Προς το περιεχόμενο

Ζημιά στο αυτοκίνητο και μικτή ασφάλεια


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το έτσι έχω ακούσει δεν λέει κάτι, το θέμα είναι να λέει ξεκάθαρα στο συμβόλαιο ότι σε συνεργαζόμενο συνεργείο η απαλλαγή είναι μικρότερη, όπως ακριβώς το ξεκαθαρίζει στην περίπτωση θραύσης κρυστάλλων:

 

image.jpeg

Συμβόλαιο δεν έχω να παραθέσω, αν αυτό εννοείς, αλλά η συγκεκριμένη εταιρία αναφέρει στο site της ότι "Αν διαλέξεις οποιοδήποτε συνεργαζόμενο συνεργείο για την επισκευή της ζημιάς σου, εξασφαλίζεις 50% έκπτωση στην απαλλαγή συγκεκριμένων καλύψεων"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

να δεις διακριτικα τι γινεται στα γειτονικα αυτοκινητα...ειναι ολα οκ; 

Εχει κανενα ζημιες και το χρωμα του δικου σου πανω του; 

Πες ότι το βρίσκεις , που κατά πιθανότητα όντως να είναι το αμάξι εκείνο που έχει κάνει την ζημιά , πως το αποδεικνύεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, p_under είπε

 

αυτό σκέφτηκα και εγώ γιατί μου είπε ότι θα μου κάνει καλύτερη τιμή για μετρητά στο χέρι. 

Συνηθισμένη τακτική ειδικά στην παροχή υπηρεσιών πιο πολύ και λιγότερο ίσως σε αγορές αγαθών. 

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Συμβόλαιο δεν έχω να παραθέσω, αν αυτό εννοείς, αλλά η συγκεκριμένη εταιρία αναφέρει στο site της ότι "Αν διαλέξεις οποιοδήποτε συνεργαζόμενο συνεργείο για την επισκευή της ζημιάς σου, εξασφαλίζεις 50% έκπτωση στην απαλλαγή συγκεκριμένων καλύψεων"

Μία χαρά ξεκάθαρα το λέει η hd 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, haris_216 said:

Συμβόλαιο δεν έχω να παραθέσω, αν αυτό εννοείς, αλλά η συγκεκριμένη εταιρία αναφέρει στο site της ότι "Αν διαλέξεις οποιοδήποτε συνεργαζόμενο συνεργείο για την επισκευή της ζημιάς σου, εξασφαλίζεις 50% έκπτωση στην απαλλαγή συγκεκριμένων καλύψεων"

Δεν εννοούσα πως θέλω να μου παραθέσεις κάτι, απλά στάθηκα στο ότι το "έτσι έχω ακούσει" δεν αποδεικνύει τίποτα.

Επίσης αυτό που δείχνεις τώρα γράφει για 50% έκπτωση στην απαλλαγή συγκεκριμένων καλύψεων, δεν διευκρινίζει ούτε αν σε αυτές συμπεριλαμβάνεται η κάλυψη "ίδιες ζημιές", ούτε αν υπάρχουν προϋποθέσεις για να γίνει αυτό, θα πρέπει να δεις τους όρους (κοινώς τα ψιλά γράμματα) για να διαπιστώσεις τι ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.1b79bc891d2739f267f0f8f274e4648e.jpeg

αυτά αναφέρει το συμβόλαιο μου. 

Εγώ βρίσκομαι στην κατηγορία ίδιες ζημιές (Μικτή) ή στην Κακόβουλες ενέργειες? 

Το σκεπτικό μου είναι ότι αν είμαι στην πρώτη κατηγορία, και εφόσον έχω καταλάβει σωστά αυτά που ειπώθηκαν πριν. Έχω 1.250€ απαλλαγή άρα πληρώνω εγώ μέχρι τα 1.250€. Άρα το φτιάχνω από την τσέπη μου με το 500άρικο και τελειώνω. 

Αν βρίσκομαι στην δεύτερη κατηγορία "Κακόβουλες ενέργειες" μου το φτιάχνουν δωρεάν.? 

Μήπως επειδή δεν βρήκα το άλλο αυτοκίνητο που έφταιγε δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν το έκανα εγώ και με ρίξουν στην "Ίδιες ζημιές" και τελικά μου βγει παραπάνω από την τσέπη μου? Γιατί αν το φτιάξω και χρωθώ 550-600€ + ΦΠΑ (υπενθυμίζω η προσφορά που πήρα ήταν 500€ για μετρητά στο χέρι μαύρα), μιλάμε για κόστος ~  750€. 

Και εν τέλη αν δώσω 750€ με την ελπίδα να με αποζημιώσουν και τελικά μου τα γυρίσουν και δεν γίνει έχω δώσει 250€ έξτρα για την ίδια δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν εννοούσα πως θέλω να μου παραθέσεις κάτι, απλά στάθηκα στο ότι το "έτσι έχω ακούσει" δεν αποδεικνύει τίποτα.

Επίσης αυτό που δείχνεις τώρα γράφει για 50% έκπτωση στην απαλλαγή συγκεκριμένων καλύψεων, δεν διευκρινίζει ούτε αν σε αυτές συμπεριλαμβάνεται η κάλυψη "ίδιες ζημιές", ούτε αν υπάρχουν προϋποθέσεις για να γίνει αυτό, θα πρέπει να δεις τους όρους (κοινώς τα ψιλά γράμματα) για να διαπιστώσεις τι ισχύει.

Άρα κατά βάθος εννοούσες ότι θέλεις να σου παραθέσω συμβόλαιο, αφού ψάχνεις προϋποθέσεις και ψιλά γράμματα. ;)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, p_under είπε

Εγώ βρίσκομαι στην κατηγορία ίδιες ζημιές (Μικτή) ή στην Κακόβουλες ενέργειες? 

Κακόβουλες ενέργειες είναι άλλο πράγμα.

Τα 1250 ευρώ πάντως είναι σχετική υψηλό νούμερο. Μήπως το διαλέξατε για να μειωθούν τα ασφάλιστρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Κακόβουλες ενέργειες είναι άλλο πράγμα.

Τα 1250 ευρώ πάντως είναι σχετική υψηλό νούμερο. Μήπως το διαλέξατε για να μειωθούν τα ασφάλιστρα?

μάλλον ναι, πρέπει να ήταν από τις πιο οικονομικές. 

άρα βρίσκομαι στην κατηγορία "Ίδιες ζημιές"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p_under είπε

 

άρα βρίσκομαι στην κατηγορία "Ίδιες ζημιές"? 

Μπορεί να είναι κι έτσι αλλά με ένα τηλέφωνο μπορείς να το μάθεις. Ίσως και να μην είναι. Με επιφύλαξη αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p_under είπε

μάλλον ναι, πρέπει να ήταν από τις πιο οικονομικές. 

άρα βρίσκομαι στην κατηγορία "Ίδιες ζημιές"? 

Έτσι ακριβώς. Και με δεδομένο το υψηλό ποσό απαλλαγής, για την συγκεκριμένη περίπτωση το πληρώνεις όλο από την τσέπη σου

Εκτός αν... ;) (οι γνωστές "πονηριές")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris_216 είπε

Έτσι ακριβώς. Και με δεδομένο το υψηλό ποσό απαλλαγής, για την συγκεκριμένη περίπτωση το πληρώνεις όλο από την τσέπη σου

Εκτός αν... ;) (οι γνωστές "πονηριές")

εννοείς να μου κάνει δήλωσει κάποιος γνωστός?
Μπα δεν το κάνω αυτό, δεν θέλω να υποχρεώσω κάποιον να μπει στην διαδικασία για μένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, p_under είπε

 

δεν έχω κάποιον οικείο μου ασφαλιστή, γιατί την έκανε η γυναίκα μου στην cosmote insurance γι αυτό πρώτα ρώτησα εδώ, για να είμαι προετοιμασμένος στο τι θα μου πουν και μην με "μπερδέψουν" 

 

Δεν χρειάζεσαι δικό σου ασφαλιστή.Παίρνεις το συμβόλαιο στα χερια και κοιτάς για τηλέφωνο επικοινωνίας.Ακόμα και στην https://www.cosmoteinsurance.gr/ μπορείς να καλέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p_under είπε

εννοείς να μου κάνει δήλωσει κάποιος γνωστός?
Μπα δεν το κάνω αυτό, δεν θέλω να υποχρεώσω κάποιον να μπει στην διαδικασία για μένα. 

Αν και δεν θα του στοίχιζε πρακτικά τίποτα (οκ "αμαυρώνει" λίγο το ασφαλιστικό του προφίλ) είναι προς τιμήν σου που δεν θες να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αν και δεν θα του στοίχιζε πρακτικά τίποτα (οκ "αμαυρώνει" λίγο το ασφαλιστικό του προφίλ) είναι προς τιμήν σου που δεν θες να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες.

Ακόμα και να γινει κάτι τέτοιο οι ασφαλιστικές ζητάνε να δουν και τα δύο αυτοκίνητα. Έχουν αλλάξει τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, haris_216 said:

Άρα κατά βάθος εννοούσες ότι θέλεις να σου παραθέσω συμβόλαιο, αφού ψάχνεις προϋποθέσεις και ψιλά γράμματα. ;)

Μπα όχι, δεν θέλω να ψάξεις τίποτα για μένα, αν είναι να ψάξεις να το κάνεις για να επιβεβαιώσεις τον ισχυρισμό σου.

Επίσης τα ψιλά γράμματα στη Hellas Direct δεν είναι στο συμβόλαιο, είναι στο site της, just staying ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...