Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να μάθω απο άτομα του φόρουμ που ζουν η που έχουν ζήσει παλιότερα  στις ΗΠΑ πως τη παλεύετε εκεί πέρα. Εντάξει η Ελλάδα είναι 15 χρόνια σε κρίση έχει τα θέματα της αλλά η ζωή είναι πολύ καλύτερη εδώ , τουλάχιστον έχουμε δημόσια εκπαίδευση και δημόσια υγεία, που είναι πολύ βασικό. Επίσης ξέρουμε να διασκεδάζουμε και να περνάμε καλά , οι σχέσεις των ανθρώπων εδώ είναι πιο αγνές, γενικά τα καταφέρνουμε παρόλο τα πολλά σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει η χώρα τουλάχιστον έχουμε τα αυτονόητα και τη παλεύουμε. Εσείς εκεί πέρα δεν έχετε ούτε τα βασικά, για να σπουδάσεις μετά θα χρεωνεσαι για πάνω μια δεκαετία στάνταρ, σύστημα υγείας άσε μη πω καλύτερα. Άστεγοι πρεζόνια συμμορίες παντού, σχεδόν όλοι έχουν όπλα και παίρνουν ψυχοφαρμακα, μόνο οι μισθοί είναι καλοί αλλά η ζωή είναι τόσο πανάκριβη που δεν μένει τίποτα στην άκρη, work life balance ανύπαρκτο, 40 ώρες την εβδομάδα μοιάζει απατηλό όνειρο. Και στα σοσιαλ μίντια όπως το ρεντιτ η το ινσταγκραμ, λένε οι περισσότεροι Αμερικανοί ότι δε τη παλεύουν άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να φτιάξει κάποιος τη ζωή του εκεί πέρα, μου φαίνεται αδύνατον.

  • Like 6
  • Confused 11
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

25 minutes ago, Dim4653 said:

Και στα σοσιαλ μίντια όπως το ρεντιτ η το ινσταγκραμ, λένε οι περισσότεροι Αμερικανοί ότι δε τη παλεύουν άλλο.

Ενώ οι Έλληνες στα σόσιαλ μίντια λένε κάτι διαφορετικό;

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dim4653 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να μάθω απο άτομα του φόρουμ που ζουν η που έχουν ζήσει παλιότερα  στις ΗΠΑ πως τη παλεύετε εκεί πέρα. Εντάξει η Ελλάδα είναι 15 χρόνια σε κρίση έχει τα θέματα της αλλά η ζωή είναι πολύ καλύτερη εδώ , τουλάχιστον έχουμε δημόσια εκπαίδευση και δημόσια υγεία, που είναι πολύ βασικό. Επίσης ξέρουμε να διασκεδάζουμε και να περνάμε καλά , οι σχέσεις των ανθρώπων εδώ είναι πιο αγνές, γενικά τα καταφέρνουμε παρόλο τα πολλά σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει η χώρα τουλάχιστον έχουμε τα αυτονόητα και τη παλεύουμε. Εσείς εκεί πέρα δεν έχετε ούτε τα βασικά, για να σπουδάσεις μετά θα χρεωνεσαι για πάνω μια δεκαετία στάνταρ, σύστημα υγείας άσε μη πω καλύτερα. Άστεγοι πρεζόνια συμμορίες παντού, σχεδόν όλοι έχουν όπλα και παίρνουν ψυχοφαρμακα, μόνο οι μισθοί είναι καλοί αλλά η ζωή είναι τόσο πανάκριβη που δεν μένει τίποτα στην άκρη, work life balance ανύπαρκτο, 40 ώρες την εβδομάδα μοιάζει απατηλό όνειρο. Και στα σοσιαλ μίντια όπως το ρεντιτ η το ινσταγκραμ, λένε οι περισσότεροι Αμερικανοί ότι δε τη παλεύουν άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να φτιάξει κάποιος τη ζωή του εκεί πέρα, μου φαίνεται αδύνατον.

Μια χαρά την παλεύουν.Εσύ κάτσε Ελλάδα αφού το επιθυμεις.

  • Like 14
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι θεμα Αμερικης ειναι θεμα πως εχεις μαθει. Εγω που ειμαι επαρχια μια ζωη παω Θεσσαλονικη και με την τοση βρωμια που βλεπω απλα δεν προλαβαινομαι για να φυγω πας κεντρο και βλεπεις να κανουν διακινηση τσιγαρων ξενοι καθε λογης μεταναστες. Στα λεωφορεια εχει ατομα που καθονται πισω σου να δουν αν μπορουν να κλεψουν τιποτα απο τις τσεπες για αυτο παντα οποτε μπαινουμε κραταμε οτι εχουμε και δεν τα εχουμε χυμα στις τσεπες. Αν δουν οτι δεν εχει κατι στις τσεπες πανε πιο πισω σε αλλον να κλεψουν εκεινον. Ναρκομανεις που ψαχνουν λεφτα να παρουν τη δοση τους αστεγους μεσα στη μεση του πεζοδρομιου γενικα η αθλιοτητα η ιδια δεν θα ζουσα εκει οσα λεφτα και να επερνα εχει πολυ κακο κοσμο και απλα δεν αντεχεις. Επαρχια καποτε αφηναν τις πορτες ανοιχτες. Σημερα με τους γυφτους που περνανε καθε τοσο και βλεπουν αν εχει τιποτα να κλεψουν παλι βαζεις 10 κλειδαριες καμερες να προστατεψεις αυτα που εχεις. 

 

Στην Αμερικη οπως τα ειπες TS ειναι ακομα χειροτερα ο καθενας εχει οπλο μαφια παντου ρατσισμος με τους μαυρους γενικα ενας χαμος η εκληματικοτητα στο ζενιθ. Δεν θα μπορουσα να βγαινω στο μπαλκονι και να βλεπω αλλες πολυκατοικιες στα 10 μετρα θελω πρασινο θελω καθαρο ουρανο χωρις καυσαερια θελω να εχω ησυχια οταν ξαπλωνω και να μην ακουω τον καθε παπαρα με το αμαξι να κορναρει η να παταει γκαζι κτλ κτλ. 

Επισης αυτο το πραγμα στις πολεις με τα φαναρια πως το αντεχετε πραγματικα δεν ξερω. Μια ταλαιπωρια. Απο τη μια εχω πολυ δυσκολη δουλεια στα χωραφια απο την αλλη ειμαι μονος αντε να δω 2-3 αμαξια στο δρομο εχω το οξυγονο μου δεν φοβαμαι το πρασινο μου την ελευθερια μου. 

Οποτε ναι δεν ειναι θεμα Αμερικης. Ειναι θεμα πως εχεις μαθει οι περισσοτεροι απο επαρχια πανε σε μεγαλες πολεις και απλα θελουν να φυγουν σχεδον αμεσως δεν αντεχουν τη ζωη εκει και εγω ειμαι ενας απο αυτους. Θελω ησυχια ηρεμια οξυγονο οσο γινεται μηδεν εγκληματικοτητα οσο γινεται καλους ανθρωπους που θα πουμε ενα γεια αν τους δω στο δρομο και οσο γινεται να μην φοβαμαι για τα παιδια μου που θα βγουν να παιξουν εξω. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 22
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dim4653 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να μάθω απο άτομα του φόρουμ που ζουν η που έχουν ζήσει παλιότερα  στις ΗΠΑ πως τη παλεύετε εκεί πέρα. Εντάξει η Ελλάδα είναι 15 χρόνια σε κρίση έχει τα θέματα της αλλά η ζωή είναι πολύ καλύτερη εδώ , τουλάχιστον έχουμε δημόσια εκπαίδευση και δημόσια υγεία, που είναι πολύ βασικό. Επίσης ξέρουμε να διασκεδάζουμε και να περνάμε καλά , οι σχέσεις των ανθρώπων εδώ είναι πιο αγνές, γενικά τα καταφέρνουμε παρόλο τα πολλά σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει η χώρα τουλάχιστον έχουμε τα αυτονόητα και τη παλεύουμε. Εσείς εκεί πέρα δεν έχετε ούτε τα βασικά, για να σπουδάσεις μετά θα χρεωνεσαι για πάνω μια δεκαετία στάνταρ, σύστημα υγείας άσε μη πω καλύτερα. Άστεγοι πρεζόνια συμμορίες παντού, σχεδόν όλοι έχουν όπλα και παίρνουν ψυχοφαρμακα, μόνο οι μισθοί είναι καλοί αλλά η ζωή είναι τόσο πανάκριβη που δεν μένει τίποτα στην άκρη, work life balance ανύπαρκτο, 40 ώρες την εβδομάδα μοιάζει απατηλό όνειρο. Και στα σοσιαλ μίντια όπως το ρεντιτ η το ινσταγκραμ, λένε οι περισσότεροι Αμερικανοί ότι δε τη παλεύουν άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να φτιάξει κάποιος τη ζωή του εκεί πέρα, μου φαίνεται αδύνατον.

Μάλλον δεν έχεις ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό η δεν έχεις μιλήσει με Έλληνες που μένουν εκεί. Στα περισσότερα από αυτά που λες ισχύει το αντίθετο. Να δεν σου αρέσουν οι μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ υπάρχουν και μικρότερες κοινότητες η χωριά, βέβαια πιο δύσκολη η εύρεση εργασίας. 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι θεμα Αμερικης ειναι θεμα πως εχεις μαθει. Εγω που ειμαι επαρχια μια ζωη παω Θεσσαλονικη και με την τοση βρωμια που βλεπω απλα δεν προλαβαινομαι για να φυγω πας κεντρο και βλεπεις να κανουν διακινηση τσιγαρων ξενοι καθε λογης μεταναστες. Στα λεωφορεια εχει ατομα που καθονται πισω σου να δουν αν μπορουν να κλεψουν τιποτα απο τις τσεπες για αυτο παντα οποτε μπαινουμε κραταμε οτι εχουμε και δεν τα εχουμε χυμα στις τσεπες. Αν δουν οτι δεν εχει κατι στις τσεπες πανε πιο πισω σε αλλον να κλεψουν εκεινον. Ναρκομανης που ψαχνουν λεφτα να παρουν τη δοση τους αστεγους μεσα στη μετρη του πεζοδρομιου γενικα η αθλιοτητα η ιδια δεν θα ζουσα εκει οσα λεφτα και να επερνα εχει πολυ κακο κοσμο και απλα δεν αντεχεις. Επαρχια καποτε αφηναν τις πορτες ανοιχτες. Σημερα με τους γυφτους που περνανε καθε τοσο και βλεπουν αν εχει τιποτα να κλεψουν παλι βαζεις 10 κλειδαριες καμερες να προστατεψεις αυτα που εχεις. 

 

Στην Αμερικη οπως τα ειπες TS ειναι ακομα χειροτερα ο καθενας εχει οπλο μαφια παντου ρατσισμος με τους μαυρους γενικα ενας χαμος η εκληματικοτητα στο ζενιθ. Δεν θα μπορουσα να βγαινω στο μπαλκονι και να βλεπω αλλες πολυκατοικιες στα 10 μετρα θελω πρασινο θελω καθαρο ουρανο χωρις καυσαερια θελω να εχω ησυχια οταν ξαπλωνω και να μην ακουω τον καθε παπαρα με το αμαξι να κορναρει η να παταει γκαζι κτλ κτλ. 

Επισης αυτο το πραγμα στις πολεις με τα φαναρια πως το αντεχετε πραγματικα δεν ξερω. Μια ταλαιπωρια. Απο τη μια εχω πολυ δυσκολη δουλεια στα χωραφια απο την αλλη ειμαι μονος αντε να δω 2-3 αμαξια στο δρομο εχω το οξυγονο μου δεν φοβαμαι το πρασινο μου την ελευθερια μου. 

Οποτε ναι δεν ειναι θεμα Αμερικης. Ειναι θεμα πως εχεις μαθει οι περισσοτεροι απο επαρχια πανε σε μεγαλες πολεις και απλα θελουν να φυγουν σχεδον αμεσως δεν αντεχουν τη ζωη εκει και εγω ειμαι ενας απο αυτους. Θελω ησυχια ηρεμια οξυγονο οσο γινεται μηδεν εγκληματικοτητα οσο γινεται καλους ανθρωπους που θα πουμε ενα γεια αν τους δω στο δρομο και οσο γινεται να μην φοβαμαι για τα παιδια μου που θα βγουν να παιξουν εξω. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στην πόλη δεν έχεις την ελευθερία σου; Ότι δεν έχεις οξυγόνο; Άνετα τα έχεις όλα αυτά άμα πας να μείνεις σε προάστιο. Τι θα πει ότι πως αντέχουμε με τα φανάρια; Είναι απαραίτητο στοιχείο που ρυθμίζει την κυκλοφορία. Δηλαδή να κυκλοφορούν ενώ όλοι χωρίς φανάρια; Μια χαρά ξαπλώνεις έχοντας την ησυχία σου και στην πόλη. Μόνο να γελάσω μπορώ με κάτι τέτοια. Όσο για τα παιδιά, ένα σωρό κινδύνους έχουν και στην επαρχία, τραυματισμούς σε κανένα αποκριμνο μέρος, κίνδυνο να τους επιτεθεί σκύλος, να πέσουν σε κανένα πηγάδι. Εγώ φόβο θα είχα για παιδιά είτε σε χωριό είτε στην πόλη, δεν αφήνουμε παιδιά να αλωνίζουν έξω λόγω άγνοιας κινδύνου. Στην καλύτερη μόνο αν έχει περιφραγμενο οικόπεδο η οικία σου και μπορούν να παίζουν μπάλα εκεί μέσα, οπουδήποτε αλλού διατρέχουν κίνδυνο και όποιος δεν τον αντιλαμβάνεται επειδή δήθεν εδώ είμαστε ήρεμοι έχουμε την ησυχία μας και μπλα μπλα, απλά είναι γελασμενος.

Όσο για τις ΗΠΑ μπορείς να βρεις μέρη να μένεις την ησυχία σου δεν είναι ανάγκη να μένεις σε κέντρο πόλης. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση ΗΠΑ και Ελλάδας σε τίποτα διότι σε όλα είναι πιο προχωρημένοι. Και μια χαρά είναι οι οιιγιενειες και οι συγγενείς με αγάπη. Κάτι τέτοιες ανούσιες συγκρίσεις και ελληνικούρες για να νιώσουμε ότι είμαστε καλύτεροι, μόνο στην Ελλάδα τις κάνουμε. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dim4653 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να μάθω απο άτομα του φόρουμ που ζουν η που έχουν ζήσει παλιότερα  στις ΗΠΑ πως τη παλεύετε εκεί πέρα. Εντάξει η Ελλάδα είναι 15 χρόνια σε κρίση έχει τα θέματα της αλλά η ζωή είναι πολύ καλύτερη εδώ , τουλάχιστον έχουμε δημόσια εκπαίδευση και δημόσια υγεία, που είναι πολύ βασικό. Επίσης ξέρουμε να διασκεδάζουμε και να περνάμε καλά , οι σχέσεις των ανθρώπων εδώ είναι πιο αγνές, γενικά τα καταφέρνουμε παρόλο τα πολλά σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει η χώρα τουλάχιστον έχουμε τα αυτονόητα και τη παλεύουμε. Εσείς εκεί πέρα δεν έχετε ούτε τα βασικά, για να σπουδάσεις μετά θα χρεωνεσαι για πάνω μια δεκαετία στάνταρ, σύστημα υγείας άσε μη πω καλύτερα. Άστεγοι πρεζόνια συμμορίες παντού, σχεδόν όλοι έχουν όπλα και παίρνουν ψυχοφαρμακα, μόνο οι μισθοί είναι καλοί αλλά η ζωή είναι τόσο πανάκριβη που δεν μένει τίποτα στην άκρη, work life balance ανύπαρκτο, 40 ώρες την εβδομάδα μοιάζει απατηλό όνειρο. Και στα σοσιαλ μίντια όπως το ρεντιτ η το ινσταγκραμ, λένε οι περισσότεροι Αμερικανοί ότι δε τη παλεύουν άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να φτιάξει κάποιος τη ζωή του εκεί πέρα, μου φαίνεται αδύνατον.

Σε καποια που λεει ο φιλος εχει δικιο. Πχ κακο work life balance, πανακριβες σπουδες και ιδιωτικη ασφαλεια κλπ. Γι`αυτο και οι πιο πολλοι Ελληνες προτιμουν να μεινουν Ευρωπη πχ Γερμανια, Αγγλια. Απο την αλλη, αν εισαι αποφασισμενος για τοπ καριερα, στην Αμερικη το ταβανι ειναι ο ουρανος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΠΑ δεν ειναι μονο το Σικαγο και η Ν. Υορκη. Συνηθως στις πιο "προοδευτικες" πολιτειες υπαρχει περισσοτερη εγκληματικοτητα. Υπαρχουν και πολιτειες με λιγοτερη φασαρια-ρυπανση κλπ.

Ρατσισμος υπαρχει οπως σε ολο τον κοσμο.

Επισης και στην Ελλαδα σε μεγαλες πολεις δεν υπαρχει καμια σχεση με τους γειτονες

Η μεγαλυτερη δυσκολια ειναι η αποσταση και η ευκολια συννενοησης. Στην ευρωπη υπαρχει μεγαλυτερη διευκολυνση για εναν ευρωπαιο πολιτη. Στις ηπα δεχονται εκατομμυρια αιτησεις απο μεταναστες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Arkin said:

Δεν ειναι θεμα Αμερικης ειναι θεμα πως εχεις μαθει. Εγω που ειμαι επαρχια μια ζωη παω Θεσσαλονικη και με την τοση βρωμια που βλεπω απλα δεν προλαβαινομαι για να φυγω πας κεντρο και βλεπεις να κανουν διακινηση τσιγαρων ξενοι καθε λογης μεταναστες. Στα λεωφορεια εχει ατομα που καθονται πισω σου να δουν αν μπορουν να κλεψουν τιποτα απο τις τσεπες για αυτο παντα οποτε μπαινουμε κραταμε οτι εχουμε και δεν τα εχουμε χυμα στις τσεπες. Αν δουν οτι δεν εχει κατι στις τσεπες πανε πιο πισω σε αλλον να κλεψουν εκεινον. Ναρκομανης που ψαχνουν λεφτα να παρουν τη δοση τους αστεγους μεσα στη μετρη του πεζοδρομιου γενικα η αθλιοτητα η ιδια δεν θα ζουσα εκει οσα λεφτα και να επερνα εχει πολυ κακο κοσμο και απλα δεν αντεχεις. Επαρχια καποτε αφηναν τις πορτες ανοιχτες. Σημερα με τους γυφτους που περνανε καθε τοσο και βλεπουν αν εχει τιποτα να κλεψουν παλι βαζεις 10 κλειδαριες καμερες να προστατεψεις αυτα που εχεις. 

 

Στην Αμερικη οπως τα ειπες TS ειναι ακομα χειροτερα ο καθενας εχει οπλο μαφια παντου ρατσισμος με τους μαυρους γενικα ενας χαμος η εκληματικοτητα στο ζενιθ. Δεν θα μπορουσα να βγαινω στο μπαλκονι και να βλεπω αλλες πολυκατοικιες στα 10 μετρα θελω πρασινο θελω καθαρο ουρανο χωρις καυσαερια θελω να εχω ησυχια οταν ξαπλωνω και να μην ακουω τον καθε παπαρα με το αμαξι να κορναρει η να παταει γκαζι κτλ κτλ. 

Επισης αυτο το πραγμα στις πολεις με τα φαναρια πως το αντεχετε πραγματικα δεν ξερω. Μια ταλαιπωρια. Απο τη μια εχω πολυ δυσκολη δουλεια στα χωραφια απο την αλλη ειμαι μονος αντε να δω 2-3 αμαξια στο δρομο εχω το οξυγονο μου δεν φοβαμαι το πρασινο μου την ελευθερια μου. 

Οποτε ναι δεν ειναι θεμα Αμερικης. Ειναι θεμα πως εχεις μαθει οι περισσοτεροι απο επαρχια πανε σε μεγαλες πολεις και απλα θελουν να φυγουν σχεδον αμεσως δεν αντεχουν τη ζωη εκει και εγω ειμαι ενας απο αυτους. Θελω ησυχια ηρεμια οξυγονο οσο γινεται μηδεν εγκληματικοτητα οσο γινεται καλους ανθρωπους που θα πουμε ενα γεια αν τους δω στο δρομο και οσο γινεται να μην φοβαμαι για τα παιδια μου που θα βγουν να παιξουν εξω. 

Μου αρέσει που μιλας για ρατσισμό στην Αμερική  και μετά λές για τους κλέφτες μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας 😋

Το τι γινόταν πριν 50 χρονιά με το τι γίνεται σήμερα εδώ αλλά και σε άλλες χώρες δεν έχει καμία σχέση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, OxiGiannisGiannakis said:

Σε καποια που λεει ο φιλος εχει δικιο. Πχ κακο work life balance, πανακριβες σπουδες και ιδιωτικη ασφαλεια κλπ. Γι`αυτο και οι πιο πολλοι Ελληνες προτιμουν να μεινουν Ευρωπη πχ Γερμανια, Αγγλια. Απο την αλλη, αν εισαι αποφασισμενος για τοπ καριερα, στην Αμερικη το ταβανι ειναι ο ουρανος.

Οι ποιο πολλοί Έλληνες επιλέγουν την Ευρώπη γιατί εκεί έχουν δικαίωμα να δουλέψουν ελεύθερα στις ΗΠΑ θέλεις βίζα !!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ζήσει Αμερική αλλά σίγουρα η Ελλάδα δεν είναι να ζήσεις για πολλά χρόνια αυτή την εποχή. Το ιδανικό θα ήταν να χεις δουλειά που συνδυάζει τα ταξίδια με μια ολιγοωρη στάση στο Γιουνανισταν για καμία καλοκαιρινή τουρίστρια. Αυτό κατά ταλλα δεν είμαστε στο 1830. Η Ασία πλην εξαιρεσεων αλλά και η Νότιος Αμερική έχει δεκάδες θέσεις εργασίας με καλή ποιότητα ζωής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ γνωρίζω πολλούς που έφυγαν για Αμερική τα τελευταία χρόνια και είναι ευχαριστημένοι. Εξαρτάται όμως και σε ποιο μέρος θα πας. Στις βορειοανατολικές πολιτείες, Σικάγο κλπ δεν νομίζω ότι είναι τόσο ευχάριστα από άποψη κλίματος, ενώ είναι και όλοι παχύσαρκοι και ασπρουλιάρηδες, άντε να σταυρώσεις γκόμενα της προκοπής :) Εγώ έμενα κάποτε στο New Hampshire μέσα στα έλατα, με το πλησιέστερο σπίτι να απέχει 100μ από το δικό μου και πήγαινα για δουλειά στη Βοστώνη κάθε πρωί. Καλύτερα και από την ελληνική επαρχία δηλαδή, ούτε στο Elatos resort της Αγόριανης δεν είναι τόσο ειδυλλιακά. Αν πας Φλόριδα, Τέξας, Νέο Μεξικό, νότια Καλιφόρνια είναι άλλη φάση, θερμότερο κλίμα πιο κοντά στο δικό μας. Έχω μια φίλη που κάνει surfing κάθε πρωί στην Santa Barbara και δεν το αλλάζει με τίποτα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...