Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού - Είμαι εγώ παράξενος;


fair_play

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, Pwpwpw said:

Η συγκεκριμένη περίπτωση όντως μυρίζει απάτη.

Σε γενικές γραμμές πάντως   να  πέσουν οι υπογραφές να ανεβεί το συμφωνητικό στο taxis και να δωθουν τα κλειδιά του σπιτιού στον ενοικιαστή χωρίς να έχει προηγηθεί (προφανως δια της τυπικής  οδού όχι με μετρητά στο χέρι χωρίς απόδειξη )   καποια προκαταβολή  δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτε στην πράξη.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ιδιοκτήτης που θα δεχτεί  να πέσουν οι υπογραφες, να ανεβεί το συμφωνητικό στο taxis και να δώσει τα κλειδιά στον ενοικιαστή  χωρίς να έχει προηγηθεί πριν απ όλα αυτά  η καταβολή της εγγύησης.

Εσύ το πας στο άλλο άκρο στο οποίο δεν εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης... Υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο που εξασφαλίζει και τις δύο πλευρές, και συγκεκριμένα η πληρωμή (μίσθωμα τρέχοντος μήνα + εγγύηση), η υπογραφή του συμβολαίου και η παράδοση κλειδιών να γίνουν ταυτόχρονα, το γνωστό "χέρι με χέρι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσύ το πας στο άλλο άκρο στο οποίο δεν εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης... Υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο που εξασφαλίζει και τις δύο πλευρές, και συγκεκριμένα η πληρωμή (μίσθωμα τρέχοντος μήνα + εγγύηση), η υπογραφή του συμβολαίου και η παράδοση κλειδιών να γίνουν ταυτόχρονα, το γνωστό "χέρι με χέρι".

Δεν το πήγα εγώ  εγώ στο άλλο, υπάρχει ποστ πιο πίσω που λέει δεν δίνεις ούτε ευρώ εάν δεν έχει ανεβεί το μισθωτήριο στο taxis και αν δεν έχεις τα κλειδιά του σπιτιού στο χέρι, από εκεί ξεκίνησε αυτή η κουβέντα και προφανως αποκλείεται κάποιος ιδιοκτήτης να δεχτεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου στελνει το συμφωνητικό ανυπόγραφο όπου μέσα αναγράφεται μαζί με όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και ο αριθμός λογαριασμού όπου θα καταθέσεις την προκαταβολή. 
 

Ελέγχεις τα στοιχεία του συμφωνητικού και αποφασίζεις. Άλλωστε ούτε αυτοί δεσμεύονται, ούτε εσύ εάν δεν υπογράφει και απο τις δυο πλευρές το συμφωνητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Pwpwpw said:

Δεν το πήγα εγώ  εγώ στο άλλο, υπάρχει ποστ πιο πίσω που λέει δεν δίνεις ούτε ευρώ εάν δεν έχει ανεβεί το μισθωτήριο στο taxis και αν δεν έχεις τα κλειδιά του σπιτιού στο χέρι, από εκεί ξεκίνησε αυτή η κουβέντα και προφανως αποκλείεται κάποιος ιδιοκτήτης να δεχτεί κάτι τέτοιο.

Εγώ πάντως σχολίασα συγκεκριμένα αυτά που έγραψες εσύ σε συγκεκριμένο post, το τι έγραψαν άλλοι σε άλλα post δεν το είδα καν.

Πάντως μην παίρνεις και όρκο για το τι θα δεχτεί και τι όχι κάποιος ιδιοκτήτης, καθημερινά πέφτουν θύματα απάτης και ιδιοκτήτες και ενοικιαστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε δίκη μου περίπτωση, πρώτα κάναμε το συμφωνητικό μέσω taxis , και αφού έγινε αμοιβαία αποδοχή προχωρήσαμε σε εγγύηση και ενοίκιο μέσω τραπέζης.

Έτσι νομίζω είναι το σωστο και όλοι είναι κατοχυρωμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Η κόρη μου βρήκε στο facebook marketplace μια αγγελία για ενοικίαση σπιτιού. Πήγε χθες και το είδε. Της άρεσε και συμφώνησε με τη μεσίτρια να πάμε σήμερα το μεσημέρι να μας το δείξει και της δώσουμε προκαταβολή την εγγύηση.

Πήγα κι εγώ μαζί με την κόρη μου. Η κυρία ήταν πολύ συμπαθής. Όμως είχε ξεχάσει τα κλειδιά και δεν μπόρεσα εγώ να το δω.

Την ρώτησα αν είναι νόμιμη μεσίτης. Λέει ότι είναι. Είχε φτιάξει μια πρόχειρη απόδειξη πληρωμής. Της είπα να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης για υπόδειξη διαμερισμάτων προς ενοικίαση. Δεν είχε μαζί της. Της είπα να μας δείξει την ταυτότητα της. Δεν την είχε μαζί της. Τέλος πάντων συμφωνήσαμε να μας στείλει μια εντολή και το συμφωνητικό στο mail για να τα υπογράψουμε και να της δώσουμε αύριο την προκαταβολή. Της ζήτησα να μας στείλει και την ταυτότητα της αλλά δεν το δέχεται.

Επίσης  ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και θα μας στείλει με mail υπογεγραμμένο το συμφωνητικό.

Ίσως είμαι καχύποπτος ή παράξενος. Αλλά φοβάμαι μήπως παίζει καμιά απάτη. Μακάρι να κάνω λάθος.

Αν μπορείτε να δώσετε οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να το χειριστούμε καλύτερα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Πλέον τα συμφωνητικά υπογράφονται και από τα δύο μέρη online στο gov.gr. Πρέπει να σου δώσει ή να του δώσεις ΑΦΜ.

Επίσης άλλο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης κατοικίας άλλο η δήλωση μίσθωσης που κάνετε στην ΑΑΔΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λέει αλλοδαπός ιδιοκτήτης… άντε βαλε προκαταβολή σε ξένη τράπεζα εκτός ΕΕ και βγάλε άκρη μετά με δικηγόρο να πάρεις πίσω την προκαταβολή.

ποτε δε θα γίνει αυτό.

ΜΗΝ πληρώσετε αν είναι δυνατόν. Είναι απάτη βρε παιδιά γιατί το συζητάμε ακόμα. Έχει γίνει χαμός με άπατες και έχουν βγει τόσες περιπτώσεις στη φορά και εδώ υπάρχουν κάποιοι που αμφιβάλλουν ακόμα;

Εδω δεν δίνει ταυτότητα η Μεσιτρια και καλά…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστή απάτη, όλο και πιο πειστική. 

https://www.lifo.gr/lifoland/mikropragmata/gia-na-min-tin-patisete-ki-eseis-me-diamerisma-stin-nea-smyrni-kai-me-alla

Προσωπική μου πρόταση : Πήγαινε και σήκωσε 2000€ από την monopoly και δίνε τα σε τέτοιες προκαταβολές  Εναλλακτικά, μπορείς να στέλνεις με email φωτογραφία των μετρητών του ποσού που ζητείται. 

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προγραμματισμένη συνάντηση μεσίτη με πελάτη και δεν έχει τυχαία ο μεσίτης τα κλειδιά, την ταυτότητα, ούτε μια επαγγελματική κάρτα, ούτε μια ιστοσελίδα του γραφείου, ούτε ένα προφίλ σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης,
για να δείξει στον πελάτη πως είναι υπαρκτός επαγγελματίας / υπαρκτή επιχείρηση κι όχι απατεώνας...
που το 99.9% έχουν τα πάντα από τα παραπάνω για να πιάσουν τον πελάτη / να τους συστηθούν και να δει ο πελάτης κι άλλα διαμερίσματα / μαγαζιά κλπ....
οκ....
Ο νόμιμος μεσίτης ακόμα και σε κηδεία θα πάει με κάρτες του μαζί και θα έχει να δώσει έστω και ένα προφιλ fb (ακόμα και προσωπικό / μη επαγγελματικό) σε υποψήφιο πελάτη "για να τον βρει πιο εύκολα"
Ο απατεώνας αν δει πως ο άλλος ψάχνεται, θα σφυρίξει κλέφτικα 2-3 δικαιολογίες και θα φύγει....

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πάρτο αλλιώς, δίνει κάποιος προκαταβολή χωρίς να έχει απολύτως καμία εξασφάλιση; Γενικότερα ρωτάω, δεν εννοώ την συγκεκριμένη περίπτωση που σχεδόν κάθε λεπτομέρεια δείχνει απάτη.

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το λεγόμενο καπάρωμα (συνηθίζεται ένα πενηντάρικο). Για να δείξεις στον ιδιοκτήτη ότι όντως ενδιαφέρεσαι για το διαμέρισμα, να ξεκινήσουν οι διαδικασίες και να σταματήσει να το δείχνει σε άλλους.

Άλλες φορές αφαιρείται απ' την εγγύηση ή την καταβολή του πρώτου ενοικίου, άλλες επιστέφεται, άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το λεγόμενο καπάρωμα (συνηθίζεται ένα πενηντάρικο). Για να δείξεις στον ιδιοκτήτη ότι όντως ενδιαφέρεσαι για το διαμέρισμα, να ξεκινήσουν οι διαδικασίες και να σταματήσει να το δείχνει σε άλλους.

Άλλες φορές αφαιρείται απ' την εγγύηση ή την καταβολή του πρώτου ενοικίου, άλλες επιστέφεται, άλλες όχι.

Εμένα πάλι το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω για "καπάρωμα" είναι ότι δείχνεις τυφλή εμπιστοσύνη στον ιδιοκτήτη, το καπάρο όχι μόνο δεν σου εξασφαλίζει ότι θα νοικιάσεις εσύ το σπίτι, αλλά κινδυνεύεις να το χάσεις κιόλας (το καπάρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καπάρο το δίνεις σα συμπλήρωμα όταν δίνεις τα χέρια, που σημαίνει ότι έχεις έρθει σε μια συμφωνία με την άλλη πλευρά, άτυπη βέβαια μέχρι να επισημοποιηθεί. Εννοείται ότι δε δίνεις τίποτα σε ιδιοκτήτη που σου λέει ότι έχει ακόμα π.χ. 20 ραντεβού ήδη κλεισμένα και θα συνεχίσει να κανονίζει κι άλλα.

Αν ήταν τόσο συχνό το φαινόμενο να χάνονται αυτά τα χρήματα και οι ιδιοκτήτες να τα έπαιρναν και να έδιναν σε άλλους τα διαμερίσματα, θα είχε εκλείψει.

Προφανώς δεν υπάρχει εξασφάλιση ότι θα τηρηθεί η συμφωνία, είναι απλά το κάτι έξτρα.

Δεν ξέρω από πού προκύπτει μάλιστα ότι κινδυνεύεις να το χάσεις κιόλας, ενδιαφέρουσα άποψη.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Του λέει αλλοδαπός ιδιοκτήτης… άντε βαλε προκαταβολή σε ξένη τράπεζα εκτός ΕΕ και βγάλε άκρη μετά με δικηγόρο να πάρεις πίσω την προκαταβολή.

ποτε δε θα γίνει αυτό.

 

το ότι ειναι αλλοδαπός ο ιδιοκτήτης δεν σημαίνει ότι δεν έχει ελληνική τράπεζα.Που και η ελληνική τράπεζα δεν επιστρέφει κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...