Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη κατι λεγατε για silksong εε δεν γινοταν να μην γραψω και εγω κατι😆.Ενταξει προφανως αναμενω σαν τρελος το παιχνιδι αλλα πραγματικα εχει κουρασει παρα πολυ.Οπως λεει απο πανω ο D.Luffy ας βγουν τουλαχιστον να ενημερωσουν σε τι κατασταση βρισκεται το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά χαλαρά, πριν κανά δύο εβδομάδες ανακοίνωσαν ότι το παλεύουν ακόμα.

Κι εγώ ανυπομονώ όμως μην ξεχνάμε ότι είναι μόνο 3 άτομα που το φτιάχνουν.

GGU03S1XgAASv9m?format=png&name=900x900

A delayed game is eventually good, but a rushed game is forever bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο να ναι το ανακοίνωσαν πολύ νωρίς και ανέβηκε το hype. Έπειτα από τότε πάμε από καθυστέρηση σε καθυστέρηση.

Το πρόβλημα είναι επικοινωνιακό. Εφόσον το scope ήταν τόσο μεγάλο για τρία άτομα ας το είχαν ανακοινώσει πχ 6 μήνες πριν την πραγματική κυκλοφορία. Αυτή η κατάσταση δεν βοηθάει κανένα. 

Και παρεπιπτόντως δεν είναι το μοναδικό στούντιο που αποτελείται από 3 άτομα. Ο Thomas Happ ήταν ΜΟΝΟΣ του και εκτός από τον προγραμματισμό έγραψε ακόμα και τη μουσική για τα Axiom Verge 1 και 2. Το 2 ανακοινώθηκε Δεκέμβρη 2019 και βγήκε σε λιγότερο από ένα χρόνο. Προφανώς ο άνθρωπος το δούλευε πολύ πιο πριν (το είχε παραδεχτεί) αλλά επέλεξε να το ανακοινώσει μέσα σε ένα λογικό χρονικό διάστημα και όχι όταν του κατέβηκε η ιδέα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Έπειτα από τότε πάμε από καθυστέρηση σε καθυστέρηση.

Σχετικό είναι αυτό, δεν είναι ότι έβγαλαν release date και μας πάνε από αναβολή σε αναβολή.

Όσο για το Axiom Verge, καλό και χρυσό είναι, αλλά βγαίνει κάπως άνιση η σύγκριση που κάνεις. Αρχικά σαν περιεχόμενο, το AV θέλει 10+ ώρες για να το ολοκληρώσεις ενώ το HK τουλάχιστον 50+ ώρες χωρίς να περιλαμβάνουμε τα DLC μέσα. Επίσης, άλλο το να φτιάχνεις pixel art και άλλο να ζωγραφίζεις σχέδια στο χέρι και μετά να τα κάνεις animate. Το ίδιο ισχύει και για τα ηχητικά εφέ (άλλο midi effects και άλλο "ρεαλιστικά" ηχητικά), για τον όγκο των κειμένων, για τη μουσική και για πολλά άλλα. Δεν υποτιμώ το AV για κανέναν λόγο, απλά απαιτεί λιγότερο χρόνο εργασίας σαν πρότζεκτ λόγω της φύσης του. Το Hollow Knight είναι πιο περίπλοκη πίστα...

02-6-unity_parallax.1-min-compressor.gif

Σε κάθε περίπτωση, δεν υπερασπίζομαι το επικοινωνιακό κομμάτι (που ομολογουμένως τα έχουν κάνει σαλάτα, αφού το διαχειρίζονται οι ίδιοι ταυτόχρονα με όοολα τα άλλα) μα είναι κατανοητό γιατί έχουμε φτάσει εδώ. Τέλος πάντων, ας δεχθούμε όλοι ότι θα είναι launch title στο Super Switch 2 Power Pro να τελειώνουμε. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνοντας στο Mario Wonder στον τερματισμό, έχω να πω ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Και νομίζω σε διάρκεια για τον δικό μου χρόνο και γούστα είναι τόσο όσο. Το επόμενο θα είναι το Odyssey ή το Mansion 3. Θέλω να δω αν θα μου αρέσει και το 3d γιατί είμαι παιδί και λάτρης των 2d.

Ποια άλλα Mario στο switch είναι το 2d σαν το wonder? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, broxopios είπε

Φτάνοντας στο Mario Wonder στον τερματισμό, έχω να πω ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Και νομίζω σε διάρκεια για τον δικό μου χρόνο και γούστα είναι τόσο όσο. Το επόμενο θα είναι το Odyssey ή το Mansion 3. Θέλω να δω αν θα μου αρέσει και το 3d γιατί είμαι παιδί και λάτρης των 2d.

Ποια άλλα Mario στο switch είναι το 2d σαν το wonder? 

New Super Mario Bros. U Deluxe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broxopios είπε

Μέτριες κριτικές βλέπω όμως.

Το New Super Mario Bros. U Deluxe ωραίο είναι γενικά, μέτριο δεν θα το χαρακτήριζα, αλλά άμα έχεις παίξει το Wonder πρώτα μάλλον θα μοιάζει με πισωγύρισμα. Μπορείς να δεις και το story mode του Super Mario Maker 2, διάρκεια γύρω στις 10+ ώρες.

Σε παρόμοιο "2D" platformer στυλ:

- Donkey Kong Country: Tropical Freeze (απαιτητικό αλλά εξαιρετικό)

- Disney Illusion Island

- Yoshi's Crafted World

- Kirby Star Allies

- Kirby's Return To Dream Land Deluxe

Και σε μη exclusives:

- Rayman Legends Definitive Edition (πολύ fun)

- Yooka-Laylee and the Impossible Lair

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, broxopios είπε

Μέτριες κριτικές βλέπω όμως.

Είναι καλό . Οι μέτριες κριτικές πιθανόν να υπάρχουν γιατί περίμεναν (τότε) να γίνει το επόμενο βήμα στην σειρά με τον συγκεκριμένο τίτλο και δεν έγινε. Ακολούθησε τα ίδια χνάρια με τον προηγούμενο τίτλο. 

Σε γενικές γραμμές είναι καλό και διασκεδαστικό (ειδικά διπλό) platform game.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που είδα youtube στο ίδιο στυλ το βλέπω οπότε ναι ίσως είναι μια καλή επιλογή αν δε μου ταιριάξει το 3d. 

Έχω ήδη το Donkey Kong Freeze αλλά πρώτα θα παίξω ένα 3d και ύστερα αυτό. Γενικά έχω πολύ πράμα να παίξω και σε 2d & 3d, όπως Mansion 3, Mark of the Ninja, Metroid Dread, Monster Boy and the cursed kingdom, Odyssey, Turtles shredder revenge... 

Έχω δρόμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπισημη ανακοινωση για το sequel του super mario bros movie που θα βγει στις αιθουσες τον Απριλη του 2026

Τωρα οσο αφορα κανα νεο παιχνιδι ειχαμε απλως την επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας του Paper Mario ttyd στις 23-5 και του luigis mansion 2 hd στις 27-6 καθως και gb τιτλοι του mario sto nso.

Αα και οπως εχει αναφερει ηδη ο mansa2k o Pyoro ειναι ο πιο αξιοπιστος leaker με διαφορα.Ειχε πει οτι θα εχουμε νεα για τα παραπανω παιχνιδια.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2024 στις 11:48 ΠΜ, broxopios είπε

Φτάνοντας στο Mario Wonder στον τερματισμό, έχω να πω ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Και νομίζω σε διάρκεια για τον δικό μου χρόνο και γούστα είναι τόσο όσο. Το επόμενο θα είναι το Odyssey ή το Mansion 3. Θέλω να δω αν θα μου αρέσει και το 3d γιατί είμαι παιδί και λάτρης των 2d.

Ποια άλλα Mario στο switch είναι το 2d σαν το wonder? 

Το new super mario bros u deluxe . Είναι καλό παιχνίδι ,ποιο κοντά στα παλιά κλασσικά Μάριο .

2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Eπισημη ανακοινωση για το sequel του super mario bros movie που θα βγει στις αιθουσες τον Απριλη του 2026

Τωρα οσο αφορα κανα νεο παιχνιδι ειχαμε απλως την επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας του Paper Mario ttyd στις 23-5 και του luigis mansion 2 hd στις 27-6 καθως και gb τιτλοι του mario sto nso.

Αα και οπως εχει αναφερει ηδη ο mansa2k o Pyoro ειναι ο πιο αξιοπιστος leaker με διαφορα.Ειχε πει οτι θα εχουμε νεα για τα παραπανω παιχνιδια.

Κρατάω και τα πολύ ωραία Lego set , ειδικά το boo mansion ,,η δομή του μου θύμισε παλιά καλά Lego .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fire emblem engage όσο άψογο είναι από gameplay έκαναν την υπέρτατη πατάτα σε ότι αφορά την ισορροπία. Αντιλαμβάνομαι γιατί το έκαναν αλλά μέχρι να το καταλάβεις εσύ ως παίκτης ότι αυτό συμβαίνει έχεις μείνει τόσο πίσω που το grinding γίνεται αδύνατο μέχρι να το επαναφέρεις στα ίσα του. 

Σε παλιότερα fire emblem το πόσο δυνατοί είναι οι αντίπαλοι στα skirmish εξαρτώνται από το που τους έβρισκες στον χάρτη. Μετέπειτα χάρτες είχαν δυνατότερους αντιπάλους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχεις δίοδο να δυναμώνεις τους χαρακτήρες που έμεναν πίσω. 

Ε στο engage αυτό δεν υπάρχει. Ο δυνατότερος σου χαρακτήρας είναι η βάση για τους αντιπάλους όπου και αν βρίσκονται. Κοινώς αν κάποιος χαρακτήρας σου ξεφύγει σε δύναμη και οι εχθροί θα κάνουν το ίδιο σε ολόκληρο τους τον στρατό. 

Όπως αντιλαμβάνεται κάποιος αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μπαίνεις σε μάχη και να έχεις 30 αντιπάλους στο ίδιο Level με τον δυνατότερο σου χαρακτήρα και φυσικά όλοι με silver και brave όπλα σε advanced claass και μάλιστα πανίσχυροι. Επίσης το agro range είναι απεριόριστο και σε zergαρουν κανονικά με αποτέλεσμα σε 2-3 γύρους να έχουν διαλύσει τους πάντες. 

Φιλική συμβουλή για τους στρατηγούς του παιχνιδιού. ΜΗΝ έχετε "αγαπημένο" χαρακτήρα. Δώστε σε όλους στρατηγικά ευκαιρίες να ανέβουν και να είναι όλοι όσο κοντά γίνεται σε level. Θα σας σώσει πολύ grinding.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας του Paper Mario ttyd στις 23-5 και του luigis mansion 2 hd στις 27-6

Αν αυτά τα δύο πάνε για Μάιο και Ιούνιο και τον Μάρτιο βγαίνει το Princess Peach Showtime, τότε τι θα καλύψει το κενό του Απριλίου; Ελπίζω να μας κάνουν μια ωραία εκπληξούλα με το Metroid Prime 2 Remastered!

(μόνο σε μένα ακούγεται κάπως "ξεχαρβαλωμένος" ο Mario στην αρχή του βίντεο; ίσως είναι η καινούργια φωνή...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...