Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BertaJourdan είπε

Ρωτα αυτους που πηγανε Αμερικη. Εγω ειμαι απο εδω μερια στας Ευρωπας. 

 

Ξέρω πολύ καλά από Αμερική. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον. 

Το δικό σου το ευρωπαϊκό όνειρο ποιο είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Rebelos2018 είπε

Ξέρω πολύ καλά από Αμερική. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον. 

Το δικό σου το ευρωπαϊκό όνειρο ποιο είναι; 

Να πινω αραχτος καφε διπλα στο κυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BertaJourdan είπε

Να πινω αραχτος καφε διπλα στο κυμα.

Εφόσον το κατέχεις, γιατί με ρωτάς ποιο είναι τότε το ελληνικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rebelos2018 είπε

Εφόσον το κατέχεις, γιατί με ρωτάς ποιο είναι τότε το ελληνικό; 

Κολπο του σκηνοθετη για να **μπιπ**την πρωταγωνιστρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φυγεις σημερα ξεβρακωτος , χωρις να εχεις τιποτα εκει να πας Αμερικη, ειναι αυτοκτονια. Θα γυρισεις πισω χωρις κυριολεκτικά τιποτα.
Το κοστος ζωης ειναι εξωπραγματικο.

Αν στην Ελλαδα εχεις στον ηλιο μοιρα (λίγα δηλαδη) , τοτε καθεσαι εδω.
Δεν ειναι μαγικα πουθενα εξω. Οτι ακους για τελεια συστηματα ειναι φουμαρα.
Συγγενείς μεταναστες του 1960 στον Καναδα, γυρισαν Θεσσαλονικη. Και τα παιδια τους που γεννηθηκαν στο Τοροντο.
Φιλαρακος μπετατζης που εφυγε μετα το 2010 για βοστωνη για να αναλαβει τα 4-5 φαγαδικα του πεθερου, πηγε , κονομαει τα αντερα του, και καθε μερα σβηνει μια μερα στον τοιχο μεχρι το επομενο καλοκαιρι που θα ξαναερθει ελλαδα.
Φιλος προγραμματιστης, που μπορουσε να μεινει οπουδηποτε στον πλανητη, με εισοδηματα κεντροευρωπαικα κοντα στα 200.000€ ετησίως, τα παρατησε ολα και γυρισε στην Ροδο να τον δει ο ηλιος.
Στην Αυστρια που εχω καποια νταραβερια, κλειστηκε ραντεβου για μαγνητικη στις 4 Απριλιου. Εγω φωναζω στο Optima το διαγνωστικο αν δεν εχει για σημερα, και μου πουνε να παω αυριο!

Εχω και μια οικογενεια στο Μαιαμι βεβαια. Η γυναικα ξυνεται ολη μερα και ο αντρας γιατρος πρεπει να βγαζει καμια 500αρια χιλιαρικα τον χρονο.
Αγορασαν και δυαρι σε ουρανοξυστη, 2.000.000$ με λομπι κατω. Αυτοι δεν γυρνάνε πίσω! 

Σε γιατρο δεν πας αν δεν περασεις απο τον οικογενειακο παθολογο που να πεθαινεις!

Οποτε μην ονειρευεσαι οτι τα παντα ειναι ονειρο εξω και εδω ειναι μαγικα. Αυτα τα λενε αυτοι που δεν εχουν παει πουθενα πιο εξω απο Ελλαδα και εχουν μαθει να γκρινιαζουν για ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, andreaspA said:

Φιλος προγραμματιστης, που μπορουσε να μεινει οπουδηποτε στον πλανητη, με εισοδηματα κεντροευρωπαικα κοντα στα 200.000€ ετησίως, τα παρατησε ολα και γυρισε στην Ροδο να τον δει ο ηλιος.

Αν μπορει να δουλευει remote ειναι η πιο λογικη κινηση. Στον τοπο του, με ηλιο, θαλασσα, φιλους, κλπ και φθηνοτερη ζωη απο οπουδηποτε, απολαμβανοντας μισθους Κεντρικης Ευρωπης. Ολοι το ιδιο θα εκαναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, andreaspA said:

Να φυγεις σημερα ξεβρακωτος , χωρις να εχεις τιποτα εκει να πας Αμερικη, ειναι αυτοκτονια. Θα γυρισεις πισω χωρις κυριολεκτικά τιποτα.
Το κοστος ζωης ειναι εξωπραγματικο.

Αν στην Ελλαδα εχεις στον ηλιο μοιρα (λίγα δηλαδη) , τοτε καθεσαι εδω.
Δεν ειναι μαγικα πουθενα εξω. Οτι ακους για τελεια συστηματα ειναι φουμαρα.
Συγγενείς μεταναστες του 1960 στον Καναδα, γυρισαν Θεσσαλονικη. Και τα παιδια τους που γεννηθηκαν στο Τοροντο.
Φιλαρακος μπετατζης που εφυγε μετα το 2010 για βοστωνη για να αναλαβει τα 4-5 φαγαδικα του πεθερου, πηγε , κονομαει τα αντερα του, και καθε μερα σβηνει μια μερα στον τοιχο μεχρι το επομενο καλοκαιρι που θα ξαναερθει ελλαδα.
Φιλος προγραμματιστης, που μπορουσε να μεινει οπουδηποτε στον πλανητη, με εισοδηματα κεντροευρωπαικα κοντα στα 200.000€ ετησίως, τα παρατησε ολα και γυρισε στην Ροδο να τον δει ο ηλιος.
Στην Αυστρια που εχω καποια νταραβερια, κλειστηκε ραντεβου για μαγνητικη στις 4 Απριλιου. Εγω φωναζω στο Optima το διαγνωστικο αν δεν εχει για σημερα, και μου πουνε να παω αυριο!

Εχω και μια οικογενεια στο Μαιαμι βεβαια. Η γυναικα ξυνεται ολη μερα και ο αντρας γιατρος πρεπει να βγαζει καμια 500αρια χιλιαρικα τον χρονο.
Αγορασαν και δυαρι σε ουρανοξυστη, 2.000.000$ με λομπι κατω. Αυτοι δεν γυρνάνε πίσω! 

Σε γιατρο δεν πας αν δεν περασεις απο τον οικογενειακο παθολογο που να πεθαινεις!

Οποτε μην ονειρευεσαι οτι τα παντα ειναι ονειρο εξω και εδω ειναι μαγικα. Αυτα τα λενε αυτοι που δεν εχουν παει πουθενα πιο εξω απο Ελλαδα και εχουν μαθει να γκρινιαζουν για ολα.

 Να τονίσουμε εδώ, ότι ο Ανδρέας μας έχει γράψει κατά καιρούς ότι έχει πολλά λεφτά τα οποία βγάζει πουλώντας διαμερίσματα (δικά του λόγια σε προηγούμενο αντίστοιχο νήμα)
Όποτε αυτόματα, είναι στην πρώτη κατηγορία που ανέφερα πιο πριν, κι επόμενος κρίνεις ανάλογα και τα λεγόμενα του.

Αμα δεν έχεις καμία ανάγκη, προφανώς η Ελλάδα και η κάθε Ελλάδα είναι παράδεισος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Να τονίσουμε εδώ, ότι ο Ανδρέας μας έχει γράψει κατά καιρούς ότι έχει πολλά λεφτά τα οποία βγάζει πουλώντας διαμερίσματα (δικά του λόγια σε προηγούμενο αντίστοιχο νήμα)

δεν μας λες και εμενα που εχω γραψει οτι εχω πολλα λεφτα πουλωντας διαμερισματα? Πολυ κομπλεξ εδω μεσα. Μοναδικη περιπτωση το insomnia.

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Αν μπορει να δουλευει remote ειναι η πιο λογικη κινηση. Στον τοπο του, με ηλιο, θαλασσα, φιλους, κλπ και φθηνοτερη ζωη απο οπουδηποτε, απολαμβανοντας μισθους Κεντρικης Ευρωπης. Ολοι το ιδιο θα εκαναν

Καλα μην νομιζεις οτι αν εισαι remote στην Ροδο παιρνεις οσα να εισαι στην Γερμανια, και ουτε φυσικα αν εισαι στην Γερμανια παιρνεις οσα να εισαι στην Φιλανδια.
Απλα ο covid βοηθησε πολυ στην συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα φυσικα και η remote πληρωμη δεν εχει καμια σχεση με την πληρωμη εκει.
Το ειχε στοχο παντως και πριν τον covid, μετα απο 20 χρονια που γυρισε ολο τον κοσμο, ανεξαρτητα τις πληρωμες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι απορω που αντεχω στην ελλδα σε πολεις οπως η Θεσσαλονικη και η Αθηνα.

Αν δεν ηταν η εργασια μου που με κραταει θα ειχα φυγει αυριο κιολας να ζησω σε μια επαρχιακη πολη.

Δεν παλεύεται ο θόρυβος το αγχος η βρωμιά της μεγαλης πολης.

Ελπιζω καποια στιγμη στο τελος της εργασιας μου να τα καταφερω και να φυγω

Επεξ/σία από cinemusic
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cinemusic είπε

Εγω παλι απορω που αντεχω στην ελλδα σε πολεις οπως η Θεσσαλονικη και η Αθηνα.

Αν δεν ηταν η εργασια μου που με κραταει θα ειχα φυγει αυριο κιολας να ζησω σε μια επαρχιακη πολη.

και εγω απορω για λιγο ακομα. Η αθηνα δεν παλευεται πια. Γινεται χαος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, andreaspA said:

δεν μας λες και εμενα που εχω γραψει οτι εχω πολλα λεφτα πουλωντας διαμερισματα? Πολυ κομπλεξ εδω μεσα. Μοναδικη περιπτωση το insomnia.

Νομίζω πως απλά trollαρις, αλλα ας το πάρει το ποτάμι.

Screenshot2024-02-04163322.png.ad76d432fbdbd82ce0093d2abed8d54e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, cinemusic said:

Εγω παλι απορω που αντεχω στην ελλδα σε πολεις οπως η Θεσσαλονικη και η Αθηνα.

Αν δεν ηταν η εργασια μου που με κραταει θα ειχα φυγει αυριο κιολας να ζησω σε μια επαρχιακη πολη.

Δεν παλεύεται ο θόρυβος το αγχος η βρωμιά της μεγαλης πολης.

Ελπιζω καποια στιγμη στο τελος της εργασιας μου να τα καταφερω και να φυγω

Το λες και μόνος σου, εργασία

Και τώρα μπορείς να πας στο χωριό,  αλλά δεν θα σου αρέσει η εργασία εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

USA ,καταπληκτική χώρα να ζει κάποιος,50 εκτμ. άστεγοι+100 εκτμ χωρίς ασφάλιση-δεν υπάρχει δημόσιο σύστημα υγείας όπως στις  υποανάπτυκτες Αγγλία Γαλλία Γερμανία κ.τ.λ. - δεν υπάρχει ασφάλεια λόγω τεράστιας εγκληματικότητας - τραγικές συνθήκες εργασίας - ναρκωτικά και πορνεία παντού .

 

Επεξ/σία από MaxHeadroom_2023
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Νομίζω πως απλά trollαρις, αλλα ας το πάρει το ποτάμι.

Screenshot2024-02-04163322.png.ad76d432fbdbd82ce0093d2abed8d54e.png

Το εχω πουλησει ενα σπιτι σε αυστριακη και ενα σπιτι σε κινεζα, σημαινει "εχω πολλα λεφτα γιατι πουλαω διαμερισματα" ?
οπως τα ειπα ακριβως. Μοναδική περιπτωση το insomnia!
Παρεπιμπτοντως. Μονοκατοικιες ηταν και τα δυο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, andreaspA said:

Το εχω πουλησει ενα σπιτι σε αυστριακη και ενα σπιτι σε κινεζα, σημαινει "εχω πολλα λεφτα γιατι πουλαω διαμερισματα" ?
οπως τα ειπα ακριβως. Μοναδική περιπτωση το insomnia!
Παρεπιμπτοντως. Μονοκατοικιες ηταν και τα δυο.

Ε ναι μωρέ, ο κάθενας μας είχε 2 μονοκατοικίες για πούλημα και λεφτά για ταξιδάκια εδώ κι εκεί. Δεν μπορέσαμε να τα πουλήσουμε γι’αυτο φύγαμε έξω.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...