Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα εχω nintendo switch εβαλε ο γιος μου τα joycon σε αλλη κονσολα φιλου του και καθε φορα που τα βαζουμε στην δικια μας κονσολα λεει οτι εχουν ξεσυγχρονιστει υπαρχει λυση?ειναι καινουριο 2μηνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Είχα μια απορία. Πως και δεν βγήκε στο switch η σειρά των παλιών Mortal Kombat (το 1 κυρίως με ενδιαφέρει)? Εκτός αν έχει βγει και δεν το πήρα χαμπάρι. Ειδικά από τη στιγμή που κυκλοφορούν κανονικά τα νέα παιχνίδια MK. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, broxopios είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Είχα μια απορία. Πως και δεν βγήκε στο switch η σειρά των παλιών Mortal Kombat (το 1 κυρίως με ενδιαφέρει)? Εκτός αν έχει βγει και δεν το πήρα χαμπάρι. Ειδικά από τη στιγμή που κυκλοφορούν κανονικά τα νέα παιχνίδια MK. 

Όχι δεν έχουν βγει , μόνο το 11 και το νέο 1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 4:13 ΜΜ, vidic7 είπε

Καλησπερα στην παρεα εχω nintendo switch εβαλε ο γιος μου τα joycon σε αλλη κονσολα φιλου του και καθε φορα που τα βαζουμε στην δικια μας κονσολα λεει οτι εχουν ξεσυγχρονιστει υπαρχει λυση?ειναι καινουριο 2μηνων

Αν τα βάλεις σε άλλη ναι ξεσυχρονίζονται, θα πρέπει να μπουν πάλι στη δική σας. Το ίδιο γίνεται και με τα pro controller. 

Ο ευκολότερος τροπος συνδεσης ειναι μεσω καλωδίου για τα pro και να μπουν πάνω στην κονσόλα τα joycon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια παιχνίδια τα γράφει unavailable στο dekudeals. Για παράδειγμα το super sidekicks 1 υπάρχει κανονικά, αλλά το 2 & 3 όχι. Μπορούμε να τα αγοράσουμε με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ποσταρω το παρακατω απο το ign που λεει  για το audio του παιχνδιου :

The sound design in Tears of the Kingdom is also incredibly complex. Osada explained that the world contains voxel information to create a 3D terrain. Voxels are data points on a 3D grid that store information. In Zelda, each voxel sources information about the terrain, like if it's inside or outside, near water, near a forest, if Ascend is possible, and more. A search algorithm determines how sound interacts with the voxels, like sound changing when an object is behind a wall.

Just like the design philosophy for the rest of the game, sounds in Tears of the Kingdom play in a system without dedicated implemenation, and in some cases abstract sounds combine to create something entirely new. For example, there is no dedicated wagon sound or paddle boat sound, these sounds are created by the wheels rolling or rotating on the water, with the quality changing based on the size, shape, and material. Osada said, "It's making sounds that I have no memory of creating! Even the director told us, 'This is basically a physics engine for sound, isn't it?'"

 

Eιναι πραγματικα ασυλληπτο αυτο που εφτιαξαν οι τυποι σε ενα μηχανημα οπως αναφερουν οι περισσοτεροι "σαπακι".

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό Nintendo switch(δώρο της κοπέλας 😁) και θέλω να ρωτησω το εξής...αξίζει να πάω σε tears of the kingdom απευθείας χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το franchise προηγουμένως και βλεποντας μονο καποια recap?ο χρόνος στα 30φευγα πλέον είναι ελάχιστος οπότε δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ και με το botw δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, alexcas777 said:

Καλησπέρα σε όλους!

Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό Nintendo switch(δώρο της κοπέλας 😁) και θέλω να ρωτησω το εξής...αξίζει να πάω σε tears of the kingdom απευθείας χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το franchise προηγουμένως και βλεποντας μονο καποια recap?ο χρόνος στα 30φευγα πλέον είναι ελάχιστος οπότε δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ και με το botw δυστυχώς

Για εμένα ναι αξίζει, απλά δες ένα από τα πολλά video στο Youtube για να μπεις στο κλίμα του κόσμου.

Θα χάσεις ομολογουμένως αρκετά Easter Eggs και αναφορές σε χαρακτήρες αν πας απευθείας στο TotW, αλλά θα χρειαστείς δεκάδες ώρες για να βιώσεις πλήρως το πρώτο παιχνίδι (τις οποίες όπως λες δεν διαθέτεις) και επιπλέον μπορεί να έχεις καεί όταν φτάσεις στο δεύτερο.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς δεν έχουν καμία σύνδεση. Είναι τελείως διαφορετικές ιστορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Charismo είπε

Για εμένα ναι αξίζει, απλά δες ένα από τα πολλά video στο Youtube για να μπεις στο κλίμα του κόσμου.

Θα χάσεις ομολογουμένως αρκετά Easter Eggs και αναφορές σε χαρακτήρες αν πας απευθείας στο TotW, αλλά θα χρειαστείς δεκάδες ώρες για να βιώσεις πλήρως το πρώτο παιχνίδι (τις οποίες όπως λες δεν διαθέτεις) και επιπλέον μπορεί να έχεις καεί όταν φτάσεις στο δεύτερο.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς δεν έχουν καμία σύνδεση. Είναι τελείως διαφορετικές ιστορίες.

Σκέψου πως όταν φίλοι μου με ρωτάνε για αντίστοιχα franchise του playstation πάντα τους λέω καλά θα παίξεις το 2 χωρίς να έχεις παίξει το πρώτο?δεν θα καταλάβεις τιποτα😄

Να λοιπόν που ήρθα και γω σ αυτήν την πλευρά δυστυχώς και πιθανότατα θα αρκεστώ στο youtube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, alexcas777 said:

Σκέψου πως όταν φίλοι μου με ρωτάνε για αντίστοιχα franchise του playstation πάντα τους λέω καλά θα παίξεις το 2 χωρίς να έχεις παίξει το πρώτο?δεν θα καταλάβεις τιποτα😄

Να λοιπόν που ήρθα και γω σ αυτήν την πλευρά δυστυχώς και πιθανότατα θα αρκεστώ στο youtube 

Ναι, από τη στιγμή που είναι άμεσο sequel χάνεις κάπως τη συνέχεια. Αλλά έχει πολλούς καμένους στο Youtube, οπότε αν μπορείς δες κάποιον Youtube που εκτός της ιστορίας να αναλύει και τους χαρακτήρες για να ξέρεις ποιος είναι ο καθένας. (Σου εξηγεί βέβαια σε κάποιο βαθμό εκ νέου και το δεύτερο παιχνίδι, σε περίπτωση που τους έχεις ξεχάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στα 30 δεν εχεις χρόνο τι θα γινει στα 40+;

Βρες χρόνο, κόψε απο τον υπνο :P. Τέτοια παιχνίδια δεν βγαίνουν κάθε μέρα.

Ξεκίνα απο το 1 με τα DLC και μετα πας ToTK

15 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Eιναι πραγματικα ασυλληπτο αυτο που εφτιαξαν οι τυποι σε ενα μηχανημα οπως αναφερουν οι περισσοτεροι "σαπακι".

 

Tα Γιαπώνια ειναι πολύ μπροστά. Δεν κάνει το HW ενα παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexcas777 είπε

αξίζει να πάω σε tears of the kingdom απευθείας χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το franchise προηγουμένως και βλεποντας μονο καποια recap?

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Τέτοια παιχνίδια δεν βγαίνουν κάθε μέρα.

Ξεκίνα απο το 1 με τα DLC και μετα πας ToTK

Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Το BotW εξακολουθεί να είναι μια μοναδική εμπειρία και δεν τίθεται ζήτημα ότι "θα χάσεις το χρόνο" σου, αυτά που κάνει τα κάνει πάρα πολύ καλά και με το παραπάνω. Δεν έχει σημασία οτι βγήκε το 2017, όπως ούτε και το ότι προέκυψε sequel. Το TotK αποτελεί ουσιαστική εξέλιξη στη βάση του BotW, όμως επειδή κάνει άλλα πράγματα πάρα πολύ καλά.

Κάθε game της σειράς Zelda έχει μια ξεχωριστή ιστορία και η όποια σύνδεση με τα άλλα βρίσκεται μόνο σε ένα πολύ γενικό επιπέδο. Εξαίρεση αποτελούν τα πρόσφατα BotW και TotK που ακολουθούν τον ίδιο κόσμο και ιστορία. Αλλά και πάλι το βασικό σενάριο μπορεί να χαρακτηριστεί και αυτοτελές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, alexcas777 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό Nintendo switch(δώρο της κοπέλας 😁) και θέλω να ρωτησω το εξής...αξίζει να πάω σε tears of the kingdom απευθείας χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το franchise προηγουμένως και βλεποντας μονο καποια recap?ο χρόνος στα 30φευγα πλέον είναι ελάχιστος οπότε δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ και με το botw δυστυχώς

Καλώς ήρθες στον κόσμο του switch. Κι εγώ πριν 4 περίπου μήνες το αγόρασα και το θεωρώ εξαιρετική επιλογή. 

Επίσης εξαιρετικό παιχνίδι το botw το οποίο και συνεχίζω τώρα ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα για να τερματίσω το Mario Wonder. Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει θέμα να ξεκινήσεις το totk όπως μου είχαν πει κι εμένα αρχικά. Μάλιστα για πολλούς το totk είναι καλύτερο από το botw. Θα το ξεκινήσω αφού τελειώσω το πρώτο. 

Και με αφορμή το ποστ σου, σήμερα παίζοντας το botw βρέθηκα σε περιοχή που είχε κρύο, οπότε έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα ελιξίριο για αντοχή στο κρύο. Είχα ένα που είχε διάρκεια 12:30 λεπτά κι έκανε δουλειά. Έφυγα από την περιοχή του κρύου, ήρθα στη ζέστη και χωρίς να λήξει ο χρόνο του ελιξιρίου, μπήκα πάλι σε περιοχή με κρύο και χιόνι. Όμως παρόλο που έτρεχε ο χρόνος, άρα είχα αντίσταση στο κρύο, δεν έπιανε. Ο Link κρύωνε και οι καρδιές μειώνονταν. Δε θα έπρεπε να έχει cold resistance?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, broxopios είπε

Και με αφορμή το ποστ σου, σήμερα παίζοντας το botw βρέθηκα σε περιοχή που είχε κρύο, οπότε έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα ελιξίριο για αντοχή στο κρύο. Είχα ένα που είχε διάρκεια 12:30 λεπτά κι έκανε δουλειά. Έφυγα από την περιοχή του κρύου, ήρθα στη ζέστη και χωρίς να λήξει ο χρόνο του ελιξιρίου, μπήκα πάλι σε περιοχή με κρύο και χιόνι. Όμως παρόλο που έτρεχε ο χρόνος, άρα είχα αντίσταση στο κρύο, δεν έπιανε. Ο Link κρύωνε και οι καρδιές μειώνονταν. Δε θα έπρεπε να έχει cold resistance?  

Πολύ πιθανό η δεύτερη περιοχή που βρέθηκες να είχε περισσότερο κρύο από την πρώτη. Υπάρχουν 3 επίπεδα για το cold resistance. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο ρούχο (armor) που να δίνει προστασία για το κρύο ή να έχεις equipped κάποιο flaming όπλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...