Προς το περιεχόμενο

Αγορά SUV με 25.000


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, flashja είπε

Μιας και μένω κ εγώ Λουξεμβούργο θα ρωτήσω, αμάξι δεν σου δίνει η εταιρία που δουλεύεις;

Αν οχι θα σου συνιστούσα να πας σε private leasing, πέρα από το σέρβις πρέπει να υπολογίσεις την ασφάλεια που είναι επίσης πολύ ακριβή και χειμερινά λάστιχα. 

Όχι δουλεύω σε ευρωπαϊκό φορέα . Το σκέφτηκα για leasing αλλά για την ώρα δεν με ενδιαφέρει . Μένω Βέλγιο όποτε η ασφάλεια είναι κάπως φθηνότερη. Λάστιχα τουλάχιστον στο κορσα που έχω τώρα βάζω 4 εποχών και είμαι καλυμμένος .

 

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω τσεκαρε το autoscout24 αλλά μη βάλεις Βέλγιο, βάλε Γερμανία και να σου δώσει διασυνοριακα αποτελέσματα σε μια ακτίνα 200 χμ γύρω από Ααχεν (οποτε καλύπτεις μεγάλο μέρος του Βελγίου και του Λουξεμβούργου) ή για ελαφρώς καλύτερες τιμές μια ακτίνα γύρω από Κολωνία.

Με αυτά τα κριτήρια που θέτεις δες μηπως βρεις κάποιο Kamiq, βγαίνει σε αυτόματο ο ατμοσφαιρικός με τα 150 άλογα. Πολύ μεγάλοι χώροι για την κατηγορία του.

Ξέρεις τι το σκέφτηκα αλλά προκύπτουν δυο προβλήματα . Πρώτον το αμάξι δεν θα αγοραστεί μετρητά όποτε δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω δάνειο και να πάρω αμάξι από άλλη χώρα . Δεύτερον εδώ στο Λουξεμβούργο έχουν μια υπηρεσία ( σαν το δικό μας ΚΤΕΟ ) η οποία όμως δουλεύει . Δηλαδή κάθε μεταχειρισμένο αμάξι πρέπει πριν πουληθεί να γίνει έλεγχος από αυτή την υπηρεσία και βγαίνει ένα χαρτι χωρίς το οποίο δεν μπορείς να κανείς την μεταβίβαση . Όποτε αυτό μειώνει σημαντικά την περίπτωση να πάρεις κάτι και να σου βγει κάτι άλλο . Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται στην Γερμανία πχ. Και εάν είναι τόσο αξιόπιστη η υπηρεσία .

 

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Με τιμές που ισχύουν εκεί πόσα γλυτώνεις σε σχέση με το ίδιο αμάξι καινούριο;

Επίσης γιατί θεωρείς τόσο πρόβλημα τα χιλιόμετρα; Θέλω να πω αν το αμάξι είναι τριετίας και δεν έχει τρακάρισμα ο κινητήρας δεν πρόκειται να έχει πάθει κάτι ιδιαίτερο είτε 5.000 χιλιόμετρα να έκανε το χρόνο είτε 20-25.000. 

 

η έκδοση που βρίσκω το 2008 καινούργια έχει γύρω στα 32000 αν δεν κάνω λάθος άρα περίπου τέσσερα χιλιάρικα . Δεν το θεωρώ πρόβλημα όπως είπα και στο αρχικό ποστ μέχρι 20κ χιλιόμετρα δεν έχω πρόβλημα αν βρω κάτι καλό .

Βρίσκω Skoda kamiq 03/2023 με 10κ χιλιόμετρα πάνω κάτω στα 26κ. Θεωρείται καλή τιμή ; 

Έχω μια αίσθηση όταν είχε βγει Ελλάδα αυτό ξεκίναγε από 22κ και μετά πήρε τον ανήφορο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 minutes ago, LabrakisG1992 said:

Όχι δουλεύω σε ευρωπαϊκό φορέα . Το σκέφτηκα για leasing αλλά για την ώρα δεν με ενδιαφέρει . Μένω Βέλγιο όποτε η ασφάλεια είναι κάπως φθηνότερη. Λάστιχα τουλάχιστον στο κορσα που έχω τώρα βάζω 4 εποχών και είμαι καλυμμένος .

 

Ξέρεις τι το σκέφτηκα αλλά προκύπτουν δυο προβλήματα . Πρώτον το αμάξι δεν θα αγοραστεί μετρητά όποτε δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω δάνειο και να πάρω αμάξι από άλλη χώρα . Δεύτερον εδώ στο Λουξεμβούργο έχουν μια υπηρεσία ( σαν το δικό μας ΚΤΕΟ ) η οποία όμως δουλεύει . Δηλαδή κάθε μεταχειρισμένο αμάξι πρέπει πριν πουληθεί να γίνει έλεγχος από αυτή την υπηρεσία και βγαίνει ένα χαρτι χωρίς το οποίο δεν μπορείς να κανείς την μεταβίβαση . Όποτε αυτό μειώνει σημαντικά την περίπτωση να πάρεις κάτι και να σου βγει κάτι άλλο . Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται στην Γερμανία πχ. Και εάν είναι τόσο αξιόπιστη η υπηρεσία .

 

η έκδοση που βρίσκω το 2008 καινούργια έχει γύρω στα 32000 αν δεν κάνω λάθος άρα περίπου τέσσερα χιλιάρικα . Δεν το θεωρώ πρόβλημα όπως είπα και στο αρχικό ποστ μέχρι 20κ χιλιόμετρα δεν έχω πρόβλημα αν βρω κάτι καλό .

Βρίσκω Skoda kamiq 03/2023 με 10κ χιλιόμετρα πάνω κάτω στα 26κ. Θεωρείται καλή τιμή ; 

Έχω μια αίσθηση όταν είχε βγει Ελλάδα αυτό ξεκίναγε από 22κ και μετά πήρε τον ανήφορο 😂

Οταν είχα μικρά παιδίά, είχα για 4 χρόνια ένα skoda station wagon 4x4 2000 κυβικά άψογο.

Τα sw έχουν πολύ περισσότερο χώρο από τα suv, 5 1/2 άτομα ταξίδι άνετο (το 1/2 ήτανε μωρό, κουβαλούσαμε και το καρότσι του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα γενικά αν ψαχτείς (είναι και η Γερμανία δίπλα), θα βρεις αμάξια 3ετιας με πολύ λίγα χλμ και γενικότερα επειδή και στο Λουξεμβούργο και στη Γερμανία το αγαπάνε το automobil θα τα βρεις σε εξαιρετική κατάσταση. Θα πονοκεφαλιάσεις με τις επιλογές που έχεις.

Γαλλία μην κοιτάξεις, αμάξια 4ετιας 150-180χιλ χλμ γιατί καθε ΠΣΚ τρέχουν στην εξοχή, τα τεντώνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, LabrakisG1992 said:

Ισχύει αλλά στην προκειμένη δεν μας επηρεάζει το μπατζετ είναι αυτό που ανάφερα .

Θα φανω λιγο μ@λ@κ@ς αλλα θα στα βαλω με τη σειρα μιας και εγω ειμαι κατοικος Ολλανδιας.

- Εχετε ενα αμαξι 
- Μενετε ενοικιο
- Δεν εχετε παιδι ακομα, ουτε η κοπελα ειναι εγγυος
- Πατε για δανειο για να παρετε αμαξι 

Γνωμη μου, μην ξεγελιεστε με τους μεγαλους μισθους, και κανετε τα πραγματα με τη σειρα.
Χρειαζεσαι ενα δευτερο αμαξι; Παρε ενα απο τα πολλα που πουλανε στο Benelux χωρις να παρεις δανειο.
Θες να κανεις ταξιδια; Απολυτα κατανοητο και σεβαστο. Αν δεν σας κανει το μεταχειρισμενο που θα παρετε δευτερο, στην αναγκη νοικιασε ενα καλο αμαξι για 5-6 μερες, δεν χαλασε ο κοσμος. Ενοικιαζοντας το αμαξι που εχεις βαλει στο ματι, ειναι καλυτερα και απο test drive.
Αγοραστε σπιτι. Αν εχεις δανειο για αμαξι δεν θα χαρει πολυ η τραπεζα οταν πας να παρεις δανειο για σπιτι.
Δειτε πως παει η φαση.
Οταν αποκτησετε παιδι, πουληστε ενα αμαξι και παρτε το αμαξι των ονειρων σας.

Υ.Γ. Το εχουν ΚΤΕΟ που δουλευει ειναι λιγο αστειο. Μιας και το ΚΤΕΟ, τουλαχιστον στην Ολλανδια, το κανει ο μηχανικος σου ή ο εμπορος. Good luck. Ελα λεει να αλλαξουμε λαδια σε ενα χρονο ή σε 15000 χιλιομετρα.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tzotzo είπε

xc40

Πάνω από το μπατζετ . 
 

 

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Θα φανω λιγο μ@λ@κ@ς αλλα θα στα βαλω με τη σειρα μιας και εγω ειμαι κατοικος Ολλανδιας.

- Εχετε ενα αμαξι 
- Μενετε ενοικιο
- Δεν εχετε παιδι ακομα, ουτε η κοπελα ειναι εγγυος
- Πατε για δανειο για να παρετε αμαξι 

Γνωμη μου, μην ξεγελιεστε με τους μεγαλους μισθους, και κανετε τα πραγματα με τη σειρα.
Χρειαζεσαι ενα δευτερο αμαξι; Παρε ενα απο τα πολλα που πουλανε στο Benelux χωρις να παρεις δανειο.
Θες να κανεις ταξιδια; Απολυτα κατανοητο και σεβαστο. Αν δεν σας κανει το μεταχειρισμενο που θα παρετε δευτερο, στην αναγκη νοικιασε ενα καλο αμαξι για 5-6 μερες, δεν χαλασε ο κοσμος. Ενοικιαζοντας το αμαξι που εχεις βαλει στο ματι, ειναι καλυτερα και απο test drive.
Αγοραστε σπιτι. Αν εχεις δανειο για αμαξι δεν θα χαρει πολυ η τραπεζα οταν πας να παρεις δανειο για σπιτι.
Δειτε πως παει η φαση.
Οταν αποκτησετε παιδι, πουληστε ενα αμαξι και παρτε το αμαξι των ονειρων σας.

Υ.Γ. Το εχουν ΚΤΕΟ που δουλευει ειναι λιγο αστειο. Μιας και το ΚΤΕΟ, τουλαχιστον στην Ολλανδια, το κανει ο μηχανικος σου ή ο εμπορος. Good luck. Ελα λεει να αλλαξουμε λαδια σε ενα χρονο ή σε 15000 χιλιομετρα.
 

Σωστά αυτά που γράφεις αλλά θα διευκρινήσω δυο πράγματα . Πρώτον το δεύτερο αμάξι είναι αναγκαίο . Όπως είπα και παραπάνω δεν μένω λουξ μένω Βέλγιο. Αυτή την στιγμή ο ένας δουλεύει από το σπίτι ο άλλος τηλ εργασία εναλαξ για να αποφύγουμε να πάμε με ένα στην δουλειά ( καταλήγουμε να είμαστε 2 ώρες + στον δρόμο όταν πάμε και οι δυο ). Επίσης η επιλογή της τηλ εργασίας για μένα δεν είναι βολική λόγω δουλειάς όποτε το κάνω σαν λύση ανάγκης .

δευτερον τα λεφτά για να πάρουμε το αμάξι υπάρχουν και μετρητά . Το δάνειο θα βγει για περίπου το μισό ποσο με ορίζοντα πληρωμής τον 1,5 χρόνο απλά και μόνο γιατι δεν θέλουμε στην παρούσα φάση να τα δώσουμε μετρητά .

δεν ξεγελιέμαι με τους μισθούς αλλά δόξα το θεό έχουμε δυο καλές δουλειές και σε συνδιασμο ότι μένουμε εκτός λουξ Εξοικονομούμε πολλά χρήματα . Το σπίτι είναι στο πλάνο σε μια πενταετία .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις οπωσδήποτε B suv? Γιατί με το budget  σου παίρνεις το Kia Xceed και μάλιστα καινούργιο (στην Ελλάδα τουλάχιστον), που για εμένα είναι η καλύτερη πρόταση σε αυτό το budget. Επίσης, συνήθως σε αυτά τα χλμ θα πρέπει να πετύχεις ευκαιρία για να έχει μια ικανή διαφορά τιμής από το αντίστοιχο καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε την τράπεζά σου αν σου βγάζει δάνειο για αγορά αυτοκινήτου σε άλλη χώρα. Αν ναι, αυτόματα αυξάνονται οι επιλογές σου γιατί μπορείς να ψωνίσεις απο Γερμανία. Προφανώς υπάρχουν αντίστοιχες υπηρεσίες "ΚΤΕΟ" στις οποίες μπορείς να ελέγξεις το αυτοκίνητο πριν τον αγοράσεις, όπως ακριβώς και στο Λουξεμβούργο. Και η Dekra έχει αυτη την υπηρεσία και το TUV Rheinland. Για να μη ψάχνεις τον καθε μαντρά, κοίτα τι έχουν σε Jahreswagen μεγάλοι dealers σε πόλεις που φτάνεις εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

 

 

η έκδοση που βρίσκω το 2008 καινούργια έχει γύρω στα 32000 αν δεν κάνω λάθος άρα περίπου τέσσερα χιλιάρικα . Δεν το θεωρώ πρόβλημα όπως είπα και στο αρχικό ποστ μέχρι 20κ χιλιόμετρα δεν έχω πρόβλημα αν βρω κάτι καλό .

Β

Όχι, δεν εννοούσα να έχει 20.000 χιλιόμετρα στο σύνόλο, εννοούσα ότι για ένα αμάξι τριετίας και 20.000 χιλιόμετρα να έχει τον χρόνο, δηλαδή και 60.000 την τριετία δεν έχει γίνει και κάτι, δεν έχει πάθει κάποια ιδιαίτερη καταπόνηση ο κινητήρας.  Το λέω από την άποψη ότι θα διευρύνεις τις επιλογές σου και θα ρίξεις πιθανόν το μπάτζετ χωρίς να κάνεις κάποια ιδιαίτερη έκπτωση ως προς την παλαιότητα του αυτοκινήτου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2024 στις 11:05 ΠΜ, LabrakisG1992 είπε

Κοιτάμε για ένα αυτοκίνητο ιδανικα γύρω στα 25.000(με το ζόρι να πάμε 27-28 ταβάνι ) , ελαφρώς μεταχειρισμένο (δηλαδή τύπου 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα ) , και μοντέλο τριετίας . Απαραίτητα ΑΥΤΟΜΑΤΟ δεν ξανακάνω το λάθος να πάρω χειροκίνητο . 

https://www.luxauto.lu/en/usedcar/jeep-renegade-renegade-s-plug-in-hybrid-4xe-navikamerashz.html?id=1387978&page=1

https://www.luxauto.lu/en/usedcar/jeep-renegade-jeep-renegade-limited-fwd-led-navi-panorama.html?id=1405591&page=1

https://www.luxauto.lu/en/usedcar/jeep-renegade-80th-aniversery.html?id=1342948

Απλά το μεσαίο είναι χειροκίνητο (συμφωνώ μαζί σου περί αναγκαιότητας αυτόματου απλά ψάξε μήπως βρεις αντίστοιχο σε αυτόματο). Το 1ο ειδικά (PHEV) είναι κελεπούρι σε αυτήν την τιμή και φυσικά είναι και 4κίνητο (και μάλιστα πολύ καλό). Το έπαιρνα τώρα αν υπήρχε σε αυτήν την τιμή στην Ελλάδα για 2ο. 'Εχουν 4ετή εργοστασιακή εγγύηση επεκτάσιμη για άλλο 1 ή 2 χρόνια οπότε αφού είναι και < 3ετίας έχεις και αρκετό υπόλοιπο εγγύησης για να μην σε απασχολεί το ενδεχόμενο επισκευών. Έχει το μειονέκτημα ότι έχει μικρό πορτμπαγκάζ αλλά με κανένα ή αργότερα 1 παιδί δεν θα έχεις πρόβλημα θεωρώ. Επειδή έθεσες πρωτίστως το θέμα της εμφάνισης, αυτό ή το λατρεύεις ή το μισείς. Αν είστε σε αυτούς που το λατρεύουν κάνε κι ένα test drive και θα καταλάβεις για ποιό λόγο σου το προτείνω και θα το πάρεις.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theopan είπε

Το έπαιρνα τώρα αν υπήρχε σε αυτήν την τιμή στην Ελλάδα για 2ο.

Νομίζω μεταχειρισμένο PHEV με <50gr CO2 δεν πληρώνει τέλη ταξινόμησης άρα βγαίνει όσο βλέπεις συν τη μεταφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Burgos είπε

Νομίζω μεταχειρισμένο PHEV με <50gr CO2 δεν πληρώνει τέλη ταξινόμησης άρα βγαίνει όσο βλέπεις συν τη μεταφορά.

Δεν υπάρχουν τέτοιες τιμές εδώ στα 4xe για αυτό το έγραψα. 35+ τα πουλάνε μεταχειρισμένα και τη βασική έκδοση με τους 190HP (αυτό είναι το S με 240HP συνδυαστικά κακώς λέει μόνο τους 180 του θερμικού μοτέρ). Από την άλλη βέβαια σε τόσο χαμηλή τιμή ίσως κρύβεται κάτι γιατί από όσο βλέπω με μια ματιά δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό το Λουξεμβούργο.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Burgos said:

Νομίζω μεταχειρισμένο PHEV με <50gr CO2 δεν πληρώνει τέλη ταξινόμησης άρα βγαίνει όσο βλέπεις συν τη μεταφορά.

Φυσικά και πληρώνει, αλλά το 25%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Φυσικά και πληρώνει, αλλά το 25%. 

25% είναι σίγουρα στην ταξινόμηση καινούριου. Απλά είχα πέσει σε συζήτηση που ένας είχε φέρει μια 5άρα PHEV 2 ετών και έλεγε πως δεν πλήρωσε τελωνείο. Αλλά ακόμα και με το 25% αξίζει η εισαγωγή. Αυτό το 25% ήταν ο μόνος λόγος που πήρα κι εγώ PHEV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...