Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, tollisth είπε

Κατάλαβα μπορεί να το δοκιμάσω 

Αν το πάω ποιο αριστερά <<χάσω>> τις πάνω βίδες και βιδώσο μόνο την δεξιά πλευρά πάλι κομπλέ δεν θα είναι ?

Αν το αφήσω  έτσι παίζει να υπάρχει θέμα ?

 

Όχι. Και τις 8 βίδες πρέπει να βιδώσεις για να στέκεται σωστά.

Θα φας ελάχιστα και τις 8 τρύπες προς τα αριστερά. Θα γίνουν ελάχιστα οβάλ αλλά θα σφίγγουν κανονικά. Δεν είναι τίποτε. Εύκολο και γρήγορο και θα σου δώσει τον αέρα που χρειάζεσαι.

Προσοχή κατά το τρύπημα να μην πέσουν ρυνισματα στα ηλεκτρονικά σου.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν δεν πρόκειται να βρούμε ησυχία

Σήμερα κάποιες φορες κατά την εκκίνηση ακούγονται 3 μπιπ,αλλά το pc ανοίγει και δουλεύει κανονικά χωρίς κάποιο  πρόβλημα 

Δοκίμασα κάθε στικ της ραμ ξεχωριστά δεν εκανε κάποιο μπιπ ούτε δυο μαζί στα 4 το εκανε δεν ξερω αν ειναι τυχαίο γιατί εχει ανοίξει και χωρίς να κανει 

Την ram την αναγνωρίζει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Λοιπόν δεν πρόκειται να βρούμε ησυχία

Σήμερα κάποιες φορες κατά την εκκίνηση ακούγονται 3 μπιπ,αλλά το pc ανοίγει και δουλεύει κανονικά χωρίς κάποιο  πρόβλημα 

Δοκίμασα κάθε στικ της ραμ ξεχωριστά δεν εκανε κάποιο μπιπ ούτε δυο μαζί στα 4 το εκανε δεν ξερω αν ειναι τυχαίο γιατί εχει ανοίξει και χωρίς να κανει 

Την ram την αναγνωρίζει κανονικά 

Κάνε διάφορους συνδιασμους στις θέσεις από τα στικ. Καμία φορά έχουν κάτι περίεργα και ακατανόητα κολλήματα.

Επίσης δες τους χρονισμούς τους. Δοκίμασε με basic και ανεβαίνεις.

Ποια στικ είναι? Είχες πει ότι έβαλες επιπλέον μνήμη σε δεύτερη φάση.

Κάνε πρώτα ένα CMOS reset.

Πολλες φορές οφειλεται και σε bugs του BIOS.

Σε κάποιες περιπτώσεις κάποιοι πήγαν σε παλιότερο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κάνε διάφορους συνδιασμους στις θέσεις από τα στικ. Καμία φορά έχουν κάτι περίεργα και ακατανόητα κολλήματα.

Επίσης δες τους χρονισμούς τους. Δοκίμασε με basic και ανεβαίνεις.

Ποια στικ είναι? Είχες πει ότι έβαλες επιπλέον μνήμη σε δεύτερη φάση.

Τα είχα βάλει τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε δεν είχα κάποιο θέμα,ειναι αυτα

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

Τους χρονισμούς τους εχω χαμηλά

Με μεμονωμένο στικ κάθε φορα δεν μου εκανε κατι,ουτε στα δυο μαζί όπως το είχα πριν την πρόσθεση επιπλέον ram 

Όταν έβαλα τα δυο καινούργια στις άλλες δυο διαθέσιμες το εκανε αλλά δεν ξερω αν ήταν τυχαίο γιατί μεμονωμένα που τις δοκίμασα δεν εκαναν κατι 

Όταν κανω επανεκκίνηση δεν το κανει και εχει τυχη να μην το κανει και στην εναρξη 

Περα από αυτό ανοίγει το pc δουλεύει κανονικά χωρίς θέμα και αναγνωρίζει και τα 32gb ram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Τα είχα βάλει τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε δεν είχα κάποιο θέμα,ειναι αυτα

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

Τους χρονισμούς τους εχω χαμηλά

Με μεμονωμένο στικ κάθε φορα δεν μου εκανε κατι,ουτε στα δυο μαζί όπως το είχα πριν την πρόσθεση επιπλέον ram 

Όταν έβαλα τα δυο καινούργια στις άλλες δυο διαθέσιμες το εκανε αλλά δεν ξερω αν ήταν τυχαίο γιατί μεμονωμένα που τις δοκίμασα δεν εκαναν κατι 

Όταν κανω επανεκκίνηση δεν το κανει και εχει τυχη να μην το κανει και στην εναρξη 

Περα από αυτό ανοίγει το pc δουλεύει κανονικά χωρίς θέμα και αναγνωρίζει και τα 32gb ram 

Οι μνήμες σε έναν υπολογιστή πρέπει να είναι ακριβώς οι ίδιες. Πάντα επιλέγουμε 2 αντί για 4 (π.χ. αποφεύγουμε 4 x 8 GB και βάζουμε 2 x 16) και είτε είναι 2 είτε 4 πρέπει να είναι ίδιες. Εάν δεν είναι, δεν υπάρχει κάποιος να σου εγγυηθεί ότι δε υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή δε θα έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Τα είχα βάλει τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε δεν είχα κάποιο θέμα,ειναι αυτα

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

Τους χρονισμούς τους εχω χαμηλά

Με μεμονωμένο στικ κάθε φορα δεν μου εκανε κατι,ουτε στα δυο μαζί όπως το είχα πριν την πρόσθεση επιπλέον ram 

Όταν έβαλα τα δυο καινούργια στις άλλες δυο διαθέσιμες το εκανε αλλά δεν ξερω αν ήταν τυχαίο γιατί μεμονωμένα που τις δοκίμασα δεν εκαναν κατι 

Όταν κανω επανεκκίνηση δεν το κανει και εχει τυχη να μην το κανει και στην εναρξη 

Περα από αυτό ανοίγει το pc δουλεύει κανονικά χωρίς θέμα και αναγνωρίζει και τα 32gb ram 

Έκανες Clear CMOS?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Το έκανα πριν λίγο,δυστυχώς το ξαναέκανε 

Δοκιμασε εαν δεν το εχεις κανει ηδη να φυσιξεις τα slots και να καθαρισεις τις επαφες απο τις μνημες. Οχι οτι περιμενω θαυματα απο αυτο. 

Επειδη εχουν συμβει πολλά σε πολλους δοκιμασε οπως σου ειπα αλλους συνδιασμούς στις θεσεις απο τις μνημες. Εχει συμβει να εξαφανιστεί προβλημα απλα επειδη αλλαχθηκε μονο η θεση απο τα dimmaκια (η μια στην θεση της αλλης). Βγαλε ακρη... Αβυσος η ψυχή των PC...!!

Εαν δεν σου βγαζει λαμπακι στην mobo για μνημες εχω διαβασει οτι παιζει να ειναι και κατι σε BIOS reset τα 3 bips και μετά λειτουργια.

Worst case scenario που μπορω να φανταστω είναι να μην σηκωνει την απαραιτητη παροχή τασης και μολις βαλεις την 4η να κομπλαρει για λιγο μεχρι να ισορροπησει. Στη εκκινηση καθε συστημα τραβαει λιγο παραπανω ταση. Στο restart οι τασεις ειναι εκει. PSU, Mobo? Δεν θελω να πιστευω οτι παιζει κατι τετοιο. Η mobo ειναι ποιοτικη. PSU? Ποιος ξερει. Καποιος πυκνωτής ίσως μεχρι να φορτίσει? Ισως.

Εαν δεν βρεις ακρη το αφήνεις μεχρι να τα παιξει τελειως και αλλαζεις οτι χαλασε τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα από δοκιμές σήμερα χωρίς να είμαι 100% σίγουρος θα το διαπιστώσω βέβαια τις επόμενες ήμερες τα μπιπ γινόταν όταν ήταν πάνω και τα 4 στικ

Εχω αφήσει δυο και μεχρι στιγμης δεν το εχει κανει,δοκιμασα ξεχωριστά παλιές με καινούργιες  δεν το εκανε,αν και οι μνήμες είναι οι ιδιες μπορεί να παίζει κάποιο θεμα συμβατότητας 

Βεβαία το timing είναι περίεργο γιατί τις είχα μισο χρόνο χωρίς κάποιο θέμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What Does Three Consecutive Beeps Mean on a Computer? (chron.com)

"Three beeps that repeat after a pause and occur when you power on your computer indicate a problem with the system memory. Three beeps that play and then stop as the computer starts successfully mean that the BIOS was restored. "

Δεν ξερω εαν ισχύει.

 

Αλλου είδα καποιους να λυνουν παρομοιο προβλημα πηγαίνοντας σε προηγούμενο BIOS. Μπορεις ισως να το δοκιμασεις.

 

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις το profile των μνημων. Δοκιμασε διάφορα και προς τα πανω και προς τα κατω να δεις πως θα συμπεριφερθουν.

 

 

Δεν εχω παραπανω γνωσεις. Sorry.

Καποιοι αλλοι πιθανά να σε βοηθήσουν παραπάνω.

@PC_Science_Lefkada μηπως εχεις καμια ιδέα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δοκιμασε εαν δεν το εχεις κανει ηδη να φυσιξεις τα slots και να καθαρισεις τις επαφες απο τις μνημες. Οχι οτι περιμενω θαυματα απο αυτο. 

Επειδη εχουν συμβει πολλά σε πολλους δοκιμασε οπως σου ειπα αλλους συνδιασμούς στις θεσεις απο τις μνημες. Εχει συμβει να εξαφανιστεί προβλημα απλα επειδη αλλαχθηκε μονο η θεση απο τα dimmaκια (η μια στην θεση της αλλης). Βγαλε ακρη... Αβυσος η ψυχή των PC...!!

Εαν δεν σου βγαζει λαμπακι στην mobo για μνημες εχω διαβασει οτι παιζει να ειναι και κατι σε BIOS reset τα 3 bips και μετά λειτουργια.

Worst case scenario που μπορω να φανταστω είναι να μην σηκωνει την απαραιτητη παροχή τασης και μολις βαλεις την 4η να κομπλαρει για λιγο μεχρι να ισορροπησει. Στη εκκινηση καθε συστημα τραβαει λιγο παραπανω ταση. Στο restart οι τασεις ειναι εκει. PSU, Mobo? Δεν θελω να πιστευω οτι παιζει κατι τετοιο. Η mobo ειναι ποιοτικη. PSU? Ποιος ξερει. Καποιος πυκνωτής ίσως μεχρι να φορτίσει? Ισως.

Εαν δεν βρεις ακρη το αφήνεις μεχρι να τα παιξει τελειως και αλλαζεις οτι χαλασε τοτε.

Τι να πω δεν ξερω πραγματικά είναι και το timing περίεργο 

Αλλαξα και θέσεις τίποτα μόνο όταν εχω 16 δεν το κανει με μια μικρή επιφυλάξει αυτό  

Επίσης το psu είναι ποιοτικο,γενικα οταν ειχα κανει το pc όλα ήταν καλα 

27 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν δεν βρεις ακρη το αφήνεις μεχρι να τα παιξει τελειως και αλλαζεις οτι χαλασε τοτε.

Δεν θα υπαρχει λες καποιο θεμα?

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

Αλλου είδα καποιους να λυνουν παρομοιο προβλημα πηγαίνοντας σε προηγούμενο BIOS. Μπορεις ισως να το δοκιμασεις.

 

 

 

Δεν θα εχω θέμα συμβατότητάς με τον 5700X αν παω σε προηγούμενο?

 

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις το profile των μνημων. Δοκιμασε διάφορα και προς τα πανω και προς τα κατω να δεις πως θα συμπεριφερθουν.

 

Οταν ειχα  16 τις ειχα στα 3200 μεσω xmp,οταν εβαλά αλλα 16 δεν επαιζαν με τιποτα ολες στα 3200,οποτε μετα από δοκιμες για να ανοίγει το pc και να μην εχει θέμα απόδοσης τις είχα αφήσει χαμηλά και δεν είχα κάποιο προβλημα 

 

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

What Does Three Consecutive Beeps Mean on a Computer? (chron.com)

"Three beeps that repeat after a pause and occur when you power on your computer indicate a problem with the system memory. Three beeps that play and then stop as the computer starts successfully mean that the BIOS was restored. "

Δεν ξερω εαν ισχύει.

 

 

 Καθόλου παράξενο γιατί το pc ανοίγει κανονικά  και δεν μου δείχνει κάποιο άλλο πρόβλημα απο θερμοκρασίες,ηχους η και κωλύματα,απλα παρατηρησα οτι οταν εχω μονο 16 δεν κανει τα beep θα το δω με σιγουριά τις επόμενες ήμερες 

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

 

Δεν εχω παραπανω γνωσεις. Sorry.

 

Μονο για τον χρόνο που σπατάλησες βοήθησες αρκετα 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios επελεξε default settings κανε save and exit και δες  μηπως ετσι φυγει το θεμα.

Αν οχι,ξαναμπες στο bios και δες τα volt των μνημων.Σε τι συχνοτητα ακριβως τις εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, benign είπε

Μπες στο bios επελεξε default settings κανε save and exit και δες  μηπως ετσι φυγει το θεμα.

 

Εξέλεξα default settings όταν βγήκε μήνυμα στην οθόνη μετα την αλλαγή,αν είναι το ιδιο με αυτο που λες αλλα δεν αλάλαξε κατι 

 

9 λεπτά πριν, benign είπε

 

Αν οχι,ξαναμπες στο bios και δες τα volt των μνημων.Σε τι συχνοτητα ακριβως τις εχεις τωρα?

Δεν ξερω αν αυτο βοηθάει

Στιγμιότυπο οθόνης (6).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε αν μπορεις,τις μνημες κατω απο 1.35V που σου δειχνει η τεταρτη στηλη.Βαλτες 1.30V save and exit απο το bios και δες τι γινεται.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...