Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

30 minutes ago, andreaspA said:

Το εχω πουλησει ενα σπιτι σε αυστριακη και ενα σπιτι σε κινεζα, σημαινει "εχω πολλα λεφτα γιατι πουλαω διαμερισματα" ?
οπως τα ειπα ακριβως. Μοναδική περιπτωση το insomnia!
Παρεπιμπτοντως. Μονοκατοικιες ηταν και τα δυο.

Ρε μην μασας. Ο @Sugizo εβγαλε το κομπλεξ του για να νιωσει καλυτερα.
Και εγω 2 σπιτια εχω. 
Δεν νομιζω να τα πουλησω βεβαια. 
Ειμαστε πελουσιοι ρε. 
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή κάποιος πουλάει 2 μονοκατοικίες στην Ελλάδα και δεν έχει λεφτά; (Δεν έγραψα πλούσιος)

Αφου λοιπόν κλαίγονται ακόμα και αυτοί που έχουν 2 σπιτάκια στην άκρη. Καλά πάει αυτή η χώρα.

Τελικά στην Ελλάδα είναι καλά ή όχι; Πουλάμε σπιτάκια, περηφανευόμαστε για αυτό, αλλά τελικά λεφτά δεν υπάρχουν; 😃 

Α ρε Ελλάδα.

22 minutes ago, CptBill said:

Ρε μην μασας. Ο @Sugizo εβγαλε το κομπλεξ του για να νιωσει καλυτερα.
Και εγω 2 σπιτια εχω. 
Δεν νομιζω να τα πουλησω βεβαια. 
Ειμαστε πελουσιοι ρε. 
 

Το ποιος βγάζει κόμπλεξ το βλέπουμε σε κάθε αντίστοιχο νήμα.

«Έξω χάλια, Ελλάδα παράδεισος» από άτομα που έχουν 2 σπιτάκια στην άκρη φυσικά.

Το ότι ο βασικός μισθός είναι 650 με τιμές Ευρώπης και ένα τεράστιο ποσοστό της χώρας κάτω από το όριο της φτώχειας.. δεν μας αφορά φυσικά.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IoannisSM είπε

Δημόσιο με ένα πτυχίο, χωρις παιδιά: Αν είσαι μέσα προ του 2015, τότε κάτι γίνεται, ειδικά αν έχεις 25+ χρόνια. Αλλιώς όσοι μπήκαν/μπαίνουν μετά το 2015, μιλάμε για 1000 καθαρά ΑΦΟΥ περάσουν 10 χρόνια.

 

Να δώσω σωστές πληροφορίες: δημόσιος υπάλληλος εδώ με 5-6 πτυχία, χωρίς παιδιά. Διορισμός 2002. Ο μισθός μου είναι κάπου στα 1230 ευρώ το μήνα (θυμίζω ότι δεν υπάρχουν δώρα, επιδόματα αδειών κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η Αμερική σε μικρές κοινότητες και για εξειδικευμένους ή έμπειρους εργαζόμενους.

Ο όλεθρος που περιγράφεις, είναι σε μεγαλουπόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα έχει πολλά ωραία όπως ειπώθηκαν, καφές στη θάλασσα, καλό καιρό και νυχτερινή ζωή.

Ωστόσο μιλάμε για μια από τις πιο διεφθαρμένες χώρες στην Ευρώπη με πολύ υψηλό κόστος ζωής και χαμηλούς μισθούς.

Το που επιλέγει να ζήσει ο καθενας είναι επιλογή του, βλέπεις τα θετικά και αρνητικά και αποφασίζεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, zape είπε

 

Να δώσω σωστές πληροφορίες: δημόσιος υπάλληλος εδώ με 5-6 πτυχία, χωρίς παιδιά. Διορισμός 2002. Ο μισθός μου είναι κάπου στα 1230 ευρώ το μήνα (θυμίζω ότι δεν υπάρχουν δώρα, επιδόματα αδειών κλπ)

Καθαρά η μεικτά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Sugizo said:

Δηλαδή κάποιος πουλάει 2 μονοκατοικίες στην Ελλάδα και δεν έχει λεφτά; (Δεν έγραψα πλούσιος)

Αφου λοιπόν κλαίγονται ακόμα και αυτοί που έχουν 2 σπιτάκια στην άκρη. Καλά πάει αυτή η χώρα.

Τελικά στην Ελλάδα είναι καλά ή όχι; Πουλάμε σπιτάκια, περηφανευόμαστε για αυτό, αλλά τελικά λεφτά δεν υπάρχουν; 😃 

Α ρε Ελλάδα.

Το ποιος βγάζει κόμπλεξ το βλέπουμε σε κάθε αντίστοιχο νήμα.

«Έξω χάλια, Ελλάδα παράδεισος» από άτομα που έχουν 2 σπιτάκια στην άκρη φυσικά.

Το ότι ο βασικός μισθός είναι 650 με τιμές Ευρώπης και ένα τεράστιο ποσοστό της χώρας κάτω από το όριο της φτώχειας.. δεν μας αφορά φυσικά.

νταξ δεν διαφωνω σε γενικες  γραμμες αλλα μην το πηγαινεις επι προσωπικου. 
μπορει ο ανθρωπος να ειχε καποιο θεμα υγείας και να πουλησε τα σπιτια. Ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται απο πισω. 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Να φυγεις σημερα ξεβρακωτος , χωρις να εχεις τιποτα εκει να πας Αμερικη, ειναι αυτοκτονια. Θα γυρισεις πισω χωρις κυριολεκτικά τιποτα.
Το κοστος ζωης ειναι εξωπραγματικο.

Αν στην Ελλαδα εχεις στον ηλιο μοιρα (λίγα δηλαδη) , τοτε καθεσαι εδω.
Δεν ειναι μαγικα πουθενα εξω. Οτι ακους για τελεια συστηματα ειναι φουμαρα.
Συγγενείς μεταναστες του 1960 στον Καναδα, γυρισαν Θεσσαλονικη. Και τα παιδια τους που γεννηθηκαν στο Τοροντο.
Φιλαρακος μπετατζης που εφυγε μετα το 2010 για βοστωνη για να αναλαβει τα 4-5 φαγαδικα του πεθερου, πηγε , κονομαει τα αντερα του, και καθε μερα σβηνει μια μερα στον τοιχο μεχρι το επομενο καλοκαιρι που θα ξαναερθει ελλαδα.
Φιλος προγραμματιστης, που μπορουσε να μεινει οπουδηποτε στον πλανητη, με εισοδηματα κεντροευρωπαικα κοντα στα 200.000€ ετησίως, τα παρατησε ολα και γυρισε στην Ροδο να τον δει ο ηλιος.
Στην Αυστρια που εχω καποια νταραβερια, κλειστηκε ραντεβου για μαγνητικη στις 4 Απριλιου. Εγω φωναζω στο Optima το διαγνωστικο αν δεν εχει για σημερα, και μου πουνε να παω αυριο!

Εχω και μια οικογενεια στο Μαιαμι βεβαια. Η γυναικα ξυνεται ολη μερα και ο αντρας γιατρος πρεπει να βγαζει καμια 500αρια χιλιαρικα τον χρονο.
Αγορασαν και δυαρι σε ουρανοξυστη, 2.000.000$ με λομπι κατω. Αυτοι δεν γυρνάνε πίσω! 

Σε γιατρο δεν πας αν δεν περασεις απο τον οικογενειακο παθολογο που να πεθαινεις!

Οποτε μην ονειρευεσαι οτι τα παντα ειναι ονειρο εξω και εδω ειναι μαγικα. Αυτα τα λενε αυτοι που δεν εχουν παει πουθενα πιο εξω απο Ελλαδα και εχουν μαθει να γκρινιαζουν για ολα.

Το θέμα είναι που μπορείς να κάνεις πιο εύκολα μια ζωή χωρίς οικονομικά άγχη και με φυσιολογικά ωράρια 

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

εδω υπαρχει κοσμος που αντεχει στην Πτολεμαιδα

ο ανθρωπος εχει απιστευτες αντοχες

 

O πατέρας μου πήγε δημοτικό στη Πτολεμαΐδα νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dim4653 είπε

Το θέμα είναι που μπορείς να κάνεις πιο εύκολα μια ζωή χωρίς οικονομικά άγχη και με φυσιολογικά ωράρια 

δεν πιστευω οτι στην δυση , πληρωνεσαι πλουσιοπαροχα με 5ημερο 8ωρο. Σε οποιαδηποτε χωρα. Ξερω ανθρωπους στην αυστρια που δουλευουν 8ωρο 5ημερο, και φυτοζωουν. Εχουν το χειροτερο αμαξι, και πηγα 10 μερες και δεν ηξεραν να μου πουνε που να παω να φαω εξω. Και πως να ξερουν εξαλλου, οταν 3 burger της συμφορας, μια σιζαρς σε μπωλακι και 2 μπυρες ποτηρι ειχαν 86.40€ ?
Ο φιλος ο προγραμματιστης στην Μαγιορκα οταν ηταν, πληρωνοταν κανενα 70αρι τον χρονο, αλλα γυρναγε σπιτι στις 20.00 και εχει ενα βιογραφικο 13 σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreaspA said:

δεν πιστευω οτι στην δυση , πληρωνεσαι πλουσιοπαροχα με 5ημερο 8ωρο. Σε οποιαδηποτε χωρα. Ξερω ανθρωπους στην αυστρια που δουλευουν 8ωρο 5ημερο, και φυτοζωουν. Εχουν το χειροτερο αμαξι, και πηγα 10 μερες και δεν ηξεραν να μου πουνε που να παω να φαω εξω. Και πως να ξερουν εξαλλου, οταν 3 burger της συμφορας, μια σιζαρς σε μπωλακι και 2 μπυρες ποτηρι ειχαν 86.40€ ?
Ο φιλος ο προγραμματιστης στην Μαγιορκα οταν ηταν, πληρωνοταν κανενα 70αρι τον χρονο, αλλα γυρναγε σπιτι στις 20.00 και εχει ενα βιογραφικο 13 σελιδες.

Τι δουλειά κάνει αυτός στην Αυστρία αν επιτρέπεται; Και λες έχουν, αρα μιλάμε για ζευγάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αληθεια δεν μας λες τι δουλεια κανεις εσυ εκει, ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι, τι λεφτα παιρνεις, σε τι σπιτι ζεις και τι αλλο κανεις εκτος απο το να δουλευεις?

Μια που εισαι εκει , μπορεις να δωσεις πληροφοριες στον φιλο που ενδιαφερεται να φυγει στο εξωτερικο, για να μπορεσει να κρινει αν αξιζει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...