Προς το περιεχόμενο

Καβάτζωμα παρκαρίσματος


ringboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ασχολείσαι,ψάχνεις να βρεις αλλού,εγώ έχω σε γειτονιά δύσκολη στο παρκάρισμα, ένα μανάβη που καβατζώνει θέσεις με μηχανάκια και τελάρα και έναν που έχει ανοίξει υπαίθριο συνεργείο για παπάκια,μπορείς να τσακώνεσαι κάθε μέρα μαζί τους και άκρη δεν θα βγάλεις, και παλιό η καινούργιο το αυτοκίνητο σου αν στο σπάσουν εσύ είσαι αυτός που δεν θα έχει μέσο για να πάει στην δουλειά του. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχεις θετικά αποτελέσματα απο την σύγκρουση με τέτοιους ανθρώπους, εγώ έπαθα 1500 € ζημιά από δαύτους χωρίς καν να μαλώσω μαζί τους και έπρεπε να πάω δικαστήριο για να πάρω τα λεφτά μου μετά απο 6 μήνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λογικά αν δεν ήταν αυτός να την κρατάει δεν θα έβρισκες εκεί γιατί θα την είχε προλάβει άλλος, ειδικά σε δύσκολες περιοχές. Αυτός μπορεί να είχε διώξει άλλους δέκα πριν από εσένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Pitoo είπε

Οταν περάσει η κούραση και σκεφτείς ότι μαλωσες για μια θέση πάρκινγκ σίγουρα μόνο ικανοποίηση δεν θα νιώσεις 

Ενταξει, δεν εγινε κανενας φοβερος καυγας, απλως καποιοι ανεβασμενοι τονοι, αλλα γενικα σωστα τα λες οπως  και οι αλλοι φιλοι που μιλησανε για  αποφυγη εμπλοκης για λογους ασφαλειας.
Με αυτο θελω να πω οτι δεν επιθυμω να γινει το συμβαν  παραδειγμα συμπεριφορας στο δρομο.
Ηταν   μια στραβη, σε φαση   "ολες οι ωρες δεν ειναι ιδιες". Καλυτερα παντως να την απεφευγα.
Ποτε δεν σταματας να αποκτας εμπειριες απο την οδηγηση στο δρομο και καλο
ειναι να τις μεταδιδεις και στους αλλους οδηγους, μιας και υπαρχουν και τα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το θέμα είναι ότι έχει πιάσει την θέση και άμα να παρκάρεις θα σου πει "να ξέρετε είναι πιασμένη, σε 2 λεπτά έρχεται με το αμάξι ο μπατζανάκης μου" και εκεί δεν έχεις ηθικά δικαίωμα σε κάτι γιατί έχει προλάβει την θέση

Συνεχιζεις να γραφεις οτι να'ναι.
Δεν ειναι καρεκλα στην εκκλησια.

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

αν εβαζε δικηγορο ή καλουσε την αστυνομια θα επαιρνε περισσοτερα η κοπελα.

Εκείνη την εποχή δεν έπαιζε καν στην νοοτροπία του κόσμου η μήνυση για κάτι τέτοιο.

Πάλι καλά που δεν ήταν περίεργος να της βγάλει κανένα όπλο γιατί τελευταία έχει συμβεί και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mην προτείνετε τσαμπουκάδες.

Απαράδεκτη συμπεριφορά είναι το καβάτζωμα, δεν χωράει αμφιβολία, κι η φαιδρή τροχαία (που πάει και "βεβαιώνει" παραβάσεις αν παρκάρεις μπροστά σε μια πόρτα για άνθρωπο που έχει μια τσίγκινη πινακίδα "πάρκινγκ" ενώ δεν χωράει ούτε smart μπροστά στη σκουριασμένη πόρτα που έχει να ανοίξει από όταν ήταν της μόδας τα φοκοφίκο) με αυτούς που καβατζώνουν θέσεις με τενεκέδες, καρέκλες, παπιά και δεν συμμαζεύεται δεν ασχολείται, οπότε κατανοητός και ο εκνευρισμός απέναντι στον παρτάκια Νεοέλληνα.

Αλλά δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος.

Θα πας να αφήσεις την περιουσία σου, οσοδήποτε παλιά, στο έλεος του Νεοέλληνα; Να βρεις κανένα σκισμένο λάστιχο ή καμιά χαρακιά; 

Δυστυχώς, όσο η τροχαία θεωρεί πως το "έργο" της εξαντλείται στο να σηκώνει τα ραντάρ και να γράφει (αφήνοντας προκλητικά όσο συμπληρώνει τις κλήσεις τρις χειρότερες παραβάσεις, μη μιλήσουμε για την προκλητική αδιαφορία τους για κραυγαλέες παραβάσεις του ΚΟΚ όταν επιδίδονται οι μαθητευόμενοι μάγοι στο θεάρεστο έργο της "τροχονομίας") δεν πρόκειται να φτιάξει κάτι.

Και μπορεί στη θεωρία να λέμε "αν δεν αντιδράσουμε εμείς", αλλά πλέον δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος.

Γύρναγα προχτές, Κυριακή, από μεσημεριανό φαγητό και στο πρώτο φανάρι στην Αλίμου, εκεί που στρίβει αριστερά, είναι ένα από αυτά τα εφιαλτικά ημιφορτηγά που πωλούνται με το ψευδώνυμο SUV σταματημένο πρώτο, ανάβει πράσινο, ξεκινάει με το πάσο του μια (παντελώς παράνομη) αναστροφή για να επιστρέψει στην κάθοδο, του κορνάρει ο πίσω, φρενάρει το SUV, και κατεβαίνουν δυο ντουλάπες, που αρχίζουν να βαράνε γροθιές και κλοτσιές στο καπό και τα παράθυρα του Corsa που τους κόρναρε. Ήμουν τρίτος στη σειρά. Και στο τσακ να κορνάρω κι εγώ.

Ωραίες οι ιστορίες που δίνουμε ένα μάθημα στα θρασίμια αυτής της κοινωνίας, και πολύ θα ήθελα κι εγώ να το κάνω, αλλά δεν ξέρεις πού πας να μπλέξεις. Ακόμη και με ένα κορνάρισμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαμε σε άλλο νήμα δεν λειτουργεί η δικαιοσύνη ο νόμος στην χώρα μας δεν είναι νόμος είναι προτροπή, αν θες κάντο αν όχι δεν τρέχει τιποτε, οπότε φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, το κάθε σκουπίδι να σε απειλεί και να φοβάσαι να σταθείς απέναντι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σε παίρνει από χρονο και δεν έχει κάνα χρεπι περιμένεις και του πατάς μια ωραία διαμόρφωση με κλειδακι. Μου το χε κάνει ένας χωρίς να τον κλείσω δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σπαστικό είναι. Η ρίχνεις ροχαλα νταυραντισμενη και ένα φρέντο εσπρέσσο σε αυτόν που κρατάει την θέση και άντε γεια

 Δεν αξίζει να ασχολείσαι με κομπλεξαρες. 

Επεξ/σία από alexvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 11:30 ΜΜ, ringboy είπε

Εγω δεν ειχα καλο mood και το αμαξι ειναι παλιο.☺️

Νομίζω πως απάντησες ήδη... Μου έχει τύχει και στην κουβέντα του είπα ότι πρόκειται για νόμιμο παρκάρισμα σε δημόσιο χώρο, οπότε αν δω έστω και τρίχα επάνω στο αυτοκίνητο, να ξέρει ότι ξέρω την φάτσα του και ξέρω που μένει. Έτσι τον κάνεις όχι μόνο να σταματήσει την γκρίνια αλλά και να στο προσέχει κιόλας όσο εσύ λείπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αυτό πάντως είναι το μόνο νόμιμο απ' όσα ανέφερες.

Εννοεί κάτι που ήταν κάποτε δίκυκλο και πλέον είναι παλιοσίδερα.

-----------------------------------------

Επειδή το "δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος" είναι αμφίδρομο, κάλιστα μπορείς να παρκάρεις, να βγεις έξω, να δείξεις με το δάχτυλο τον τύπο στο παράθυρο και να του πεις "ξέρω πού μένεις" με χαμόγελο.

Φοράς το γυαλί ηλίου και φεύγεις κύριος.

Δεν κατάλαβα δηλαδή.. θα φυλάει ο 25αρης από το παράθυρο θέση για το φίλο του και ο 55αρης θα κάνει βόλτες τα τετράγωνα γιατί έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο η τροχαία λειτουργεί σαν δημόσιος υπάλληλος τύπου έλα μωρε αδερφέ τόσο θα συμβαίνουν αυτά και προφανώς θα ήμαστε εμείς που μας ενοχλούν και αυτοί που τα κάνουν.

Έχω πετύχει διπλοπαρκαρισμένο πάνω σε φανάρι κοντά σε διάβαση και δίπλα να περνάει το περιπολικό. Είμαι σίγουρος ότι στα μάτια τους δεν υπήρχε καμία παράβαση.

Έχουμε συνηθίσει δυστυχώς αυτές τις εικόνες. Εγώ πάντως για πρώτη φορά κάλεσα δημοτική αστυνομία σε σημείο που είχε 3 διαβάσεις πεζών και οι 3 με παρκαρισμένα αυτοκίνητα πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

^ Ωραία, αλλά τι σχέση έχουν με το καβάτζωμα θέσης;

Το ότι η αστυνομία δεν κάνει την δουλειά της. Τι δεν κατάλαβες να το εξηγήσω περισσότερο. Το να κάτσει κάποιος σε μια θέση και να περιμένει να έρθει κάποιος άλλο να παρκάρει ας πούμε είναι οκ. Αλλά το να βάλεις γλάστρες, καρέκλες κτλ. και να καταλαμβάνεις μια θέση μόνιμα που αναφέρθηκε αυτό είναι δουλειά της αστυνομίας να το ελέγχει.

Παρόλαυτά και άνθρωπος να περιμένει σε θέση, μπορείς να καλέσεις αστυνομία έαν έχεις ελεύθερο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...