Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, BertaJourdan said:

Οταν διαβαζω τετοια πραγματα με κανουνε να απορω>

Ποσο μαυρο χρημα κυκλοοφορει ακομα στην ελλαδα?

ποσες βαριες συνταξεις εχουμε ακομα απο τις οποιες ζει ολη οι οικογενεια, εγγονια κλπ.

Γιατι αν εχεις μονο τον μισθο*** σου στην ελλαδα οχι απλα πεινας, αλλα κατι παραπανω.

(εξαιρω βεβαια το δημοσιο, τους βλεπω και κατι συγγενεις μου. δυσκολα, αλλα τα καταφερνουνε ακομα)

Πολυ οταν η μιση ελλαδα δηλωνει λιγοτερα απο 10k το χρονο αλλα αν βγεις εξω ,εχω βαρεθει να βλεπω καινουρια αμαξια και ολα suv και πανω .δεν μιλαω που οταν χτιζονται σπιτια τα μισα ειναι απο 80τμ και πανω και βεβαια πριν φτιαχτει το σπιτι εχει πουληθει ηδη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 hours ago, IoannisSM said:

Εγώ αναρωτιέμαι πώς αντέχουν οι Έλληνες στην Ελλάδα.

Είναι από τα κλασσικά πλέον threads, οι βολεμένοι που τα βρήκαν έτοιμα, λένε στους άλλους που λόγο ανάγκης έφυγαν, ποσό καλά είναι στην Ελλάδα.

Με λίγα λόγια, η νοοτροπία που εξαρχής σε έκανε να θέλεις να φύγεις από την Ελλάδα, ζει και βασιλεύει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, poulinos είπε

Πολυ οταν η μιση ελλαδα δηλωνει λιγοτερα απο 10k το χρονο αλλα αν βγεις εξω ,εχω βαρεθει να βλεπω καινουρια αμαξια και ολα suv και πανω .δεν μιλαω που οταν χτιζονται σπιτια τα μισα ειναι απο 80τμ και πανω και βεβαια πριν φτιαχτει το σπιτι εχει πουληθει ηδη.

αυτο ειναι οξυμωρο γιατι απο τη μια λεμε οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα και απο την αλλη βλεπεις suv και να χτιζονται μεγαλα διαμερισματα, αρα η κατασταση ειναι περιπλοκη. Αν και πιστευω οτι οι περισσοτεροι που εχουν τη δυνατοτητα να τα κανουν αυτα ειναι επιχειρηματιες, δε βρισκω τροπο ενας απλος υπαλληλος να μπορει να ανταπεξελθει σε καλο διαμερισμα σε κυριλε περιοχη με καινουργιο αμαξι

Επεξ/σία από Dim4653
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Οταν διαβαζω τετοια πραγματα με κανουνε να απορω>

Ποσο μαυρο χρημα κυκλοοφορει ακομα στην ελλαδα?

ποσες βαριες συνταξεις εχουμε ακομα απο τις οποιες ζει ολη οι οικογενεια, εγγονια κλπ.

Γιατι αν εχεις μονο τον μισθο*** σου στην ελλαδα οχι απλα πεινας, αλλα κατι παραπανω.

(εξαιρω βεβαια το δημοσιο, τους βλεπω και κατι συγγενεις μου. δυσκολα, αλλα τα καταφερνουνε ακομα)

Πολύ μαύρο χρήμα.

Συντάξεις υπάρχουν και 2000 ευρώ.

Δημόσιο με ένα πτυχίο, χωρις παιδιά: Αν είσαι μέσα προ του 2015, τότε κάτι γίνεται, ειδικά αν έχεις 25+ χρόνια. Αλλιώς όσοι μπήκαν/μπαίνουν μετά το 2015, μιλάμε για 1000 καθαρά ΑΦΟΥ περάσουν 10 χρόνια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

δηλαδή άλλαξες γνώμη τώρα;Δεν φοβάσαι όλα αυτά που έγραψες στο πρώτο ποστ?Δεν πιστευεις ρεντιτ και ινσταγκραμ?

Και ναι αν μπορείς να φύγεις εξωτερικό.Και δεν είναι μονο οι ΗΠΑ.Τόσες χώρες στην ΕΕ.Που δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς για βίζες κλπ.

δε ξερω εγω ειμαι τελειως αναποφασιστος, απο τη μια σκεφτομαι να φυγω για Γερμανια απο την αλλη ειναι καποια πραγματα που με κρατανε εδω αλλα πιστευω οτι μπορω να τα αποκτησω και εξω. Επισης δε ξερω Γερμανικα καλα ειναι και αυτο ενα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω με προσοχή το thread και τις επιμέρους απαντήσεις που δίνονται. 

Πήγαινε στην Αμερική λέει ο άλλος, λες και του προτείνει μάστορα αυτοκινήτων. "Πήγαινε σε αυτόν, θα με θυμηθείς" φάση. 

Πρέπει να έχετε στο νου σας και οι μεν και οι δε, το να φύγεις και να πας στην Αμερική, είναι απόφαση ζωής. 

Και επειδή ακριβώς είναι απόφαση ζωής, πρέπει να λαμβάνεται συνειδητά, ύστερα από πλήρη καταγραφή των συνεπειών αυτής της απόφασης. Των δεδομένων, ισχυόντων και μελλοντικών.

Δεν υπάρχει "πήγαινε στην Αμερική και αν δεν σου αρέσει, γύρνα". Δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο. Δεν είναι Κύπρος, δεν είναι Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία. 

Φεύγεις για την Αμερική; Θα μείνεις στην Αμερική. 

Για αυτό άλλωστε, όσους ξέρετε στον κύκλο σας, που πήγαν κάποτε στις ΗΠΑ, δεν γύρισε κανείς τους. 

Γιατί, όπως είπα, είναι μία συνειδητή επιλογή. 

Δεν υπάρχει "πάω, βλέπω, δοκιμάζω, δεν μου αρέσει, γυρνάω".

Επίσης, άσχετα από τις ΗΠΑ, που είπαμε, δεν πρέπει να συγχέεται με το γενικό "φύγε για εξωτερικό", είναι κάτι διαφορετικό, ξεχνάτε, αν και την σημερινή εποχή φθίνει αυτός ο τρόπος σκέψης, πως ο άνθρωπος είναι συναισθηματικό ον. 

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να φύγουν για αλλού, γνωρίζοντας πως αυτό κάνει κακό στην τσέπη τους, στην καριέρα τους, γιατί δεν θέλουν να αποχωριστούν αγαπημένα τους πρόσωπα. Είτε αυτοί είναι γονείς, είτε είναι ο σύντροφός τους, ο σύζυγος τους. Είτε ακόμα και άυλα αντικείμενα, αυτό μπορεί να είναι ότι φαντάζεστε, μία μυρωδιά, ένα κτίριο, ένα μπαρ. Ή ακόμα, μία συνήθεια. 

Και καταλήγει, κάποιος, μόνος του, να αποφασίσει τι αξίζει, για εκείνον τελικά. Τι θα ήθελε από τη ζωή του, τι είναι αυτό που ζητάει. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Dim4653 said:

αυτο ειναι οξυμωρο γιατι απο τη μια λεμε οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα και απο την αλλη βλεπεις suv και να χτιζονται μεγαλα διαμερισματα, αρα η κατασταση ειναι περιπλοκη. Αν και πιστευω οτι οι περισσοτεροι που εχουν τη δυνατοτητα να τα κανουν αυτα ειναι επιχειρηματιες, δε βρισκω τροπο ενας απλος υπαλληλος να μπορει να ανταπεξελθει σε καλο διαμερισμα σε κυριλε περιοχη με καινουργιο αμαξι

απο την μια λεμε οτι ο κοσμος ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν εχει λεφτα και ολοι κλαιγονται και απο την αλλη suv. αν δεν επαιζαν λεφτα μαυρα λεφτα απο γονεις τοτε ναι με τους μισθους που παιρνουμε στην ελλαδα δεν θα ηταν ετσι η κατασταση. ή με  τα λεφτα που θεωρητικα βγαζει καποιος  και φαινεται οτι ειναι στο οριο των 10000 ευρω.

και ναι συμφωνω ειναι ο επιχειρηματιας που φοροδιαφευγει και πληρωνει τον υπαλληλο ψιχουλα  ή του παιρνει το δωρο των χριστουγεννων πισω και λεει μα δεν εχουμε λεφτα.

γενικα ειναι περιπλοκη η ολη φαση γιατι.

α.μαυρο χρημα.

β.αδηλωτο χρημα.

γ.χρημα απο ενοικια που πολλα ειναι και αυτα μαυρα. και οι μισοι ειναι με αμαξαρες ,σπιταρωνες και ζουν το ονειρο ενω οι αλλοι μισοι θεωρουν ονειρο οτι πινουν καφε καθε μερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

οι αλλοι μισοι θεωρουν ονειρο οτι πινουν καφε καθε μερα.

Καφέ στον ηλιο. Το ελληνικό όνειρο. Άντε και μια παραλία όσοι τυχεροί ζούν δίπλα σε μια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IoannisSM είπε

Καφέ στον ηλιο. Το ελληνικό όνειρο. Άντε και μια παραλία όσοι τυχεροί ζούν δίπλα σε μια.

Το αμερικάνικο όνειρο ποιο είναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, αν δεν έχεις έτοιμη δουλειά (γνωστό κτλπ) ή αν δεν εχεις καταφέρει κάτι μόνος σου από πτυχία κτλπ ώστε να αξίζεις το κάτι παραπάνω,ψάξε βρες καναν φίλο και φυγέντε μαζί,γιατί μόνος είναι πιο δύσκολο σαν απόφαση. Και αυτό γιατί απ'το 0, δηλαδη η αξία του βασικου μισθού άντε και λίγο παραπάνω στην Ελλάδα είναι ακραία χειρότερη σε σχέση με την ποιότητα ζωής σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

flat white by the pool.

Όχι, για να ξέρουμε τι λέμε. Να μας πουν οι φίλοι που ειρωνεύονται το ελληνικό όνειρο, ποιο είναι το αμερικάνικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rebelos2018 είπε

Όχι, για να ξέρουμε τι λέμε. Να μας πουν οι φίλοι που ειρωνεύονται το ελληνικό όνειρο, ποιο είναι το αμερικάνικο.

 

To ελληνικο ποιο ειναι, κατα την γνωμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

To ελληνικο ποιο ειναι, κατα την γνωμη σου?

Πες μου εσύ το αμερικάνικο όνειρο. Και άσε το ελληνικό να είναι ο καφές παρά το κύμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebelos2018 είπε

Πες μου εσύ το αμερικάνικο όνειρο. Και άσε το ελληνικό να είναι ο καφές παρά το κύμα. 

Ρωτα αυτους που πηγανε Αμερικη. Εγω ειμαι απο εδω μερια στας Ευρωπας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...