Προς το περιεχόμενο

Ζημιά στο αυτοκίνητο και μικτή ασφάλεια


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα αφού δεν είναι γνωστός ο ένοχος, λογικό είναι ο ίδιος όταν έκανε την ζημιά από την στιγμή που δεν υπήρχε κανένας αυτόπτης μάρτυρας εξαφανίστηκε άσχετα με την ζημιά που θα έπαθε και το δικό του αυτοκίνητο περίπου τα ίδια υποθέτω.

Επεξ/σία από Mhdenistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, p_under said:

image.jpeg.1b79bc891d2739f267f0f8f274e4648e.jpeg

αυτά αναφέρει το συμβόλαιο μου. 

Εγώ βρίσκομαι στην κατηγορία ίδιες ζημιές (Μικτή) ή στην Κακόβουλες ενέργειες? 

Το σκεπτικό μου είναι ότι αν είμαι στην πρώτη κατηγορία, και εφόσον έχω καταλάβει σωστά αυτά που ειπώθηκαν πριν. Έχω 1.250€ απαλλαγή άρα πληρώνω εγώ μέχρι τα 1.250€. Άρα το φτιάχνω από την τσέπη μου με το 500άρικο και τελειώνω. 

Αν βρίσκομαι στην δεύτερη κατηγορία "Κακόβουλες ενέργειες" μου το φτιάχνουν δωρεάν.? 

Μήπως επειδή δεν βρήκα το άλλο αυτοκίνητο που έφταιγε δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν το έκανα εγώ και με ρίξουν στην "Ίδιες ζημιές" και τελικά μου βγει παραπάνω από την τσέπη μου? Γιατί αν το φτιάξω και χρωθώ 550-600€ + ΦΠΑ (υπενθυμίζω η προσφορά που πήρα ήταν 500€ για μετρητά στο χέρι μαύρα), μιλάμε για κόστος ~  750€. 

Και εν τέλη αν δώσω 750€ με την ελπίδα να με αποζημιώσουν και τελικά μου τα γυρίσουν και δεν γίνει έχω δώσει 250€ έξτρα για την ίδια δουλειά. 

Κακόβουλες ενέργειες είναι αν το αυτοκίνητο σου πάθει κάποια ζημιά από ας πούμε βανδαλισμό, δολιοφθορά κτλ, η ζημιά που περιέγραψες σίγουρα 100% συγκαταλέγεται στις "ίδιες ζημιές". Το 1.250 απαλλαγή σημαίνει ότι τα πρώτα 1.250€ ανά ζημιά τα πληρώνεις από την τσέπη σου, οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση τίποτα δεν θα πάρεις από την ασφαλιστική.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, p_under είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. 

 

Μόλις επιβεβαίωσε όσα γράφτηκαν και ασφαλιστής. 

 

Βγάλε την μικτή φίλε μου , σε αξία 11000ε έχεις 1250ε απαλλαγή . Την πληρώνεις τσάμπα θεωρώ

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Βγάλε την μικτή φίλε μου , σε αξία 11000ε έχεις 1250ε απαλλαγή . Την πληρώνεις τσάμπα θεωρώ

Αυτό κατάλαβα και εγώ σήμερα! 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, p_under είπε

Αυτό κατάλαβα και εγώ σήμερα! 

 

Κρίμα πάντως που δεν έχουν τσίπα να αφήσουν ένα τηλέφωνο  , με το καλό να το φτιάξεις φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κρίμα πάντως που δεν έχουν τσίπα να αφήσουν ένα τηλέφωνο  , με το καλό να το φτιάξεις φίλε μου

Σε ευχαριστώ. 

Με απόλυτη ειλικρίνεια σου λεω πως είναι η 3η φορα που συμβαίνει αυτό μεσα σε έναν χρόνο. 

Με μικρότερες ζημιές που με πείραξαν αλλα δεν ασχολήθηκα. 2 φορες γρατζουνιες πίσω στον προφυλακτήρα και ενα θολωμα στο αλλο φτερο που αυτό θα το βγαλω με αλοιφή. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λεπτομέρεια  που δεν αναφέρθηκε...

Ιδιες ζημιές δεν νομίζω οτι καλύπτει η ασφαλιστική αν δηλωθεί οτι έγιναν απο άλλο αυτοκίνητο  και εξαφανίστηκε ο υπαίτιος χωρίς να  δηλώσει το ατύχημα...

Θα πρέπει να δηλωθεί και να φαίνετε  οτι έγιναν απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο (έπεσε πάνω σε τοίχο, δέντρο κλπ) 

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, p_under said:

Σε ευχαριστώ. 

Με απόλυτη ειλικρίνεια σου λεω πως είναι η 3η φορα που συμβαίνει αυτό μεσα σε έναν χρόνο. 

Με μικρότερες ζημιές που με πείραξαν αλλα δεν ασχολήθηκα. 2 φορες γρατζουνιες πίσω στον προφυλακτήρα και ενα θολωμα στο αλλο φτερο που αυτό θα το βγαλω με αλοιφή. 

2 φορες στο τρεχον αμαξι, 2 στο προηγουμενο, παντα hit and run. Επειδη ειχα μικτη ομως, με 500 απαλλαγη , η τελευταια που πηρε δυο πορτες, διελυσε φτερο και εξαυλωσε καθρεφτη δεν με πονεσε. Το εχω μεσα ακομα στον φανοποιο, με την ευκαιρια εκανα και ενα φρεσκαρισμα στο χρωμα και κατι αλλα ψιλα, και πλεον η dash cam θα δουλευει και το βραδυ με 30k powerbank και ο επομενος (το εχω σιγουρο) θα την πληρωσει για ολους… (παρκαρει στον δρομο δυστυχως το αμαξι).

Οποτε TS, αν παρκαρεις δρομο, αλλαξε ασφαλεια, βρες μια μικτη με μικροτερη απαλλαγη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, teot said:

Μια λεπτομέρεια  που δεν αναφέρθηκε...

Ιδιες ζημιές δεν νομίζω οτι καλύπτει η ασφαλιστική αν δηλωθεί οτι έγιναν απο άλλο αυτοκίνητο  και εξαφανίστηκε ο υπαίτιος χωρίς να  δηλώσει το ατύχημα...

Θα πρέπει να δηλωθεί και να φαίνετε  οτι έγιναν απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο (έπεσε πάνω σε τοίχο, δέντρο κλπ) 

Η μικτή συνήθως καλύπτει και αυτή τη περίπτωση, δλδ να σε χτυπήσει άλλο αυτοκίνητο και να φύγει.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Chuckie667 said:

2 φορες στο τρεχον αμαξι, 2 στο προηγουμενο, παντα hit and run. Επειδη ειχα μικτη ομως, με 500 απαλλαγη , η τελευταια που πηρε δυο πορτες, διελυσε φτερο και εξαυλωσε καθρεφτη δεν με πονεσε. Το εχω μεσα ακομα στον φανοποιο, με την ευκαιρια εκανα και ενα φρεσκαρισμα στο χρωμα και κατι αλλα ψιλα, και πλεον η dash cam θα δουλευει και το βραδυ με 30k powerbank και ο επομενος (το εχω σιγουρο) θα την πληρωσει για ολους… (παρκαρει στον δρομο δυστυχως το αμαξι).

Οποτε TS, αν παρκαρεις δρομο, αλλαξε ασφαλεια, βρες μια μικτη με μικροτερη απαλλαγη…

@Chuckie667 Ποιο μοντελο dashcam εχεις και το δουλευεις με powerbank? Δεν υπαρχει προβλημα με το powerbank και τις υψηλες θερμοκρασιες στο αμαξι? Ποσο χρονο κραταει το 30K powerbank?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

2 φορες στο τρεχον αμαξι, 2 στο προηγουμενο, παντα hit and run. Επειδη ειχα μικτη ομως, με 500 απαλλαγη , η τελευταια που πηρε δυο πορτες, διελυσε φτερο και εξαυλωσε καθρεφτη δεν με πονεσε. Το εχω μεσα ακομα στον φανοποιο, με την ευκαιρια εκανα και ενα φρεσκαρισμα στο χρωμα και κατι αλλα ψιλα, και πλεον η dash cam θα δουλευει και το βραδυ με 30k powerbank και ο επομενος (το εχω σιγουρο) θα την πληρωσει για ολους… (παρκαρει στον δρομο δυστυχως το αμαξι).

Οποτε TS, αν παρκαρεις δρομο, αλλαξε ασφαλεια, βρες μια μικτη με μικροτερη απαλλαγη…

Θα σου στείλω pm για το combo dash + powerbank

 

Edit αυτες τις αποριες που ρωτησε ο BL_EVER εχω και εγώ 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tsofras said:

Βγάλε την μικτή φίλε μου , σε αξία 11000ε έχεις 1250ε απαλλαγή . Την πληρώνεις τσάμπα θεωρώ

Γιατί τσάμπα; Αν βγει ολική το αμάξι ρωτάς τον άνθρωπο αν έχει να συμπληρώσει 9750 ακόμη να πάρει καινούργιο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gakost είπε

Γιατί τσάμπα; Αν βγει ολική το αμάξι ρωτάς τον άνθρωπο αν έχει να συμπληρώσει 9750 ακόμη να πάρει καινούργιο;

Τι γράφεις? δε βγάζω νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gakost είπε

Γιατί τσάμπα; Αν βγει ολική το αμάξι ρωτάς τον άνθρωπο αν έχει να συμπληρώσει 9750 ακόμη να πάρει καινούργιο;

Συγνώμη φίλε μου την μικτή εγώ την έχω για κάποιο χαζό ατύχημα μικρής ζημιάς αλλά μεγαλύτερου κόστους με τις σημερινές τιμές ( π.χ. ένα φανάρι Led 1100€)

Αν κάποιος κάνει μικτή επειδή παίζει να τρακάρει και να βγάλει το αμάξι ολική, ας τον απασχολεί ο τρόπος που οδηγεί και η ασφάλεια του.

Τέλος πάντων την γνώμη μου είπα, αν εσύ θες μικτή για πιθανότητα ολικής από λάθος σου, καλά κάνεις και την έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...