Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντωμεταξυ μιλάμε για την αμερικη σαν να ειναι η δανια ξερω γω. ειναι σε μεγεθος σαν την ευρωπη και οπως και η ευρωπη εχει και τις δανιες της, και τις γαλλιες και τις ελλαδες. δεν υπαρχει το "στην αμερικη ειναι καλα, ειναι φθηνα, ειναι ετσι η γιουβετσι". ειναι τελειως ανουσιο σαν εκφραση και μονο. μια γενικη κουλτουρα υπαρχει προφανως αλλα πανω κατω μια γενικη κουλτουρα εχει και η βορεια ευρωπη. 

η ελλαδα ειναι για τους μαυροχρηματους, για μικροεγκληματιες/λοποδητες και τους βολεμενους του δημοσιου. βολεμενους εννοω αυτους που επιασαν τα καλα τα ποστα με τρελλο μισθο και κομματικες πλατες, οχι τον υπαλληλο η τον αστυνομικο. ολοι οι άλλοι να παρουν ενα πτυχιο και να φυγουν χθες. ελατε μετα για remote η για συνταξη. 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, andreaspA said:

Γιατι αληθεια δεν μας λες τι δουλεια κανεις εσυ εκει, ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι, τι λεφτα παιρνεις, σε τι σπιτι ζεις και τι αλλο κανεις εκτος απο το να δουλευεις?

Μια που εισαι εκει , μπορεις να δωσεις πληροφοριες στον φιλο που ενδιαφερεται να φυγει στο εξωτερικο, για να μπορεσει να κρινει αν αξιζει ή οχι.

Μα τα έγραψα στο νήμα που κάναμε την ίδια κουβέντα (βλέπε την παρένθεση πριν)

Αυτο που ξέρω εμπειρικά κι όχι από αυτά που έζησα σε ταξίδια ή από γνωστούς, είναι ότι κι εγώ έπαιρνα κατώτατο μισθό στην Αυστρία το 2012-13, είχα ένα παλιό αμάξι ναι, και είχα την δυνατότητα ακόμα και με τόσο χαμηλό μισθό να στέλνω κάθε μήνα 200-250 ευρώ Ελλάδα, μιας και οί δικοί μου δεν τα βγάζανε πέρα.

Αλλά θέλω πολύ να ακούσω ποιες είναι αυτές οι δουλειές στην Αυστρία με τις οποίες φυτοζωεί κάποιος. Γιατί γνώριζα άτομα που δούλευαν Burger King μέχρι πρόσθετα (δηλαδή ελάχιστος μισθός), και βγαίναν πολύ άνετα (χωρίς αμάξι)

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Sugizo said:

Αλλά θέλω πολύ να ακούσω ποιες είναι αυτές οι δουλειές στην Αυστρία με τις οποίες φυτοζωεί κάποιος.

Μάλλον εννοεί ότι δεν έβγαιναν έξω για διασκέδαση και ότι ήταν σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι. Αν εννοεί ότι φυτοζωούσαν από οικονομικής άποψης, ναι, μάλλον κάνουν κάτι πολύ λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια περιοχή του Ευρωπαϊκού και Β.Αμερικανικού κόσμου και να κοιτάξεις υπάρχουν καλά και κακά (η Αθήνα είναι σάπια, δεν μετράει). Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του, τα βάζει κάτω βλέπει τι θέλει και αποφασίζει. Αυτοί που είναι αναγκασμένοι να μένουν κάπου είναι απειροελάχιστοι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, jimmy213 said:

Μάλλον εννοεί ότι δεν έβγαιναν έξω για διασκέδαση και ότι ήταν σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι. Αν εννοεί ότι φυτοζωούσαν από οικονομικής άποψης, ναι, μάλλον κάνουν κάτι πολύ λάθος.

Αυτό είναι πολύ σχετικό όμως, άμα μένεις Βιέννη, και μου λες δεν βγαίνω έξω, τότε μάλλον είναι από επιλογή σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως προς το αν κυκλοφορουν φράγκα στη χώρα συμφωνώ και εγώ ότι είναι περίπλοκο. Έχω την εντύπωση ότι έχει διευρυνθεί το χάσμα. Οι φτωχοί φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Κάποτε είχαμε εύρωστη μεσαία τάξη, με δανεικά βέβαια απ' ό,τι φάνηκε. Τώρα έχουμε εξαθλιωθεί πολλοί από εμάς. Επίσης όλοι αυτοί με τα SUV, είτε με leasing ή με δόσεις τα έχουν αποκτήσει. Εγώ θυμάμαι όταν ήμουνα μικρός που τσακωνόμαστε ποιος να κεράσει τους υπόλοιπους στην ταβέρνα. Τώρα οι φίλοι μου με τα SUV, μου βάζουν 13,50€ μέσω IRIS όταν πληρώνω για όλους τον λογαριασμό. Αφήνω και ένα 10άρικο tip βέβαια, αλλά το μερίδιό τους σε αυτό δεν λέει να το πληρώσει κανείς.

Δημόσιοι υπάλληλοι δεν παίρνουν και τόσα πολλά. Με το κόστος ζωής στα ύψη δύσκολα βγαίνουν οι περισσότεροι, εκτός αν παίζουν εξτραδάκια. Μεθαύριο εχω ραντεβού στην εφορία και μου το ξεκαθάρισαν ότι θα δώσω το κατιτίς μου για να εξυπηρετηθώ.

Φίλος 27 χρονών πήγε πρόσφατα Μόναχο και βρήκε δουλειά στην Amazon, παραδόσεις πακέτων. Δυσκολεύτηκε να βρει σπίτι και έμενε με άλλους σε μια τρύπα. Αν δεν κάνω λάθος θέλουν και συστατικές για να σου νοικιάσουν σε πολλές ευρωπαικές χώρες, χώρια που δίνεις ένα νεφρό. Ε, να μην τα πολυλογώ, γύρισε πίσω το παιδί απογοητευμένο. Τελικά εξαρτάται και πού πας και τι δουλειά θα βρεις να κάνεις. Αλλά πρέπει να τα έχεις κανονίσει από πριν. Να πας ριχτός νομίζω είναι λάθος.

Πάνε πολλά χρόνια από όταν έκατσα για λίγο στην Αμερική, ό,τι και να σου πω δεν θα ισχύει πλέον. Μιας και ρώτησες τι έκανα, ερευνητής ήμουνα σε ένα από τα πανεπιστήμια της Βοστώνης, επί πληρωμή. Μου είχε κάνει εντύπωση το μέγεθος των πάντων, όλα extra large. Χαρακτηριστικά θυμάμαι τις γιγαντιαίες μερίδες στα φαστ-φουντάδικα, είναι μετά να μην έχουν γίνει όλοι τους 150 κιλά;

Επεξ/σία από Balrog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/02/2024 at 15:07, Dim4653 said:

Επίσης ξέρουμε να διασκεδάζουμε και να περνάμε καλά

Τι λε ρε παιδί μου, εμείς κατέχουμε τη γνώση της διασκέδασης; Τη γνώση που περνάει από γενιά σε γενιά και έχει μείνει αναλλοίωτη στους αιώνες;

Και πως το πετυχαίνουμε αυτό; Περνώντας 4-5 ώρες σε μια καφετέρια με τον φραπέ στο ένα χέρι και το κινητό στο άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη ολα μια συνηθεια ειναι, εδω ο ανθρωπος αντεχει στη φυλακη και στο χαρακωμα. Και οταν σταματας να αντεχεις απλα γυρνας πισω, δεν εισαι δεντρο.

Για να δωσω μια αλλη διασταση, πριν φυγω για Ελλαδα χλευαζα τους δυτικους τουριστες με την εμμονη τους για τον ηλιο. Μετα απο πεντε και χρονια Αγγλια τους  νιωθω απολυτα. Ειναι δυσκολο να εξηγησω τι μπορει να κανει στο σωμα και την ψυχοσυνθεση σου η πληρης ελλειψη ηλιου για μηνες. Απο την αλλη με εναν καλο μισθο πας στην παμπ και μεσα σε μια ωρα εχει παψει να σε νοιαζει ο ηλιος. Οποτε ολα σχετικα ειναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Για να δωσω μια αλλη διασταση, πριν φυγω για Ελλαδα χλευαζα τους δυτικους τουριστες με την εμμονη τους για τον ηλιο. Μετα απο πεντε και χρονια Αγγλια τους  νιωθω απολυτα

ΙΤ στην Φινλανδια. 

8000€ οικογενειακο εισοδημα με 2 παιδια μου γράφει τα παρακάτω προχτες

In general, life is as usual, but recently I suddenly realized that why February is the month which has the highest Rate of suicidal in Finland, since people can easily get lost with no hope

Maybe cold, no sunshine and high tax? Anyway that is kind of feeling probably caused by weather, it’s quite weird, for example I sometimes felt so good and happy without special reasons then I noticed that I saw the sunshine

Ο καθενας αποφασιζει για την ζωη του. Υπαρχουν πολλες δουλειες που μπορει να κανει καποιος στην Ελλαδα και να ζησει απο ανετα μεχρι πλουσιοπαροχα, αλλα ειναι "μπας κλας". Ακομα, σε πιο κεντρικες ευρωπαικες χωρες υπαρχει ζητηση για πτυχιουχους. 
Αλλα και εκει δεν αλλαζουν και πολλα με την Ελλαδα. Απλα ζεις και με πτυχιο. Εδω σταματησες να ζεις με πτυχιο. Οι ντελιβεραδες παιρνουν περισσοτερα απο τους διδακτορικους.

Η παρακατω κουζινα ειναι απο το ινστμπουργκ. Ο παγκος ειναι πέτρα. Ο μητσος ο φιλος μου ο Μαραγκος στην Αθηνα, θελει 4500€ να την φτιαξει οπως την βλεπει στις φωτογραφιες.

Μαντεψτε ποσα θελει ο Αυστριακος! και μετα θα καταλαβετε γιατι ολοι εχουν κουζινες απο το ΙΚΕΑ και τις πηγαινοφερνουν απο σπίτι σε σπίτι, και γιατι φυτοζωουν οι αλλοι που ανέφερα πιο πριν στην Αυστρια.

viber_image_2023-10-03_11-29-11-526.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, andreaspA said:

Η παρακατω κουζινα ειναι απο το ινστμπουργκ. Ο παγκος ειναι πέτρα. Ο μητσος ο φιλος μου ο Μαραγκος στην Αθηνα, θελει 4500€ να την φτιαξει οπως την βλεπει στις φωτογραφιες.

Μαντεψτε ποσα θελει ο Αυστριακος! και μετα θα καταλαβετε γιατι ολοι εχουν κουζινες απο το ΙΚΕΑ και τις πηγαινοφερνουν απο σπίτι σε σπίτι, και γιατι φυτοζωουν οι αλλοι που ανέφερα πιο πριν στην Αυστρια.

viber_image_2023-10-03_11-29-11-526.jpg

Έχεις πολύ πλακα, μιλάς προφανώς για πράγματα τα οποια δεν γνωρίζεις, και προσπαθείς με το ζόρι να τα βγάλεις χαλια ενώ έχει ποιότητα ζωής πολλά σκαλιά πάνω από της ελλάδος.

1) το να πηγαινοφέρνεις κουζίνες από σπίτι σε σπίτι είναι άθλημα της γερμανίας... όχι της Αυστρίας, αν γίνεται, γίνεται πολύ πιο σπανια εδώ.

2) Κουζίνες IKEA βάζουν σε σπίτια που θα νοικιάσουν, γιατί προφανώς αυτή η κουζίνα θα πάει πέταμα σε 5 χρονια (μου το είπε η προηγουμενη σπιτονοικοκυρά).

3) Εάν έχεις κουζίνα από IKEA, ~10k ας πούμε μέσο ορο, δεν σε συμφέρει να την μεταφέρεις καν! αφού το να ξεστήσεις και να ξαναστήσεις κουζίνα με νέο πάγκο κλπ, θες περίπου 3 χιλιάρικα (έχω ρωτήσει, 150-200euro εργατοώρα)

4) Σε δικό του διαμέρισμα/σπίτι, συνήθως βάζουν κουζίνες 20-30χιλιάρικα, σαν αυτή τις φωτογραφίας και καλύτερες. Δεν είναι φτηνά, αλλα όχι εξωφρενικό για τους εδώ μισθούς.

5) λες πως έχουμε κουζίνες από IKEA και πας και βάζεις φωτό να φανταστώ XXXLutz/Κika? ένα κλασσικό δηλαδή μαγαζί που θα πάει αυστριακός για κουζίνα :D

Σίγουρα σε μια χωρα σαν την ελλάδα, τα εργατικά χερια δεν στοιχίζουν και τα υλικά είναι πολύ φτηνότερα, μπορείς να βγάλεις όμορφο αποτέλεσμα με το 1/3 - 1/4 της αξιας εδώ, αλλα κι ο μισθός είναι αντίστοιχα υψηλός εδώ.

Μια κουζίνα 20 χιλιάρικα για εμενα είναι ότι μια κουζίνα 4500 για τον ξάδερφο μου στην ελλάδα (περίπου)

Τα τελευταία 2 χρονια μας ανέβασαν το μισθό 18% λόγο υψηλού πληθωρισμού, πες μου λίγο ποσο σας ανέβασαν το μισθό για τον ίδιο λόγο?

 

Με νύχια και με δόντια προσπαθείς να βγάλεις την Αυστρία χαλια. Συνέχισε , έχεις πλακα.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξουν πολλά με την κλιματική αλλαγή και την παγκόσμια μετανάστευση που θα προκαλέσει τις επόμενες δεκαετίες. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ο τίτλος θα γίνει " πως αντέχουν οι Έλληνες στην Ελλάδα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα αλλάξουν πολλά με την κλιματική αλλαγή και την παγκόσμια μετανάστευση που θα προκαλέσει τις επόμενες δεκαετίες. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ο τίτλος θα γίνει " πως αντέχουν οι Έλληνες στην Ελλάδα".

Καλά, αυτό το λέμε και σήμερα. Για ποιες επόμενες δεκαετίες μιλάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Υπαρχουν πολλες δουλειες που μπορει να κανει καποιος στην Ελλαδα και να ζησει απο ανετα μεχρι πλουσιοπαροχα, αλλα ειναι "μπας κλας".

Φίλε είπες την πλήρη αλήθεια σε μια φράση. Η σημερινή νέα γενιά Ελλήνων είναι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και υπερόπτες. Δε θέλουν χειρωνακτική εργασία. Υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, οικοδόμος, σιδεράς, μπετατζής, ξυλουργός, γεωργός, κτηνοτρόφος, έχουν λεφτά και άνετη ζωή στην επαρχία, αλλά ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ. Γι αυτό οι Αλβανοί που κάνουν αυτές τις δουλειές δεν προλαβαίνουν να αγοράζουν το ένα σπίτι μετά το άλλο. Ολόκληρες πολυκατοικίες αγοράζουν. 

Πριν τριάντα χρόνια, όσοι συμμαθητές μου δεν πήγαιναν στα γράμματα, από τα 15 τους ήταν στο μεροκάματο υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, εργάτες στην οικοδομή. Σήμερα όλοι τους είναι εργολάβοι πλούσιοι, με σπίτια, αυτοκίνητα, οικόπεδα, αλλά ΔΟΥΛΕΨΑΝ, δεν κόπριζαν στις καφετέριες με το χαρτζιλίκι του μπαμπά. 

Και ο καφές στην κυριακάτικη λιακάδα δίπλα στη θάλασσα είναι απόλαυση μοναδική που δε συγκρίνεται με τίποτα. 

Επεξ/σία από CanonTux
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, OxiGiannisGiannakis said:

Για να δωσω μια αλλη διασταση, πριν φυγω για Ελλαδα χλευαζα τους δυτικους τουριστες με την εμμονη τους για τον ηλιο. Μετα απο πεντε και χρονια Αγγλια τους  νιωθω απολυτα. Ειναι δυσκολο να εξηγησω τι μπορει να κανει στο σωμα και την ψυχοσυνθεση σου η πληρης ελλειψη ηλιου για μηνες. Απο την αλλη με εναν καλο μισθο πας στην παμπ και μεσα σε μια ωρα εχει παψει να σε νοιαζει ο ηλιος. Οποτε ολα σχετικα ειναι.

Και πριν λιγο διαβασα αυτο το σχολιο 😁:

image.png.486ec02575d7767000b84108d2eba377.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...