Προς το περιεχόμενο

POCO X6 PRO 12GB/512GB στα 325 ευρώ @DHgate.


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, black66.gr said:

Όσο για το πρόβλημα με τα X5 PRO ας ελπίσουμε ότι δεν θα εμφανιστεί στα X6 PRO γιατί έχουν εντελώς διαφορετικό hardware (πλακέτες, chips, επεξεργαστή, μνήμες κλπ).

Και το x3 pro και το f2 είχαν ένα κάρο θέματα(πιθανοτατα και άλλα μοντέλα είχαν , αλλά τα 2 παραπάνω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι), οπότε δεν νομίζω πως είναι θέμα "ελπίδας", μάλλον αυτό είναι το κόλπο με τα Poco.

Super specs για την τιμη, μάπα συναρμολόγηση/ποιότητα και κακές ενημερώσεις(τουλάχιστον Ελλάδα-πρεπει να παίξεις τον "παπα" με τις χώρες στο region μπας και την βρει-).

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι εάν τα αντιστοιχα Xiaomi βγάζουν εφαμμιλα θέματα.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σωστός.

Τα κουπόνια δυστηχώς φαίνεται ότι δεν ισχύουν πάντως, άρα όποιος πρόλαβε πρόλαβε.

Τα κουπόνια αυτά ήταν για τον Φεβρουάριο. Για τον Μάρτιο μάλλον θα βγούνε άλλα. Αν κυκλοφορήσουν καινούρια θα ενημερώσω το νήμα. 

Αλλά και χωρίς κουπόνια το κόστος του 12/512 στο Γερμανικό είναι στα 347 ευρώ με τα μεταφορικά. Οπότε, δεδομένης πλέον και της εγγύησης, και έτσι χωρίς κουπόνι πάλι προσφορά είναι. 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Τα κουπόνια αυτά ήταν για τον Φεβρουάριο. Για τον Μάρτιο μάλλον θα βγούνε άλλα. Αν κυκλοφορήσουν καινούρια θα ενημερώσω το νήμα. 

Αλλά και χωρίς κουπόνια το κόστος στο Γερμανικό είναι στα 347 ευρώ με τα μεταφορικά. Οπότε και πάλι προσφορά είναι. 

Προσωπικά κοίταζα το μικρότερο 8/256 μοντέλο που έπαιζε κάτω από τα 300ευρώ με το κουπόνι. Τώρα χωρίς το κουπόνι, έχει μικρή σχετικά διαφορά από Amazon, άρα θα περιμένω για κανά κουπόνι, δεν το βιάζομαι.

Δεν θέλω να ανέβω πολύ χρηματικά στα 350+ευρώ, γιατί Xiaomi είναι αυτή. Μην βγάλει κανένα Poco F6 λίγο καιρό πιο μετά πχ στα 370ευρώ που είναι τούμπανο και ξενερώσω.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Προσωπικά κοίταζα το μικρότερο 8/256 μοντέλο που έπαιζε κάτω από τα 300ευρώ με το κουπόνι. Τώρα χωρίς το κουπόνι, έχει μικρή σχετικά διαφορά από Amazon, άρα θα περιμένω για κανά κουπόνι, δεν το βιάζομαι.

Δεν θέλω να ανέβω πολύ χρηματικά στα 350+ευρώ, γιατί Xiaomi είναι αυτή. Μην βγάλει κανένα Poco F6 λίγο καιρό πιο μετά πχ στα 370ευρώ που είναι τούμπανο και ξενερώσω.

Οτι θα είναι τούμπανο το f6 είναι γεγονός όπως φημολογείται με τον snap 8 gen 2 ή snap 8+ 1, το θέμα είναι πόσο θα έχει όμως, στα 370 ευρώ που λές χλωμό το βλέπω πάντως, κανένα 500ρικο ναί. Τώρα τα κουπόνια για το x6 pro έληξαν 26.02.24, εν αναμονή των νέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η εταιρεία ότι και να βγάλει, μόνο και μονο από τις εμπειριες από poco x3 pro (μαυρη οθόνη, λογικά θέλει reboil), poco m3 εμεινε απο μπαταρια και μετα δεν ανοιγε (μετά απο μια μερα στο ρευμα ανοιξε αλλα φοβασαι πως αν ξανακλεισει απο μπαταρια τελειωσες οποτε πρεπει να εχεις το νου σου), poco f2 pro σε φίλο σταμάτησε να φορτίζει, είναι εκτός συζήτησης. Ε δε γίνεται αυτή η δουλειά. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά. Η ποιότητα μητρικής συνήθως δημιουργεί τα παραπάνω προβλήματα κάτι που δεν μας λένε εκεί στην poco, αλλά για να πετύχεις τέτοια τιμή πρέπει να κόψεις το κακό είναι αυτοί κόβουν ακόμα και απο το πιο σημαντικό εξάρτημα το οποίο αν το πας για σερβις θα σου ζητήσουν τα μισά λεφτά του κινητού. Σε συνδυασμό ότι με το hyper os τουλάχιστον για την ώρα είναι δύσκολο να ανοίξεις bootloader για custom rom (καλά και με mediatek το ξεχνάς έτσι κι αλλιώς γιατί ο κώδικας από ότι ξέρω δεν ειναι open source, οπότε ακόμα και να ανοίξεις bootloader θα έχεις μόνο ρουτ και άντε και καμιά ρομ με πιθανότητα περισσότερων bug ωστόσο). Όλα αυτά βάζοντας τα σε ένα τσουβάλι είναι deal breaker για μένα. Αντιθέτως σε xiaomi redmi note και mi σειρά τόσα χρόνια ούτε κιχ δεν κάνανε ( αν εξαιρέσεις το Note 2 που έχει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη λόγω της κακής τοποθέτησης του τσιπ λογικά και ανύπαρκτου κενού ανάμεσα σε οθόνη και τσιπ). Εγώ πια είμαι της άποψης για άτομα που θέλουν να τους πηγαίνει χρόνια ένα κινητό να πήγαινουν σε ένα πιο all around τηλέφωνο π.χ. στα ίδια λεφτά με το poco αλλά με καλύτερη ποιότητα κατασκευής πιο πετσοκομμένο σε επεξεργαστή ραμ κλπ έτσι ώστε να θεωρείς πως έχουν βάλει καλύτερη ποιότητα στο εσωτερικό του. γιατί το κόστος για αυτό το κινητό που προσφέρει η poco δε βγαίνει αν δεν βάλεις τα πιο φτηνιάρικα πράγματα εσωτερικά του (άσχετα αν είσαι τυχερός και μπορεί ποτέ να μη σου βγάλει θέμα). poco out. καλές αγορές. 

Επεξ/σία από oraiustepe
  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Αυτή η εταιρεία ότι και να βγάλει, μόνο και μονο από τις εμπειριες από poco x3 pro (μαυρη οθόνη, λογικά θέλει reboil), poco m3 εμεινε απο μπαταρια και μετα δεν ανοιγε (μετά απο μια μερα στο ρευμα ανοιξε αλλα φοβασαι πως αν ξανακλεισει απο μπαταρια τελειωσες οποτε πρεπει να εχεις το νου σου), poco f2 pro σε φίλο σταμάτησε να φορτίζει, είναι εκτός συζήτησης. Ε δε γίνεται αυτή η δουλειά. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά. Η ποιότητα μητρικής συνήθως δημιουργεί τα παραπάνω προβλήματα κάτι που δεν μας λένε εκεί στην poco, αλλά για να πετύχεις τέτοια τιμή πρέπει να κόψεις το κακό είναι αυτοί κόβουν ακόμα και απο το πιο σημαντικό εξάρτημα το οποίο αν το πας για σερβις θα σου ζητήσουν τα μισά λεφτά του κινητού. Σε συνδυασμό ότι με το hyper os τουλάχιστον για την ώρα είναι δύσκολο να ανοίξεις bootloader για custom rom (καλά και με mediatek το ξεχνάς έτσι κι αλλιώς γιατί ο κώδικας από ότι ξέρω δεν ειναι open source, οπότε ακόμα και να ανοίξεις bootloader θα έχεις μόνο ρουτ και άντε και καμιά ρομ με πιθανότητα περισσότερων bug ωστόσο). Όλα αυτά βάζοντας τα σε ένα τσουβάλι είναι deal breaker για μένα. Αντιθέτως σε xiaomi redmi note και mi σειρά τόσα χρόνια ούτε κιχ δεν κάνανε ( αν εξαιρέσεις το Note 2 που έχει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη λόγω της κακής τοποθέτησης του τσιπ λογικά και ανύπαρκτου κενού ανάμεσα σε οθόνη και τσιπ). Εγώ πια είμαι της άποψης για άτομα που θέλουν να τους πηγαίνει χρόνια ένα κινητό να πήγαινουν σε ένα πιο all around τηλέφωνο π.χ. στα ίδια λεφτά με το poco αλλά με καλύτερη ποιότητα κατασκευής πιο πετσοκομμένο σε επεξεργαστή ραμ κλπ έτσι ώστε να θεωρείς πως έχουν βάλει καλύτερη ποιότητα στο εσωτερικό του. γιατί το κόστος για αυτό το κινητό που προσφέρει η poco δε βγαίνει αν δεν βάλεις τα πιο φτηνιάρικα πράγματα εσωτερικά του (άσχετα αν είσαι τυχερός και μπορεί ποτέ να μη σου βγάλει θέμα). poco out. καλές αγορές. 

αρα για custom roms προτεινεις σειρα redmi kai redmi notes απο οτι καταλαβα και μαλιστα μεχρι το 12 γιατι τα καινουρια δεν ανοιγει ευκολα ο booloader?

Ρωταω για να ξερω οταν θα μου τελιωσει το poco x3 pro μου πρς ταα που να κινειθω μιας που μονο με custom roms παιζω πια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Αυτή η εταιρεία ότι και να βγάλει, μόνο και μονο από τις εμπειριες από poco x3 pro (μαυρη οθόνη, λογικά θέλει reboil), poco m3 εμεινε απο μπαταρια και μετα δεν ανοιγε (μετά απο μια μερα στο ρευμα ανοιξε αλλα φοβασαι πως αν ξανακλεισει απο μπαταρια τελειωσες οποτε πρεπει να εχεις το νου σου), poco f2 pro σε φίλο σταμάτησε να φορτίζει, είναι εκτός συζήτησης. Ε δε γίνεται αυτή η δουλειά. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά.  poco out. καλές αγορές. 

Στο 90% των χρηστών έβγαλε το πρόβλημα αυτό στο poco f2 pro όπως και σε μένα, σε κάποιο μαγαζί είναι fix αξίας 15ευρώ (σε περίπτωση που δεν θα χρειαστεί ανταλλακτικό) ή 30ευρώ αν χρειαστεί ανταλλακτικό. Εγώ το έφτιαξα μόνος 5 λεπτά διαδικασία ήταν, αλλά είναι ξεφτίλα να τα σχεδιάζουν τόσο κακά ώστε να ξεκουμπώνουν τα flex (και επειδή ξεκούμπωσαν να κόβονται σε δεύτερη φάση), αυτό στον ποιοτικό έλεγχο είναι το πρώτο που πρέπει να δεις αν μένουν τουλάχιστον στην θέση τους όλα!! :P 

Δεν έχει να κάνει μόνο με Poco και τα Xiaomi έτσι ακριβώς είναι στα mid / low range (πάντα ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις), ουκ λιγότερα προβλήματα με την σειρά redmi / Note και Mi.  Ότι πληρώνεις παίρνεις, αν και πλέον πληρώνεις πολλά και παίρνεις ακόμα περισσότερα προβλήματα δώρο :P 

Καμία εταιρεία δεν είναι "τέλεια" και για αυτό πλέον προσωπικά αγοράζω μόνο από καταστήματα που μπορώ μέχρι και τελευταία μέρα  εγγύησης να φτιάξω το κινητό ή να το αντικαταστήσω ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Euromaster είπε

αρα για custom roms προτεινεις σειρα redmi kai redmi notes απο οτι καταλαβα και μαλιστα μεχρι το 12 γιατι τα καινουρια δεν ανοιγει ευκολα ο booloader?

Ρωταω για να ξερω οταν θα μου τελιωσει το poco x3 pro μου πρς ταα που να κινειθω μιας που μονο με custom roms παιζω πια..

 

Όλα αργά ή γρηγορα θα παρουν το hyper os και μετά κλαφτα. δεν έχει να κανει με τη σειρά redmi και redmi note οι custom roms αλλά με τον επεξεργαστή. η qualcom (με τους snapdragon) έχουν open source τον κωδικά οπότε είναι πιο εύκολο για τους προγραμματιστές να υλοποιήσουν μια custom rom χωρίς bug. αντιθέτως από όσο πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος σε mediatek παλι έχεις custom rom αλλά επειδή δεν είναι open source ο κώδικας δεν ξέρω τι αλχημείες κάνουν και τα καταφέρνουν, ωστόσο λογικά θα έχει περισσότερα bug. ωστόσο έχω καιρό να ασχοληθώ με mediatek. στο note 2 που είχε έναν mediatek helio οι custom rom ήταν λίγες αλλά παρόλα αυτά νομίζω είχε πάρει και android 12 σε custom rom αν και άργησε. οπότε φαντάζομαι ίσως έχουν βρει τρόπο να προσπερνάνε τον κώδικα ή να είναι πια Open. όπως και να χει πρέπει να ψάξεις τι θα γίνει και με το hyper os και το κλειδωμένο bootloader που έχει δυσκολέψει ή είναι ακόμα και ακατόρθωτο για την ώρα. βέβαια τα τσακαλια κάτι θα βρουν το θέμα ειναι σε πόσο καιρό και σίγουρα υπάρχει και ο unofficial τρόπος ξεκλειδώματος με το όποιο ρίσκο. κακή κίνηση κατεμε από την xiaomi να μην μπορείς να ξεκλειδώσεις. ειχε αυτο το πλεονέκτημα και το έχασε γιατι το miui ειναι κακό λογισμικό κακά τα ψέματα και η υποστήριξη από την xiaomi μετά απο λίγο καιρό κακή (κακά update με τη συσκευή να χάνει πιο γρήγορα μπαταρία να είναι πιο βαριά, να φτιάχνουν κάτι να χαλάει κάτι άλλο (κυρίως παλιά αυτό, τώρα έχει φτιάξει), λίγο customization, δικαιώματα για κάθε τι ξεχωριστά, ειδοποιήσεις να μην ερχονται. τώρα ο καθένας επιλέγει προφανώς. άλλος μπορεί να μην τα βρίσκει αυτά προβλήματα. υ.γ. καλή τύχη με το Poco x3 pro. συνήθως αυτό το κινητό όπως έγινε και σε μένα βγάζει θέμα στην μητρική-επεξεργαστή και θέλει reboil μετά με κολλητηρι κλπ. συνήθως στα 2-3 χρόνια το βγάζει. και το reboil είναι μια προσωρινή λύση που μπορεί να σου πάει το πολύ κανένα χρόνο. εγώ δε θα την ξανα εμπιστευομουν αυτήν την εταιρεία. κάνει τραγικά λάθη στο quality control και όσους δεν τους έχει τύχει κάτι είναι απλά τυχεροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειτεεχω αλλαξει μητρικη πριν 2 χρονια ετυχως  στην εγγυηση, ελπιζω να μην το ξαναβγαλει, αλλιως σκεφτομαι και την one pls σειρα αν και εφοσον μπαινει custom rom  παντα.. Αλλα σαν αυτο που εχω δεν νομιζω οτι θα βρω ξανα ειδικα στα 160€ μεταχειρισμενο που το ειχα παρει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Στο 90% των χρηστών έβγαλε το πρόβλημα αυτό στο poco f2 pro όπως και σε μένα, σε κάποιο μαγαζί είναι fix αξίας 15ευρώ (σε περίπτωση που δεν θα χρειαστεί ανταλλακτικό) ή 30ευρώ αν χρειαστεί ανταλλακτικό. Εγώ το έφτιαξα μόνος 5 λεπτά διαδικασία ήταν, αλλά είναι ξεφτίλα να τα σχεδιάζουν τόσο κακά ώστε να ξεκουμπώνουν τα flex (και επειδή ξεκούμπωσαν να κόβονται σε δεύτερη φάση), αυτό στον ποιοτικό έλεγχο είναι το πρώτο που πρέπει να δεις αν μένουν τουλάχιστον στην θέση τους όλα!! :P 

Δεν έχει να κάνει μόνο με Poco και τα Xiaomi έτσι ακριβώς είναι στα mid / low range (πάντα ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις), ουκ λιγότερα προβλήματα με την σειρά redmi / Note και Mi.  Ότι πληρώνεις παίρνεις, αν και πλέον πληρώνεις πολλά και παίρνεις ακόμα περισσότερα προβλήματα δώρο :P 

Καμία εταιρεία δεν είναι "τέλεια" και για αυτό πλέον προσωπικά αγοράζω μόνο από καταστήματα που μπορώ μέχρι και τελευταία μέρα  εγγύησης να φτιάξω το κινητό ή να το αντικαταστήσω ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω. 

επίτρεψε μου να διαφωνήσω. οταν υπάρχουν συνεχόμενα περιστατικά από μια εταιρεία αυτό δεν είναι τυχαίο. Και τα περιστάτικα έχουν να κάνουν με αρκετά μοντέλα της εταιρείας. Αυτό δείχνει ότι η συγκεκριμένη εταιρεία ακολουθεί μια συκγκεκριμένη πολιτική για τα κινητά. Η πολιτική της poco είναι σου βάζω τρομερά χαρακτηριστικά σε chipaki ram αποθηκευτικό χώρο οθόνες κλπ και σου χαντακώνω ότι βρίσκεται από πίσω (που δε φαίνεται στο χρήστη αλλά θα του φανεί μια και καλή στην πράξη όταν του χαλάσει κάτι). Τα xiaomi απο την άλλη καμια σχέση. Ποτέ δεν είχα σοβαρό πρόβλημα με κινητό της ακόμα και στα φθηνά της. Έχουν τα θεματάκια τους, αλλά όχι κάτι που δεν κάνει το κινητό λειτουργικό ακόμα και μετά από τοσα χρονια. όλα έχουν να κανουν με το quality control της εταιρείας. πχ η poco έχει τραγικό, η xiaomi μέτριο (μεσαία σειρα) προς καλο (μεγάλη σειρά). samsung ας πουμε έχει καλό quality control σε όλες τις σειρές με το ανάλογο τίμημα βέβαια στις τιμές βάσει των χαρακτηριστικών που είναι γελοίες ώρες ώρες. αλλά διαφωνώ με το ότι πληρώνεις παίρνεις στα κινητά. η κάθε εταιρεία εστιάζει σε άλλα πραγματα. ο ένας στα χαρακτηριστικά (poco), ο αλλος στο quality control (samsung), ο άλλος σε λίγο από όλα (xiaomi, oneplus) το θέμα είναι που θες να δώσεις τα λεφτά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα xiaomi έχουν θέμα και με την αγορά τους από σκροτζομαγαζα.

Η εγγύηση θέλει πάρα πολύ κυνήγι. Έχω κάνεις άπειρες αγορές από σκρουτζομαγαζα και ελάχιστες είχα θέμα εγγύησης.

Όσες είχα αγοράσει από σκρουτζ και οχι απευθειας από μαγαζί δεν είχα θέματα.

Μια αγορά καφετιέρας στα 800 ευρώ όμως μου έβγαλε την ψυχή. Αγορά απευθείας από γνωστό σκρουτζομαγαζο, Κυνήγι 6 μήνες. Ειδικά εάν είσαι και από επαρχία άστα να πάνε, που θα το βρεις το μαγαζί. Λιγοτερο στοιχίζει να πάρεις άλλο.

Οπότε βάλε και τη διαφορά τιμής από Κίνα. Θεωρώ συμφέρει. 

Τωρα εαν σου κάτσει στραβή δεν το γλυτώνεις το τρέξιμο με τη καμία. Ούτε με τους εδώ ούτε με τους Κινέζους.

Επεξ/σία από miltostammy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Νεο κουπονι για οποιον ενδιαφερεται για το poco x6 pro

DHGATEMARCH35

ένας φίλος θέλει το απλό Χ6 έχουμε κουπόνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Νεο κουπονι για οποιον ενδιαφερεται για το poco x6 pro

DHGATEMARCH35

το κουπονι αυτο δειχνει οτι για να εχεις την εκπτωση πρεπει η αγορα σου να ειναι πανω απο 300 δολαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ένας φίλος θέλει το απλό Χ6 έχουμε κουπόνι?

DHGATEMARCH30

Μόλις τώρα, manoskost είπε

το κουπονι αυτο δειχνει οτι για να εχεις την εκπτωση πρεπει η αγορα σου να ειναι πανω απο 300 δολαρια.

Πανω απο 300 δολαρια ειναι, τσεκαρε καλυτερα

12-512

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...