Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, xlinger είπε

Αν αυτά τα δύο πάνε για Μάιο και Ιούνιο και τον Μάρτιο βγαίνει το Princess Peach Showtime, τότε τι θα καλύψει το κενό του Απριλίου; Ελπίζω να μας κάνουν μια ωραία εκπληξούλα με το Metroid Prime 2 Remastered!

(μόνο σε μένα ακούγεται κάπως "ξεχαρβαλωμένος" ο Mario στην αρχή του βίντεο; ίσως είναι η καινούργια φωνή...)

Νομίζω το ερώτημα είναι τι θα υπάρξει μετά τον Ιούνιο αν δεν υπάρξει ανακοίνωση νεας κονσόλας . Βγαίνουν καλά third party βέβαια τώρα τελευταία οπότε οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Choronzoon είπε

Νομίζω το ερώτημα είναι τι θα υπάρξει μετά τον Ιούνιο αν δεν υπάρξει ανακοίνωση νεας κονσόλας . Βγαίνουν καλά third party βέβαια τώρα τελευταία οπότε οκ 

Κι εγώ το έχω μεγάλη απορία για αυτούς τους 6 μήνες. Μέχρι το τέλος του έτους νομίζω ασφαλής πρόβλεψη θα ήταν κάνα δύο remasteres/remakes, ένα τίτλο "δεύτερης γραμμής" (τύπου Yoshi, Captain Toad κλπ), κάποιο pokemon και έναν πιο δυνατό τίτλο για τις γιορτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xlinger είπε

Αν αυτά τα δύο πάνε για Μάιο και Ιούνιο και τον Μάρτιο βγαίνει το Princess Peach Showtime, τότε τι θα καλύψει το κενό του Απριλίου; Ελπίζω να μας κάνουν μια ωραία εκπληξούλα με το Metroid Prime 2 Remastered!

(μόνο σε μένα ακούγεται κάπως "ξεχαρβαλωμένος" ο Mario στην αρχή του βίντεο; ίσως είναι η καινούργια φωνή...)

Πολυ πιθανον το metroid οπως λες για να μπουμε σε κλιμα για οταν βγει το metroid prime 4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Πολυ πιθανον το metroid οπως λες για να μπουμε σε κλιμα για οταν βγει το metroid prime 4

Μήπως τελικά το 4 βγει στο παρόν σύστημα ως το τελευταίο first party ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Μήπως τελικά το 4 βγει στο παρόν σύστημα ως το τελευταίο first party ? 

Πολυ πιθανον εκτος και αν το κρατανε σαν launch τιτλο του νεου συστηματος.Κυκλοφορια και για τα 2 δηλαδη οπως εχουν κανει παλιοτερα με το zelda tp και botw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Πολυ πιθανον εκτος και αν το κρατανε σαν launch τιτλο του νεου συστηματος.Κυκλοφορια και για τα 2 δηλαδη οπως εχουν κανει παλιοτερα με το zelda tp και botw

Αυτό θα είχε λογική με εμπορικό τίτλο, όχι με Metroid τίτλο. Βέβαια ίσως είναι ώρα και το Metroid να αποκτήσει την εμπορικοτητα που του αξίζει αλλά αυτό είναι κουβέντα για το μέλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αυτό θα είχε λογική με εμπορικό τίτλο, όχι με Metroid τίτλο. Βέβαια ίσως είναι ώρα και το Metroid να αποκτήσει την εμπορικοτητα που του αξίζει αλλά αυτό είναι κουβέντα για το μέλλον. 

Ελπιζω πραγματικα να ερθει η ωρα του metroid και εμπορικα να λαμψει.Ισως εχουν φτιαξει πραγματικα κατι πολυ καλο εκει στην retro που να τα καταφερει επιτελους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πασιφανές ότι η κατηγορία των backtracking games δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική.

Το Dread είχε αρκετά καλή προώθηση για τα δεδομένα της Ν αλλά και της σειράς γενικότερα καταλήγοντας ο εμπορικότερος τίτλος Metroid. Δυστυχώς δεν κατάφερε να πετύχει την υπέρβαση μένοντας στα τρία εκατομμύρια και κάτι. 

Εμένα αυτό δείχνει πως όσο η σειρά παραμένει στα κλασσικά μονοπάτια δεν θα καταφέρει να αναπτυχθεί εμπορικά. Ίσως να συμβεί αρκετά μακροπρόθεσμα ή να βοήθησει αν προκύψει ένας άλλος εμπορικός τίτλος στην ίδια κατηγορία.

Πετυχημένη άμεση προοπτική είναι το Metroid να αντιγράψει την προσβασιμότητα (έχω εξηγήσει περαιτέρω στο αντίστοιχο θέμα του Zelda) όπως έπραξαν τα BotW και TotK. Ακόμα και αν προσφέρει μια ισορροπία μεταξύ κλασσικού Metroid και προσβασιμότητας πάλι θα προκύψει κάποια αύξηση δυναμικής.

Βέβαια δεν γράφω κάτι καινούργιο αλλά κουβέντα να γίνεται. 

Η Retro Studios είναι μακράν η μεγαλύτερη απογοήτευση από τα στούντιο της Ν. Δυστυχώς δεν προέκυψε κανένας νέος τίτλος από την κυκλοφορία του NSW πέρα από μεταφορές. Ελπίζω η Ν να το κάνει υπόψη και να προχωρήσουν στην δημιουργία δεύτερης κυρίας ομάδας ώστε σε περίπτωση μελλοντικής ακυρώσης/μεταφοράς σε άλλο project να μην υπάρξει τόσο μεγάλο κενό κυκλοφορίας νέου τίτλου.

Edit: Μήπως το κενό που έχει αφήσει η Ν για τον Απρίλιο να σημαίνει NDirect;

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mansa2k είπε

Είναι πασιφανές ότι η κατηγορία των backtracking games δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική.

Το Dread είχε αρκετά καλή προώθηση για τα δεδομένα της Ν αλλά και της σειράς γενικότερα καταλήγοντας ο εμπορικότερος τίτλος Metroid. Δυστυχώς δεν κατάφερε να πετύχει την υπέρβαση μένοντας στα τρία εκατομμύρια και κάτι. 

Εμένα αυτό δείχνει πως όσο η σειρά παραμένει στα κλασσικά μονοπάτια δεν θα καταφέρει να αναπτυχθεί εμπορικά. Ίσως να συμβεί αρκετά μακροπρόθεσμα ή να βοήθησει αν προκύψει ένας άλλος εμπορικός τίτλος στην ίδια κατηγορία.

Πετυχημένη άμεση προοπτική είναι το Metroid να αντιγράψει την προσβασιμότητα (έχω εξηγήσει περαιτέρω στο αντίστοιχο θέμα του Zelda) όπως έπραξαν τα BotW και TotK. Ακόμα και αν προσφέρει μια ισορροπία μεταξύ κλασσικού Metroid και προσβασιμότητας πάλι θα προκύψει κάποια αύξηση δυναμικής.

Βέβαια δεν γράφω κάτι καινούργιο αλλά κουβέντα να γίνεται. 

Η Retro Studios είναι μακράν η μεγαλύτερη απογοήτευση από τα στούντιο της Ν. Δυστυχώς δεν προέκυψε κανένας νέος τίτλος από την κυκλοφορία του NSW πέρα από μεταφορές. Ελπίζω η Ν να το κάνει υπόψη και να προχωρήσουν στην δημιουργία δεύτερης κυρίας ομάδας ώστε σε περίπτωση μελλοντικής ακυρώσης/μεταφοράς σε άλλο project να μην υπάρξει τόσο μεγάλο κενό κυκλοφορίας νέου τίτλου.

Edit: Μήπως το κενό που έχει αφήσει η Ν για τον Απρίλιο να σημαίνει NDirect;

Πολυ πιθανο να εχουμε direct τον απριλιο οπως λες.

Τωρα για το metroid ελπιζω να μην κανουν κατι αντιστοιχο στην σειρα οπως εγινε στα zelda με τα bot-totk.Τα εχω ξαναπει παιχνιδαρες και τα δυο αλλα σαν παιχνιδια zelda υστερουσαν αρκετα με αποτελεσμα εγω,αλλα και αρκετοι φαντατικοι της σειρας να εχουμε απογοητευτει απο την πορεια που εχει παρει η σειρα.Mην παθουμε και το ιδιο με το metroid.

Το χειροτερο σεναριο παντως που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως με το επερχομενο prime 4 κανουν αλλαγες για να γινει πιο προβασιμο oπως αναφερεις και εισαγουν rpg στοιχεια που ειναι και της μοδας.Εκει απλα θα την παρατησω την σειρα.

Χιλιες φορες να γινει multiplatform το metroid,το οποιο πιστευω θα τα πηγαινε αρκετα καλα μιας και ειναι ο πιο "hardcore" τιτλος της εταιρειας ,ωστε να κρατησει και  την ταυτοτητα του σαν σειρα παρα να κανουν αλλαγες οπως με τα botw-totk που αλλιωσαν αρκετα την ταυτοτητα των zelda.

 

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το πρόβλημα του Metroid είναι περισσότερο θέμα marketing παρά gameplay.

Η ίδια η Nintendo έχει δώσει την εντύπωση ότι πρόκειται για afterthought σειρά όπου το development δίνεται δεξιά και αριστερά σε σχέση με τους βασικούς πυλώνες Mario και Zelda.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

 

Χιλιες φορες να γινει multiplatform το metroid,το οποιο πιστευω θα τα πηγαινε αρκετα καλα μιας και ειναι ο πιο "hardcore" τιτλος της εταιρειας ,ωστε να κρατησει και  την ταυτοτητα του σαν σειρα παρα να κανουν αλλαγες οπως με τα botw-totk που αλλιωσαν αρκετα την ταυτοτητα των zelda.

 

 

Season 1 GIF by The Simpsons

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Τωρα για το metroid ελπιζω να μην κανουν κατι αντιστοιχο στην σειρα οπως εγινε στα zelda με τα bot-totk.Τα εχω ξαναπει παιχνιδαρες και τα δυο αλλα σαν παιχνιδια zelda υστερουσαν αρκετα με αποτελεσμα εγω,αλλα και αρκετοι φαντατικοι της σειρας να εχουμε απογοητευτει απο την πορεια που εχει παρει η σειρα.Mην παθουμε και το ιδιο με το metroid.

Είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό που λες. Κάποιοι hardcore fans των zelda μπορεί να απογοητεύτηκαν, αλλά γενικά άφησε θετικό πρόσημο αυτή η προσέγγιση. 

Εγώ για παράδειγμα που δεν είχα ξαναπαίξει zelda τα νέα παιχνίδια με κέρδισαν. Δεν ξέρω αν θα γίνονταν το ίδιο με τα παλιά. Θα παίξω κάποια στιγμή το awakening, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια τωρα πηρα χαμπαρι το Unicorn Overlord το οποιο δεν ηξερα καν ότι υπηρχε υπο αναπτυξη απο vanillaware. Ειχα δει καποιους τιτλους στο νετ αλλα δεν εδωσα σημασια θεωρωντας οτι ειναι ενα απο τα πολλα indie διαλογης των τελευταιων ετων.  Τωρα εμαθα και για την πολυπαθη δεκαετη αναπτυξη του. Ειδα reviews και φαινεται οπτικα και παικτικα ( gameplay) απιθανο. Εννοειται εφυγε παραγγελια στο switchακι που ειναι ταμαμ για φορητο και σε καλη τιμη απο skroutz. 

Επεξ/σία από gust
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2024-03-12-21-02-46-380_com.brave.browser-edit.jpg.fc212beede6ab9242c20dedfb70beeac.jpg

☹️ 

H N από την στιγμή που δεν έχει κάποιο ολοκληρωμένο μακροπρόθεσμο πρόγραμμα σημαίνει πως δεν έχουν παρθεί ακόμα τελικές αποφάσεις για το δεύτερο εξάμηνο και μετέπειτα. Περιμένουμε για περαιτέρω.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο arcade controller για το switch? Παίζω αρκετά retro games και ένα που τέτοιο stick που είχα για το pc δεν δουλεύει στο switch. Είδα ότι υπάρχει της 8bitdo και της hori. Το σκέφτομαι για το hori γιατί είναι αρκετά πιο φθηνό και είδα ότι έχει και καλές κριτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...