Προς το περιεχόμενο

Πώς αντέχουν οι Έλληνες στις ΗΠΑ?


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, sdikr είπε

Το λες και μόνος σου, εργασία

Και τώρα μπορείς να πας στο χωριό,  αλλά δεν θα σου αρέσει η εργασία εκεί

Οχι δεν μπορω γιατι στο χωριο δεν θα εχω εργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάλλον τις ΗΠΑ τις ξέρεις μόνο από συζητήσεις με ανθρώπους που δεν έχουν πάει επίσης στις ΗΠΑ.

Αν θέλεις να δουλέψεις στις ΗΠΑ, θα περάσεις πολύ καλύτερα από εδώ. Θα ζήσεις σε καλύτερο σπίτι, θα έχεις καλύτερο αυτοκίνητο και ασφάλεια που θα σου εξασφλίζει καλύτερη νοσοκομειακή περίθαλψη. Όταν θα καλέσεις το 911, θα έρθουν όλοι όσοι χρειάζεσαι άμεσα. Το σχολείο των παιδιών σου θα είναι καλύτερο από αυτό που πήγες εσύ στην Ελλάδα και το πανεπιστήμιο ή το κολλέγιο θα είναι καλύτερο από το ΑΕΙ ή το ΤΕΙ που ονομάστηκε ΑΕΙ σε μία νύχτα στην Ελλάδα.

Δεν έχει αρνητικά; Φυσικά και έχει, η κοινωνία είναι ανταγωνιστική. Πρέπει να αποδεικνύεις πως αξίζεις τη θέση εργασίας σου. Δεν υπάρχει αυτό που υπάρχει εδώ στο δημόσιο που άπαξ και γίνει κάποιος ΔΥ, δεν χρειάζεται να ασχοληθεί ξανά.

3 ώρες πριν, cinemusic είπε

Οχι δεν μπορω γιατι στο χωριο δεν θα εχω εργασια

Τα ιδιόκτητα κτήματα, αυτά που είτε είναι ήδη στο Ε-9 είτε να μπουν αν δεν πουληθούν, είναι ακαλλιέργητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Sugizo είπε

Έχεις πολύ πλακα, μιλάς προφανώς για πράγματα τα οποια δεν γνωρίζεις, και προσπαθείς με το ζόρι να τα βγάλεις χαλια ενώ έχει ποιότητα ζωής πολλά σκαλιά πάνω από της ελλάδος.

1) το να πηγαινοφέρνεις κουζίνες από σπίτι σε σπίτι είναι άθλημα της γερμανίας... όχι της Αυστρίας, αν γίνεται, γίνεται πολύ πιο σπανια εδώ.

2) Κουζίνες IKEA βάζουν σε σπίτια που θα νοικιάσουν, γιατί προφανώς αυτή η κουζίνα θα πάει πέταμα σε 5 χρονια (μου το είπε η προηγουμενη σπιτονοικοκυρά).

3) Εάν έχεις κουζίνα από IKEA, ~10k ας πούμε μέσο ορο, δεν σε συμφέρει να την μεταφέρεις καν! αφού το να ξεστήσεις και να ξαναστήσεις κουζίνα με νέο πάγκο κλπ, θες περίπου 3 χιλιάρικα (έχω ρωτήσει, 150-200euro εργατοώρα)

4) Σε δικό του διαμέρισμα/σπίτι, συνήθως βάζουν κουζίνες 20-30χιλιάρικα, σαν αυτή τις φωτογραφίας και καλύτερες. Δεν είναι φτηνά, αλλα όχι εξωφρενικό για τους εδώ μισθούς.

5) λες πως έχουμε κουζίνες από IKEA και πας και βάζεις φωτό να φανταστώ XXXLutz/Κika? ένα κλασσικό δηλαδή μαγαζί που θα πάει αυστριακός για κουζίνα :D

Σίγουρα σε μια χωρα σαν την ελλάδα, τα εργατικά χερια δεν στοιχίζουν και τα υλικά είναι πολύ φτηνότερα, μπορείς να βγάλεις όμορφο αποτέλεσμα με το 1/3 - 1/4 της αξιας εδώ, αλλα κι ο μισθός είναι αντίστοιχα υψηλός εδώ.

Μια κουζίνα 20 χιλιάρικα για εμενα είναι ότι μια κουζίνα 4500 για τον ξάδερφο μου στην ελλάδα (περίπου)

Τα τελευταία 2 χρονια μας ανέβασαν το μισθό 18% λόγο υψηλού πληθωρισμού, πες μου λίγο ποσο σας ανέβασαν το μισθό για τον ίδιο λόγο?

Με νύχια και με δόντια προσπαθείς να βγάλεις την Αυστρία χαλια. Συνέχισε , έχεις πλακα.

Εγω δεν προσπαθω απολυτως τιποτα. Μιλαω με στοιχεια. Εσυ που ζεις εκει, ακομα περιμενω να του πεις του ανθρωπου τι δουλεια κανεις και ποσα βγαζεις.
Ο φιλος πιτσιρικας Dim4653 θα παει σε ιδιοκατοικηση στην Αυστρια ? όπως και καθε αλλος Ελληνας που θα μεταναστανευσει γιατι πιστευει οτι ειναι η γη της επαγγελιας ?
Η κουζινα που βλεπεις λοιπον εχει 43.000€ στην Αυστρια και 4500€ στην Αθηνα. Και ΟΧΙ! δεν εχεις λεφτα να την αγορασεις, γιατι δεν εχεις 10πλασιο εισοδημα απο οτι θα ειχες στην Αθηνα.
https://sumper.at/at/

Το θεμα μας λοιπον δεν ειναι ιδιαιτερα το κοστος οικοδομης. Το θεμα μας ειναι οτι προκειται για μια πανακριβη χωρα, με πλουσιους ανθρωπους, και σε καμια περιπτωση δεν ειναι πανακεια για οποιοδηποτε που δεν εχει μαντηλι να κλαψει στην Ελλαδα το να σηκωθει να φυγει και να παει σε μια ευρωπαικη χωρα για να ζήσει.

Θέλει απίστευτη σκέψη και σοβαρότητα και να μην ακουει γελοιες αποψεις οτι τα παντα ειναι τελεια εκτος Ελλαδος και τα παντα μπουρδελο εδώ.

 

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα αλλάξουν πολλά με την κλιματική αλλαγή και την παγκόσμια μετανάστευση που θα προκαλέσει τις επόμενες δεκαετίες. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ο τίτλος θα γίνει " πως αντέχουν οι Έλληνες στην Ελλάδα".

δεν νομιζω οτι θα προλαβουμε αυτοι που γραφουμε εδω να δουμε ερημοποιηση της Ελλαδος. Πιθανα να συμβει σε 100 χρονια ομως. 

6 ώρες πριν, CanonTux είπε

Υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, οικοδόμος, σιδεράς, μπετατζής, ξυλουργός, γεωργός, κτηνοτρόφος,

το τραγικο ειναι οτι δεν ερχεται επομενη γενια απο πίσω σε κανενα απο τα παραπανω επαγγελματα. Και πολλα αλλα επαγγελματα.
Κοτες να εχεις στο χωριο σου, πουλας 1€/ζευγαρι τα αυγα.
Πατατες να μοιραζεις στα μαναβικα, βγαζεις 1€/κλούβα
Τζακια να καθαριζεις σαν τους ρεζιληδες που ηρθαν σπιτι μου, παιρνεις 50€ στο 15λεπτο κοροιδευοντας με εξοπλισμο 150€.

Προπερσι ζητησα απο εναν πανηλιθιο ψηλο βλακα (Γκουφι) ασχετο, στην Αμαλιαδα να μου συντηρεί μια πισινα σε ενα εξοχικο που εκτελω χρεη διαχειριστη για εξυπηρετηση.
Μου ζητησε 500€ !!! ΝΑΙ 500€ τον μηνα για να ερχεται μιση ωρα την εβδομαδα, να μετραει χλωριο και ph και να πεταει 2 πολυταμπλετες στο σκιμερ.
Εχει 6 ακομα πισινες που συντηρεί με αυτο το κοστος (το διασταυρωσα). Ο πανηλιθιος βγαζει 3000€/μηνα χωρις να κανει τιποτα.

Ο καλος, ο γνωστης, ο γαμηστερος, ο ουαου, φιλικη τιμη, μαυρα εννοειται, μου πηρε τελικα 200€ τον μηνα για την ιδια δουλεια.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...