Προς το περιεχόμενο

POCO X6 PRO 12GB/512GB στα 325 ευρώ @DHgate.


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα 21/2 το παρέλαβα μετά από 7 ημερολογιακές ημέρες, με αποστολή από τις 14/2.

Το τηλέφωνο γι'αυτά που κοστίζει πολύ απλά δεν παίζεται. Τα χαρακτηριστικά και την αίσθηση του τα βρίσκεις σε συσκευές τουλάχιστον διπλάσιας αξίας.

Σε σύγκριση με το Nothing phone 1 που έχω και κοστίζει περίπου τα ίδια, το Poco υπερέχει κατά πολύ.

1) Πιο φωτεινή οθόνη και με καλύτερη απόδοση και ζωντάνια χρωμάτων. (Και τα δύο τηλέφωνα έχουν amoled.)

2) Πολύ πιο γρήγορο και πιο άμεσο σε όλες τις εργασίες. Είναι ότι πιο γρήγορο έχω πιάσει στα χέρια μου.

3) Η φωτογραφία περίπου στα ίδια επίπεδα, με το Poco να υπερέχει ελαφρώς.

4) Δείχνει πιο στιβαρό, ανθεκτικό και με καλύτερο πιάσιμο από το Nothing. Και αυτό γιατί το Nothing, έχει γωνιές (αϊφονίζει) και διάφανη πλάτη για το Glyph Interface. 

5) Το λογισμικό του, χωρίς να έχω από πριν εμπειρία με Xiaomi μου φαίνεται απλό και λειτουργικό. Σε σχέση με το OS του Nothing που είναι σχεδόν stock android, είναι λίγο πιο φορτωμένο με bloatware (παιχνίδια και εφαρμογές) που έφαγαν άμεσο uninstall.

6) Με καλώδιο και ταχυφορτιστή 67W, και θήκη μέσα στη συσκευασία.

7) Το μόνο μειονέκτημα σε σχέση με το Nothing είναι ότι δεν έχει wireless charging.

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις και συμπεράσματα στην λίγη ώρα που το έχω στα χέρια μου  

 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 minutes ago, black66.gr said:

Σήμερα 21/2 το παρέλαβα μετά από 7 ημερολογιακές ημέρες, με αποστολή από τις 14/2.

Το τηλέφωνο γι'αυτά που κοστίζει πολύ απλά δεν παίζεται. Τα χαρακτηριστικά και την αίσθηση του τα βρίσκεις σε συσκευές τουλάχιστον διπλάσιας αξίας.

Σε σύγκριση με το Nothing phone 1 που έχω και κοστίζει περίπου τα ίδια, το Poco υπερέχει κατά πολύ.

1) Πιο φωτεινή οθόνη και με καλύτερη απόδοση και ζωντάνια χρωμάτων. (Και τα δύο τηλέφωνα έχουν amoled.)

2) Πολύ πιο γρήγορο και πιο άμεσο σε όλες τις εργασίες. Είναι ότι πιο γρήγορο έχω πιάσει στα χέρια μου.

3) Η φωτογραφία περίπου στα ίδια επίπεδα, με το Poco να υπερέχει ελαφρώς.

4) Δείχνει πιο στιβαρό, ανθεκτικό και με καλύτερο πιάσιμο από το Nothing. Και αυτό γιατί το Nothing, έχει γωνιές (αϊφονίζει) και διάφανη πλάτη για το Glyph Interface. 

5) Το λογισμικό του, χωρίς να έχω από πριν εμπειρία με Xiaomi μου φαίνεται απλό και λειτουργικό. Σε σχέση με το OS του Nothing που είναι σχεδόν stock android, είναι λίγο πιο φορτωμένο με bloatware (παιχνίδια και εφαρμογές) που έφαγαν άμεσο uninstall.

6) Με καλώδιο και ταχυφορτιστή 67W, και θήκη μέσα στη συσκευασία.

7) Το μόνο μειονέκτημα σε σχέση με το Nothing είναι ότι δεν έχει wireless charging.

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις και συμπεράσματα στην λίγη ώρα που το έχω στα χέρια μου  

 

Με γεια φίλε μακάρι να το χαρείς . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα πιο χαμηλή τιμή, στα 313,19 ευρώ με το κουπόνι DHPOCOX6PRO40 . Αυτή τη φορά αποστολή από Ισπανία, με παράδοση 7 ημερών.

link https://www.dhgate.com/product/poco-x6-pro-5g-256gb-512gb-global-version/944306407.html

Screenshot_2024-02-22-12-24-26-946_com.android.chrome.jpg.9c8d8ffaa72c1d8eb3e67b4fa48058db.jpg

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Euromaster είπε

εγγυηση?

εγγύηση μ εκαψες.

Το αγοράζεις φθηνότερα μεν, αλλά παρακαλάς να μην σου πάθει το παραμικρό δε(1χρόνος εγγύηση Κίνας).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Euromaster είπε

εγγυηση?

Σε αγορά από το εξωτερικό δεν υπάρχει ή είναι απειροελάχιστη. Υπάρχουν κάποια σχετικά αξιόπιστα κινεζοκαταστήματα τα οποία σου παρέχουν μια υποτυπώδη εγγύηση και αυτό όταν το τηλέφωνο έχει φτάσει DOA. Αυτό προϋποθέτει χρόνο άπειρα mails και ίσως και έξοδα. Κλάιν δηλαδή. 

Στην Ελλάδα το τοπίο της εγγύησης είναι λίγο θολό. Κάτι σαν επίσημο Service έχει η infoquest με την προϋπόθεση όμως το τηλέφωνο να είναι αγορασμένο από αυτήν ή από άλλον επίσημο μεταπωλητή, και όχι από παραεισαγωγέα. 

Βέβαια το κάθε σκρουτζομάγαζο που το εισάγει ή το πουλάει μέσω παράλληλης εισαγωγής είναι υπεύθυνο να σου παρέχει 2 χρόνια εγγύηση από τον νόμο. Πόσα από αυτά όμως δεν έχουν ούτε καν φυσικό κατάστημα και πόσα κλείνουν κάθε μέρα; Πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Οπότε, μπαίνεις στο δίλημμα ή το αγοράζω από επίσημο μεταπωλητή και δίνω 470 ευρώ ή ρισκάρω με την εγγύηση κάνω και τον σταυρό μου 🤪, και το αγοράζω ως και 160 ευρώ φθηνότερα. 

Περισσότερα για την εγγύηση της Xiaomi στην Ελλάδα εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι ρε παιδιά. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, αξίζει παραπάνω αυτό σε σχέση με το απλό Χ6;

Και σόρυ για το offtopic αλλά στα 300€ περίπου, έχετε να προτείνετε κάτι με καλή κάμερα και οθόνη >6,5 με gs;

Α54, Μi 12T, Redmi Note 13 Pro, Poco X6

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, parker είπε

Να ρωτήσω και γω κάτι ρε παιδιά. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, αξίζει παραπάνω αυτό σε σχέση με το απλό Χ6;

Και σόρυ για το offtopic αλλά στα 300€ περίπου, έχετε να προτείνετε κάτι με καλή κάμερα και οθόνη >6,5 με gs;

Α54, Μi 12T, Redmi Note 13 Pro, Poco X6

 

Στην κάμερα δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Η διαφορά είναι κυρίως στον επεξεργαστή, την σχεδίαση και την έκδοση του android. Το X6 απλό έρχεται με android 13 ενώ το pro με 14. 

https://www.trustedreviews.com/versus/poco-x6-vs-poco-x6-pro-4415075

 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

εγγύηση μ εκαψες.

Το αγοράζεις φθηνότερα μεν, αλλά παρακαλάς να μην σου πάθει το παραμικρό δε(1χρόνος εγγύηση Κίνας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Υπάρχει και 3η λύση.

Αγορά από Ευρωπαικό amazon που έχει και την φθηνότερη 8 256gb έκδοση με 2χρόνια εγγύηση amazon.

image.png.fd86db99437d7659e3897f7b1d5bbef8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore Και πάλι το 256GB είναι 100 ευρώ φθηνότερα αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά από Amazon.

 

 

Screenshot_2024-02-22-21-00-08-804_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, black66.gr είπε

@Fulgore Και πάλι το 256GB είναι 100 ευρώ φθηνότερα αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά από Amazon.

Πάντα από Κίνα μεριά τα κινητά τα βρίσκεις φθηνότερα, εννοείται αυτό.

Το θέμα είναι η χρυσή τομή μεταξύ τιμής και εγγύησης, εξού και γιατί ανέφερα την περίπτωση 8/256 έκδοσης από Amazon(ειδικά αν αργότερα μπει και σε έκπτωση).

Μπορεί πχ κάποιος να ψάχνει φθηνότερο Poco X6 pro(από Infoquest), αλλά να έχει και μια εγγύηση.

Εγώ πχ που έχω χρειαστεί service σε Xiaomi,motorola και Samsung συσκευη, δεν μπλέκω με Κίνα.

Ο καθένας φυσικά από όπου θέλει αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Υπάρχει και 3η λύση.

Αγορά από Ευρωπαικό amazon που έχει και την φθηνότερη 8 256gb έκδοση με 2χρόνια εγγύηση amazon.

image.png.fd86db99437d7659e3897f7b1d5bbef8.png

Έχω μια επιφύλαξη για τη φώτο που παρέθεσες. Ο επεξεργαστής αναγράφει snapdragon ενώ θα έπρεπε να γράφει dimensity. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elias.kaz είπε

Έχω μια επιφύλαξη για τη φώτο που παρέθεσες. Ο επεξεργαστής αναγράφει snapdragon ενώ θα έπρεπε να γράφει dimensity. 

Εχεις δίκιο, είναι τυπογραφικό λάθος του συγκεκριμένου amazon εχει μπερδέψει τα μοντέλα, αλλά γενικά αυτή είναι η τιμή της 8/256 έκδοσης.

Εδώ και από το Ισπανικο amazon που είναι σε έκπτωση

image.png.24c8c0e75d958bd5902eaa0740151537.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...