Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν δεν πας σε 280 πιθανοτατα δεν θα εχεις προβλημα.

Με μια 240 θα εισαι μια χαρα.

Τι κουτί εχεις?

Έχω το 

https://aerocool.io/product/aero-800/

 Για cpu ποια η γνώμη σου?

Κλείνω προς τον 5700x  σαν ποιο vfm και από άποψη θερμοκρασιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tollisth είπε

Έχω το 

https://aerocool.io/product/aero-800/

 Για cpu ποια η γνώμη σου?

Κλείνω προς τον 5700x  σαν ποιο vfm και από άποψη θερμοκρασιών 

Το κουτί εχει άπλετο διαθέσιμο ύψος για την τοποθέτηση οποιουδήποτε πάχους ΑΙΟ εκει πάνω.

Εχει επιπλεον "καμπούρα". Ο περιορισμός που εχεις ειναι βεβαια το μηκος τους μιας και το διατρητο τμημα του δεν ειναι σε ολο το μηκος του.

Οποτε μπορεις ανετα να βαλεις και μια 280 εκει πανω (ή μπροστα) εαν θελεις.

 

Η διαφορα στην πράξη του 5800x3d με τον 5700Χ ειναι τόσο μικρή αλλά η διαφορά σε τιμή ειναι πολύ μεγάλη οπότε δεν θα ελεγα ότι αξίζει τον κόπο. Ακόμη και σε παιχνίδια η συντριπτική πλειοψηφία βασίζονται κυρίως στην GPU οπότε η όποια διαφορά σε CPU θα βοηθήσει αλλα οχι τοσο που να κανει πραγματική διαφορα.

Εαν ειναι να ανέβεις τότε μπορεις να πας στον 5800X που ειναι ενας boosted 5700X και κοστίζει ελαχιστα περισσότερο απο τον 5700Χ. Θα κερδίσεις σχεδον τα ιδια με τον 5800x3d με πολύ λιγότερα χρηματα.

Εγω θα κοιτούσα και σε κανενα μεταχειρισμενο κομματι παντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το κουτί εχει άπλετο διαθέσιμο ύψος για την τοποθέτηση οποιουδήποτε πάχους ΑΙΟ εκει πάνω.

Εχει επιπλεον "καμπούρα". Ο περιορισμός που εχεις ειναι βεβαια το μηκος τους μιας και το διατρητο τμημα του δεν ειναι σε ολο το μηκος του.

Οποτε μπορεις ανετα να βαλεις και μια 280 εκει πανω (ή μπροστα) εαν θελεις.

Σύμφωνα με το Case οι προδιαγραφές για Radiator είναι οι κάτωθι

  • Front : 120 / 140 / 240 / 280mm Radiator Installation (MAX. 40mm thickness)
  • Top : 120 / 240 mm Radiator Installation (MAX. 32mm thickness)
  • Rear : 120mm Radiator Installation.

Οπότε 280 μόνο μπροστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν καταλήξω στην Liquid Freezer III 240 υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας?

Από θέμα εγγύησης ξέρετε τι παίζει υπάρχει στην Ελλάδα αντιπροσωπεία η το στέλνεις πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Σύμφωνα με το Case οι προδιαγραφές για Radiator είναι οι κάτωθι

  • Front : 120 / 140 / 240 / 280mm Radiator Installation (MAX. 40mm thickness)
  • Top : 120 / 240 mm Radiator Installation (MAX. 32mm thickness)
  • Rear : 120mm Radiator Installation.

Οπότε 280 μόνο μπροστά. 

Δεν ξερω τι ισχυει γιατι εγω διαβαζω:

image.png.9ddb71725f3dc791284560a4f21f3b66.png

Αλλα ο φιλος μας μπορει να το τσεκαρει.

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει χωρο εκει πανω. Εαν δεν ειχει τρυπες και θελεις απλα κανεις 3 τρυπες ακομη με το τρυπανι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, tollisth said:

Αν τυχόν καταλήξω στην Liquid Freezer III 240 υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας?

Από θέμα εγγύησης ξέρετε τι παίζει υπάρχει στην Ελλάδα αντιπροσωπεία η το στέλνεις πίσω ?

Αντιπροσωπεία είναι η zegetron από όσο ξέρω, 6 χρόνια εγγύηση έχει. Μιλάς και μαζί τους αν και δεν απαντάνε άμεσα από την arctic 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ξερω τι ισχυει γιατι εγω διαβαζω:

image.png.9ddb71725f3dc791284560a4f21f3b66.png

Αλλα ο φιλος μας μπορει να το τσεκαρει.

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει χωρο εκει πανω. Εαν δεν ειχει τρυπες και θελεις απλα κανεις 3 τρυπες ακομη με το τρυπανι.

Ναι φίλε οκ. Όπως το είπες εάν αυτά ισχύουν. Απλά κοίταξα στο link του φίλου tollisth.

image.png.2c124c5680849a940d31ca9e64d0cabe.png

Ας το επιβεβαιώσει για το κουτί του να είναι σίγουρος. Και όπως είπες υπάρχει και εναλλακτικές. Τρυπάνι😃  

57 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αν τυχόν καταλήξω στην Liquid Freezer III 240 υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας?

Από θέμα εγγύησης ξέρετε τι παίζει υπάρχει στην Ελλάδα αντιπροσωπεία η το στέλνεις πίσω ?

Δεν υπάρχει 100% θέμα συμβατότητας. Μπροστά και πάνω μπορείς να βάλεις 240άρι (τουλάχιστον από όποια πηγή περιγράφει τις προδιαγραφές για το κουτί σου). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, multiprefi said:

Αφού καθαρίσεις λίγο τις υποδοχές, δοκίμασε 1 ram μόνο για αρχή στην 1η κοντά στην CPU και δες πως πάει.

καλώς ήρθες στο forum, το έχουμε ήδη πει αυτό και το έχει κάνει χωρίς να έχει αποτέλεσμα.
αφού το είδε και τεχνικός και είπε ότι είναι CPU, νομίζω έκλεισε η υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να περάσω την liquid freezer αλλά έχω κολλήσει στο επάνω μέρος δείχνει να βρίσκει ελάχιστα σε εκείνο το σημείο στην μητρική από ότι καταλαβαίνω

Υπάρχει περιθώριο μίσος πόντος 

Έξι πόντοι είναι η ψυξη και 6.5 από επάνω μέχρι την μητρική αλλά δεν μπαίνει 

Στις φώτο φαίνεται το σημείο που κολλάει αλλά και το περιθώριο που υπάρχει ακόμη από την πίσω φώτο 

Καμία ιδέα? 

20240410_182804.jpg

20240410_182855.jpg

20240410_182949.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Προσπαθώ να περάσω την liquid freezer αλλά έχω κολλήσει στο επάνω μέρος δείχνει να βρίσκει ελάχιστα σε εκείνο το σημείο στην μητρική από ότι καταλαβαίνω

Υπάρχει περιθώριο μίσος πόντος 

Έξι πόντοι είναι η ψυξη και 6.5 από επάνω μέχρι την μητρική αλλά δεν μπαίνει 

Στις φώτο φαίνεται το σημείο που κολλάει αλλά και το περιθώριο που υπάρχει ακόμη από την πίσω φώτο 

Καμία ιδέα? 

20240410_182804.jpg

20240410_182855.jpg

20240410_182949.jpg

Δεν εχω καταλαβει ακομη εαν υπαρχει αερας/κενο μεταξυ VRM cooling ocver και AIO fans.

 

Εκεί που λες οτι βρισκει ειναι το cooling cover απο τα VRMs

Εαν ειναι το μονο σου πρόβλημα τοτε το ξεβιδώνεις, παιρνεις ενα μικρό σιδηροπρίονο και κόβεις ελάχιστα την άκρη όσο χρειάζεται. Λιμαρεις να φύγουν ολα τα ρινισματα και το ξαναβάζεις στην θέση του. Δεν θα χασεις κατι. Ενα απλό μέταλλο ειναι που βοηθάει την ψύξη.

Επιλογή (Β) να λιμάρεις λίγο το πλαίσιο του ανεμιστήρα ωστε να χωρέσει. Στην χειροτερη περιπτωση τον αλλαζεις με νεο εαν αποτυχεις ή αλλάξεις κουτί.

Επιλογή (C) ανοίγεις λίγο τις οπές οπου πιάνουν οι βίδες στο κουτί σου προς το πλαι (τις κανεις λιγο οβαλ δηλαδη) ωστε να μετακινήσεις όλη την υδρόψυξη ελάχιστα προς το πλάι (αριατερα οπως κοιτας το κουτί από μπροστα) ωστε να παρεις 1-2 χιλιοστα που σου λειπουν απο την αποσταση με το VRM cooling cover.

Επιλογή (D) αλλαζεις κουτι.

 

Ερωτηση:

Εχεις δοκιμασει να δεις εαν κουμπώνουν οι φυσες της παροχης της CPU εκει ψηλά και εαν μπορουν να περασουν τα καλώδιά τους απο το πλαι? Απο πάνω αποκλείεται να περνανε.

image.png.ae5b570448911ce10cdc6f270f94ea0f.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν εχω καταλαβει ακομη εαν υπαρχει αερας/κενο μεταξυ VRM cooling ocver και AIO fans.

 

Εκεί που λες οτι βρισκει ειναι το cooling cover απο τα VRMs

Εαν ειναι το μονο σου πρόβλημα τοτε το ξεβιδώνεις, παιρνεις ενα μικρό σιδηροπρίονο και κόβεις ελάχιστα την άκρη όσο χρειάζεται. Λιμαρεις να φύγουν ολα τα ρινισματα και το ξαναβάζεις στην θέση του. Δεν θα χασεις κατι. Ενα απλό μέταλλο ειναι που βοηθάει την ψύξη.

Επιλογή (Β) να λιμάρεις λίγο το πλαίσιο του ανεμιστήρα ωστε να χωρέσει. Στην χειροτερη περιπτωση τον αλλαζεις με νεο εαν αποτυχεις ή αλλάξεις κουτί.

Επιλογή (C) ανοίγεις λίγο τις οπές οπου πιάνουν οι βίδες στο κουτί σου προς το πλαι (τις κανεις λιγο οβαλ δηλαδη) ωστε να μετακινήσεις όλη την υδρόψυξη ελάχιστα προς το πλάι (δεξια οπως κοιτας το κουτι) ωστε να παρεις 1-2 χιλιοστα που σου λειπουν απο την αποσταση με το VRM cooling cover.

Επιλογή (D) αλλαζεις κουτι.

 

Ερωτηση:

Εχεις δοκιμασει να δεις εαν κουμπώνουν οι φυσες της παροχης της CPU εκει ψηλά και εαν μπορουν να περασουν τα καλώδιά τους απο το πλαι? Απο πάνω αποκλείεται να περνανε.

image.png.ae5b570448911ce10cdc6f270f94ea0f.png

Κατάφερα να την βάλω τελικά με τα χίλια ζόρια 

Ναι δοκίμασα αυτό με τα καλώδια της cpu αλλά τίποτα 

Ναι έχω την εντύπωση ότι εκεί βρίσκει στο cooling cover δεν βλέπω κάπου αλλού να ακουμπάει τα έβγαλα όλα ram,dvd,καλώδιο ρεύματος cpu και ανεμιστηρακι 

Ο μόνος τρόπος για να την βάλω ήταν να αφαιρέσω εντελώς το dvd και την μετακίνησα λίγο δεξιά αλλιώς δεν έμπαινε αλλά και πάλι ασκεί μια  μικρή πίεση στο cooling cover 

Θα υπάρχει θέμα λες με αυτό?

Το άνοιξα το pc ευτυχώς δουλεύει κανονικά το άφησα κανένα 20 λεπτό κανένα πρόβλημα άργησε λίγο στην αρχή ίσως λόγω αλλαγής hardware πιστεύω (την πήρα την τρομάρα μου)

20240410_202612.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tollisth είπε

Κατάφερα να την βάλω τελικά με τα χίλια ζόρια 

Ναι δοκίμασα αυτό με τα καλώδια της cpu αλλά τίποτα 

Ναι έχω την εντύπωση ότι εκεί βρίσκει στο cooling cover δεν βλέπω κάπου αλλού να ακουμπάει τα έβγαλα όλα ram,dvd,καλώδιο ρεύματος cpu και ανεμιστηρακι 

Ο μόνος τρόπος για να την βάλω ήταν να αφαιρέσω εντελώς το dvd και την μετακίνησα λίγο δεξιά αλλιώς δεν έμπαινε αλλά και πάλι ασκεί μια  μικρή πίεση στο cooling cover 

Θα υπάρχει θέμα λες με αυτό?

Το άνοιξα το pc ευτυχώς δουλεύει κανονικά το άφησα κανένα 20 λεπτό κανένα πρόβλημα άργησε λίγο στην αρχή ίσως λόγω αλλαγής hardware πιστεύω (την πήρα την τρομάρα μου)

20240410_202612.jpg

Όπως σου είπα. Φάε λίγο με το τρυπάνι τις τρύπες του κουτιού από πάνω για να πάρει ένα χιλιοστό πιο αριστερά (όπως κοιτάς το κουτί από μπροστα) και να μην πιέζει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Όπως σου είπα. Φάε λίγο με το τρυπάνι τις τρύπες του κουτιού από πάνω για να πάρει ένα χιλιοστό πιο αριστερά (όπως κοιτάς το κουτί από μπροστα) και να μην πιέζει τίποτε.

Κατάλαβα μπορεί να το δοκιμάσω 

Αν το πάω ποιο αριστερά <<χάσω>> τις πάνω βίδες και βιδώσο μόνο την δεξιά πλευρά πάλι κομπλέ δεν θα είναι ?

Αν το αφήσω  έτσι παίζει να υπάρχει θέμα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...