Προς το περιεχόμενο

Ζημιά στο αυτοκίνητο και μικτή ασφάλεια


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, BL_EVER said:

@Chuckie667 Ποιο μοντελο dashcam εχεις και το δουλευεις με powerbank? Δεν υπαρχει προβλημα με το powerbank και τις υψηλες θερμοκρασιες στο αμαξι? Ποσο χρονο κραταει το 30K powerbank?

Εχω ηδη την dash (garmin) και το powerbank, μεχρι τωρα δουλευε μονο με τον κινητηρα σε λειτουργια με usb τροφοδοσια απο τον αναπτηρα.

μολις το παρω απο το συνεργειο, λεω να το δουλευω 20:00 με 08:00 την επομενη με το powerbank, μετα παρκινγκ γραφειου δεν κινδυνευει (φουλ καμερες εκει).

Οποτε θα επανελθω με το πειραμα απο εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, tsofras said:

Συγνώμη φίλε μου την μικτή εγώ την έχω για κάποιο χαζό ατύχημα μικρής ζημιάς αλλά μεγαλύτερου κόστους με τις σημερινές τιμές ( π.χ. ένα φανάρι Led 1100€)

Αν κάποιος κάνει μικτή επειδή παίζει να τρακάρει και να βγάλει το αμάξι ολική, ας τον απασχολεί ο τρόπος που οδηγεί και η ασφάλεια του.

Τέλος πάντων την γνώμη μου είπα, αν εσύ θες μικτή για πιθανότητα ολικής από λάθος σου, καλά κάνεις και την έχεις

Τσοφρακο δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μπορεί η πιθανότητα μικροζημιας να είναι υψηλοτερη από μια ολική, αλλά δεν παύει να υπάρχει σαν ενδεχόμενο. Μην ξεχνάς πως ο senna ήταν καταπληκτικός οδηγός. Παρολαυτα σκοτώθηκε. 

Σε ασφαλιστική δουλεύεις ρε μαν τόσα χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, li@m είπε

Τσοφρακο δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μπορεί η πιθανότητα μικροζημιας να είναι υψηλοτερη από μια ολική, αλλά δεν παύει να υπάρχει σαν ενδεχόμενο. Μην ξεχνάς πως ο senna ήταν καταπληκτικός οδηγός. Παρολαυτα σκοτώθηκε. 

Σε ασφαλιστική δουλεύεις ρε μαν τόσα χρόνια...

Στατιστικά είναι,  ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις τους. Δεν την είπα για να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου

Το ότι δουλεύω σε ασφαλιστική τι έχει να λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν έχεις απαλλαγή από 500 ευρώ και πάνω δίκιο έχεις. Αλοιως λέει βλακειες 

Συνήθως οι απαλλαγές όμως είναι από 300 ευρώ και πάνω 

300 ευρώ απαλλαγή θα έχει πολύ μεγάλα ασφάλιστρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, li@m said:

Τσοφρακο δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μπορεί η πιθανότητα μικροζημιας να είναι υψηλοτερη από μια ολική, αλλά δεν παύει να υπάρχει σαν ενδεχόμενο. Μην ξεχνάς πως ο senna ήταν καταπληκτικός οδηγός. Παρολαυτα σκοτώθηκε. 

Σε ασφαλιστική δουλεύεις ρε μαν τόσα χρόνια...

Ο Senna δεν σκοτωθηκε απο οδηγικο λαθος αλλα απο βλαβη στην αναρτηση του οχηματος, οποτε ακυρο το σχολιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dinos1973 said:

Ο Senna δεν σκοτωθηκε απο οδηγικο λαθος αλλα απο βλαβη στην αναρτηση του οχηματος, οποτε ακυρο το σχολιο.

Ναι, και; Δεν υπάρχουν δηλαδή αυτές οι περιπτώσεις; 

Μήπως να βγει κάλυψη ιδίων ζημιών μόνο απο μηχανική βλάβη γιατί είμαι χεράς;

11 minutes ago, tsofras said:

Το ότι δουλεύω σε ασφαλιστική τι έχει να λέει?

Λιγό περισσότερη ασφαλιστικη συνειδηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, li@m είπε

 

Λιγό περισσότερη ασφαλιστικη συνειδηση 

Μάλιστα, κάποιος σε πείραξε μάλλον σήμερα και βρήκες να τα βάλεις μαζί μου. Άντε καλημέρα I am out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, li@m said:

Αν κάποιος κάνει μικτή επειδή παίζει να τρακάρει και να βγάλει το αμάξι ολική, ας τον απασχολεί ο τρόπος που οδηγεί και η ασφάλεια του.

 

4 minutes ago, tsofras said:

καλημέρα I am out

Κι εγώ μαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, li@m said:

Μην ξεχνάς πως ο senna ήταν καταπληκτικός οδηγός. Παρολαυτα σκοτώθηκε.

Οδηγώντας ένα μονοθέσιο 800 αλόγων στο απόλυτο όριο. Είπαμε ο μέσος Έλληνας οδηγός είναι στο μυαλό του Σουμάχερ, αλλά όχι και έτσι.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Joshua21 said:

Σίγουρα? Σε ένα δικό μου ασφαλιστήριο στην HD πάντως 500 γράφει, δεν λέει κάτι κάπου για λιγότερα σε συνεργαζόμενο.

Σιγουροτατα,αφου το Νοεμβριο ενα μ...ς μου διελυσε την πορτα και φτερο χωρις να αφησει στοιχεια και ευτυχως απο 2000 πληρωσα μονο 250.Αν παρεις τηλεφωνο θα στο πουν.

13 hours ago, teot said:

Μια λεπτομέρεια  που δεν αναφέρθηκε...

Ιδιες ζημιές δεν νομίζω οτι καλύπτει η ασφαλιστική αν δηλωθεί οτι έγιναν απο άλλο αυτοκίνητο  και εξαφανίστηκε ο υπαίτιος χωρίς να  δηλώσει το ατύχημα...

Θα πρέπει να δηλωθεί και να φαίνετε  οτι έγιναν απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο (έπεσε πάνω σε τοίχο, δέντρο κλπ) 

Λαθος.Εγραψα οτι αποζημιωθηκα οταν το βρηκα τρακαρισμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Αν κάποιος κάνει μικτή επειδή παίζει να τρακάρει και να βγάλει το αμάξι ολική, ας τον απασχολεί ο τρόπος που οδηγεί και η ασφάλεια του.

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που κάνουμε μικτή. Και δεν χρειάζεται να μας απασχολεί τίποτα ούτε οι "νουθεσίες" προσφέρουν τίποτα. Ο οποιοσδήποτε, όσο προσεκτικός, μυαλωμένος, συγκρατημένος και να είναι δεν ξέρει τι μπορεί να τον περιμένει στιο επόμενο δευτερόλεπτο. Λέγεται ρεαλισμός. Βέβαια θα συμφωνήσω ότι 1250€ απαλλαγή για αμάξι αξίας μόλις 11.000€ (όχι ότι παίζει ρόλο η αξία-απλά μάλλον επιλέχθηκε μικτή με "φθηνό" ασφάλιστρο) είναι κοροϊδία και σχεδόν άσκοπη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theopan είπε

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που κάνουμε μικτή. Και δεν χρειάζεται να μας απασχολεί τίποτα ούτε οι "νουθεσίες" προσφέρουν τίποτα. Ο οποιοσδήποτε, όσο προσεκτικός, μυαλωμένος, συγκρατημένος και να είναι δεν ξέρει τι μπορεί να τον περιμένει στιο επόμενο δευτερόλεπτο. Λέγεται ρεαλισμός. Βέβαια θα συμφωνήσω ότι 1250€ απαλλαγή για αμάξι αξίας μόλις 11.000€ (όχι ότι παίζει ρόλο η αξία-απλά μάλλον επιλέχθηκε μικτή με "φθηνό" ασφάλιστρο) είναι κοροϊδία και σχεδόν άσκοπη κίνηση.

Ρεαλισμός φίλε μου είναι επίσης ότι μπορεί να καει το σπίτι μας οπότε θέλουμε ασφάλεια κατοικίας, να πάθουμε κάποιο ατύχημα οπότε θέλουμε ασφάλεια υγείας, να πεθάνουμε οπότε θέλουμε ασφάλεια ζωής, να μην έχουμε να πληρώσουμε όλα τα παραπάνω και να διαλέξουμε μία από τις παραπάνω ή και καμία.

Τώρα γιατί πιαστηκατε μερικοί από μία κουβέντα που έγραψα εγώ ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω που βγαίνω λάθος και ότι δεν έχω ασφαλιστική συνείδηση ή δεν είμαι ρεαλιστής .

Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει στη ζωή του τέλος πάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να το πάω λίγο ανάποδα...Τι με απασχολεί περισσότερο; οι μικροζημιές που πιθανόν να μπορώ να καλύψω από την τσέπη μου; ή κάτι πιο χοντρό που πιθανόν να χρειαστεί να βάλω δάνειο για να μπορώ να εξυπηρετηθώ και να κινούμαι;

 

Επεξ/σία από dimitris_dimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρεαλισμός φίλε μου είναι επίσης ότι μπορεί να καει το σπίτι μας οπότε θέλουμε ασφάλεια κατοικίας, να πάθουμε κάποιο ατύχημα οπότε θέλουμε ασφάλεια υγείας, να πεθάνουμε οπότε θέλουμε ασφάλεια ζωής

Ασφαλεια ζωης, αν δεν κρεμονται αλλες ζωες απο εσενα δεν χρειαζεσαι. Ας πεθανεις. 
Ασφαλεια υγειας, την θελεις για να εχεις επιλογη. Αν δεν εχεις ομως, δεν εισαι εντελως ξεκρεμαστος. Εχεις τον ΕΟΠΠΥ.
Αλλα θες να μου πεις οτι εργαζεσαι σε ασφαλιστικη και δεν εχεις ασφαλισμενο εστω σε ενα Flexa το σπιτι σου ? Θα μου εκανε τρομερή εντυπωση! :) Ειδικα σημερα που ασχολουμαι με ενα τηγανι με κρεμμυδακι και μια φουντωμενη κουζινα, που απο τυχη δεν εκαψε μια πολυκατοικια 1000τμ.

 

3 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Να το πάω λίγο ανάποδα...Τι με απασχολεί περισσότερο; οι μικροζημιές που πιθανόν να μπορώ να καλύψω από την τσέπη μου; ή κάτι πιο χοντρό που πιθανόν να χρειαστεί να βάλω δάνειο για να μπορώ αν εξυπηρετηθώ και κινούμαι;

 

Παντα λεω στους πελατες μου. Αναλογα ποσα λεφτα εχεις να ξεκινας και να καλυπτεις αυτο που αν συμβει σε κατεστρεψε ή εστω σου εκανε μεγάλη ζημιά.
Θέλω την τέλεια ΑΕ στο αυτοκινητο μου, για να ειμαι σίγουρος οτι θα καλυψει το 1.300.000€ ανα θανατο.
Θέλω να ασφαλισω για κλοπη το αμαξι μου. Το κοστος ειναι μηδαμινο, ενω τα αμαξια κλεβονται για πλακα και πολυ πιθανα να βρεθω με δανειο για να παρω αλλο. Τα τελευταια 10κάτι χρονια εχω αποζημιωσει 20-30 αυτοκινητα, και τα προηγουμενα 20 χρόνια δεν ηξερα κυριολεκτικά ουτε την διαδικασια αποζημιωσης. Ουτε ενα!
Θελω να ασφαλισω για φωτια-σεισμο το σπιτι μου. Αν καεί ή πέσει... τέλος!

Τωρα θραυση κρυσταλλων στο αμαξι, ψιλοχεστηκα. Εχω 200-300€ για να αλλαξω παμπριζ που στην τελικη 30 χρονια δεν μου εσπασε και ποτε. 
Οδικη βοηθεια, ψιλοχεστηκα και παλι. Και στην επαρχια να μεινω δεν θα καταστραφω αν δωσω 300€ για επαναπατρισμο στην Αθηνα ή 40€ για μεταφορα μεσα στην Αττικη.
ζωνες , προεντατηρες , και απωλεια κλειδιων, και χαρτιων και ... κλαιν!
Σοβαρη Νομικη Προστασια ομως την θελω. Να με καλυψει μεχρι 15.000€ γιατι τα δικαστηρια ειναι πανακριβα.

τωρα θυελλα στο διαμερισμα στην αθηνα μην μου σπασει την τέντα και παλι κλαιν!
Αλλα αν φουντωσει το κρεμμυδακι θα καψω το σπιτι μου. Μακαρι επισης να μπορουσα να αγορασω 10πλασιο κεφαλαιο ΑΕ απο καλυπτομενο κινδυνο στο σπιτι μου, γιατι αν παρει καλα φωτια, θα καψω ολη την πολυκατοικια.

Ετσι και στην μεικτη. 1000€ εχω. 30.000€ δεν εχω. Οποτε απο το να μην παρω καθολου μεικτη, προτιμω να πληρωνω λιγα ασφαλιστρα και να ασφαλιζω την στραβη που θα με ταρακουνησει.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ασφαλεια ζωης, αν δεν κρεμονται αλλες ζωες απο εσενα δεν χρειαζεσαι. Ας πεθανεις. 
Ασφαλεια υγειας, την θελεις για να εχεις επιλογη. Αν δεν εχεις ομως, δεν εισαι εντελως ξεκρεμαστος. Εχεις τον ΕΟΠΠΥ.
Αλλα θες να μου πεις οτι εργαζεσαι σε ασφαλιστικη και δεν εχεις ασφαλισμενο εστω σε ενα Flexa το σπιτι σου ? Θα μου εκανε τρομερή εντυπωση! :) Ειδικα σημερα που ασχολουμαι με ενα τηγανι με κρεμμυδακι και μια φουντωμενη κουζινα, που απο τυχη δεν εκαψε μια πολυκατοικια 1000τμ.

 

Παντα λεω στους πελατες μου. Αναλογα ποσα λεφτα εχεις να ξεκινας και να καλυπτεις αυτο που αν συμβει σε κατεστρεψε ή εστω σου εκανε μεγάλη ζημιά.
Θέλω την τέλεια ΑΕ στο αυτοκινητο μου, για να ειμαι σίγουρος οτι θα καλυψει το 1.300.000€ ανα θανατο.
Θέλω να ασφαλισω για κλοπη το αμαξι μου. Το κοστος ειναι μηδαμινο, ενω τα αμαξια κλεβονται για πλακα και πολυ πιθανα να βρεθω με δανειο για να παρω αλλο. Τα τελευταια 10κάτι χρονια εχω αποζημιωσει 20-30 αυτοκινητα, και τα προηγουμενα 20 χρόνια δεν ηξερα κυριολεκτικά ουτε την διαδικασια αποζημιωσης. Ουτε ενα!
Θελω να ασφαλισω για φωτια-σεισμο το σπιτι μου. Αν καεί ή πέσει... τέλος!

Τωρα θραυση κρυσταλλων στο αμαξι, ψιλοχεστηκα. Εχω 200-300€ για να αλλαξω παμπριζ που στην τελικη 30 χρονια δεν μου εσπασε και ποτε. 
Οδικη βοηθεια, ψιλοχεστηκα και παλι. Και στην επαρχια να μεινω δεν θα καταστραφω αν δωσω 300€ για επαναπατρισμο στην Αθηνα ή 40€ για μεταφορα μεσα στην Αττικη.
ζωνες , προεντατηρες , και απωλεια κλειδιων, και χαρτιων και ... κλαιν!
Σοβαρη Νομικη Προστασια ομως την θελω. Να με καλυψει μεχρι 15.000€ γιατι τα δικαστηρια ειναι πανακριβα.

τωρα θυελλα στο διαμερισμα στην αθηνα μην μου σπασει την τέντα και παλι κλαιν!
Αλλα αν φουντωσει το κρεμμυδακι θα καψω το σπιτι μου. Μακαρι επισης να μπορουσα να αγορασω 10πλασιο κεφαλαιο ΑΕ απο καλυπτομενο κινδυνο στο σπιτι μου, γιατι αν παρει καλα φωτια, θα καψω ολη την πολυκατοικια.

Ετσι και στην μεικτη. 1000€ εχω. 30.000€ δεν εχω. Οποτε απο το να μην παρω καθολου μεικτη, προτιμω να πληρωνω λιγα ασφαλιστρα και να ασφαλιζω την στραβη που θα με ταρακουνησει.
 

Τα είπατε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...