχε φαει πουλημα με το ποσο χρειαζεται να ασχοληθω αλλα κ με την μεχρι τωρα εμπειρια μου...Σιγουρα εχει να κανει και με το καθε παιχνιδι,πχ alan wake 2 αψογο,fifa 24 χαλια μαυρα.Παιζει να παω να παρω και ενα  καλο ρουτερ των 200 ευρω ισα ισα για να δω αμα θα παιξει καλυτερα.Απλα μετα αν δεν παιζει καλα θα το σπασω...Να τονισω οτι το Ps5 ειναι με καλωδιο κ οτι εχω δοκιμαει δυο ασυρματα ρουτερ  το ενα ειναι το fritzbox 7590 και το αλλο το ενα quad core wifi 6 της huawei...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει τον ρολο του ο εξοπλισμος παιδες ομως... Τι ρουτερ εχετε κλπ αν εχετε του παροχου η του 50ρικου απο το εμποριο μην περιμενετε παπαδες... Μπορει να παιζει αλλα καπου καπου να χει ψιλοθεματα. Εγω δεν εχω αντιμετωπισει κατι , αλλα για να πω και την αληθεια ο σκοπος που αγοραστηκε ειναι για να κατσω στο σαλονι που ειναι το 5 και να παιξω γιατι η τηλεοραση ειναι δεσμευμενη απο την γυναικα η το παιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...