Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, v-tidus είπε

Bump :) pm me αν ξέρει κανεις πως να το πάρουμε πιο νωρίς

Δυστηχώς αυτό μπορείς να το μάθεις μόνο αν μιλήσεις με σκρουτζομάγαζα(τηλεφωνικά)μπάς και σου πει κάποιο από αυτά ότι πχ θα το έχει σίγουρα 1-2 ημέρες νωρίτερα.

Το λέω αυτό γιατί ορισμένα συνήθως φέρνουν τα παιχνίδια 1-2 ημέρες νωρίτερα με την ελπίδα να παραλάβουν τις πρώτες 1-2 ημέρες όσοι έχουν κάνει προπαραγγελία, ανάλογα την περιοχή.

Αλλιώς, κοιτάς skroutz 1-2 ημέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία, μήπως και δεις κάποιο άμεσα διαθέσιμο, ρίχνεις τηλέφωνο για επιβεβαίωση και πάς και το παίρνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί κάποιος να το πάρει 1-2 μέρες νωρίτερα αλλά θα έχει βγει το patch που διορθώνει το θέμα ποιότητας εικόνας στο performance mode; 

Η ουρά έμεινε πλέον, δεν χάλασε ο κόσμος να το πάρεις day one αντί για μια μέρα νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιξα πρώτη φορά το Final Fantasy VII Remake όταν περίπου πρωτοβγήκε. Αγόρασα το δισκάκι για να έχω το δωρεάν Upgrade, δεν το έδινε με την ψηφιακή έκδοση που σου παρείχε δωρεάν η Sony ως μέρος της συνδρομής του PS Plus τότε.

Έπαιξα το παιχνίδι, το άφησα στο τελευταίο boss, γιατί αρρώστησα για καμιά 20αριά ημέρες τον καιρό που είχα ξεκινήσει να παίζω και ένιωθα εξουθενωμένος ακόμη και για να παίξω παιχνίδι.

Από τότε το άφησα και δεν το ξαναέπιασα. Το save είναι εκεί αλλά δεν έχω φορτώσει το παιχνίδι για να το τελειώσω ουσιαστικά. 

Πρόσφατα και με αφορμή την κυκλοφορία του Rebirth είπα να δω όλη τη σειρά από το Original μέχρι το Rebirth. Πριν δύο ημέρες τελείωσα τον πρώτο τίτλο με τα original γραφικά, η αλήθεια είναι ότι είμαι ακόμα σε σοκ από το πόσο τέλειο παιχνίδι είναι και από αυτο που έφτιαξαν οι άνθρωποι τόσα χρόνια πριν.

Λοιπόν, νιώθω σα να έπαιξα άλλο παιχνίδι πριν 3 χρόνια και άλλο τώρα. Τότε όσο προσπαθούσα να καταλάβω τι θέλει να μας πει ο τίτλος με τα φανταστικά γραφικά, τα καταπληκτικά cutscenes και τις εντυπωσιακές μάχες. Γιατί άραγε είναι τόσο κλειστός και μονόχνωτος αυτός ο ξανθός τυπάκος και τι ρόλο έχουν όλοι οι υπόλοιποι, ο φωνακλάς μαύρος, η κουκλάρα Tifa ή η Aerith, αυτή η υπέροχη ύπαρξη που γυροφέρνει τον Cloud σε κάθε ευκαιρία;

Τώρα, αφότου δηλαδή τελειώσα το original, όλα φαίνονται εντελώς διαφορετικά. Αγαπώ τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι, τον Cloud, την παρέα του, τον κόσμο, ακόμη και ο Sephiroth φαίνεται διαφορετικός, πιο εντυπωσιακός και πιο god like θα έλεγα.

Καλά δε συζητώ γραφικά, ήχο αλλά κυρίως για αυτή τη μοναδική μουσική επένδυση με τα remastered ορχηστρικές ονειρικές επανεκτελέσεις αυτών του original τίτλου.

Πλέον, δεν είναι απλά εντυπωσιακά μουσικά ακούσματα σε ένα εξίσου εντυπωσιακό οπτικοακουστικά τίτλο, λατρεύεις να τις ακούς, παρατηρείς την κάθε λεπτομέρεια,  σε χτυπούν διαφορετικά και κάποιες φορές σε πληγώνουν, ειδικά το Aerith's theme είναι άλλη κατάσταση πλέον. Όλα όμως ακούγονται διαφορετικά, με συναίσθημα και όχι άδεια όπως πριν.

Νομίζω ότι το Remake κρίθηκε άδικα από όλους, αδικήθηκε κυρίως από τη Square Enix σε σχέση με τον original του 1997, ακριβώς επειδή έλεγε το ένα μόνο κομμάτι της ιστορίας και μάλιστα υπερβολικά τραβηγμένο κάποιες φορές.

Ο αρχικός τίτλος περιείχε και τα 3 τμήματα των νέων σαν εμπειρία και μετά το τέλος του ο παίκτης μπορούσε να τη νιώσει και να την κρίνει σαν κάτι ολοκληρωμένο και όχι μισό, ή μάλλον καλύτερα 1/3, όπως το Remake.

Νομίζω ότι το Rebirth θα καταφέρει να διορθώσει την εικόνα εντυπωσιακά. Θα πρέπει να κάνουν μεγάλα λάθη για να μην πετύχει αυτό το μέρος, ειδικά με όσα αναμένεται να δούμε.

Πάλι όμως θα πρέπει να περιμένουμε τρία με τέσσερα χρόνια για το τελευταίο μέρος για να έχουμε μία εικόνα και πάλι θα διακοπεί η εμπειρία στα δύο τρίτα.

Σε κάθε περίπτωση οι τίτλοι φαίνονται επικοί, σε εμένα τουλάχιστον που δεν έχω μεγάλη σχέση με τη σειρά. Μέχρι κάποιες ημέρες πριν τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω το αγορασα και ειναι επικο .... Το Milking με τα 3 μερη και ολα τα υπολοιπα .... Και οχι δε με κανουν hyped με τιποτα :D

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Απο εμένα κέρδισε πόντους. Τουλάχιστον 8-9 πόντους 

download.jpeg

Ωραίοι πάντως, δεν τους λείπει η φαντασία, συνεχώς προσθέτουν νέα ενδιαφέροντα features στο παιχνίδι.:D

Στο PC πάντως παίζει stutter, στο PS5 πιο ομαλή η εμπειρία.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και το 2ο demo, μικρούλι βέβαια, το περίμενα μεγαλύτερο.

Έφαγα ξύλο, όμως καλύτερα να θέλει και λίγο στρατηγική αντί να είναι απλά button mashing.

 Άντε 7 μέρες μείνανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, v-tidus είπε

Ωραίο και το 2ο demo, μικρούλι βέβαια, το περίμενα μεγαλύτερο.

Έφαγα ξύλο, όμως καλύτερα να θέλει και λίγο στρατηγική αντί να είναι απλά button mashing.

 Άντε 7 μέρες μείνανε.

Από ότι φαίνεται έχουν κάνει επικά πράγματα. Έφυγε προπαραγγελία στο Πλαίσιο. Public λέει στο φέρνει σπίτι στις 28/2. Το Πλαίσιο δε λέει. Το σκέφτομαι να αλλάξω σε Public.

Spoiler

αλλά δεν ξέρω αν θέλω να το δω μέχρι το τέλος. Πάλι.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...