Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού - Είμαι εγώ παράξενος;


fair_play

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, fair_play said:

Καλησπέρα σε όλους,

Η κόρη μου βρήκε στο facebook marketplace μια αγγελία για ενοικίαση σπιτιού. Πήγε χθες και το είδε. Της άρεσε και συμφώνησε με τη μεσίτρια να πάμε σήμερα το μεσημέρι να μας το δείξει και της δώσουμε προκαταβολή την εγγύηση.

Πήγα κι εγώ μαζί με την κόρη μου. Η κυρία ήταν πολύ συμπαθής. Όμως είχε ξεχάσει τα κλειδιά και δεν μπόρεσα εγώ να το δω.

Την ρώτησα αν είναι νόμιμη μεσίτης. Λέει ότι είναι. Είχε φτιάξει μια πρόχειρη απόδειξη πληρωμής. Της είπα να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης για υπόδειξη διαμερισμάτων προς ενοικίαση. Δεν είχε μαζί της. Της είπα να μας δείξει την ταυτότητα της. Δεν την είχε μαζί της. Τέλος πάντων συμφωνήσαμε να μας στείλει μια εντολή και το συμφωνητικό στο mail για να τα υπογράψουμε και να της δώσουμε αύριο την προκαταβολή. Της ζήτησα να μας στείλει και την ταυτότητα της αλλά δεν το δέχεται.

Επίσης  ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και θα μας στείλει με mail υπογεγραμμένο το συμφωνητικό.

Ίσως είμαι καχύποπτος ή παράξενος. Αλλά φοβάμαι μήπως παίζει καμιά απάτη. Μακάρι να κάνω λάθος.

Αν μπορείτε να δώσετε οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να το χειριστούμε καλύτερα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Φεύγεις και τρέχεις όσο ποιο μακρυά γίνετε …

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν υφίσταται θέμα προκαταβολής. Με κανονικούς μεσίτες με την υπογραφή των συμβολαίων καταβάλλονται τα συμφωνηθέντα, τα ενοίκια που ζητά ο ιδιοκτήτης (συνήθως το πρώτο και ένα για εγγύηση) και η αμοιβή του μεσίτη.

Χωρίς να έχεις υπογράψει συμφωνητικά, χωρίς να έχεις δει το χώρο (τον έχει δει η κόρη, γι' αυτό κρατάω μια πιθανότητα να μην είναι απάτη), χωρίς να ξέρεις καν ποιος είναι αυτός που μιλάς, να πας να δώσεις λεφτά στο χέρι, με μια πρόχειρη απόδειξη;

Φάτα λιόσπορους, καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fair_play είπε

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε. Το πρόβλημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης είναι αλλοδαπός και δεν μπορούμε να κάνουμε δια ζώσης συνάντηση και να υπογράψουμε συμφωνητικό παίρνοντας τα κλειδιά και πληρώνοντας την εγγύηση και το ενοίκιο του Φεβρουαρίου και την αμοιβή της μεσίτριας. Από την άλλη αν είναι όλα ΟΚ ουσιαστικά ζητάει ένα καπάρο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

δεν υπαρχει κανενα διλλημα,τι μπρος γκρεμος...ειναι μονοδρομος.ξεκαθαρη απατη θα σου φανε τα λεφτα και θα εξαφανιστουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Δεσμεύει κάποιος σπίτι χωρίς να πάρει κάτι μια προκαταβολή;

Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Δεν διαφωνώ στο να δώσω την προκαταβολή. Απλά θέλω να γίνει με επίσημο τρόπο και να μην πρόκειται περί απάτης. Για αυτό ζητάω από την μεσίτρια να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης έργου και τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας της στην απόδειξη καταβολής του ποσού. Εννοείται ότι αν αθετήσω το λόγο μου θα χάσω την προκαταβολή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fair_play είπε

Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Δεν διαφωνώ στο να δώσω την προκαταβολή. Απλά θέλω να γίνει με επίσημο τρόπο και να μην πρόκειται περί απάτης. Για αυτό ζητάω από την μεσίτρια να υπογράψουμε εντολή ανάθεσης έργου και τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας της στην απόδειξη καταβολής του ποσού. Εννοείται ότι αν αθετήσω το λόγο μου θα χάσω την προκαταβολή. 

Σωστά, καλά κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Το γνωριζω γι αυτο ειμαι πονηρεμενος και θα φερομουν ετσι!

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω θα καλουσα την αστυνομια και σαφως δεν θα την αφηνα να φυγει!  

Επισης αν μεσα απο την συμπεριφορα της φανερωνε οτι ειναι απαταιωννισα θα της ελεγα δωσε μου οτι εχεις πανω σου 20-50ευρω και τα ξεχναω ολα!!!💪😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Το σπίτι υπάρχει σε αγγελία στα γνωστά sites αγγελιών ή μόνο στο facebook το έβαλε η μανταμ ;  

Καλή ερώτηση. Στο spitogatos και στη χρυσή ευκαιρία δεν υπάρχει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλή ερώτηση. Στο spitogatos και στη χρυσή ευκαιρία δεν υπάρχει

 

Δεν ξερω αν θα πρέπει να απευθυνθείς στην αστυνομία, εσυ θα αποφασίσεις. Πάντως μεσίτρια δεν υπάρχει , μόλις σου πάρουν τα λεφτα δεν πρόκειται να δεις σπιτι.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Δεν ξερω αν θα πρέπει να απευθυνθείς στην αστυνομία, εσυ θα αποφασίσεις. Πάντως μεσίτρια δεν υπάρχει , μόλις σου πάρουν τα λεφτα δεν πρόκειται να δεις σπιτι.  

Θα δω τι θα μας στείλει. Δεν έχω καν τα στοιχεία της. Αστυνομία; Τώρα θα γίνω γελοίος αλλά θα το ρωτήσω: Τι να κάνω δηλαδή; Να της κλείσω ραντεβού και να πάρω το 100 ώστε να έρθουν να την ελέγξουν. Έτσι λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fair_play είπε

Θα δω τι θα μας στείλει. Δεν έχω καν τα στοιχεία της. Αστυνομία; Τώρα θα γίνω γελοίος αλλά θα το ρωτήσω: Τι να κάνω δηλαδή; Να της κλείσω ραντεβού και να πάρω το 100 ώστε να έρθουν να την ελέγξουν. Έτσι λειτουργεί;

περιπου ετσι λειτουργει με αλλη χρονικη σειρα,πρωτα ειδοποιεις αστυνομια και μαλλον με προσημειωμενα χαρτονομισματα.

αποψη μου εφοσον εχουν γνωρισει και την κορη σου(ξερεις αν της εχουν αποσπασει προσωπικα στοιχεια;) μην μπλεξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zio10 said:

Δεσμεύει κάποιος σπίτι χωρίς να πάρει κάτι μια προκαταβολή;

Πάρτο αλλιώς, δίνει κάποιος προκαταβολή χωρίς να έχει απολύτως καμία εξασφάλιση; Γενικότερα ρωτάω, δεν εννοώ την συγκεκριμένη περίπτωση που σχεδόν κάθε λεπτομέρεια δείχνει απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάρτο αλλιώς, δίνει κάποιος προκαταβολή χωρίς να έχει απολύτως καμία εξασφάλιση; Γενικότερα ρωτάω, δεν εννοώ την συγκεκριμένη περίπτωση που σχεδόν κάθε λεπτομέρεια δείχνει απάτη.

Η συγκεκριμένη περίπτωση όντως μυρίζει απάτη.

Σε γενικές γραμμές πάντως   να  πέσουν οι υπογραφές να ανεβεί το συμφωνητικό στο taxis και να δωθουν τα κλειδιά του σπιτιού στον ενοικιαστή χωρίς να έχει προηγηθεί (προφανως δια της τυπικής  οδού όχι με μετρητά στο χέρι χωρίς απόδειξη )   καποια προκαταβολή  δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτε στην πράξη.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ιδιοκτήτης που θα δεχτεί  να πέσουν οι υπογραφες, να ανεβεί το συμφωνητικό στο taxis και να δώσει τα κλειδιά στον ενοικιαστή  χωρίς να έχει προηγηθεί πριν απ όλα αυτά  η καταβολή της εγγύησης.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...