Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού - Είμαι εγώ παράξενος;


fair_play

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, insoholic είπε

Εφοσον το ειδε η κορη σου, σημαινει οτι ο μεσιτης ειχε κλειδια.

Μπορεις να κλεισεις ενα νεο ραντεβού να δεις το σπιτι μολις εχει τα κλειδια.

Επισης να ζητησεις να έχει ολα τα απαραίτητα έγγραφα ωστε να προχωρησετε σε ενοικιαση εφοσον σαν καλύπτει. 

 

Στην επαρχια συνηθιζεται να μην εχουν εγγραφα μαζι τους... για Αθήνα δεν το εχω συναντήσει. 

οχι αφου το ειδε η κορη δεν σημαινει οτι ειχε κλειδια,μπορει να ανοιξε την πορτα με χιλιους δυο τροπους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Γενικά αναφέρομαι πάντα γύρω από την περίπτωση του op. Χωρίς ταυτότητα, ο άλλος δηλώνει ό,τι θέλει στο συμβόλαιο για το ιδιοκτήτη. Anyway, σίγουρα θα βρουν νέους τρόπους εξαπάτησης. 

Εγώ πάλι όταν έγραψα για υπογραφή συμβολαίου ταυτόχρονα με την πληρωμή και την παράδοση κλειδιών εννοούσα με τον ιδιοκτήτη, και όχι με κάποιον τρίτο που δεν είναι πληρεξούσιος.

Για την συγκεκριμένη περίπτωση θα νοίκιαζα με δύο προϋποθέσεις, πρώτον αν μου έστελνε αντίγραφα των τίτλων ιδιοκτησίας για να τα ελέγξω, και δεύτερον αν μου έφερνε το συμβόλαιο υπογεγραμμένο από τον ιδιοκτήτη με γνήσιο της υπογραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, @sterios said:

απατεώνας νοικιάζει ο ίδιος το σπίτι στο όνομα του, έχει κλειδιά και προσπαθεί να νοικιάσει το ακίνητο ο ίδιος ως μεσίτης ή ιδιοκτήτης όσο πιο γρήγορα μπορεί ταυτόχρονα σε άλλα θύματα.

Δεν χρειάζεται καν να το νοικιάσει και να δεσμευτεί με μισθωτήριο, το κλείνει απλά μέσω AirBnB, το δείχνει σε 10 άτομα την μέρα, τσιμπάει ένα πενηντάρικο καπάρο από τους μισούς και σε μια βδομάδα έχει βγάλει δυο χιλιάρικα από το πουθενά. Μετά το αφήνει και επαναλαμβάνει την διαδικασία ξανά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μέχρι στιγμής η μεσιτρια δεν έχει στείλει τίποτα στο mail.

Αν στείλει συμφωνητικό σκέφτομαι τα εξής: Να ανεβάσουμε το pdf στην ψηφιακή βεβαίωση εγγράφου υπογεγραμμένο από την κόρη μου 

Αφού το υπογράψει ο ιδιοκτήτης, όταν μας δώσει τα κλειδιά καταθέτουμε στην τράπεζα την εγγύηση.

Αμέσως αλλάζουμε κλειδαριά. 

Αν τώρα η μεσιτρια αρχίσει τα μαμου αποχωρούμε. 

Θα βγάλει 800€ από την ενοικίαση αυτή. Αν είναι καθαρή πιστεύω θα συνεργαστεί μαζί μας.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Malthador said:

Δεν χρειάζεται καν να το νοικιάσει και να δεσμευτεί με μισθωτήριο, το κλείνει απλά μέσω AirBnB, το δείχνει σε 10 άτομα την μέρα, τσιμπάει ένα πενηντάρικο καπάρο από τους μισούς και σε μια βδομάδα έχει βγάλει δυο χιλιάρικα από το πουθενά. Μετά το αφήνει και επαναλαμβάνει την διαδικασία ξανά.

Ακριβώς, τόσο εύκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν χρειάζεται καν να το νοικιάσει και να δεσμευτεί με μισθωτήριο, το κλείνει απλά μέσω AirBnB, το δείχνει σε 10 άτομα την μέρα, τσιμπάει ένα πενηντάρικο καπάρο από τους μισούς και σε μια βδομάδα έχει βγάλει δυο χιλιάρικα από το πουθενά. Μετά το αφήνει και επαναλαμβάνει την διαδικασία ξανά.

Αυτό που λες είναι μια καλή απατεωνοιδεα. Προϋποθετει όμως το διαμέρισμα να είναι επιπλωμένο. Το συγκεκριμένο δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι καθώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις. 

Η μεσίτρια έστειλε στο mail ένα συμφωνητικό με τα στοιχεία της ιδιοκτήτριας. Είναι αλλοδαπή, έχει ελληνικό ΑΦΜ, ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και η τράπεζα είναι τράπεζα του εξωτερικού εκτός ΕΕ.

Δεν έχει στείλει εντολή υπόδειξης με τα στοιχεία της (η μεσίτρια), ούτε μια κάρτα της.

Έστειλε μια φωτογραφία από το διαβατήριο της ιδιοκτήτριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fair_play είπε

Επανέρχομαι καθώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις. 

Η μεσίτρια έστειλε στο mail ένα συμφωνητικό με τα στοιχεία της ιδιοκτήτριας. Είναι αλλοδαπή, έχει ελληνικό ΑΦΜ, ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και η τράπεζα είναι τράπεζα του εξωτερικού εκτός ΕΕ.

Δεν έχει στείλει εντολή υπόδειξης με τα στοιχεία της (η μεσίτρια), ούτε μια κάρτα της.

Έστειλε μια φωτογραφία από το διαβατήριο της ιδιοκτήτριας.

μακρυα φιλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fair_play είπε

Επανέρχομαι καθώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις. 

Η μεσίτρια έστειλε στο mail ένα συμφωνητικό με τα στοιχεία της ιδιοκτήτριας. Είναι αλλοδαπή, έχει ελληνικό ΑΦΜ, ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και η τράπεζα είναι τράπεζα του εξωτερικού εκτός ΕΕ.

Δεν έχει στείλει εντολή υπόδειξης με τα στοιχεία της (η μεσίτρια), ούτε μια κάρτα της.

Έστειλε μια φωτογραφία από το διαβατήριο της ιδιοκτήτριας.

hqdefault.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fair_play είπε

Επανέρχομαι καθώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις. 

Η μεσίτρια έστειλε στο mail ένα συμφωνητικό με τα στοιχεία της ιδιοκτήτριας. Είναι αλλοδαπή, έχει ελληνικό ΑΦΜ, ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και η τράπεζα είναι τράπεζα του εξωτερικού εκτός ΕΕ.

Δεν έχει στείλει εντολή υπόδειξης με τα στοιχεία της (η μεσίτρια), ούτε μια κάρτα της.

Έστειλε μια φωτογραφία από το διαβατήριο της ιδιοκτήτριας.

Δεν τα βάζεις και εδω να τα δουμε ;  Απο καθαρή περιέργεια , να μαθαίνουμε τους απατεώνες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Δεν τα βάζεις και εδω να τα δουμε ;  Απο καθαρή περιέργεια , να μαθαίνουμε τους απατεώνες ... 

Όταν τελειώσει η ιστορία ευχαρίστως θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, georgiouu said:

οχι αφου το ειδε η κορη δεν σημαινει οτι ειχε κλειδια,μπορει να ανοιξε την πορτα με χιλιους δυο τροπους

 

Ναι, την εσπασε... η μαλλον ηταν κλειδαρας ο μεσίτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σελίδες και συνεχίζουμε.

Οταν κάτι ακούγεται too good to be true, μακριά. 

Τωρα ψευτοχαρτούρα με όνομα Ivan Zamorano με τράπεζα της Χιλής ή Αμπντούλ Καρίμ Τζαμπάρ από Νιγηρία και ακόμα το συζητάμε;;;

Προσωπικά δεν θα με έπειθε η μεσίτρια ούτε με φωτογραφία απτή βάπτιση της να μου έστελνε, μαζί με όλο το γενεαλογικό της δέντρο και με album panini Italia90 συμπληρωμένο.

Μακριά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπα θα τράπεζα εκτός ΕΕ.

Δινεις προκαταβολή και μετά δεν μπορείς να το κυνηγήσεις δικαστικά γιατί όπως θα σε ενημερώσει και ο δικηγορος θα σου κοστίζει πολύ παραπάνω από την προκαταβολή και άκρη δε θα βγάλεις.

Μακρυα!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...