Προς το περιεχόμενο

Ζημιά στο αυτοκίνητο και μικτή ασφάλεια


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται, 

Δυστυχώς βρήκα το αυτοκίνητο μου χτυπημένο. Η ζημιά είναι στις δύο πορτες και στο πισω φτερό. 

Λογικά κάποιος ξεπαρκαρε ατσαλα διπλα μου και το κοπανησε. 

Ρώτησα εχθες έναν φανοποιο στην περιοχή μου και μου είπε ότι το κόστος είναι γύρω στα 500€ χωρίς φπα. 

Έχω μικτή εγγύηση από την cosmote insurance, και στην ερώτηση στον φανοποιο ότι έχω μικτή, και αν γίνεται κάτι μέσω της ασφάλειας μου απάντησε τσάμπα κόπος και ότι δεν θα με καλύψει  

Τι κινησεις πρέπει να κάνω στην περίπτωσή μου? 

Δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και θέλω την καθοδήγηση σας, γι'αυτό δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο την ασφάλεια. 

Αν καλέσω, θα πάρω την cosmote insurance ή την εταιρία που με ασφαλίζει? 

Τελικά πιστεύετε ότι θα με καλύψει ή τσάμπα και τρέχω και θα πληρώσω και το ΦΠΑ ελπίζοντας ότι θα μου το φτιάξουν? 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα πρέπει πρώτα να δεις τι ποσό απαλλαγής έχεις. Όλες οι ασφάλειες έχουν ένα ποσό που ΠΑΝΩ από αυτό πληρώνουν εκείνες κι εσύ καλύπτεις αυτό το ποσό (ίσως αυτό να εννοούσε ο φαναρτζής όταν σου είπε ότι "δεν θα σε καλύψει" αφού αν η ζημιά είναι στα 500 κι εσύ έχει απαλλαγή κάνα 500άρι είναι ακριβώς το ποσό)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, p_under said:

Χαίρεται, 

Δυστυχώς βρήκα το αυτοκίνητο μου χτυπημένο. Η ζημιά είναι στις δύο πορτες και στο πισω φτερό. 

Λογικά κάποιος ξεπαρκαρε ατσαλα διπλα μου και το κοπανησε. 

Ρώτησα εχθες έναν φανοποιο στην περιοχή μου και μου είπε ότι το κόστος είναι γύρω στα 500€ χωρίς φπα. 

Έχω μικτή εγγύηση από την cosmote insurance, και στην ερώτηση στον φανοποιο ότι έχω μικτή, και αν γίνεται κάτι μέσω της ασφάλειας μου απάντησε τσάμπα κόπος και ότι δεν θα με καλύψει  

Τι κινησεις πρέπει να κάνω στην περίπτωσή μου? 

Δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και θέλω την καθοδήγηση σας, γι'αυτό δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο την ασφάλεια. 

Αν καλέσω, θα πάρω την cosmote insurance ή την εταιρία που με ασφαλίζει? 

Τελικά πιστεύετε ότι θα με καλύψει ή τσάμπα και τρέχω και θα πληρώσω και το ΦΠΑ ελπίζοντας ότι θα μου το φτιάξουν? 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις το συμβόλαιο που έχεις συνάψει και να δεις το ποσό απαλλαγής που προβλέπει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις απαλλαγή από 500 ευρώ και πάνω δίκιο έχεις. Αλοιως λέει βλακειες 

Συνήθως οι απαλλαγές όμως είναι από 300 ευρώ και πάνω 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, p_under είπε

Χαίρεται, 

Δυστυχώς βρήκα το αυτοκίνητο μου χτυπημένο. Η ζημιά είναι στις δύο πορτες και στο πισω φτερό. 

Λογικά κάποιος ξεπαρκαρε ατσαλα διπλα μου και το κοπανησε. 

Ρώτησα εχθες έναν φανοποιο στην περιοχή μου και μου είπε ότι το κόστος είναι γύρω στα 500€ χωρίς φπα. 

Έχω μικτή εγγύηση από την cosmote insurance, και στην ερώτηση στον φανοποιο ότι έχω μικτή, και αν γίνεται κάτι μέσω της ασφάλειας μου απάντησε τσάμπα κόπος και ότι δεν θα με καλύψει  

Τι κινησεις πρέπει να κάνω στην περίπτωσή μου? 

Δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και θέλω την καθοδήγηση σας, γι'αυτό δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο την ασφάλεια. 

Αν καλέσω, θα πάρω την cosmote insurance ή την εταιρία που με ασφαλίζει? 

Τελικά πιστεύετε ότι θα με καλύψει ή τσάμπα και τρέχω και θα πληρώσω και το ΦΠΑ ελπίζοντας ότι θα μου το φτιάξουν? 

Θα πάρεις τηλ την ασφαλιστική σου και θα σου πουν.Μπορείς να δεις και στο συμβόλαιο τι απαλλαγή έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με την απαλλαγη σου μπορει να σε συμφερει να το φτιαξεις με καινουργια αντικατασταση και οχι μεταχειρισμενα η να το κανεις επισκευη.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, p_under είπε

Τι κινησεις πρέπει να κάνω στην περίπτωσή μου?

να δεις διακριτικα τι γινεται στα γειτονικα αυτοκινητα...ειναι ολα οκ; 

Εχει κανενα ζημιες και το χρωμα του δικου σου πανω του; 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μια εκδοχή είναι φανοποιός να σε αποθαρρύνει για την μικτη για να πάρει 500 ευρώ χωρίς απόδειξη ενώ αν τα πάρει από την ασφαλιστική θα πρέπει να κόψει απόδειξη να αποδώσει τον ΦΠΑ που θα εισπράξει ΑΛΛΑ ακόμα κι έτσι θα φορολογηθεί για τα 500 ευρώ στον φόρο εισοδήματος του χρόνου. 

Εννοείτε ότι μπορεί και να μην είναι έτσι. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, cumulus said:

Οτι λεει το συμβολαιο.Εγω που ειμαι στην hellas direct το συμβολαιο γραφει 500 απαλλαγη αν παω σε δικο μου συνεργειο,250 αν παω σε συναργαζομενο.

Σίγουρα? Σε ένα δικό μου ασφαλιστήριο στην HD πάντως 500 γράφει, δεν λέει κάτι κάπου για λιγότερα σε συνεργαζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σίγουρα? Σε ένα δικό μου ασφαλιστήριο στην HD πάντως 500 γράφει, δεν λέει κάτι κάπου για λιγότερα σε συνεργαζόμενο.

Δεν μου έχει συμβεί αλλά κι εγώ έχω ακούσει για το σενάριο διαφορετικού ύψους απαλλαγής ανάλογα με το αν επιλεχθεί συνεργαζόμενο συνεργείο ή "άσχετο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, haris_216 said:

Δεν μου έχει συμβεί αλλά κι εγώ έχω ακούσει για το σενάριο διαφορετικού ύψους απαλλαγής ανάλογα με το αν επιλεχθεί συνεργαζόμενο συνεργείο ή "άσχετο"

Το έτσι έχω ακούσει δεν λέει κάτι, το θέμα είναι να λέει ξεκάθαρα στο συμβόλαιο ότι σε συνεργαζόμενο συνεργείο η απαλλαγή είναι μικρότερη, όπως ακριβώς το ξεκαθαρίζει στην περίπτωση θραύσης κρυστάλλων:

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα μικτές δεν υπήρχε διάκριση για την απαλλαγή ούτε στην hd ούτε σε άλλη για το συνεργείο. 

Τωρα όμως με anytime νομίζω υπάρχει διάκριση για τη θραύση τζαμιών ανάλογα που θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Για αρχή θα πρέπει πρώτα να δεις τι ποσό απαλλαγής έχεις. Όλες οι ασφάλειες έχουν ένα ποσό που ΠΑΝΩ από αυτό πληρώνουν εκείνες κι εσύ καλύπτεις αυτό το ποσό (ίσως αυτό να εννοούσε ο φαναρτζής όταν σου είπε ότι "δεν θα σε καλύψει" αφού αν η ζημιά είναι στα 500 κι εσύ έχει απαλλαγή κάνα 500άρι είναι ακριβώς το ποσό)

Δηλαδή στο δικό σου παράδειγμα αν η ζημιά μου τελικά βγει 500€ + 120€ ΦΠΑ, εγώ πληρώνω τα 500€ και η ασφάλεια τα 120€? 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Θα πάρεις τηλ την ασφαλιστική σου και θα σου πουν.Μπορείς να δεις και στο συμβόλαιο τι απαλλαγή έχεις.

δεν έχω κάποιον οικείο μου ασφαλιστή, γιατί την έκανε η γυναίκα μου στην cosmote insurance γι αυτό πρώτα ρώτησα εδώ, για να είμαι προετοιμασμένος στο τι θα μου πουν και μην με "μπερδέψουν" 

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Επίσης μια εκδοχή είναι φανοποιός να σε αποθαρρύνει για την μικτη για να πάρει 500 ευρώ χωρίς απόδειξη ενώ αν τα πάρει από την ασφαλιστική θα πρέπει να κόψει απόδειξη να αποδώσει τον ΦΠΑ που θα εισπράξει ΑΛΛΑ ακόμα κι έτσι θα φορολογηθεί για τα 500 ευρώ στον φόρο εισοδήματος του χρόνου. 

Εννοείτε ότι μπορεί και να μην είναι έτσι. 

αυτό σκέφτηκα και εγώ γιατί μου είπε ότι θα μου κάνει καλύτερη τιμή για μετρητά στο χέρι. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...