Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρε αυτο και θα τελειωσουν τα προβληματα.Οτι καλυτερο στα λεφτα του.Εχω 10,δεν εβγαζουν το παραμικρο προβλημα και σηκωνουν οτι καρτα θες μεχρι 350-370 watt https://www.skroutz.gr/s/38950579/Be-Quiet-System-Power-10-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, paulmers37 είπε

παρε αυτο και θα τελειωσουν τα προβληματα.Οτι καλυτερο στα λεφτα του.Εχω 10,δεν εβγαζουν το παραμικρο προβλημα και σηκωνουν οτι καρτα θες μεχρι 350-370 watt https://www.skroutz.gr/s/38950579/Be-Quiet-System-Power-10-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Δεν λέω όχι αλλά μην πετάτε λεφτά πριν να εντοπίσετε και να σιγουρευτειτε για το προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα με msi 450 gaming pro carbon x!(Αν θυμάμαι καλά το όνομα)! Έκανα τα πάντα άλλαξα μητρικη στο τέλος!

Έκανα έλεγχο ότι λειτουργεί ραμ κλπ σε άλλο πισι! Τελικά ήτανε η μητρική! Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DeaNJay είπε

Το ίδιο πρόβλημα με msi 450 gaming pro carbon x!(Αν θυμάμαι καλά το όνομα)! Έκανα τα πάντα άλλαξα μητρικη στο τέλος!

Έκανα έλεγχο ότι λειτουργεί ραμ κλπ σε άλλο πισι! Τελικά ήτανε η μητρική! Ελπίζω να βοήθησα!

Με το που άνοιγες το pc σταματούσε η κάρτα γραφικών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αρχικά το άνοιγα και παρατηρούσα ξεκινούσε από τα bios! Αυτό γινότανε για μια εβδομάδα! Έως ότου απλά δεν άνοιξε ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παντως παρεις τροφοδοτικο,εχε υποψη σου οτι απο εδω και εμπρος αγοραζουμε μονο τροφοδοτικα με πιστοποιηση ATX 3.0 για το καινουργιο υλικο  mobo/cpu/gpu που ερχεται. Με τα παλαιου τυπου θα κινδυνευεις να σου σβηνει ο υπολογιστης οσο καλα και αν ειναι.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, benign είπε

Αν παντως παρεις τροφοδοτικο,εχε υποψη σου οτι απο εδω και εμπρος αγοραζουμε μονο τροφοδοτικα με πιστοποιηση ATX 3.0 για το καινουργιο υλικο  mobo/cpu/gpu που ερχεται. Με τα παλαιου τυπου θα κινδυνευεις να σου σβηνει ο υπολογιστης οσο καλα και αν ειναι.

 

Αν είναι σωστά αυτά που διαβάζω.

Η κύρια διαφορά του ATX 3.0 είναι το καινούριο βύσμα (PCIe 5.0 12VHPWR connector) που έβγαλε η nVidia για τις κάρτες RTX 4000. Το οποίο (όπως φαίνεται) το "συνταξιοδοτούν" νωρίτερα από το αναμενόμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Αν είναι σωστά αυτά που διαβάζω.

Η κύρια διαφορά του ATX 3.0 είναι το καινούριο βύσμα (PCIe 5.0 12VHPWR connector) που έβγαλε η nVidia για τις κάρτες RTX 4000. Το οποίο (όπως φαίνεται) το "συνταξιοδοτούν" νωρίτερα από το αναμενόμενο!

Οχι. Το βύσμα είναι το κερασάκι της τούρτας.

Το βασικό χαρακτηριστικό είναι ότι μπορούν να δώσουν έως τουλάχιστον 600W στην GPU καθώς επίσης και υψηλά φορτία έως +200% για καποια msec όταν ζητηθούν. Επίσης είναι συμβατά με πιο Smart διαχειριση

https://www.pcworld.com/article/631851/atx-3-0-explained-why-intel-gave-power-supplies-their-first-overhaul-in-20-years.html

https://gadgetmates.com/what-are-atx-3-0-power-supplies

Screenshot_2024-03-25-22-32-36-99_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.7e3bb61acdfa8783f71d675791796b0f.jpg

Απλά συστήματα και τροφοδοτικά κάτω από 850w/1000w δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσουν ΑΤΧ3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Οι επομενες mid range καρτες,θα ειναι ολοενα και ισχυροτερες και θα ζητουν περισσοτερο και σταθεροτερο ρευμα.Το ιδιο και το υπολοιπο hardware. Δεν ειναι το ATX 3.0  μονο για τα τοπ συστηματα,απλα εκει θα ειναι απολυτως απαραιτητο. Ακομη και τα μεσαια προς ισχυρα θα το χρειαστουν. O Linus τα λεει απλα και λαικα.

Αν τωρα καποιος δεν θελει να παιζει καθολου απαιτητικα παιχνιδια η και γενικα καθολου παιχνιδια η τρεχει απλα προγραμματα οχι πολυ απαιτητικα,τοτε η αλλαγη σε ATX 3.0 δεν ειναι απαραιτητη.Αλλα για τροφοδοτικα απο 650 watt και πανω θα χρειαστει . (ATX v3.x & PCIe 5.x Ready)

https://hwbusters.com/best_picks/best-atxv3-pcie5-ready-psus-picks-hardware-busters/

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασα όλα τα σχόλια μήπως το λέει κάνας άλλος, αλλά γιατί το πεδευετε τόσο το πράγμα; Εφόσον έχει debug led η μητρική. Είδα ότι χωρίς ραμ άναβε το ραμ led. Τα κουμπώνει όλα πάνω κ βλέπει πιο led ανάβει. Αν δεν ανάβει κανένα το πρόβλημα πάει στην οθόνη. Ας το βάλει σε καμία tv να δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια 

Δοκιμαστικέ με άλλο τροφοδοτικό και το πρόβλημα παραμένει 

Την κάρτα μου γραφηκων την έβαλα σε άλλο pc και δουλεύει κανονικά 

Πιθανώς το πρόβλημα να είναι η μητρική πλέον,θα το δω τις επόμενες ημέρες πολύ ποιο πολύπλοκο από ότι περίμενα εξελίσσεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είχαν βγει τα 11 είχα αλλάξει μόνος μου την μητρική σε UEFI mode και TPM 2.0 για την υποστήριξη τους και πριν μήνες είχα κάνει update το τελευταίο bios στην μητρική και από ότι φαίνεται στην τελευταία έκδοση από τα bios ενεργοποιήθηκε το secure boot (δεν θυμάμαι πώς το είχα πριν )

Βέβαια τόσο καιρό δεν είχα κάποιο θέμα όπως έχω αναφέρει αλλά μήπως έφαγε τώρα κάποιο σκάλωμα και για αυτό ενώ γίνεται η εκκίνηση και ξεκινάει κανονικά η κάρτα γραφικών μετά σταματήσει γιατί ψάχνοντας από εχθές βρήκα αυτό ή καμιά σχέση τι λέτε?

Η κάρτα μου είναι του 16 και αυτή που δοκίμασα είναι οριακά του 19 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/warning-about-the-new-secure-boot-bios-when-using-an-older-graphics-card.376415/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tollisth είπε

Οταν είχαν βγει τα 11 είχα αλλάξει μόνος μου την μητρική σε UEFI mode και TPM 2.0 για την υποστήριξη τους και πριν μήνες είχα κάνει update το τελευταίο bios στην μητρική και από ότι φαίνεται στην τελευταία έκδοση από τα bios ενεργοποιήθηκε το secure boot (δεν θυμάμαι πώς το είχα πριν )

Βέβαια τόσο καιρό δεν είχα κάποιο θέμα όπως έχω αναφέρει αλλά μήπως έφαγε τώρα κάποιο σκάλωμα και για αυτό ενώ γίνεται η εκκίνηση και ξεκινάει κανονικά η κάρτα γραφικών μετά σταματήσει γιατί ψάχνοντας από εχθές βρήκα αυτό ή καμιά σχέση τι λέτε?

Η κάρτα μου είναι του 16 και αυτή που δοκίμασα είναι οριακά του 19 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/warning-about-the-new-secure-boot-bios-when-using-an-older-graphics-card.376415/

 

 

Ωραία. Εάν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Πας πίσω και τσεκάρεις με ήξερες ότι δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...