Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Εκεί ήταν, μαζί με άλλα 2 κομμάτια από προπαραγγελίες, το πήρα το μεσημέρι μετά την δουλειά. Τουλάχιστον στο Public της πόλης μου (ίσως να έχει σημασία και αυτό), είναι όλοι τους πάρα πολύ εξυπηρετικοί και σοβαροί από πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω.

Καθένας έχει διαφορετική εικόνα για το Public, αλλά εμένα με κουβάλησαν αδίκως και το παραδέχτηκαν και σήμερα ότι έκαναν λάθος .θα δουν αν μπορούν να βελτιωθούν. Σε απλή μετάφραση δεν πρόκειται ούτε να μιλήσουν σε κανένα και μόλις ίσως έφυγα από το κατάστημα να με καρκινιασαν στις κατάρες. Τελοσπαντων στην επόμενη στραβή θα το πάω πιο επίσημα γιατί έχασα άδικα το δίκιο μου με την συμπεριφορά μου , αλλά με βγάλανε από τα ρούχα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα τον πρόλογο. 

Πέρα της θολούρας, τα γραφικά θα μπορούσα να πω ότι είναι απαίσια. Υπάρχουν σκηνές που θα ορκιζόμουν ότι παίζω fan-made project σε UE4. 

Textures 2 γενιές πίσω, γεωμετρία χαμηλής λεπτομέρειας όπως πχ αντικείμενα που θα έπρεπε να είναι στρογγυλά το σχήμα τους είναι τετραγωνισμένο λες και είμαστε σε εποχές PS2. 

Μόνο οι βασικοί χαρακτήρες και οι εχθροί είναι υψηλής ποιότητας, όλο το υπόλοιπο σκηνικό πάσχει από έλλειψη λεπτομέρειας. 

Ειδικά οι εσωτερικοί χώροι είναι άδειοι και άψυχοι. Συγκεκριμένα ο αντιδραστήρας στο Nibelheim ήταν πιο εντυπωσιακός στο... PS1 με τα pre rendered backgrounds.

Θα έλεγα ότι το πρώτο παρόλο που είχε και αυτό προβλήματα, ήταν λίγο πιο προσεγμένο.

Μόνο ο volumetric φωτισμός το σώζει λίγο στους εξωτερικούς χώρους αλλά και πάλι δεν είναι κάτι που δεν έχουμε δει στην προηγούμενη γενιά.

Τώρα σαν παιχνίδι γενικά, προφανώς είναι τεράστιο και πρέπει να γράψει κάποιος πολλές ώρες για να σχηματίσει μια γνώμη.

Προσωπικά απογοητεύτηκα πολύ από το τεχνικό κομμάτι. Υποτίθεται ότι όλο αυτό το εγχείρημα γίνεται επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει και θα θέλαμε να δούμε το FFVII όσο καλύτερο γίνεται. Όμως εδώ δεν αξιοποιείται καθόλου η τελευταία τεχνολογία. Άρα ποιο το νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Την Deluxe πήρα και νιώθω τυχερός γιατί έτσι είχε και με το Remake και την έχασα την συλλεκτική. Τώρα κλασικά την πουλάνε υπερεκτιμημένη όπως θα πωλείται μελλοντικά και αυτή. Είναι πάντως πολύ πιο Premium από εκείνη του Remake. Ολόκληρο τούβλο είναι αρχικά σε μέγεθος και έχει μέσα πολλά όμορφα καλουδια.

Πήρες και το preorder bonus steelbook/midgar bangle? Εγώ ειχα προπαραγγειλει από public (και το μετάνιωσα) γιατί είχαν υποσχεθεί ότι ως preorder bonus εκτός από το included steelbook της deluxe θα έδιναν ένα ακόμα steelbook με διαφορετικό artwork (με το artwork της standard).

image.png.2619d31f7ba93a02c7fe712afb5db8b8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kinnison84 είπε

Πήρες και το preorder bonus steelbook/midgar bangle? Εγώ ειχα προπαραγγειλει από public (και το μετάνιωσα) γιατί είχαν υποσχεθεί ότι ως preorder bonus εκτός από το included steelbook της deluxe θα έδιναν ένα ακόμα steelbook με διαφορετικό artwork (με το artwork της standard).

image.png.2619d31f7ba93a02c7fe712afb5db8b8.png

Αφορα τα pre orders της απλης εκδοσης

image.png.1c0a88938529274849e2dd249196d63e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να πω ότι βρήκα την deluxe (χωρίς preorder bonuses) από κατάστημα Electroholic στο Περιστέρι. Ευτυχώς στην κανονική τιμή γιατί ήδη έχουν αρχίσει να εμφανίζονται φαινόμενα αισχροκέρδιας (κάποιος την έβγαλε κάποια στιγμή 170 ευρώ στο σκρουτζ). Το απόγευμα που μίλησα με το κατάστημα είχαν λίγα ακόμα κομμάτια στο κατάστημα, ίσως υπάρχει μια μικρή ελπίδα για όποιον άλλον δεν πρόλαβε

25 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αφορα τα pre orders της απλης εκδοσης

image.png.1c0a88938529274849e2dd249196d63e.png

Σε τηλ. επικοινωνία με public στις 2 Φεβρουαρίου ήταν σίγουροι ότι τα δίνουν αυτά με την deluxe preorder... και ότι οι περιγραφές των preorder bonuses στα δύο versions ήταν γραμμένες μπερδεμένα.

edit: screenshot που είχα κρατήσει από public όταν είχα προπαραγγείλει

image.png.537fd16d933c4118ee79d60fb91cf6d3.png

Επεξ/σία από Kinnison84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τελείωσα τον πρόλογο. 

Πέρα της θολούρας, τα γραφικά θα μπορούσα να πω ότι είναι απαίσια. Υπάρχουν σκηνές που θα ορκιζόμουν ότι παίζω fan-made project σε UE4. 

Textures 2 γενιές πίσω, γεωμετρία χαμηλής λεπτομέρειας όπως πχ αντικείμενα που θα έπρεπε να είναι στρογγυλά το σχήμα τους είναι τετραγωνισμένο λες και είμαστε σε εποχές PS2. 

Μόνο οι βασικοί χαρακτήρες και οι εχθροί είναι υψηλής ποιότητας, όλο το υπόλοιπο σκηνικό πάσχει από έλλειψη λεπτομέρειας. 

Ειδικά οι εσωτερικοί χώροι είναι άδειοι και άψυχοι. Συγκεκριμένα ο αντιδραστήρας στο Nibelheim ήταν πιο εντυπωσιακός στο... PS1 με τα pre rendered backgrounds.

Θα έλεγα ότι το πρώτο παρόλο που είχε και αυτό προβλήματα, ήταν λίγο πιο προσεγμένο.

Μόνο ο volumetric φωτισμός το σώζει λίγο στους εξωτερικούς χώρους αλλά και πάλι δεν είναι κάτι που δεν έχουμε δει στην προηγούμενη γενιά.

Τώρα σαν παιχνίδι γενικά, προφανώς είναι τεράστιο και πρέπει να γράψει κάποιος πολλές ώρες για να σχηματίσει μια γνώμη.

Προσωπικά απογοητεύτηκα πολύ από το τεχνικό κομμάτι. Υποτίθεται ότι όλο αυτό το εγχείρημα γίνεται επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει και θα θέλαμε να δούμε το FFVII όσο καλύτερο γίνεται. Όμως εδώ δεν αξιοποιείται καθόλου η τελευταία τεχνολογία. Άρα ποιο το νόημα;

Λογικά θα τα βελτιώσουν μέσω patch. Δε χαλά την εμπειρία το όλο σκηνικό 100%, αλλά περιμένεις Final Fantasy πράγματα από τέτοια εταιρία και ειδικά εφόσον το remake ήταν καλύτερο σε αρκετά σημεία όπως λέει και το Digital Foundry.

Τέλος πάντων εγώ έχω επικεντρωθεί στο παιχνίδι, αν θέλω textures και γραφικά υψηλής ποιότητας θα το παίξω στο PC  αν και το Remake τα είχε τα stutter του και εκεί.

Final Fantasy VII Rebirth - Deluxe Edition (PS5) | Ozon.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kinnison84 είπε

Πήρες και το preorder bonus steelbook/midgar bangle? Εγώ ειχα προπαραγγειλει από public (και το μετάνιωσα) γιατί είχαν υποσχεθεί ότι ως preorder bonus εκτός από το included steelbook της deluxe θα έδιναν ένα ακόμα steelbook με διαφορετικό artwork (με το artwork της standard).

image.png.2619d31f7ba93a02c7fe712afb5db8b8.png

Ένα κωδικό μου στείλανε μόνο, δεν έχω κάτι άλλο στην κατοχή μου. Αλλά και πάλι δίνει ωραία πράματα και ένα mini soundtrack όπως το αποκαλεί. Διάβασα μέσα στο βιβλιαράκι ότι έρχονται αλλά 7cds Soundtrack και έχουν μάλιστα και Pre order για αυτά. Να ήταν κανένα βινύλιο ίσως να το σκεφτόμουν, αλλά τώρα απλά Cd's δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ποσο σειφ ειναι το 1ο? 0 αξιολογησεις, 1 μηνα μονο

Γενικα βλεπω καποια καταστηματα κατα καιρους με τοποθεσια "Dudu, Ilfov" (Ρουμανια απο οτι βλεπω)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ποσο σειφ ειναι το 1ο? 0 αξιολογησεις, 1 μηνα μονο

Γενικα βλεπω καποια καταστηματα κατα καιρους με τοποθεσια "Dudu, Ilfov" (Ρουμανια απο οτι βλεπω)

Μέσω Skroutz η αγορά οπότε δε σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η αγορά είναι μέσω σκρουτζ, άρα υποτίθεται υπάρχει μια ασφάλεια από αυτό σε περίπτωση που δεν έρθει η παραγελλία.

Το κατάστημα αυτό γενικά πρώτη φορά το βλέπω προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μέσω Skroutz η αγορά οπότε δε σε νοιάζει.

 

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οντως η αγορά είναι μέσω σκρουτζ, άρα υποτίθεται υπάρχει μια ασφάλεια από αυτό σε περίπτωση που δεν έρθει η παραγελλία.

Το κατάστημα αυτό γενικά πρώτη φορά το βλέπω προσωπικά.

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις οι αποστολές από που φεύγουν? Νομίζω και σε αρώματα βλέπω τέτοια καταστήματα που δεν είναι στην Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία.. Αυτή τη φορά βγάλανε λιγότερα κομμάτια για το FFVII Rebirth; Γιατί στο Remake η deluxe edition ήταν διαθέσιμη για κάποιο καιρό...

Όσο για το electroholic απλά μακριά έχω να πω. Είχα βάλει προπαραγγελία μέσω skroutz και αντί να το στείλουν απλά το παρέβλεψαν και με έβαλαν στην αναμονή εώς και 1 μήνα ενώ μόλις πριν χθες που μπήκα στο site τους ήταν διαθέσιμο. Μάλιστα αρνήθηκαν να εξυπηρετήσουν όταν τους πήρα τηλέφωνο. Το skroutz φυσικά μέχρι στιγμής δεν έκανε κάτι.

Θα μπορούσα να το αγοράσω όταν το είχε διαθέσιμο στο site της Square Enix αλλά μετά την από την άσχημη εμπειρία με αυτούς είπα να το πάρω από Ελλάδα. Φυσικά σε αυτούς το έχουν ίδια τιμή + φπα + μεταφορικά άρα βγαίνει ακριβότερο και εκτός αυτού σε κοροϊδεύουν κανονικότατα. Πάλι καλά που παρέβλεψα και δεν πήρα από αυτούς τη συλλεκτική..

Τι να πω μακάρι όσοι από μας το θέλουν, να τους έρθει...

Επίσης, αν σας ενδιαφέρει η μουσική, μπορείτε να αγοράσετε μέσω play-asia και στο amazon jp (έχει πάρα πολύ καλές τιμές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...