Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το FINAL FANTASY VII REBIRTH είναι η πολυαναμενόμενη νέα ιστορία του έργου FINAL FANTASY VII remake, μια επανεκτέλεση του εμβληματικού αρχικού παιχνιδιού σε τρεις αυτόνομους τίτλους από τους αρχικούς δημιουργούς του. Σε αυτό το παιχνίδι, οι παίκτες θα απολαύσουν διάφορα νέα στοιχεία καθώς η ιστορία ξεδιπλώνεται, με αποκορύφωμα το ταξίδι της ομάδας στην "Ξεχασμένη Πρωτεύουσα" από το αρχικό FINAL FANTASY VII.

Επίσημη ιστοσελίδα

Υπάρχει διαθέσιμο το demo από χθες στο Playstation store και αν κατάλαβα καλά κρατά και το progression.

Από αυτά που είδα στο demo το οποίο τη διάρκειά του την έχει, έχουν κάνει πάλι θαύματα. Επιτέλους έχουμε την επιστροφή όλης της παρέας και κυρίως.... της Tifa!

Σε Graphics mode δεν παίζεται, σε ζαλίζει, οτιδήποτε κάτω από 60 fps είναι unplayable πλέον, σε Performance mode είναι άριστο.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Final Fantasy VII Rebirth - 29 Φεβρουαρίου 2024 - Playstation 5
  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το πάλεψα και το έβγαλα perfect. Θέλει συντονισμό και χρειάζεται αρκετές προσπάθειες για να το μάθεις.

Το καλό για μένα είναι πάντως ότι δεν το βαριόμουνα ακόμα και μετά από αρκετές προσπάθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Το καλό για μένα είναι πάντως ότι δεν το βαριόμουνα ακόμα και μετά από αρκετές προσπάθειες.

Είναι πολύ έξυπνη η σύνθεση, απλή, πανέμορφη ακουστικά και καθόλου βαρετή. Ο τρόπος με τον οποίο εμπλουτίζεται ο ήχος όσο πετυχαίνεις τις νότες σε Great επίπεδο είναι και αυτό ένα στοιχείο που κρατά το ενδιαφέρον σου καθώς θέλεις να το βγάλεις σωστά μέχρι το τέλος.

Απίστευτη Square Enix απλά.

Οι απόφοιτοι της σχολής πιάνο του Final Fantasy VII Rebirth ετοιμάζονται να ρίξουν το site του ΑΣΕΠ με τις αιτήσεις τους για πρόσληψη - Enternity.gr

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήρα PS4 για τα Final Fantasy (οκ XV βγήκε λίγο πικρό) και PS5 για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Επίσης το Remake του 2020 ήταν το μοναδικό παιχνίδι που έχω κάνει προπαραγγελία ποτέ μου. Αυτό θα το παραγγείλω day1 γιατί έχω κουπόνι και με κουπόνια δεν κάνεις προπαραγγελίες.

Εννοείται πως έπαιξα το demo, μου φάνηκε καλύτερο από το προηγούμενο, ειδικά το σύστημα μάχης. Θα περάσουμε ωραίες ώρες επιτέλους, τόσα χρόνια μετά. :-) 
Βέβαια θα είναι αρκετά μεγάλη η απογοήτευση της μη ολοκλήρωσης της ιστορίας. Από την άλλη, Square ειν' αυτή, όλο και κάπως θα μας εκπλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο εμενα δε μου αφησε καμία wow αίσθηση?

το δοκιμασα στο perfomance κατι με χάλασε στη κίνηση .. 

το πιανο με κουρασε.. αλλα ναι,  ακουστικά πολυ καλό οσο πιάνεις το good προς great

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2024 στις 11:36 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Πήρα PS4 για τα Final Fantasy (οκ XV βγήκε λίγο πικρό) και PS5 για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Επίσης το Remake του 2020 ήταν το μοναδικό παιχνίδι που έχω κάνει προπαραγγελία ποτέ μου. Αυτό θα το παραγγείλω day1 γιατί έχω κουπόνι και με κουπόνια δεν κάνεις προπαραγγελίες.

Εννοείται πως έπαιξα το demo, μου φάνηκε καλύτερο από το προηγούμενο, ειδικά το σύστημα μάχης. Θα περάσουμε ωραίες ώρες επιτέλους, τόσα χρόνια μετά. :-) 
Βέβαια θα είναι αρκετά μεγάλη η απογοήτευση της μη ολοκλήρωσης της ιστορίας. Από την άλλη, Square ειν' αυτή, όλο και κάπως θα μας εκπλήξει.

Θεωρείς το XV δεν αξίζει τόσο;

Το κακό και η μεγαλύτερη ένσταση που έχω δει σε reviews είναι ότι το έχουν τραβήξει απίστευτα προκειμένου να γεμίσουν ώρες ενώ δε χρειαζόταν. Καλύτερα ένα καλό παιχνίδι στο 30άωρο παρά ένα κουραστικό επαναλαμβανόμενο στο 40άωρο.

Εννοείται ότι θα παιχθεί PS5 γιατί στο PC δεν το βλέπω να βγαίνει άμεσα.

Το Remake Intergrade το έχω αφήσει στο τελικό boss, ήμουν άρρωστος τότε και δεν την πάλευα. Θα το ξαναδώ όμως. Τώρα έχω βάλει και παίζω το απλό χωρίς mods, μόνο με τα HD Graphics γιατί δεν το είχα δει ποτέ, για να δω το αρχικό παιχνίδι και την ιστορία στην οποία βασίζεται το remake. Και τώρα καταλαβαίνω γιατί έκανε πάταγο τότε και γιατί θεωρείται τόσο τίτλος ορόσημο από πολύ κόσμο..

Για κάποιον που δεν έχει ζήσει την εποχή όλα φαίνονται ξεπερασμένα, όσοι γνωρίζουν τις δυνατότητες του hardware τότε, το εκτιμούν περισσότερο βλεποντας τι έφτιαξαν οι άνθρωποι. Σημείο αναφοράς η μουσική του, ειδικά στις μάχες το κλασσικό theme είναι ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ήδη άδεια για να το παίξω εκείνη την εβδομάδα!

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί να το φέρνει πιο νωρίς; Αν ναι στείλτε ένα μήνυμα μπας και το παίξουμε πριν φάμε τα σπόϊλερς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/02/2024 at 15:10, sndev said:

μονο εμενα δε μου αφησε καμία wow αίσθηση?

το δοκιμασα στο perfomance κατι με χάλασε στη κίνηση .. 

το πιανο με κουρασε.. αλλα ναι,  ακουστικά πολυ καλό οσο πιάνεις το good προς great

Και εμένα μωρέ κάτι με χάλασε. Τα γραφικά του δεν ήταν πολύ καθαρά (παίζω και αυτή τη περίοδο το καινούριο prince of Persia που είναι όλα πεντακάθαρα και χτυπάει πολύ η διαφορά).

Αλλά εντάξει, μόνο και μόνο για το story αξίζει να το παίξει κανείς.

Spoiler

Επίσης ο Σεφιροθ, τέρμα OP χαρακτήρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωσαν ότι θα διορθωθεί με patch το θέμα με τη θολούρα στο performance mode. Θα βγει για το ντέμο στις 21 και θα βγει και για το φουλ παιχνίδι στις 29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2024 στις 1:58 ΜΜ, v-tidus είπε

Έχω βάλει ήδη άδεια για να το παίξω εκείνη την εβδομάδα!

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί να το φέρνει πιο νωρίς; Αν ναι στείλτε ένα μήνυμα μπας και το παίξουμε πριν φάμε τα σπόϊλερς!

Το Public δεν μου έχει αργήσει προπαραγγελία μέχρι τώρα. Τα έχω day 1 επαρχία

@v-tidus σου έχω απαντήσει ήδη... 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 1:58 ΜΜ, v-tidus είπε

Έχω βάλει ήδη άδεια για να το παίξω εκείνη την εβδομάδα!

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί να το φέρνει πιο νωρίς; Αν ναι στείλτε ένα μήνυμα μπας και το παίξουμε πριν φάμε τα σπόϊλερς!

Bump :) pm me αν ξέρει κανεις πως να το πάρουμε πιο νωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...