Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού - Είμαι εγώ παράξενος;


fair_play

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Η κόρη μου βρήκε στο facebook marketplace μια αγγελία για ενοικίαση σπιτιού. Πήγε χθες και το είδε. Της άρεσε και συμφώνησε με τη μεσίτρια να πάμε σήμερα το μεσημέρι να μας το δείξει και της δώσουμε προκαταβολή την εγγύηση.

Πήγα κι εγώ μαζί με την κόρη μου. Η κυρία ήταν πολύ συμπαθής. Όμως είχε ξεχάσει τα κλειδιά και δεν μπόρεσα εγώ να το δω.

Την ρώτησα αν είναι νόμιμη μεσίτης. Λέει ότι είναι. Είχε φτιάξει μια πρόχειρη απόδειξη πληρωμής. Της είπα να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης για υπόδειξη διαμερισμάτων προς ενοικίαση. Δεν είχε μαζί της. Της είπα να μας δείξει την ταυτότητα της. Δεν την είχε μαζί της. Τέλος πάντων συμφωνήσαμε να μας στείλει μια εντολή και το συμφωνητικό στο mail για να τα υπογράψουμε και να της δώσουμε αύριο την προκαταβολή. Της ζήτησα να μας στείλει και την ταυτότητα της αλλά δεν το δέχεται.

Επίσης  ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και θα μας στείλει με mail υπογεγραμμένο το συμφωνητικό.

Ίσως είμαι καχύποπτος ή παράξενος. Αλλά φοβάμαι μήπως παίζει καμιά απάτη. Μακάρι να κάνω λάθος.

Αν μπορείτε να δώσετε οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να το χειριστούμε καλύτερα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά red flags μαζεμένα. Εάν το σπίτι είναι και "ευκαιρία", τότε πρόσεξε παρα πολύ. Ποια είναι η κύρια που σου έδειξε το σπίτι; Την έψαξες καθόλου στο internet? Το προφίλ που είχε ανεβάσει την αγγελία, πόσο καιρό έχει στο fb? 

Γενικώς μην δώσεις χρήματα, μέχρι να πάρεις κλειδιά στο χέρι και να υπογράψεις συμβόλαια.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά είσαι επιφυλακτικός γιατί πράγματι πολλές ενδείξεις είναι πορτοκαλί. Πράγματι η συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να ναι απάτη. Να επιμείνεις να γίνει η σωστή διαδικασία και αν δεν το δέχεται τότε μάλλον είναι απάτη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις. Να πω ότι η κόρη μου μπήκε χθες και το είδε. Μου είπε ότι της άρεσε. Εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Αυτό είναι το λιγότερο που με απασχολεί. Τα άλλα που μου γράψατε τα σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Να είστε όλοι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Η κόρη μου βρήκε στο facebook marketplace μια αγγελία για ενοικίαση σπιτιού. Πήγε χθες και το είδε. Της άρεσε και συμφώνησε με τη μεσίτρια να πάμε σήμερα το μεσημέρι να μας το δείξει και της δώσουμε προκαταβολή την εγγύηση.

Πήγα κι εγώ μαζί με την κόρη μου. Η κυρία ήταν πολύ συμπαθής. Όμως είχε ξεχάσει τα κλειδιά και δεν μπόρεσα εγώ να το δω.

Την ρώτησα αν είναι νόμιμη μεσίτης. Λέει ότι είναι. Είχε φτιάξει μια πρόχειρη απόδειξη πληρωμής. Της είπα να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης για υπόδειξη διαμερισμάτων προς ενοικίαση. Δεν είχε μαζί της. Της είπα να μας δείξει την ταυτότητα της. Δεν την είχε μαζί της. Τέλος πάντων συμφωνήσαμε να μας στείλει μια εντολή και το συμφωνητικό στο mail για να τα υπογράψουμε και να της δώσουμε αύριο την προκαταβολή. Της ζήτησα να μας στείλει και την ταυτότητα της αλλά δεν το δέχεται.

Επίσης  ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και θα μας στείλει με mail υπογεγραμμένο το συμφωνητικό.

Ίσως είμαι καχύποπτος ή παράξενος. Αλλά φοβάμαι μήπως παίζει καμιά απάτη. Μακάρι να κάνω λάθος.

Αν μπορείτε να δώσετε οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να το χειριστούμε καλύτερα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Εγω θα καλουσα την αστυνομια και σαφως δεν θα την αφηνα να φυγει!  

Επισης αν μεσα απο την συμπεριφορα της φανερωνε οτι ειναι απαταιωννισα θα της ελεγα δωσε μου οτι εχεις πανω σου 20-50ευρω και τα ξεχναω ολα!!!💪😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Απλά να αναφέρω εδώ ότι ο μεσίτης που είχε αναλάβει το σπίτι που νοικιάζω, μου είχε πει να συναντηθούμε σε ένα random σημείο μέσα στην Αθήνα , να του δώσω τα λεφτά , και να μου δώσει τα κλειδιά. Πολύ περίργο από μόνο του, αλλά τελικά μια χαρά πήγαν όλα...

Οπως και να έχει ts, τα μάτια σου 14, αν είναι legit η υπόθεση, δεν νομίζω να έχει κανένας πρόβλημα να γίνουν όλα μέσω τραπέζης. Αν θέλεις, βάλε και το link απο το προφιλ της εδώ, να ρίξουμε και εμείς μια ματια, μήπως βρούμε τίποτα ύποπτο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα δώσεις ούτε ένα ευρώ χωρίς να έχει ανέβει το μισθωτήριο στο taxis, χωρίς να έχουν μπει υπογραφές και χωρίς να έχεις τα κλειδιά στο χέρι.

Επίσης, δεν θα δώσεις ούτε ένα ευρώ στο χέρι, θα σου δωθεί τραπεζικός λογαριασμός που θα αναγράφεται και στο συμφωνητικό. Παράλληλα με τις υπογραφές, το δόσιμο των κλειδιών και το ανέβασμα του συμφωνητικού στο taxis θα γίνει και η μεταφορά της εγγύησης και του πρώτου μισθώματος.

Αυτό δεν ξέρω αν θα το δεχόταν κάποιος όμως, συνήθως η εγγύηση προηγείται του μισθωτηρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, zio10 said:

Αυτό δεν ξέρω αν θα το δεχόταν κάποιος όμως, συνήθως η εγγύηση προηγείται του μισθωτηρίου.

Η εγγύηση δίνεται για την τήρηση των όρων του μισθωτηρίου. Άρα δίνεται μαζί με τις υπογραφές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε. Το πρόβλημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και δεν μπορούμε να κάνουμε δια ζώσης συνάντηση και να υπογράψουμε συμφωνητικό παίρνοντας τα κλειδιά και πληρώνοντας την εγγύηση και το ενοίκιο του Φεβρουαρίου και την αμοιβή της μεσίτριας. Από την άλλη αν είναι όλα ΟΚ ουσιαστικά ζητάει ένα καπάρο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η εγγύηση δίνεται για την τήρηση των όρων του μισθωτηρίου. Άρα δίνεται μαζί με τις υπογραφές.

Οκ, μπορεί τυπικά να είναι έτσι αλλά δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου φαντάζει αδιανόητο επαγγελματίας να μην έχει τα κλειδιά του χώρου που θα δείξει στους πελάτες, να μην έχει νόμιμες αποδείξεις, να μην έχει ταυτότητα.

Δεν μπορώ να ξέρω αν πρόκειται περί απάτης, καθώς -δυστυχώς- στο χώρο της μεσιτίας κυκλοφορούν απίθανοι αρπακολλατζήδες χωρίς απαραίτητα να είναι δόλιοι, αλλά νομίζω είναι αυτονόητο πως χωρίς μια σοβαρή, νόμιμη διαδικασία (έχει περιγραφεί ήδη νωρίτερα) δεν μπορεί να καταβληθούν χρήματα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...