Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο αξεσουάρ έχετε πετύχει τίποτα;  θα με ενδιέφερε, τζαμακι, σκληρή θήκη μεταφοράς και ίσως από αυτά που βάζουν επάνω στα L3 R3 για καλύτερο πιάσιμο/πάτημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Eddy_Gordo είπε

Απο αξεσουάρ έχετε πετύχει τίποτα;  θα με ενδιέφερε, τζαμακι, σκληρή θήκη μεταφοράς και ίσως από αυτά που βάζουν επάνω στα L3 R3 για καλύτερο πιάσιμο/πάτημα 

Μόνο σε site temu κλπ απ ότι είδα . Ακόμα εδώ τίποτα . Εγω θα ήθελα πιο πολύ μια σκληρή θήκη να κλείνει για όταν δε το χρησιμοποιώ . Τύπου αυτές που υπάρχουν για το switch αλλά δε νομίζω να ταιριάζουν γιατί είναι μεγαλύτερο το δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 hours ago, Malthador said:

Είσαι σίγουρος ότι παίζει χωρίς internet το Portal; Το remote play πάντως δεν παίζει ούτε σε iOS/Android, ούτε σε Windows/Linux χωρίς internet, ακόμα και με 3rd-party εφαρμογές (Chiaki κλπ).

Για δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο της DSL σου από το router και πες μας αν συνδέεται. Θεωρώ ότι δεν θα συνδεθεί καν στην κονσόλα σου.

Δεν έχω Portal, αλλά επειδή το έψαξα διεξοδικά τόσο στο site της Sony (κάτω κάτω στο πρώτο footnote), όσο και στο reddit είναι απολύτως ξεκάθαρο ότι η συσκευή απαιτεί broadband σύνδεση στο internet για να παίξει. Χωρίς internet είναι απλά διακοσμητική.

Ουσιαστικά συνδέεται στο internet, τόσο η συσκευή, όσο και η κονσόλα και γίνονται matched λαμβάνοντας ένα token από τον server της Sony, το οποίο λήγει μόλις τελειώσει το session και όταν θες να ξαναπαίξεις, επαναλαμβάνεται η διαδικασία. Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και το official remote play app. Το chiaki από την άλλη, κρατάει αποθηκευμένο το token για μερικές μέρες και δεν χρειάζεται να συνδέεται κάθε φορά για να παίρνει token.

Θα πείτε μικρό το κακό μεν, αλλά από την άλλη αν εγώ θέλω στις διακοπές μου να πάρω το Portal -μαζί με το PS5 και το router- στο χωριό της γυναίκας μου στην ορεινή Αρκαδία, που ούτε broadband έχει στο σπίτι, αλλά ούτε σήμα έχει στο κινητό μου, τότε πρακτικά μου είναι άχρηστη σαν συσκευή.

Γενικά καλό είναι, όσοι έχετε το μηχάνημα να κάνετε διάφορα τέτοια τεστάκια για να ενημερωνόμαστε και οι υπόλοιποι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Malthador said:

Θα πείτε μικρό το κακό μεν, αλλά από την άλλη αν εγώ θέλω στις διακοπές μου να πάρω το Portal -μαζί με το PS5 και το router- στο χωριό της γυναίκας μου στην ορεινή Αρκαδία, που ούτε broadband έχει στο σπίτι, αλλά ούτε σήμα έχει στο κινητό μου, τότε πρακτικά μου είναι άχρηστη σαν συσκευή. 

Starlink 40 euro per month ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Παρέλαβα χθες από Κωτσόβολο σε παραγγελία που μπήκε την Κυριακή. Μερικά σχόλια

- Πολύ immersive gaming. Τόσο καιρό έπαιζα από το Αndroid μου 6.4 inches. Μέρα με τη νύχτα η διαφορά.
- Καλή μπαταρία. Το 4ωρο το βγάζει
- Δεν είχα ούτε ένα notification για connectivity issue σε ένα 4ωρο gaming session. Στο Android τα connectivity issues ήταν πιο συχνά.

Θεωρώ πως έχω καλό wifi. Unify AC lite AP (σε 5g, to 2.4 το έκανα disable) συνδεδεμένο σχετικά κεντρικά στο σπίτι. Αν και το PS5 το έχω και αυτό με wifi, το latency ήταν πάρα πολύ καλό. Ιδανικά το PS5 θα πρέπει να είναι σε ethernet.

Αυτό που με αγχώνει λίγο είναι κάποιο πιθανό stick drift στο μέλλον.

Επίσης όσοι λένε πως καλύτερα να πάρεις backbone η κάτι σχετικό. Μη τους ακούτε. Το experience είναι πολύ καλύτερο στο portal.

Επεξ/σία από bffrom04
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσοι έχετε παραλάβει και εάν έχετε ethernet-to-USB-C adapter/dock εύκαιρο, κάντε ένα κόπο να δοκιμάσετε αν παίζει wired η συσκευή (με κλειστό wifi εννοείται), να έχουμε και αυτή την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όσοι έχετε παραλάβει και εάν έχετε ethernet-to-USB-C adapter/dock εύκαιρο, κάντε ένα κόπο να δοκιμάσετε αν παίζει wired η συσκευή (με κλειστό wifi εννοείται), να έχουμε και αυτή την πληροφορία.

Μαλλον οχι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, SabotazNic said:

Μαλλον οχι

Ναι, αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Το USB-C port της συσκευής μοιάζει να είναι αποκλειστικά και μόνο για την φόρτισή της.

Παρατηρώ πάντως, ότι έχουν κόψει πολλά features που θα μπορούσαν να έχουν ανοιχτά και που υποστηρίζονται από το SOC. Η έλλειψη του bluetooth ας πούμε σημαίνει ότι δεν μπορείς να συνδέσεις DualSense ασύρματα, αλλά τελικά ούτε ενσύρματα μπορεί να το κάνει κάποιος.

Η Sony μου αφήνει την αίσθηση ότι θέλει να τεστάρει τα νερά με το Portal, να δει πως θα πάει στις πωλήσεις του, για να κυκλοφορήσει μια πιο ολοκληρωμένη φορητή πρόταση στα επόμενα 2-3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η Sony μου αφήνει την αίσθηση ότι θέλει να τεστάρει τα νερά με το Portal, να δει πως θα πάει στις πωλήσεις του, για να κυκλοφορήσει μια πιο ολοκληρωμένη φορητή πρόταση στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Μπα δε νομίζω. Μου φαίνεται ότι είναι στην κατηγορία των half-assed προσπαθειών που κάνει όπως και με το PSVR2. Κάνει κάτι για να το κάνει.

Προφανώς αν μια στο εκατομμύριο τα σπάσει στις πωλήσεις θα το δει αλλιώς αλλά δε βλέπω πως αυτό μπορεί να συμβεί με μια συσκευή που ουσιαστικά είναι απλά μια φορητή οθόνη και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα διάφορα forum πάντως αναφέρονται για μελλοντικές αναβαθμίσεις στις οποίες θα ανοίξουν το bt θα κάνουν enable εφαρμογές όπως netflix κλπ. Είναι πολύ νέα συσκευή, θα δούμε στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Μου φαίνεται ότι είναι στην κατηγορία των half-assed προσπαθειών που κάνει όπως και με το PSVR2.

Δεν μπορω να βρω καποια σχεση του portal (που λειπουν πχ bt και δυνατοτητες απο το usb-c), με το psvr2 που ειναι μια ολοκληρωμενη προταση χωρις καποιον περιορισμο (παρα μονο και στα 2 στην πλατφορμα). Αλλα anyway, θα παμε οφφτοπικ.

Τα απο πανω τα εχω διαβασει και εγω για μελλοντικες αναβαθμισεις. Θα δειξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όσο καλόπιστα και να θελουμε να δικαιολογήσουμε την κυκλοφορία του portal, δεν παύει να είναι μια αρπαχτή από πλευράς της Sony, βολιδοσκοπώντας ξεκάθαρα το ποσό την παίρνει να ξεζουμίσει την υφιστάμενη πελατειακή βάση. 
Κριμα, πολύ κρίμα, και άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία να πρωταγωνιστήσει στην γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και εγώ από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του στην Ελλάδα. Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο και διάβασμα και reviews και Reddit και groups στο διαδίκτυο το προπαρήγγειλα αλλά δεν είχα την υπομονή να περιμένω παράδοση στο σπίτι οπότε όταν την Παρασκευή έγινε διαθέσιμο στα καταστήματα, το τσίμπησα. Φανταστείτε ότι ήδη μου είχαν έρθει οι θήκες, τα τζαμάκια και το βαλιτσάκι χωρίς να χω τη συσκευή. :D

Σαν νέος πατέρας με λίγο χρόνο για gaming πλέον, δηλώνω ενθουσιασμένος. Δεν πίστευα ότι θα ευχαριστηθώ "κονσόλα" σαν το Portal τόσο πολύ. Έχοντας και Switch αλλά χωρίς να πω ότι με ενθουσιάζουν τα games του, βρήκα το λιμάνι μου στο Portal και εξηγούμαι.

Το παν είναι να έχεις καλή σύνδεση internet. Χρήση καλωδίου ethernet στο PS5 και 5Ghz σύνδεση του Portal με το router είναι must. Πάρα πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το up της γραμμής. Δυστυχώς η Sony είναι σαν να έχει βάλει κόφτη για αυτό και όταν κάνετε test ταχύτητας στο PS5 το upload είναι τραγικά μικρό ακόμα και αν έχετε 1Gbps upload.

Αν έχεις καλό Internet και ξέρεις ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης του Portal, τότε θα το λατρέψεις!

Η συσκευή είναι πολύ ξεκούραστη αν και όχι ιδιαίτερα ελαφριά. Ειδικά αν του βάλεις και θήκη (ενδείκνυται) το βάρος ανεβαίνει. Παρόλα αυτά λόγω του εργονομικού σχεδιασμού της, τη θεωρώ πολύ πιο ξεκούραστη από το Switch (που μπορώ να συγκρίνω άμεσα).

Η οθόνη είναι πραγματικά υπέροχη και με πολύ καλή φωτεινότητα ενώ τα ηχεία κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Μην περιμένετε έξτρα μπάσα κλπ αλλά η ένταση πιστεύω θα σας αποζημιώσει.

Η μπαταρία βγάζει σίγουρα 4-5+ ώρες ειδικά αν έχεις απενεργοποιήσει φωτισμούς, haptic κλπ. Δυστυχώς αργεί να φορτίσει.

Όπως είπα λόγω οικογένειας και χρήσης του PS5 στην βασική τηλεόραση του σαλονιού, είναι πολύ δύσκολο να κάτσω να αράξω καναπέ και να λιώσω και όμως έχω τερματίσει ήδη 2 τίτλους που είχα παρατημένους μέσα σε 5 ημέρες παίζοντας μέχρι και στη δουλειά...

Εν μέρει καταλαβαίνω το hate για τα όσα περισσότερα θα μπορούσε να κάνει το συγκεκριμένο μηχανηματάκι αλλά δεν μπορούμε να το κατηγορούμε για το τι δεν κάνει, όταν αυτά για τα οποίο προορίζεται, τα κάνει εξαιρετικά.

Αν κάποιοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με lags, spikes, disconnects, θεωρώ ότι δεν φταίει η κονσόλα αλλά η σύνδεση του καθενός.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 minutes ago, Mitroglou7 said:

Μπα δε νομίζω. Μου φαίνεται ότι είναι στην κατηγορία των half-assed προσπαθειών που κάνει όπως και με το PSVR2. Κάνει κάτι για να το κάνει.

Δεν συμφωνώ για το PSVR2. Παρόλο που δεν θεωρώ ότι μπορεί να πιάσει με τα τωρινά δεδομένα, δεν είναι σε καμία περίπτωση half-assed προσπάθεια, ολοκληρωμένη πρόταση είναι (αν και εκεί κάνει χαζομάρες η Sony, όπως το να μην έχει BC με το OG PSVR).

40 minutes ago, Mitroglou7 said:

Προφανώς αν μια στο εκατομμύριο τα σπάσει στις πωλήσεις θα το δει αλλιώς αλλά δε βλέπω πως αυτό μπορεί να συμβεί με μια συσκευή που ουσιαστικά είναι απλά μια φορητή οθόνη και τίποτα παραπάνω.

Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς, καλόπιστα προσπαθώ να δω προς τα που θέλουν να πάνε με το PS5 Portal. Προς το παρόν βλέπω ότι παίρνουν ένα δωρεάν προϊόν που ήδη έχουν εδώ και δέκα χρόνια (το Remote Play), το απογυμνώνουν από τα μισά πράγματα που μπορεί να κάνει, του φοράνε περιτύλιγμα και το πουλάνε για 200 ευρώ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχουν κάποιο σχέδιο από πίσω, δεν βγάζει νόημα.

Δηλαδή σπατάλησαν R&D χρόνο και χρήμα για να πουλήσουν κανά 2m συσκευές; Ωραία, θα τζιράρουν μισό δισεκατομμύριο παραπάνω, big deal. Δεν παίζει αυτό το σενάριο, κάπου αλλού στοχεύουν.

Ελπίζω να κάνει δουλειά η hacking scene σύντομα, να δούμε αν όντως τρέχει Android και αν μπορεί να γίνει jailbreak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, -WISE- said:

Όπως είπα λόγω οικογένειας και χρήσης του PS5 στην βασική τηλεόραση του σαλονιού, είναι πολύ δύσκολο να κάτσω να αράξω καναπέ και να λιώσω και όμως έχω τερματίσει ήδη 2 τίτλους που είχα παρατημένους μέσα σε 5 ημέρες παίζοντας μέχρι και στη δουλειά...

άσε το review και πες μας που δουλεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...