Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Α είχες την GPU συνέχεια επάνω; νόμιζα την είχες βγάλει. Ε ναι τώρα αν σου ανάβει led για VGA (aka GPU) κάτι δεν πάει καλά εκεί. Μπορείς να δοκιμάσεις να της δώσεις ρεύμα από άλλο rail του power supply; ή να δεις αν είναι modular μην και δεν πατάει καλά το βύσμα είτε από την πλευρά της GPU είτε από την πλευρά του PSU

Την έδωσα ρεύμα από αλλού,το ίδιο πράγμα γίνεται παρατήρησα το λαμπάκι στην μητρική όταν ανοίγει πάει για λίγο στην cpu όπως θα έπρεπε μάλλον αλλά πάλι μετά vga και σταματάει η κάρτα γραφικών 

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Την έδωσα ρεύμα από αλλού,το ίδιο πράγμα γίνεται παρατήρησα το λαμπάκι στην μητρική όταν ανοίγει πάει για λίγο στην cpu όπως θα έπρεπε μάλλον αλλά πάλι μετά vga και σταματάει η κάρτα γραφικών 

@SeNNinhA

Έβαλα άλλο pin για ρεύμα πάλι το ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, tollisth said:

Την έδωσα ρεύμα από αλλού,το ίδιο πράγμα γίνεται παρατήρησα το λαμπάκι στην μητρική όταν ανοίγει πάει για λίγο στην cpu όπως θα έπρεπε μάλλον αλλά πάλι μετά vga και σταματάει η κάρτα γραφικών 

παίζει να βρεις GPU για δοκιμή από φίλο/γνωστό; Αν όχι μόνο σε κατάστημα μετά.
ίσως να σε χαιρέτισε η GPU. Αν την βγάλεις, οπτικά δείχνει να έχει σκάσει τίποτα; μυρίζει καμμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, comfuzio είπε

παίζει να βρεις GPU για δοκιμή από φίλο/γνωστό; Αν όχι μόνο σε κατάστημα μετά.
ίσως να σε χαιρέτισε η GPU. Αν την βγάλεις, οπτικά δείχνει να έχει σκάσει τίποτα; μυρίζει καμμένο; 

Θα Βρω από φίλο αλλά όχι σήμερα 

Οπτικά δεν φαίνεται κάτι ούτε και μυρίζει 

Ίσως να φταίει και αυτό από ότι φαίνεται έχει και μια λογική μετά από όλα τα γεγονότα. ίσως για αυτό να μην <<ενεργοποιείται>> ποντίκι και πληκτρολόγιο επειδή δεν δείχνει κάτι (υπόθεση κάνω)

4 λεπτά πριν, benign είπε

Και αν επιτρεπεται ποιο τροφοδοτικο εχει ο φιλος?  :) (Ολα δειχνουν gpu χαλασμενη.)

Αυτό έχω 

https://www.skroutz.gr/s/13057615/Enermax-RevoBron-700W-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, tollisth said:

Το εχεις καιρο? Επισης,εκανες τιποτε αλλαγες στον υπολογιστη σου τωρα τελευταια,πριν παρουσιαστει το προβλημα?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, tollisth said:

Θα Βρω από φίλο αλλά όχι σήμερα 

Οπτικά δεν φαίνεται κάτι ούτε και μυρίζει 

Ίσως να φταίει και αυτό από ότι φαίνεται έχει και μια λογική μετά από όλα τα γεγονότα. ίσως για αυτό να μην <<ενεργοποιείται>> ποντίκι και πληκτρολόγιο επειδή δεν δείχνει κάτι (υπόθεση κάνω)

Αυτό έχω 

https://www.skroutz.gr/s/13057615/Enermax-RevoBron-700W-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html

Χωρίς την GPU αν πατήσεις να ανάψει πάλι, σταματάει στο ίδιο led; κάνει κάνα άλλο beep beep?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, benign είπε

Το εχεις καιρο? Επισης,εκανες τιποτε αλλαγες στον υπολογιστη σου τωρα τελευταια,πριν παρουσιαστει το προβλημα?

Τέλη του 2018 το έκανα το pc όλα καινούργια,η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν πριν 5-6 μήνες πρόσθεσα αλλά 16gb ram δεν νομίζω να παίζει αυτό ρόλο 

Από τότε που το έκανα είναι και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε βλάβη hardware 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

 

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Χωρίς την GPU αν πατήσεις να ανάψει πάλι, σταματάει στο ίδιο led; κάνει κάνα άλλο beep beep?

Θα το δοκιμάσω τώρα να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Τέλη του 2018 το έκανα το pc όλα καινούργια,η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν πριν 5-6 μήνες πρόσθεσα αλλά 16gb ram δεν νομίζω να παίζει αυτό ρόλο 

Από τότε που το έκανα είναι και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε βλάβη hardware 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

 

Για τι gpu μιλάμε; Μήπως έχει dual bios για να δοκιμάσεις το δεύτερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, CorsarioJoao said:

Για τι gpu μιλάμε; Μήπως έχει dual bios για να δοκιμάσεις το δεύτερο;

Ναι αυτό! Μήπως έχει 2ο bios η GPU με κάποιο διακοπτάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, tollisth said:

Τέλη του 2018 το έκανα το pc όλα καινούργια,η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν πριν 5-6 μήνες πρόσθεσα αλλά 16gb ram δεν νομίζω να παίζει αυτό ρόλο 

Από τότε που το έκανα είναι και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε βλάβη hardware 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

 

Οχι ειναι ασχετο.Κοιτα εφοσον παιρνει μπρος λιγο και μετα σταματαει,μαλλον ειναι η καρτα γραφικων.Δοκιμασε με αλλη και μας ξαναλες. (Εγω θα σκεφτομουν να αγοραζα μια παμφτηνη παλια καρτουλα απο τα μεταχειρισμενα επειδη οι παλιοι ryzen δεν εχουν ενσωματωμενη gpu,ισα ισα για να μπορω να κανω την δουλεια μου αν θελω να πουλησω την καρτα μου η μου χαλασει.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Για τι gpu μιλάμε; Μήπως έχει dual bios για να δοκιμάσεις το δεύτερο;

Gigabyte GeForce GTX1060 6GB

Πως γίνεται αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Θα Βρω από φίλο αλλά όχι σήμερα 

Οπτικά δεν φαίνεται κάτι ούτε και μυρίζει 

Ίσως να φταίει και αυτό από ότι φαίνεται έχει και μια λογική μετά από όλα τα γεγονότα. ίσως για αυτό να μην <<ενεργοποιείται>> ποντίκι και πληκτρολόγιο επειδή δεν δείχνει κάτι (υπόθεση κάνω)

Αυτό έχω 

https://www.skroutz.gr/s/13057615/Enermax-RevoBron-700W-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html

Απ την στιγμή που δεν μπαίνει στο BIOS δεν ψάχνει να βρει ποντίκι και πληκτρολόγιο. Είναι ένα βήμα μετά αυτό.

Το πιθανότερο είναι η GPU με μια περίπτωση να μην δίνει σωστά ρεύματα το τροφοδοτικό.

Εάν μπορείς να βρεις GPU δανεικη θα το δεις. Μια απλή.

Από την άλλη η σωστή λύση είναι να το δει τεχνικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Απ την στιγμή που δεν μπαίνει στο BIOS δεν ψάχνει να βρει ποντίκι και πληκτρολόγιο. Είναι ένα βήμα μετά αυτό.

Το πιθανότερο είναι η GPU με μια περίπτωση να μην δίνει σωστά ρεύματα το τροφοδοτικό.

Εάν μπορείς να βρεις GPU δανεικη θα το δεις. Μια απλή.

Από την άλλη η σωστή λύση είναι να το δει τεχνικός.

OK ευχαριστώ για την βοήθεια 

Θα προσπαθήσω να βρω να δοκιμάσω εφόσον δουλέψει θα το τεστάρω μερικές μέρες πάει να πει έφταιγε η κάρτα αν συνεχίσει ίσως να υπάρχει θέμα με το ρεύμα αναγκαστικά μετά θα το πάω σε τεχνικό όπως και να έχει το θετικό της υπόθεσης είναι ότι εμπλουτισαμε σήμερα τις γνώσεις μας λίγο παραπάνω 

Θα επανέλθω με την λύση για την ιστορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί επίσης ότι μπορεί να είναι και η μητρική. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για μητρικές MSI x470 που παρουσιάζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μια απλή αναζήτηση στο google αρκεί, για το να διαπιστώσει κάποιος. Έχω την αίσθηση, ότι εάν τα βάλεις όλα τα υποσυστήματα (μνήμες, κάρτα γραφικών, επεξεργαστή) σε άλλη μητρική θα παίζουν όλα κανονικά. 

Προφανώς όμως ξεκίνα να δοκιμάσεις την κάρτα όπως σωστά σου προτείνουν οι άλλοι φίλοι και βλέπεις. Μη κάνουμε τον μάντη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Να σημειωθεί επίσης ότι μπορεί να είναι και η μητρική. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για μητρικές MSI x470 που παρουσιάζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μια απλή αναζήτηση στο google αρκεί, για το να διαπιστώσει κάποιος. Έχω την αίσθηση, ότι εάν τα βάλεις όλα τα υποσυστήματα (μνήμες, κάρτα γραφικών, επεξεργαστή) σε άλλη μητρική θα παίζουν όλα κανονικά. 

Προφανώς όμως ξεκίνα να δοκιμάσεις την κάρτα όπως σωστά σου προτείνουν οι άλλοι φίλοι και βλέπεις. Μη κάνουμε τον μάντη.  

Το θέμα είναι από ότι πρόσεξα με το που γίνεται εκκίνηση του pc η κάρτα γραφικών δουλεύει για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει εντελώς και βγαίνει η ανάλογη ένδειξη στην μητρική ,υπάρχει περίπτωση να φταίει η  ίδια η μητρική για αυτό ?

Συζήτηση κάνουμε εννοείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...