Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές σε θέμα ζημιών που έχει προκαλέσει επίσημη αντιπροσωπεία Renault στο αυτοκίνητο μου.


Fmtrx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ συνεργεία κλπ, η αλήθεια είναι οτι μετά απο 20+ χρόνια τα πλαστικά έχουν πολυμεριστεί και σπανε για πλάκα. Προβλήματα με τα πλαστικά έχω και εγω με ένα Golf 4 του 2003. Πολλά καλώδια και πλαστικά έχουν διαλυθεί και τα αντικαθιστώ όσο μπορώ. Μικροπράγματα, αλλά είναι όλα πλαστικά.

Παρόλη την περιποίηση όλα τα χρόνια με αλοιφές, σπρει κλπ.

Βέβαια αυτό συμβαίνει στα ΣΚΛΗΡΑ πλαστικά και σε μερικά καλώδια προς το παρόν.

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ αν προσέξει κανείς στην φώτο, το ένα tie wrap έχει βγει. Με βγάζει δεν με βγάζει για επιστροφή στο σπίτι μου σήμερα.

Το θέμα είναι μην συμβεί ατύχημα.

Τους έστειλα email με την φώτο στην εταιρεία και τους προειδοποίησα ότι αν συμβεί κάτι θα κινηθώ νομικά.

Επεξ/σία από Fmtrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε πως θα γεράσει ένα σημερινό αμάξι που τα πλαστικά του είναι ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα και διαφημίζεται από την εταιρεία το χαρακτηριστικό αυτό σήμερα. Δυστυχώς τα σημερινά έχουν χειρότερη ημερομηνία λήξης από τα παλιότερα στα πλαστικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hyperlost είπε

Φανταστείτε πως θα γεράσει ένα σημερινό αμάξι που τα πλαστικά του είναι ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα και διαφημίζεται από την εταιρεία το χαρακτηριστικό αυτό σήμερα. Δυστυχώς τα σημερινά έχουν χειρότερη ημερομηνία λήξης από τα παλιότερα στα πλαστικά.

πραγματικά θα μιλάμε για αυτοκίνητα "μιας χρήσης", με την έννοια ότι θα τα πετάς στην πενταετία λόγω ακριβών σερβις στις αντικαταστάσεις υλικών που έχουν 

διαβρωθεί/σπάσει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει βρει κανένας σας ποτέ συνεργείο που να τον ενημέρωσε για ζημιά που του έκανε, ειδικά για τα πλαστικά που σπάνε σε παλιά αυτοκίνητα.

Τυχερός είσαι που σου βάλανε και tie-wrap, τις περισσότερες φορές τα αφήνουν στον αέρα και δεν έχεις ιδέα πως έσπασαν.

Περίπου πριν 6 μήνες είχα πάει για αλλαγή παρμπρίζ σε αυτοκίνητο 15ετίας, επειδή έπεσε ένα τεράστιο κομμάτι σοβά από μπαλκόνι, άλλη ιστορία και αυτή 😅.

Το πηγαίνω κανονικά σε κατάστημα που μου είχε υποδείξει η ασφαλιστική και πριν λίγες μέρες κατάλαβα ότι ο τυπάς μου έχει σπάσει σχεδόν όλα τα πλαστικά γύρω από το παρμπρίζ, απλά έβαλε παρμπριζόκολλα από κάτω για να μην καταλάβω τίποτα.

Μετά από τόσο καιρό γίνεται να βγάλεις άκρη ...

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Axelq said:

Τυχερός είσαι που σου βάλανε και tie-wrap, τις περισσότερες φορές τα αφήνουν στον αέρα και δεν έχεις ιδέα πως έσπασαν.

Κάτι άλλο ίσως και να μπορούσαν να το αφήσουν στον αέρα, τη ντίζα γκαζιού όμως όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κουλό και να σου ακουστεί έχει δίκαιο, φαίνεται και στην φώτο πολυμερισμενο πλαστικό, και ναι ότι ακουμπάς σπάει αν ήμουν στη θέση του όταν θα τα έβλεπα αυτά η θα ενημέρωνα πελάτη ότι το και το όλα είναι σάπια η δεν θα το έπαιρνα καν για επισκευή (το δεύτερο δεν μπορείς να το κάνεις έτσι απλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fmtrx είπε

Κάποιος με συμβούλεψε για το ινστιτούτο του καταναλωτή. Το σκέφτομαι και αυτό.

https://www.synigoroskatanaloti.gr/el

και κακώς το άφησες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, hyperlost said:

Φανταστείτε πως θα γεράσει ένα σημερινό αμάξι που τα πλαστικά του είναι ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα και διαφημίζεται από την εταιρεία το χαρακτηριστικό αυτό σήμερα. Δυστυχώς τα σημερινά έχουν χειρότερη ημερομηνία λήξης από τα παλιότερα στα πλαστικά.

Δε νομίζω προλάβει να γεράσει. Οι καλοί (?) πεθαίνουν νέοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα Peugeot 106, 22 χρόνων ότι πλαστικό είχε έσπαγε για πλάκα, μέχρι και ο μοχλός ταχυτήτων μου είχε μείνει στο χέρι. Τώρα όσον αφορά την αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένοι να διορθώσουν την ζημιά που προκάλεσαν, προχώρησε σε καταγγελία στην κεντρική αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, hyperlost said:

Φανταστείτε πως θα γεράσει ένα σημερινό αμάξι που τα πλαστικά του είναι ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα και διαφημίζεται από την εταιρεία το χαρακτηριστικό αυτό σήμερα. Δυστυχώς τα σημερινά έχουν χειρότερη ημερομηνία λήξης από τα παλιότερα στα πλαστικά.

καποιος πρέπει να ειναι τρελός αν έχει σκοπό να κρατήσει σημερινό αυτοκίνητο τόσο, άντε 7 χρονια μεχρι εκεί ώμος μετά θα αρχίσουν σοβαρά θέματα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

καποιος πρέπει να ειναι τρελός αν έχει σκοπό να κρατήσει σημερινό αυτοκίνητο τόσο, άντε 7 χρονια μεχρι εκεί ώμος μετά θα αρχίσουν σοβαρά θέματα

το αυτοκίνητο όταν βγει καλό κρατά για αρκετά χρόνια.  Το συγκεκριμένο έχει περάσει το τεστ του χρόνου με μεγάλη επιτυχία: Ο κινητήρας αποδείχτηκε αξιόπιστος, δυνατός χωρίς εμφανή σημάδια κόπωσης, και καμία κατανάλωση λαδιού. Ζωντανός κινητήρας με άμεση απόκριση με το παραμικρό πάτημα του γκαζιού. Τα κρατήματα και το πάτημα του αυτοκινήτου στο δρόμο είναι άριστα και είναι άνετο αμάξι και ιδιαίτερα ευέλικτο εντός της πόλης.

Το θέμα όμως όταν αποφασίζεις να κρατήσεις ένα αμάξι είναι:

α) να βρίσκεις ανταλλακτικά και

β) να έχεις σοβαρό μηχανικό στην συντήρηση του. Δυστυχώς στην ΡΕΝΗΛ στερούνται σοβαρότητας, και είμαι πλέον αποφασισμένος να το πάω στα άκρα. Γιατί δεν με σεβαστήκαν και επειδή είναι παλιό το δώσαν να το αναλάβει κάποιος μαθητευόμενος για να εξασκηθεί με αυτό. Μόνο μαθητευόμενοι κάνουν τέτοιες ζημιές τέτοιας κλίμακας. Δεν σπάσαν ένα πράγμα. Σπασαν 5 διαφορετικά, και μάλιστα το ένα είναι μέταλλο.

Ίσως να νομίζουν ότι δεν έχω και λεφτά για να τους κυνηγήσω νομικά επειδή κρατάω ακόμα το μεγκαν. Τους περιμένει μεγάλη έκπληξη όμως αν σκεφτήκαν κάτι τέτοιο.

11 ώρες πριν, stelioz78 είπε

βασικα κολλησαν τα παντα μεσα , οποτε μεταχειρισμενος κινητηρας αλλαγη μετα . μακαρι να μπορουσα να πω ονοματα γιατι αυτοι που ηταν υπευθυνοι εχουν ανοιξει συνεργεια στη πατρα τωρα που εκλεισε η επισημη

και οσο για τη δικαιολογια οτι σπανε οι  φισες λογω της πολυκαιριας , προκαλω οποιον θελει να ερθει να τραβαμε φισες στο δικο μου που ειναι του 2004  να δουμε τι θα γινει  . δικαιολογιες των ατζαμηδων

Τι να πώ ρε φίλε κρίμα για αυτήν την δυσάρεστη εμπειρία. Είναι ότι χειρότερο αυτό που προσέχεις να έρχονται οι ξένοι και να το βανδαλίζουν.

Αυτό με τις φίσες που ανέφερες το επιβεβαιώνει φίλος μου με Renault clio του 1999 που δεν του έχει σπάσει απολύτως τίποτα κατόπιν δικών του παρεμβάσεων. Γιατί αμα είσαι προσεκτικός και όχι ατζαμής θα το βγάλεις σωστά το πλαστικό ΟΣΟ πολυκαιρισμένο και να είναι. Ο ίδιος ο αρχιμηχανικός το έβγαλε μια χαρα το φις (το μοναδικό που γλίτωσε απο τα χέρια του άλλου του ατζαμή) και το ξαναέβαλε μπροστά στα μάτια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Fmtrx said:

το αυτοκίνητο όταν βγει καλό κρατά για αρκετά χρόνια.  Το συγκεκριμένο έχει περάσει το τεστ του χρόνου με μεγάλη επιτυχία: Ο κινητήρας αποδείχτηκε αξιόπιστος, δυνατός χωρίς εμφανή σημάδια κόπωσης, και καμία κατανάλωση λαδιού. Ζωντανός κινητήρας με άμεση απόκριση με το παραμικρό πάτημα του γκαζιού. Τα κρατήματα και το πάτημα του αυτοκινήτου στο δρόμο είναι άριστα και είναι άνετο αμάξι και ιδιαίτερα ευέλικτο εντός της πόλης.

Το θέμα όμως όταν αποφασίζεις να κρατήσεις ένα αμάξι είναι:

α) να βρίσκεις ανταλλακτικά και

β) να έχεις σοβαρό μηχανικό στην συντήρηση του. Δυστυχώς στην ΡΕΝΗΛ στερούνται σοβαρότητας, και είμαι πλέον αποφασισμένος να το πάω στα άκρα. Γιατί δεν με σεβαστήκαν και επειδή είναι παλιό το δώσαν να το αναλάβει κάποιος μαθητευόμενος για να εξασκηθεί με αυτό. Μόνο μαθητευόμενοι κάνουν τέτοιες ζημιές τέτοιας κλίμακας. Δεν σπάσαν ένα πράγμα. Σπασαν 5 διαφορετικά, και μάλιστα το ένα είναι μέταλλο.

Ίσως να νομίζουν ότι δεν έχω και λεφτά για να τους κυνηγήσω νομικά επειδή κρατάω ακόμα το μεγκαν. Τους περιμένει μεγάλη έκπληξη όμως αν σκεφτήκαν κάτι τέτοιο.

Τι να πώ ρε φίλε κρίμα για αυτήν την δυσάρεστη εμπειρία. Είναι ότι χειρότερο αυτό που προσέχεις να έρχονται οι ξένοι και να το βανδαλίζουν.

Αυτό με τις φίσες που ανέφερες το επιβεβαιώνει φίλος μου με Renault clio του 1999 που δεν του έχει σπάσει απολύτως τίποτα κατόπιν δικών του παρεμβάσεων. Γιατί αμα είσαι προσεκτικός και όχι ατζαμής θα το βγάλεις σωστά το πλαστικό ΟΣΟ πολυκαιρισμένο και να είναι. Ο ίδιος ο αρχιμηχανικός το έβγαλε μια χαρα το φις (το μοναδικό που γλίτωσε απο τα χέρια του άλλου του ατζαμή) και το ξαναέβαλε μπροστά στα μάτια μου.

ibiza 2020 (3 και κάτι χρονια ) συνέχεια έξω (καλοκαίρι χειμώνα έξω) ήδη τα πλαστικά άρχισαν να έχουν θέμα (τα υπόλοιπα μια χαρά) ίδιος ιδιοκτήτης είχε το leon 2004 μεχρι το 2020 που έκανε την αλλαγη στο ibiza τπτ δεν ειχαν παθει τα εσωτερικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ibiza 2020 (3 και κάτι χρονια ) συνέχεια έξω (καλοκαίρι χειμώνα έξω) ήδη τα πλαστικά άρχισαν να έχουν θέμα (τα υπόλοιπα μια χαρά) ίδιος ιδιοκτήτης είχε το leon 2004 μεχρι το 2020 που έκανε την αλλαγη στο ibiza τπτ δεν ειχαν παθει τα εσωτερικά

Το LEON πιο ποιοτικό αυτοκίνητο. Άλλη κατηγορία άλλη τιμή. Όμως ίσως παίζει ίσως ρόλο και η γενική υποβάθμιση της ποιότητας των υλικών τα τελευταία χρόνια. 

Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε το IBIZA του 2004 πόσο ανθεκτικά πλαστικά είχε σε σχέση με το IBIZA του 2020. Δεν θα μου έκανε έκπληξη αν το παλιό είχε πιο δυνατά πλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...